Війна з нахабами

“Пошта” довідалась, як у Львові можна “перевиховати” горе-водіїв, які паркуються на тротуарах і пішохідних переходах, та чому ще досі це не по зубах ДАІ та міській владі

У Львові вже випробували чи не всі методи боротьби з порушниками правил зупинки та стоянки, себто паркування: від наліпок зі злісними образами порушників і до стовпців, від півкуль і до евакуаторів. На жаль, горе-водіїв не меншає! 
В середмісті водії-зухвальці залишають свої авта і на велодоріжках, і на тротуарах, і на коліях, буває, й посеред дороги! В інших районах Львова порушників також не бракує. Там вони здебільшого паркуються на газонах, клумбах, пішохідних переходах і навіть дитячих майданчиках.
Небайдужі львів’яни висміюють їх, фотографують і оприлюднюють світлини в мережі. Зокрема, у Facebook-спільноті “Дайте пройти” фото таких порушників десятки тисяч. Але їм море по коліна: насмішок в інтернеті вони, ймовірно, не помічають, а суперечки з небайдужими пішоходами здебільшого закінчуються словами “Де хочу, там стою”.
Не має впливу на порушників правил зупинки та стоянки і ДАІ. Якщо водій залишив авто, до прикладу, на велодоріжці і пішов у своїх справах, Державтоінспекція, ймовірно, приїде, чекатиме його, але не дуже довго… Якщо інспектори не дочекаються власника автівки, штраф порушникові не світить. 
У центрі міста, де вулички вузенькі і ледве роз­минається трамвай із маршруткою, погано припарковані авта створюють чимало проблем. У цій справі міська рада застосовує… евакуатори. 
Активні пішоходи Львова торік створили справжній “стовпчиковий” бум: аби водії-нахаби не залишали авта на тротуарах, захистили їх стовпчиками та півкулями. Нині, коли в місті проводять планові ремонти, влада одразу ж передбачає кошти на встановлення спеціальних обмежувачів. 
Також у Львові намагаються впорядкувати паркування, планують створити нові паркомісця (звісно, платні). А вже кілька років поспіль влада чекає на інвестора, який прийде і побудує багаторівневі стоянки. Таким чином зароблятиме й інвестор, і місто. Однак видається, що за таких реалій його знайти буде непросто, адже хто захоче за гроші залишати авто на паркінгу, якщо його на дурняка можна залишити на тротуарі? “Пошта” дослідила ситуацію. 

Не допомагають і евакуатори

За автами, припаркованими на трамвайних коліях, пішохідних переходах, велодоріжках, пожежних гідрантах або газонах, полюють евакуатори. За день вони забирають не менше шести автомобілів, залишаючи власникові коротке повідомлення на асфальті, що авто не вкрали, а евакуювали. 
На жаль, територія, де працюють евакуатори, обмежена. Відповідно до ухвали міськради, евакуатори працюють на просп. Шевченка, пл. Соборній, вул. Франка, Кн. Романа, Григоровича, Дудаєва, Коперника, Січових Стрільців, Дорошенка, Бандери, Університетській, Лепкого, Наливайка та Гонти. Забирають здебільшого авта, які перешкоджають руху громадського транспорту.
фото: архів
Іван Рибак, інженер відділу з користування ЛКП “Львівавтодор”, розповів “Пошті”, що в місті є чотири евакуатори, проте працюють лише два, бо один потребує значного ремонту, на який місто так і не виділило грошей, а інший – у резерві (на випадок, якщо знадобиться машинам “швидкої”). 
“Здебільшого евакуатори забирають автівки з цент­ральної частини міста і лише за викликом ДАІ. Найбільше водіїв-порушників на прос­пекті Свободи, вулицях Князя Романа й Університетській, площах Соборна і Ринок. За день евакуатор забирає не менше шести транспортних засобів, інколи і сім-вісім”, – розповідає Іван Рибак. 
З його слів, для того, аби забрати неправильно припарковану машину, має зібратися ціла комісія, скласти чимало документів, а лише тоді авто забере евакуатор. “Комісія виявляє порушення правил паркування. Якщо водій на місці, то ДАІ складає протокол і штрафує порушника. Якщо він не з’являється, автівку забирає евакуатор і везе на арешт-майданчик. Комісія працює з 8.00 до 20.00, проте завжди працює черговий евакуатор. За стоянку на майданчику за день треба заплатити 144 гривні і 292 за використання евакуатора. Разом виходить 434 гривні”, – зазначає Іван Рибак. 
Як розповіли “Пошті” в управлінні транспорту і зв’язку міськради, гроші, які “заробляє” евакуатор, здебільшого скеровують на його утримання. Бюджет міста ними не наповнюється. А водіям-порушникам, видається, плата за евакуйовану автівку не надто б’є по кишені, бо їх у місті не меншає. “Кілька тижнів тому був випадок, коли вночі, близько 3.00, горе-водій залишив авто просто під входом у міськраду. Ми вранці близько 9.00 забрали цю машину на майданчик, де вона простояла чотири дні. Зазначу, що є чимало автівок, які стоять на ареш-майданчиках упродовж кількох років!” – додає Іван Рибак.

