Чи буде в Україні ідеальна поліція?

“Пошта” довідалася, як правоохоронці готуються до оновлення своїх кадрів у 2015-ому та чи зможуть після реформи міліціонерів замінити активісти

Цього року країну чекають великі зміни та реформи. Це стосується і реформування міліції. Передусім, на думку першого заступника міністра МВС Еки Згуладзе, треба реорганізувати Державну автоінспекцію та патрульно-постову службу – їх об’єднають. 
Змінять і принципи навчання та набору кадрів до лав правоохоронних органів. Правоохоронці матимуть вищу зарплату, міліція стане поліцією, пріоритетом буде боротьба з системною корупцією в МВС. У реформі акцент поставлений на якості, а не на кількості, певна Ека Згуладзе. 
Це хороші плани. Але чи так буде – покаже час. Безсумнівно, опір з боку правоохоронців буде, особливо ласих до грошей, які працювати професійно так і не навчилися. Та все ж найголовніше для реалізації успішної реформи – політична воля вищого керівництва держави. 

А в нас реформою і не пахне

фото: прес-служба ГУ МВСУ у Львівській області 
“Міліціонером в Україні зможе стати кожен, взявши участь у відкритому конкурсі, адже країна зробить усе можливе, щоб набрати до лав правоохоронців абсолютно нові кадри, які були б зацікавлені у своїй роботі та чесному імені”, – про такі новації правоохоронної сфери розповідала під час візиту до Львова ще восени 2014-го грузинка Ека Згуладзе. 
Враховуючи українські реалії, все це виглядає схожим на мрію, адже роками силові структури були синонімічними до корупції та несправедливості. Вони звикли так жити і так працювати. 
Недаремно пані Ека акцентує на “нових кадрах”, які б замінили правоохоронців, що не виправдали очікувань народу і просто не знали б усіх тих давно існуючих схем.
Вона також додавала, що критерії відбору співробітників будуть достатньо суворими.  До слова, пані Ека як фахівець, що вже здійснив успішну і якісну реформу міліції у Грузії, передусім зазначала, що головне в будь-якому реформуванні – бажання і сміливість приймати непопулярні рішення.
Наразі в міліції Львова та Львівщини кажуть, що не мають уявлення, як відбуватиметься оновлення кадрів
Нині виглядає так, що перша передумова – “бажання” – у Львові є. Чимало хлопців, які патрулювали місто після Ночі гніву, коли міліція “самооусунулась” і за спокоєм на вулицях стежили активісти, нині хочуть працювати у правоохоронних органах, тож чекають, коли обіцянка першого заступника міністра внутрішніх справ почне втілюватись у життя. 
Проте, видається, нині їм залишається тільки чекати, адже наразі в міліції Львова та Львівщини кажуть, що не мають уявлення, як відбуватиметься оновлення кадрів, хто і чого навчатиме кандидатів у правоохоронці та яким чином відбуватиметься відкритий конкурс на заміщення посад, мовляв, “такої вказівки ще не було”. 

Починають зі столиці

Як писала “Пошта”, почати реформування міліції України Ека Згуладзе вирішила з реформування ДАІ та патрульно-постової служби. Пілотним буде Київ – там їх переформують у єдину патрульну поліцію України. 
Зміни стосуватимуться як візуального оновлення патрульної поліції, так і функціонально вони будуть значно ефективнішими та дієвішими. Зі слів радника міністра внутрішніх справ Зоряна Шкіряка, після столиці цей досвід відпрацьовуватиметься в містах-мільйонниках, а потім і по всій країні, інформує прес-служба МВС України. 

МВС починає набір претендентів на навчання в новій патрульній поліції Києва. Вимоги до кандидатів: вік – 21 – 35 років, повна загальна середня або вища освіта, наявність посвідчення водія категорії В, відсутність судимості, вільне володіння українською мовою, фізичне здоров’я та моральна стійкість і прагнення до якісних змін, повідомив на своїй сторінці у Facebook міністр МВС України Арсеній Аваков. 
“Ми пропонуємо принципово нову для України систему охорони правопорядку, професійну підготовку за міжнародними стандартами, стипендію під час навчання, престижну стабільну роботу та гідну зарплату, нову уніформу та новий службовий автомобіль, перспективу кар’єрного росту. Етапи відбору кандидатів: подання анкети, перевірка загального рівня знань, психодіагностичний тест, медогляд, перевірка навичок керування автомобілем, особиста співбесіда, теоретичне навчання, професійна підготовка”, – йдеться в повідомленні. 
Онлайн-анкета та умови конкурсу: www.mvs.gov.ua.
Телефон гарячої лінії: (044) 254-94-94.

