Вакансії: полювання по-львівськи

“Пошта” довідалася, де в місті сьогодні можна знайти роботу. Працедавці радять, як отримати омріяну посаду

У Львові на одне робоче місце претендує 10 людей, тим часом, як в області – аж 26! Рівень безробіття зростає, натомість кількість вакансій зменшується. 
На таку ситуацію певним чином впливають переселенці, які також шукають роботу у Львові, тож створюють конкуренцію містянам.  

Актуальні пропозиції 

“З початку року у Львівському міському центрі зайнятості є 596 вакансій, місяць тому їх було 752. Пригадую період, коли у нас у постійному користуванні було 1,5 -2 тис. вакансій. Зараз більше 70% вільних місць у робітничій сфері. 
Серед них охоронці, міліціонери, швачки, водії, оператори верстатів, токарі, фрезерувальники тощо. Таких спеціалістів знайти доволі важко. Потребуємо і працівників із вищою освітою – інженерів різних напрямків, зокрема програмістів. А також менеджерів із продажу, реалізації, торгових працівників, інспекторів з обліку військовозобов’язаних”, – розповідає “Пошті” директор міського центру зайнятості Олег Рісний.
З його слів, у Львові сьогодні зареєстровано понад 5 тис. безробітних. Торік їх було понад 4 тисячі. Безробіття почало зростати з 2013-го. “Ця цифра не повністю характеризує рівень безробіття у Львові, їх значно більше. Певен, без роботи у місті близько 50 тис. людей”, – каже співрозмовник. 

А у вас є бізнес-план?

Виявляється, чимало безробітних хотіли б започаткувати власний бізнес. 
“Кожен громадянин України має право на одноразову річну виплату по безробіттю. Її він може використати на відкриття власної справи. Сума залежить від розміру попередньої зарплати і коливається від 6 до 35 тис. грн. Аби отримати гроші, передусім, потрібно скласти бізнес-план. Ті, хто не вміють це робити, можуть пройти безкоштовні курси за 10 днів. 
Люди вкладають гроші не лише у бізнес у сфері торгівлі. Нині популярні транспортні послуги, логістичні, вирощують специфічну сільгосппродукцію, виготовляють на дають на прокат дитячі карнавальні костюми, працюють у сфері енергозбереження”, – зазначає Олег Рісний. Торік такою можливістю скористалися 200 львів’ян. 

Робота для переселенців

Останнім часом у Львові ширяться чутки про те, що містян із ринку праці буквально виштовхують переселенці. Правда це чи ні до кінця не відомо, але навіть в маршрутці можна почути історії про те, як той чи той втратив роботу, бо на його місце взяли людину із Донбасу.
У міському центрі зайнятості кажуть, зареєстрували майже півтисячі кримчан та донбасців. З них статус безробітного отримали 263 особи, а виплати по безробіттю вже отримують 186 людей. “Ми працевлаштували 28 переселенців. А 10 людей проходять навчання, щоби отримати іншу спеціальність або підвищити кваліфікацію. У Львові більшість працевлаштованих кримчани. А от донбасцям роботу знайти важче, оскільки вони, здебільшого, мають вищу освіту, а на попередньому місці праці мали зарплату вищу, ніж пропонують у місті”, - зазначає Олег Рісний.
Зараз більше 70% вільних місць у робітничій сфері
З його слів, переселенці зі сходу отримують досить високу виплату по безробіттю, бо її розраховують відповідно до зарплати із попереднього місця роботи. “Щомісячно деякі переселенці отримують до 4,5 тис. грн. Їх не влаштовують пропозиції нашого ринку праці, оскільки зарплати там нижчі, ніж виплати по безробіттю. До того ж таких спеціальностей, як на Донбасі, у Львові майже немає”, – певен Олег Рісний. 
Серед вакансій, на які влаштували переселенців, – екологи, викладачі, вчителі, інженери та, навіть, електромонтери. А тим людям, кому у Центрі не можуть знайти постійної роботи, пропонують тимчасовий підробіток. Під час такої роботи вони зберігають право отримувати виплати. 