ДАІ розводить руками

Людмила Ліб, прес-секретар ДАІ Львова, розповіла “Пошті” про найпоширеніші порушення і те, чому покарати порушника бодай штрафом зовсім непросто. 
“Найчастіше водії зупиняються під знаком, який забороняє зупинку або стоянку. Заборонено зупинятись і залишати свій транспортний засіб на пішохідних переходах (за 10 метрів до нього і після нього), на трамвайних коліях, велодоріжках. Порушення бувають і тому, що водії залишають автівки на тротуарах так, що не залишається і двох метрів для вільного пересування пішоходів. Таких порушень дуже багато”, – розповідає Людмила Ліб. 
За такі порушення передбачена адміністративна відповідальність – штраф у розмірі від 255 до 340 грн. Однак штрафують не автомобіль, а водія. Тож якщо його нема на місці, зробити це неможливо. Нині ж інспектори ДАІ в очікуванні змін до законодавства. Треба, аби була можливість штрафувати самого власника транспортного засобу, а не водія, який тоді був за кермом. Так штрафу буде важче уникнути.
Аби вирішити питання з паркуванням раз і назавжди, треба, щоби його лобіювали на рівні парламенту депутати зі Львова й області
Речниця ДАІ каже, що люди, які помітили неправильно припарковане авто, можуть телефонувати до диспетчера ДАІ за номером 238-40-27. Черговий зафіксує повідомлення про порушення, викличе на те місце наряд. Якщо є водій біля авта, можна скласти адмінпротокол, якщо нема, то інспектори його чекають. Але довго там стояти вони не можуть, тому зазвичай порушників оминає відповідальність.
У Інтернеті користувачі фіксують дуже багато порушень Правил дорожнього руху, зокрема, порушення правил зупинки і стоянки. Але ефекту від цього жодного. ДАІ не має законних підстав штрафувати власника, бо на фото в мережі його автівка неправильно припаркована. Хіба власник сам розкається. 

Зміни мають бути всеукраїнськими!