Учора, 19 січня, під час зустрічі з мас-медіа Ека Згуладзе зазначила, що в Києві вже стартувала реєстрація кандидатів на посади в новій патрульній службі. Вона закликає всіх іти у відкриту нову поліцію, яка й виглядатиме по-новому, адже матиме новий формений одяг.
З її слів, аби працевлаштуватися, треба заповнити анкету і подати її на адресу: вул. Володимирська, 57, або заповнити і відправити анкету онлайн на офіційному сайті МВС України. Заявки прийматимуть до 6 лютого. У патрульну службу Києва планують набрати близько 2 тисяч претендентів.
“Якщо ваша анкета пройшла перевірку комісії, ви отримаєте запрошення на тестування, перевірку фізичного стану та співбесіду. Після проходження всіх етапів конкурсного відбору вас чекає навчання на посаду працівника патрульної служби. Це буде принципово новий підхід за європейською програмою підготовки”, – каже Ека Згуладзе.
Заступник міністра зазначила, що всіх чоловіків і жінок віком 21 – 35 років можуть прийняти на службу. Зарплатня працівників патрульної служби коливатиметься від 6 до 8 тисяч гривень із перспективою збільшення, інформує прес-служба МВС України.
Обов’язковою для кандидатів є середня освіта, решті навичок майбутніх патрульних навчать у процесі підготовки. Основним стане вміння комунікації. У кандидатів перевірятимуть стан здоров’я, проводитимуть низку тестів, аби виявити рівень знань і мотивацію до служби. Обов’язковими є почуття відповідальності, логічне мислення та вміння працювати в команді. Однак одним із найважливіших критеріїв стане вивчення цінностей кожного кандидата на службу.
У МВС створюють нову програму навчання, процес підготовки стартує на початку березня і триватиме близько 3 місяців. Результатів реформи МВС очікують уже за 6-7 місяців.

Головне – якісне навчання

фото: dsnews.ua 
Реформування міліції – стандартна процедура на шляху до побудови нового демократичного суспільства, у боротьбі з корупцією. Історія налічує безліч успішних прикладів реформи силових відомств. 
Першим кроком у такій роботі є навчання правоохоронців. Так, щоб стати поліцейським у США, треба відповідати спеціальним вимогам, мати чисту біографію і закінчити поліцейську академію. 
Щоб вирости до посади детектива, треба пропрацювати патрульним не менше трьох років і успішно скласти іспити. Для наступного підвищення вимоги не менш суворі, інформує сайт misto.vn.ua.
У Польщі реформу поліції проводили на початку 90-тих. До того польська поліція була сформована з воєнізованих загонів Польської об’єднаної робітничої партії. У 1987 році довіра до поліції складала 23%. Реформа включала проведення демілітаризація поліції, люстрації та омолодження кадрів, залишилися одиниці серед довгопрацюючих поліцейських. 65% службовців – люди віком до 40 років, отримати підвищення можна лише після трьох років роботи. Корупція при прийомі на роботу фактично відсутня. 
Прізвища кандидата ніхто не знає. Йому дають штрих-код, це позбавляє можливості підтасовки за критерієм “кум”, “брат”, “сват”. Діє “поліція в поліції”, яка підпорядковується керівникові МВС і контролює роботу поліцейських. Посилено громадський контроль: правозахисники в будь-який час можуть перевірити камери попереднього затримання, як там поводяться з людьми. Збільшена заробітна плата: старший офіцер – 3 500 євро, дільничний – 2 000, патрульний – 500. Як результат, у 2000-ому рівень довіри до поліції в Польщі складав 72%.
Михайло Цимбалюк, доктор юридичних наук, професор, генерал-лейтенант міліції, екс-начальник міліції Львівщини, екс-губернатор Львівської області
Один із проектів реформування міліції озвучував ще колишній міністр внутрішніх справ, а нині парламентар Юрій Луценко. Тепер є дещо інша модель реформи від першого заступника міністра МВС України Еки Згуладзе.

Якщо узагальнювати, обоє праві в тому, що реформувати міліцію потрібно було ще вчора. Чим швидше ми це зробимо, тим більше маємо шансів, аби майбутній міліціонер чи поліцейський став тією особою держави, яка передусім захищає інтереси громадян і представляє державу!

Варто говорити про реформування у двох напрямках: місцева міліція або поліція. Місцевого поліцейського повинна обирати громада. Якщо говоримо про дільничного інспектора, то його, на мою думку, повинні обирати разом із представником влади. Якщо сільська рада – разом із головою сільради. Якщо районна міліція чи місцева – шерифа або керівника поліції повинні обирати разом із мером, головою райради.

Що нам це дасть? Передусім відповідальність перед громадою – поліцейський або дільничний інспектор не буде думати про те, що треба працювати за будь-яку ціну. Він уже не повинен буде “штампувати” так звані протоколи чи показники, бо якщо так працюватиме, то наступного разу його люди не оберуть. Передусім він має захищати громаду!