Найефективніші способи працевлаштування

Львів’яни шукають роботу різними способам. Зі слів президента Комітету підприємців Львівщини Романа Зафійовського, першими у рейтингу фірм із ефективного пошуку роботи є кадрові агентства (рекрутингові), люди також користуються спеціалізованими сайтами. Центр зайнятості, за популярністю та ефективністю, посідає третє місце. 
Статистика свідчить, що найбільш ефективними способами працевлаштування є звернення безпосередньо до роботодавця (35% знайшли роботу), з допомогою друзів і родичів роботу знаходять 30% безробітних, за оголошенням у газетах та через мережу – 15%. Для порівняння, згідно з даними американської асоціації працевлаштування, майже 90% випускників американських вишів шукають роботу за допомогою Інтернету. Через центри зайнятості і кадрові агентства - 12% безробітних, інформує видання “Робота сьогодні”.
За вісім годин роботи насправді українці працюють лише три години, решта часу працівник “бореться” із виробничими проблемами: не працює комп’ютер, немає інтернету
Та не всі, хто шукає роботу сумлінно ставляться до цієї справи. Часто безвідповідальність та лінь причина, чому, навіть, рекрутингові компанії не можуть знайти для людини роботу. Так, дослідження показують, що кожен другий претендент забуває попередити фахівця із добору персоналу про те, що не прийде на співбесіду. У 14% випадків така поведінка закінчується потраплянням в “чорний список” компанії. Про це свідчать результати опитування Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна.
Дев’ять із десяти роботодавців потрапляють у ситуацію, коли кандидат на вільне місце “не доходить” до співбесіди. У 16% рекрутерів зривається кожна друга співбесіда, у 26% – кожна третя, ще у 26% – кожна п’ята. У 13% випадків із вини безробітних скасовують приблизно одне з десяти запланованих інтерв’ю, у 8% – ще менше. 
І тільки кожна десята людина, яка шукає роботу майже всі співбесіди проводить у плановому режимі. Лише двоє зі ста потенційних працівників дотримуються ділового етикету і заздалегідь сповіщають рекрутера, що не зможуть прийти на співбесіду. 

Як сподобатися роботодавцеві?

Аби отримати роботу, потрібно, передусім, сподобатися працедавцю.
“Коли приймаю людину на роботу, то, мабуть, підсвідомо обираю тих працівників, хто частково на мене схожий. Маю малий бізнес, тому підбором працівників займаюся особисто. У великих компаніях із роботодавцем людина не спілкується напряму, на роботу її приймає відповідальна особа, яка займається набором кадрів. Першою візитівкою кандидата на роботу є резюме, – зазначає Роман Зафійовський. 
– Буває, приходить людина, запитую її щось із резюме, а там – великі прогалини. Як на мене, завжди важливо зі співбесіди дізнатися про людину максимум. Важлива кваліфікація працівника. Вік, стать не відіграє основну роль. У мене бухгалтерами були чоловіки (хоча зазвичай, чомусь, цією справою займаються жінки), а жінки продавали автозапчастини чи автомобілі”.  
Роман Зафійовський розповідає, що бачив як працюють в азіатських та європейських країнах. Каже, що вразити його можна лиш продуктивністю праці, як і більших працедавців. “У нас продуктивність праці людини низька. За вісім годин роботи насправді українці працюють лише три години, решта часу працівник “бореться” із виробничими проблемами: не працює комп’ютер, немає Інтернету…
Часто безвідпо­відальність та лінь причина, чому, навіть, рекрутингові компанії не можуть знайти для людини роботу
Азіатська продуктивність праці – феномен, зокрема йдеться про Китай, Корею. А якщо говорити, як працюють у Європі, то варто лиш звернути увагу, як швидко та якісно працюють касири супермаркетів у Європі, а як у нас”, – зазначив співрозмовник. 