Міськрада також розмірковує, як вирішити проблему з паркуванням у місті. Там вихід вбачають у встановленні стовпців для обмеження заїзду і створенні нових паркомісць. 
Начальник управління транспорту і зв’язку міськ­ради Віктор Щир розповів “Пошті”, що загалом у Львові є понад 360 платних паркомісць. Нині в місті планують побудувати ще три величезні парковки.
“Місто могло б заробляти на паркуванні, але цей потенціал не використовує. Мабуть, через деякі організаційні труднощі і наше законодавство. Щоби впорядкувати паркування і процес збору коштів, треба, щоб це стало вигідною інвестицією. Потрібні організаційні, програмні і, звісно, законодавчі норми, аби можна було адміністративно карати за порушення правил паркування. Суми, які місто заробляє на паркуванні, суттєво не змінюються – завжди коливаються в межах 3 – 5 мільйонів гривень. У межах Львова це нонсенс. Людей треба привчити, що паркування в середмісті мусить бути платним. Нині в тому, щоб робити багатоповерхові паркінги, економічної складової я не бачу. Ніхто не захоче ставити авто там, якщо можна задурно залишити на вулиці”, – зазначає “Пошті” Яромир Самагальський, голова комісії фінансів і планування бюджету Львівської міськради.
Громадський активіст Дем`ян Данилюк, який уже давно цікавиться урбаністичним розвитком Львова, певен: проблема порушення правил паркування, штрафів і парковок має вирішуватися на державному рівні. 
“Аби вирішити питання з паркуванням раз і назавжди, треба, щоби його лобіювали на рівні Верховної Ради наші депутати зі Львова й області. Хоча я не впевнений, що цю проблему справді розуміє багато депутатів, але бодай ті, хто жив у Львові, працював у міськраді, мали б. Та чомусь вони його не піднімають... І даремно, бо штрафи за неправильне паркування це реальне наповнення бюджету. Не потрібно вигадувати якихось нових податків, бо це працює у всіх країнах”, – каже Дем’ян Данилюк.
Самими стовпцями це питання не вирішиш, їх уже багато
Із його слів, варто надати повноваження містам, аби вони могли створити муніципальну дружину, яка би працювала над цим питанням. Так є за кордоном: там у містах за водіями-порушниками правил паркування стежить не ДАІ, а муніципальна поліція. 
“Вони ходять і фотографують неправильно припарковані автомобілі, і їх власникам приходить штраф. Штрафує також муніципальна дружина – в неї є на це повноваження. В нас же докорінно неправильний підхід, якась бюрократична страшна машина, яка лише скеровує людину від кабінету до кабінету. Треба змінити це так, як зробили в країнах ЄС. У нас активістів також вистачає: постійно фотографують порушників, опубліковують світлини в соціальних мережах. Але це не підстава для штрафу”, – каже Дем’ян Данилюк. 
Він зазначає, що в ба­га­тьох містах Польщі більшість надходжень до бюджету відбувається за рахунок штрафів. Штрафи за порушення Правил дорожнього руху, парковки йдуть у місцеві бюджети – там є окремі статті, де гроші з паркування йдуть на розвиток громадського транспорту. Ми ж такого не можемо зробити, бо законодавство не дозволяє… 
“А самими стовпцями це питання не вирішиш, їх уже багато. Далі просто не залишиться де ставити, тож це не вирішить проблеми остаточно. Щоб так сталося, треба, аби депутати як представники громади відображали побажання людей. А в нас із якоїсь банальної ситуації роблять велику проблему, мовляв, не можемо це робити зараз, бо війна... Але це ті питання, що мусять бути вирішені”, – зазначає Дем’ян Данилюк.


Нова штрафна система для водіїв

МВС пропонує запровадити нову систему балів і штрафів для порушників Правил дорожнього руху, про що під час засідання уряду повідомила заступник очільника МВС Ека Згуладзе, презентуючи зміни до законодавства. 
З її слів, після ухвалення відповідних законодавчих змін усім власникам автомобілів нарахують по 150 балів, а “якщо радари і камери відеоспостереження фіксуватимуть порушення, бали зніматимуть”, інформує pravda.com.ua.
“Після того, як кількість балів сягне нульового рівня, водіям за порушення почнуть нараховувати штрафи, які треба буде сплатити впродовж 30 днів із моменту фіксації порушення. В разі несплати штрафу за місяць на наступні 30 днів його розмір збільшиться вдвічі через нарахування пені. В разі несплати пені і штрафу  справу передадуть до Мін’юсту”, – каже Ека Згуладзе.
Водночас водій матиме право оскаржити постанову про порушення Правил дорожнього руху впродовж 10 днів у адміністративних судах. На цей час сплата штрафу призупинятиметься. “Пропонуємо прибрати розміри штрафів від мінімального до максимального, оскільки рішення щодо будь-якого правопорушення в більшості випадків ухвалюються суб'єктивно. Тому залишимо лише один штраф – мінімальний розмір із тих, що є нині”, – зазначила Ека Згуладзе.
Повідомлення про адмінстягнення, з її слів, надсилатиметься за місцем проживання власника авта, тобто штрафуватиметься не водій, бо вони можуть бути різними, а власне транспортний засіб. Крім того, на телефонний номер власника надходитиме SMS із кодом та посиланням на сайт, де власник зможе переглянути відеозапис із правопорушенням, участь у якому брала його автівка.
МВС також планує зробити так, аби штрафи на місці, коли штрафуватимуть патрульні, можна було оплатити кредитними картками та одразу отримати електронний протокол разом із квитанцією про сплату штрафу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.4965 / 4.21MB / SQL:{query_count}