Погоджуюсь із Екою Згуладзе, що треба реформувати міліцейську науку, підготовку майбутніх кадрів. Давно говорив, що треба відмовитися брати на навчання після 11-го класу. Дитина у 17-18 років ще не сформувалась у своїх планах, мріях. В основному абітурієнти вступали в міліцейські виші, керуючись романтичною мрією, яку сформували на основі старих фільмів. Потім, уже під час навчання або вже на роботі, до прикладу, у райвідділі міліції, діти розчаровуються, бачать, що їх там реально чекає.

Тому треба набирати в міліцію людей, які вже мають певну базу. Якщо на офіцерські посади – то щоб людина мала вищу освіту, а на сержантські чи рядові – громадян, які вже відслужили, тим паче зараз є шанс таких обирати. Нині є чимало людей із Нацгвардії, які вже знають ціну людської долі та мають життєвий досвід.

Головне в реформуванні – врахувати досвід інших держав (європейський, американський, грузинський), але йти власним шляхом, враховуючи нашу ментальність, те, що ми живемо в Україні. Ми вже (щонайменше – географічно) у Європі.

Дуже важливим є питання зарплати міліціонера. Я чув про суму 8 тисяч гривень. Це більше, ніж отримують педагоги чи медики, але менше, ніж та зарплата, заради якої людина має ризикувати життям і не піддаватися на пропозиції 500 – 1 000 гривень як хабар.

Щодо термінів, то така реформа повинна тривати до п’яти років. Чому? По-перше, не так просто фінансово звільнити тих, що працюють зараз. По-друге, аби в нас не стався вакуум: одні вже розуміють, що близькі до звільнення, а інші ще не приступили до роботи.

Злочинність нікуди не зникне, комусь треба буде з нею боротися. Ми не повинні зволікати! А з іншого боку – не залишати суспільство у вакуумі, щоби люди, які зараз служать, не були “гальмом” реформи. Хоча опір, звісно, буде. Розтягувати реформу на довше, вважаю, не треба.
Богдан Шкарада, екс-начальник міліції Львівщини
Що стосується реформування міліції, то треба підтримати європейські принципи. Перше – це децентралізація. Обов’язково має бути створена місцева міліція. Ті функції, що стосуються громадського порядку, безпеки руху, передати органам місцевої влади. Це стосується патрульних постів і дільничних інспекторів.

Друге – це деполітизація. В чинному законодавстві зазначено, що працівники міліції не повинні вступати в партії. Та наразі в нас міністр внутрішніх справ – політична особа. Він фактично є головним міліціонером.

Коли буде створене те, що планує Міністерство внутрішніх справ, куди входитимуть Міністерство надзвичайних ситуацій, прикордонні служби, тоді міністром внутрішніх справ має стати політична фігура, а у відомстві головним міліціонером повинна бути не партійна особа, а професіонал.

Третє – згідно з європейським досвідом, у нас не повинні бути військові звання на кшталт полковника чи генерала. Від них результат роботи правоохоронця не залежить.

Міліція повинна бути відкритою! Зокрема, йдеться про відкритість у кадровій політиці. Призначення та звільнення мають бути зрозумілими. Громада має розуміти, чому людину призначають на певну посаду чи за які прогріхи звільнили, аби не було так, що окремий чиновник приймав рішення із власних інтересів.

Щодо навчання, то в нас є дуже багато міліцейських відомчих навчальних закладів. До них беруть із шкільної парти, без армії, вчать одразу. У такої юної людини ще не сформувалось уявлення, ким вона насправді хоче бути, а їй уже родичі нав’язують іти в міліціонери. Чи, можливо, якихось фільмів хлопець надивився романтичних фільмів про міліцію, тож іде в міліціонери.

А має бути так: спершу людина має повчитись у якомусь виші, а вже після третього курсу її можна буде брати на підготовку в міліцейські заклади. Такі люди повинні мати першочергову освіту в училищі або навіть вищу освіту. Отож їх можна приймати на річні-дворічні курси та вчити міліцейської справи, як було раніше. Що стосується слідчих, то людина повинна мати юридичну освіту. Міліцейські заклади повинні набирати освічених молодих людей.

Аби реформа втілилась у життя та дала якісь результати, передусім повинна бути воля вищого керівництва. Після прийняття закону мають встановити перехідний період – не більше року. Вже тоді ми мали би відчути результати.

Щодо активістів, із них можуть вийти порядні міліціонери, то вони мають пройти конкурсну основу, далі піти на відповідну перепідготовку. Ті, хто має бажання пройти всю процедуру, нехай працюють.
Ігор Зінкевич, голова виконкому ГО “Варта-1”
Силові органи не можна реформувати без громадськості. Передусім реформу треба починати зі звільнення деяких правоохоронців.