Вакансії через SMS-повідомлення 
Аби безробітні могли швидше знайти роботу у центрах зайнятості України запровадили новий мобільний сервіс “Пошук роботи”. 
Новація передбачає надання безробітним шість видів SMS -посилань. Зокрема, відтепер клієнти центрів зайнятості за їхньою згодою у вигляді повідомлень на мобільні телефони оперативно отримуватимуть інформацію про:
• нові вакансії, які щойно надійшли до бази даних державної служби зайнятості (з урахуванням досвіду роботи, кваліфікації, освіти особи, її побажань щодо режиму та характеру трудової діяльності);
• можливість участі у громадських або тимчасових роботах;
•  формування групи для професійного навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації;
•  дату проведення семінарів, ярмарок, міні-ярмарок вакансій, зустрічей з працедавцями, інших заходів, націлених на працевлаштування;
•  факт перерахування до банківських установ суми матеріального забезпечення;
• заплановану дату відвідування центру зайнятості.
Більш детальну інформацію можна отримати в особистих консультантів відділу надання соціальних послуг населенню Львівського міського центру зайнятості за адресою: вул. Кн.Ольги, 122, тел.: 245- 79-90; 245-79-93.
 
А ось, щоб потрапити на роботу у львівські ресторації, передусім треба вміти знаходити спільну мову з клієнтами, бути усміхненим, та навіть патріотично налаштованим. Такі вакансії у Львові є завжди, бо в місті досхочу кав’ярень, пабів та ресторанів. 
Як розповіла “Пошті” Вікторія Кузнєцова, фахівець з добору персоналу однієї мережі львівських ресторацій, такі вакансії можна знайти на сайтах конкретних закладів, а також на сервісах, де є усі наявні робочі місця в місті. 
“Коли я приймаю на роботу людей, головне – аби вони мала чітке уявлення чим хочуть займатись, не лише певну сферу діяльності, а й конкретну посаду. Якщо людина шукає “хоча б щось” , то швидше за все не затримається довго на роботі. Такі люди не цілеспрямовані, не постійні. Якщо людина шукає роботу по спеціальності, то має бути готова відповісти на ключові питання цієї сфери, якщо ж не може, це наштовхує на роздуми”, - каже Вікторія Кузнєцова. 
З її слів, якщо говорити власне про роботу у рестораціях, то тут вітається знання іноземних мов. “Якщо говорити про нашу мережу, позиціонуємо себе як мережа креативних ресторанів та проектів з оригінальними концепціями. Хочемо творити простір позитивних емоцій та вражень, тому шукаємо саме таких людей. Підбираємо персонал за цінностями, нині головне аби вони були патріотично налаштовані.  Вітається знання іноземних мов, але якщо людина ідеально підходить на певну посаду, мови не знає, але готова вивчити, ми її візьмемо. Вікових обмежень також не маємо”, – резюмує Вікторія Кузнєцова.

