Нагріти руки на мобілізації

На Львівщині з’явились перші жертви псевдокомісарів. “Пошта” довідалася про новий вид шахрайств, пов’язаних із мобілізацією

фото: janpratinidhi.com
В Україні триває 35 день першого етапу четвертої хвилі мобілізації. У військ­коматах кажуть, цей призов до лав ЗСУ дуже напружений. Ситуація на сході країни критична. Військовозобов’язані подекуди зізнаються, що їм страшно від того, що чекає їх на фронті. Відтак зафіксовано й численні ухилення від мобілізації.
Люди шукають різні приводи, вигадують різні способи, аби “відмазатися” від армії, інколи навіть хабара не бояться запропонувати, лиш би вдома на час війни відсидітися. Такі тенденції у суспільстві, на жаль, на руку шахраям. 

“Розвели” на 100 доларів

Аби набити кишені коштом довірливих громадян, шахраї вишукують найрізноманітніші приводи. Нині таким є чергова хвиля мобілізації. 
Так, на днях в одному із сіл Жовківського району двоє чоловіків у форменому одязі, схожому на військовий однострій, представившись співробітниками військкомату, обібрали як липку родину військовозобов’язаного.
Злочинці нібито принесли повістку годувальнику сім’ї. Та принагідно одразу натякнули, що можуть “вирішити” питання про відстрочку від мобілізації до війська, інформує Львівський обласний військкомат. 
Якщо з одного населеного пункту потрібно мобілізувати 100 людей, а добровольців піти на фронт набралося 70, то доведеться мобілізувати уже не 100, а 30 військовозобов’язаних
Липові “військкоматівці” приїхали на автомобілі синього кольору. Вони, ймовірно, знали, що господаря вдома немає. Відтак, скориставшись правовою необізнаністю громадян, шахраї в ультимативній формі наполягали на врученні повістки родичам військовозобов’язаного. При цьому апелювали до законодавства, зокрема згадали про кримінальну відповідальність за відмову від проходження військової служби. Коли ж домочадці спробували “вирішити” питання, псевдокомісари швидко погодилися. 
“Аби вашого чоловіка не призвали до армії, необхідно заплатити 1000 американських доларів”, – заявили правопорушники. Родина таких коштів не мала, тож почала торгуватися. Як результат, шахраї збагатилися сотнею зелених та ювелірним виробом. Опісля злочинці запевнили ошукану родину в тому, що всі питання стосовно відстрочки від мобілізації  будуть вирішені позитивно і … накивали п’ятами. 

Аби не стати жертвою шахрая

Як розповіли “Пошті” у Львівському обласному військкоматі, аби не стати жертвою шахрая, потрібно знати, що повістку представники військкомату вручають особисто у руки військовозобов’язаному. 
Повістку також можуть вручити представники комунальних підприємств чи селищної ради. Військовозобов’язаний натомість має повернути зазначеним особам корінець повістки зі своїм підписом. Після отримання повістки громадянин зобов’язаний з’явитись у вказаний у повістці час на збірний пункт чи військкомат. З собою потрібно мати повістку або мобілізаційне розпорядження, військовий квиток, паспорт, обліково-послужну картку, а водіям автомобілів, танків, тракторів, мотоциклів та інших машин і техніки – водійські права та інші речі, вказані у повістці.
Як писала “Пошта”, за ухилення від призову за мобілізацією людині загрожує позбавлення волі на строк від 2 до 5 років, за неявку у військкомат без поважної причини, пошкодження військових документів та інші дрібніші порушення передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу. Також військкомат області  наполегливо рекомендує громадянам більш уважніше ставитися до незнайомців у форменому одязі, які їх відвідують. Про усі подібні дії негайно повідомляти компетентні органи або керівництво місцевого військкомату.
За ухилення від призову за мобілізацією людині загрожує позбавлення волі на строк від 2 до 5 років, за неявку у військкомат без поважної причини, пошкодження військових документів та інші дрібніші порушення передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу
“Для тих, хто не хоче йти в армію і шукає можливості, аби “відмазатися”, результат очевидний. Нещодавно затримали в області одного військовозобов’язаного, який намагався відкупитися від мобілізації, вийшов на одного з офіцерів  військового комісаріату, запропонував йому хабар. Той зателефонував у міліцію, повідомив, що йому пропонують хабар, аби “відмазатися” від армії. Чоловіка піймали на гарячому. Ще одна подібна історія трапилася у Самборі, коли  військовому комісарові також пропонували хабар. Якщо людина із військкомату пропонуватиме співпрацю у вирішенні питання мобілізації військовозобов’язаного, треба повідомляти міліцію”, – розповів “Пошті” речник Львівського обласного військового комісаріату Роман Поронюк.
До слова, на час проведення мобілізації у військ­коматах чергують представники прокуратури та міліції для запобігання фактам корупції. Що стосується “мобілізаційних” шахрайств, то у Львові таких випадків не зафіксовано. Офіційно. У міліції кажуть, що ситуація ця особлива, адже ніхто не зізнався, що дав гроші, навіть зловмиснику, аби ухилитися від мобілізації.
“У нас не було зафіксовано випадків шахрайств, пов’язаних із мобілізацією. Зокрема, ніхто не скаржився, що дав хабара псевдокомісарові аби відкупитися від армії. Звісно, що люди, які стали жертвами подібних шахрайств, не зізнаються, що хотіли ухилитися від мобілізації. Але нам відомо, що є такі “рішали”, які розводять людей на гроші, пропонують допомогу, аби “відмазатися” від армії”, – розповів “Пошті” головний міліціонер Львова Сергій Зюбаненко. 

Повістка прийшла по телефону

Ще одна історія, пов’язана із мобілізацією, трапилася із паном Славком. Чоловік розповів “Пошті”, як його хотіли “розвести” у… селищній раді. 
“Працюю у Львові, але прописаний у селі. На днях зателефонували мені із селищної  ради, пізно задзвонили, близько 23.00. Кажуть, що треба терміново приїхати з речами у сільраду, мовляв, мають для мене повістку. Мене то трохи здивувало, адже я не служив, а казали, що мобілізовують тих, хто уже був в армії, – розповідає пан Славко. –  Ну що робити? Зібрав усе необхідне, дещо докупив, і зранку приїхав у сільраду. Приїжджаю, кажу, дайте мені, будь ласка, повістку, мовляв, мені треба копію зробити, віднести в банк, аби відстрочити виплату по кредиту. А мені у відповідь, ваша повістка у Яворові у військкоматі. Поїхав туди, шукали мою повістку, шукали, але так і не знайшли. Я сказав їм до побачення. І донині повістки жодної немає”.
На час проведення мобілізації у військкоматах чергують представники прокуратури та міліції для запобігання фактам корупції
Чоловік певен: у сільраді таку історію затіяли спеціально. Аби “врятувати” від мобілізації “своїх”, на заміну планували когось іншого знайти, ймовірно, добровольця. 
До слова, у Львівському обласному військкоматі розповідають, чим більше добровольців йтиме воювати, тим менше людей потрібно буде мобілізувати. У військ­коматах є певна кількість людей, яку вони повинні скерувати до військових навчальних центрів. Зі слів Романа Поронюка, до прикладу, якщо з одного населеного пункту потрібно мобілізувати 100 людей, а добровольців піти на фронт набралося 70, то доведеться мобілізувати уже не 100, а 30 військовозобов’язаних.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.2439 / 4.13MB / SQL:{query_count}