Зокрема, йдеться про тих, хто в такий важкий період для країни втік “на лікування” і перебуває там уже довго. Звичайно, у законному полі вони мають можливість спекулювати тим, що вони “на лікарняному”. Проте це треба відстежувати і за можливості максимально інформувати громадськість про такі випадки. Ці люди втікають від своїх прямих обов’язків, а це – порушення законів.

Кого ж треба набирати у правоохоронні органи? Тут теж є певні нюанси. Брати простого хлопця без відповідних знань, освіти і ставити його керівником відділу не варто. У МВС має працювати спеціаліст, який знатиме всі нюанси своєї роботи, людина, яка вже певний час працює в органах. І працює чесно.

Правоохоронні органи повинні бути відкриті. З досвіду скажу, що у Львові та області міліція найкраще в усій Україні висвітлює інформацію про свою діяльність. У інших областях такої співпраці з громадськістю, як у нас, нема.

Стосовно реформ, які нам ініціювали на початку літа 2014-го, то не вважаю, що їх автори дослухалися до громадськості. Але є багато позитивних моментів. До прикладу, погоджуюся з новацією у ДАІ. Йдеться про те, аби дати можливість співробітникам Державтоінспекції штрафувати на місці, як за кордоном.

У суспільстві кажуть, що це хабарництво. У жодному разі! Це можливість на місці розрахуватися за те, що ти порушив Правила дорожнього руху. За статистикою, 60% людей знають, що порушили, та враховуючи те, що треба об`їздити безліч підстанцій, банків, вони просто цього не робитимуть.
31.05.2015 20:08
http://vk.com/id306470581

Не повірили, відкрийте мою сторінку в Фейсбук, або ВКонтакте.... Побачите як в могилу в 2012 году Конституцію України похоронили, разом з вбитою 19 літньою дівчиною.... Вся влада злякалась, але у вбивстві не зізнались.... А ПІВ тіла дівчини після другої єксгумації в Київі лежить, разом з прокляттям матері, в єкспертизі, уже 2 роки.....так яка реформа допоможе.... Поки самі активні в АТО, люба реформа знищіть докази прошлих злочинів.....


31.05.2015 19:58
http://vk.com/id306470581

Я прийшов зі сходу, там до Революціїї Гідності вже виникли умови для правозахисників, при яких робота міліції мало кого турбувала!!! порушники Закону прдовжували порушувати права людей, але сталося диво, без революцій правозахисники по старому Кодексу УПК, зайняли позиції в судах. Дурником вибрали прокурорів з іх фальсифікованими обвинуваченнями.... За 8 років не знайшли не одного нормального обвинувачення без порушень!!! В суд по одному громадяни не ходили, на адвокатів писали скарги за порушення права на захист, пропурорів обвинувачення постійно відводили, якщо получали заперечення судді , то і суддю відводили..... Робили це не адвокати, не прокурори, не слідство, а потерпілі та правозахисники. Обвинувачені та їх захисники юристи, не путати з "Ад-Во-Катами"(Є така громадська організація, не в цьому житті)..... Але прийшов новий Кодекс від Януковича..... а на луганщині всі наші діла, ще по старому УПК йшли, навіть АТО їх не закрила??? Все брехня, науковців грантожерів. В державі мае бути тільки вибраний прокурор міста , района і ніякого генерального. І тільки у нього буде право отримати смертну кару протягом 24 годин від громади, за корупційні діяння. Міляція веде слідство і сама в суді виступае обвинуваченням. Любий громадянянин має право захищати другого громадянина, це право потерпілого, або обвинуваченного. Прокурор отримує разом з правом смертної кари до себе, право незалежного нагляду за корупціею в судах. "Безсмертні по закону" мають право дорадчого голосу, перед смертним прокурором. Якщо буде встановлено корупційні звязки прокурора, страта буде публічною при 51 % жителів территорії. Прокурор може звернутись до громади перед стратою, з останнім словом, та отримати там же помилування від громади. При данному фінансуванні оперативних дій міліціїї, та єкспертно технічному забезпеченню ніяка реформа не піде. У злочінців більше грошей, єкспертів, адвокатів.... мілиція буде програвати. Допомогла б средньовічна інквізиція, але нема для неї кадрів, та й депутати побоюються.... Міліцію треба набирати при такому фінансуванні, через кадри екстрасенсів, та фокусників. Їхнє загробне слідство - має бути головним, хто проти - помічник дьявола, і підлягае страті, так як він не людина! От тоді буде реформа! А тепер видохніть, бо де хто лопне. Все вище не для України.... Не треба систему без мозку в голові ломати... Вспомніть Шевченка "Схаменіться, горе буде...", якого і так багато.... А повинно бути 10 варіантів реформ, всенародне обговорення, потім чотирі кращіх відкинути, і чотирі найгірших також, а з двох середніх вибрати одну..... корупція однако....


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8776 / 4.39MB / SQL:{query_count}