“Мета кандидата – не звабити працедавця, а отримати роботу”
Вікторія Іванух, фахівець із добору персоналу, – про те, як правильно писати резюме, типові помилки та креативні підходи
фото: cedecpymes.org 
– Пані Вікторіє, скажіть, будь ласка, які помилки в резюме зазвичай роблять кандидати на вакансію?
– Найчастіше вони не вказують своїх імен або прізвищ, контактних даних, тому немає змоги зв’язатися з такою людиною, а вона може бути непоганим кандидатом. Буває по-іншому: вказують три електронні скриньки та п’ять номерів телефону. Цього робити також не варто. 
Роботодавцеві потрібно знати, як найлегше сконтактуватися з людиною. У нас немає часу писати листи на всі вказані електронні скриньки!
Найчастіше кандидати складають резюме так, що воно зовсім не для посади, на яку претендують. Кандидати часто вважають, що фото необов’язкове, але це – додаткова змога запрезентувати себе роботодавцеві. Особливо важливо надавати світлини, коли хочете обійняти посади, що потребують контакту з широким загалом (зокрема, працівникам готельно-ресторанного бізнесу). 
Світлина повинна відповідати певним вимогам: на ній не повинні бути зайві об’єкти (руки друзів, родичів, домашні тварини), фото мусить бути чітким, не на цілий аркуш або його половину – максимум 6х7 см, композиційно “вписуватись” у резюме. Мета кандидата – не звабити працедавця, а отримати роботу, тому ніяких гіпнотизуючих поглядів і глибоких декольте. 
Окрема тема – фото з паспорта. Людям зазвичай не подобаються світлини з цих документів, отож подумайте, чи воно сподобається  роботодавцеві. На фото максимально добре має бути видно ваше обличчя. Світлини з дачі теж не найкращий варіант – роботодавця не цікавить, які квіти у вас там ростуть.
Найчастіше працедавців дратує відсутність основної інформації про кандидата, некоректне фото, невідповідність досвіду роботи вимогам вакансії, на яку претендує особа, неструктурованість поданої інформації та граматичні помилки в резюме.
– Якщо людина хоче отримати роботу, то над своїм резюме попрацює на славу. Можливо, пригадуєте креативні резюме? Які вам найбільше запам’яталися?
– Запам’ятовується резюме у вигляді інфографіки. Нині це один із найпопулярніших форматів оформлення резюме, який привертає увагу роботодавця. Одного разу відкриваю резюме – а там фото відомого американського актора з текстом резюме кандидата на певну посаду, вказівкою навчального закладу й інформацією про попередній досвід роботи. А далі був текст: “А тепер, коли я привернув вашу увагу, познайомимося! Звати мене так-то, хочу таку-то роботу, маю такий-то досвід, тому відповідаю вимогам вакансії”. А це цікаво!
– Прошу сказати, які найголовніші правила при написання резюме?
– Передусім резюме повинне бути інформативним, гарно оформленим (вирівняні шрифти, виділені основні блоки, інформацію рекомендують подавати тезами у стовпчик, а не в розгорнутій формі). 
Більшість вважає, що резюме мусить складатися з однієї сторінки А4. Це не так! Намагаючись обмежити себе розміром самого резюме, часто можна упустити важливу інформацію. Звісно, це не означає, що необхідно подавати аж сім сторінок тексту (кандидати так іноді роблять).
Можна додати до резюме трішки кольору (зробити акценти), проте потрібно пам’ятати, що вони мають композиційно вписуватись у документ. Різнобарвне резюме виділяється на фоні інших і краще запам’ятовується.
Воно обов’язково повинне вміщувати: прізвище та ім’я кандидата, вік (правдивий, бо іноді особи й тут намагаються хитрувати), контактні дані (e-mail, Skype, номер телефону), фотографію, місце проживання та готовність до переїзду/відряджень. 
Рекомендують вказувати бажану зарплату, оскільки це часто економить час як кандидата, так і роботодавця. До слова, є компанії, де на всіх вакансіях є певна фінансова “вилка”, тобто там не можуть надати кандидатові більшу зарплатню за закладену в бюджеті. 
Працедавців дратує відсутність основної інформації про кандидата, некоректне фото, невідповідність досвіду роботи вимогам вакансії і граматичні помилки в резюме
Також у резюме необхідно вказувати інформацію про здобуту освіту: назву навчального закладу, спеціальність, освітньо-кваліфікаційні рівні та роки навчання (у порядку спадання – від актуального, якщо студент ще вчиться, або останнього), досвід праці із вказівкою назви компанії, посади, тривалості роботи, посадових обов’язків. 
Досвід роботи теж потрібно вказувати в порядку спадання. Перевага – отримані сертифікати і пройдені тренінги. Обов’язково треба написати про рівень володіння іноземними мовами. 
Наприкінці можна вказати свої особистісні характеристики, оскільки роботодавця цікавить, як кандидат себе описує, як оцінює свої сильні і слабкі сторони. Важливо зазначати хобі – працедавці хочуть мати в колективі не лише хорошого спеціаліста, а й різнобічно розвинену особистість. Знаю  випадки, коли вміння грати на музичному інструменті відігравало не останню роль при прийманні кандидата на роботу, адже всі члени колективу, у який шукали працівника, грали на музичних інструментах і мали власний музичний гурт.
– У яких форматах варто надсилати такі документи?
– У тих, які “читає” стандартний набір програм у більшості компаній, тобто форматах типу Microsoft Word, PDF. Не рекомендую надсилати резюме у форматі PDF( виглядає воно, звісно, цікаво, але його не надішлеш на розгляд менеджеру, у відділі якого відкрита позиція). Тxt – один із найгірших форматів, у якому можна надіслати резюме, оскільки документ у такому випадку не лише нерепрезентабельний, а й справляє враження байдужості кандидата, несерйозного ставлення до пошуку роботи.
Розмовляла Тетяна Оліярчик
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.1258 / 4.25MB / SQL:{query_count}