Копав город і знайшов… снаряд

На Львівщині й досі знаходять артилерійські снаряди часів минулих воєн. “Пошта” дізналась, як уберегтися від нещасних випадків і що робити, якщо знайшли боєприпаси

фото: mns.gov.ua
Повідомлення про те, що на території Львівської області знайшли артснаряд, уже нікого не дивує. Ще б пак! У наших краях у минулому столітті під час Першої і Другої світових війн активно велися бойові дії.
Із приходом весни, коли тане сніг і сходять води, жителі Львова та регіону досі знаходять небезпечні сліди війни. Цей рік не виняток: від початку 2015-го на Львівщині виявили понад дві сот­ні боєприпасів, а це чимало!
Щоправда, часто-густо люди не знають, як діяти, коли натрапили на такий сюрприз, тож стають випадковими жертвами знахідки. Аби нічого не  сталося, жителі Львівщини повинні діяти відповідно до інструкції та довірити знайдене тільки фахівцям.

Дисципліна заради безпеки

Як розповіли “Пошті” в обласному управлінні ДСНС, на Львівщині вибухонебезпечні предмети знаходять майже щодня.  У 2015-ому таких назбиралося вже 235. Про знахідки частіше повідомляють жителі області. 
“Не можу сказати, що артснаряди – щось нове для нашої області. Роками  виявляємо такі по всій Львівщині. Найбільше їх у Бродівському, Буському та Золочівському районах, тобто там, де були найгучніші бої під час Другої світової”, – розповідає “Пошті” начальник прес-центру ГУ ДСНС у Львівській області Віталій Туровцев.


У неділю, 5 квітня, у Брюховицькому лісі біля Львова жителі знайшли п’ять боєприпасів. На місце події оперативно виїхали обласні правоохоронці. Наталія Шелестак на сторінці “Варти-1” у Facebook зазначила, що один зі снарядів завис на дереві.
Із його слів, жителі Львівщини виявляють арт­снаряди і під час будівельних робіт, і навіть тоді, коли копають город. Натрапляють на них і під час археологічних розкопок. “Найчастіше такі знахідки трапляються восени і навесні. Тоді люди найбільш активні на землі: обробляють її, заливають фундаменти, копають криниці тощо”, – зазначає Віталій Туровцев. 
Зі слів співрозмовника, з артснарядами треба поводитися вкрай обережно, аби випадково не завдати собі шкоди. Для цього варто дотримуватися простих правил.
“Заборонено торкатися, переносити чи оглядати вибухонебезпечні предмети. Треба одразу телефонувати за номерами 101, 102 чи 112 і повідомити про місцезнаходження снаряда. Якщо дуже хочете чимось зарадити, обгородіть місце знахідки від людей до приїзду правоохоронців.
Головне – не торкайтеся знайденого, бо є багато сміливців, які несуть знахідки додому, розбирають на частини, аби здати  на металобрухт. Такого робити категорично не можна, бо невідомо, що це за предмет і наскільки він небезпечний. Краще зачекайте, доки приїдуть експерти!” – наголошує Віталій Туровцев.
Після повідомлення на виклик виїздить група фахівців, яка встановлює, чи дійсно небезпечним є виявлений предмет. Далі за справу беруться сапери, які, власне, знешкоджують такі знахідки. Щодо термінів, то відгукнутися на повідомлення Служба надзвичайних ситуацій має протягом трьох днів. Якщо таких заявок багато, приїхати за викликом можуть на другий день після повідомлення, а то й на третій.   
На думку Віталія Туровцева, на території Львівської області є ще чимало таких артснарядів і рано чи пізно вони дадуть про себе знати. Та перейматися цим не варто, якщо ви поінформовані, як діяти в таких випадках.

Знайдені снаряди приїхали... з АТО?!

Через події на сході країни серед люду почали ширитися думки на кшталт “Знайдені у Львові снаряди привезені з АТО”. Керівник Західного регіонального медіацентру Міноборони України Олександр Поронюк цієї інформації не підтвердив, але й не спростував.

фото: mns.gov.ua

“Львівська область вважалася найбільш мілітаризованою частиною України, тому нема чому дивуватись, якщо тут знаходять вибухонебезпечні предмети різних часів. Стосовно того, що вони привезені із зони АТО, то це, найімовірніше, неправда, адже зараз дуже ретельно проводять перевірки як цілих батальйонів, що повертаються зі сходу, так і окремих бійців. 
Формально жодні боєприпаси з АТО не можуть потрапляти до нас. Хоча… Коли на сході країни війна, не виключено, що артснаряди потраплять і на мирні території”, – зазначив у розмові з “Поштою” Олександр Поронюк.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.0523 / 4.11MB / SQL:{query_count}