Два роки без цигарок

“Пошта” аналізувала, як Львів дотримується закону, що забороняє курити в закладах харчування та громадських місцях. Тепер у кав’ярнях пахне кавою, а не димом

Цього тижня минув другий рік із часу впровадження закону, що забороняє курити в закладах харчування та громадських місцях. 
Попри величезний спротив тютюнових компаній, власників ресторанів і безпосередньо курців у закладах харчування Львова закону таки дотримуються. Більшість підтримує такі новації і певна: це одна з кращих практик охорони здоров’я, що переконає затятих курців позбутися шкідливої звички. Тим паче що йдеться і про здоров’я людей, які несвідомо стають пасивними курцями. 
“З дитинства не терплю цигаркового диму, тому дуже зраділа новим правилам. Тепер можу відвідувати будь-які заклади, не дихаючи димом”, – розповіла “Пошті” львів’янка Оксана. Зі слів дівчини, навіть її друзі-курці під впливом “бездимного” закону або вже кинули курити, або зроблять це незабаром. 
Аби переконатись у дієвості закону, координатори об’єднання “Львів без тютюнового диму” впродовж листопада навідалися до львівських ресторацій і з’ясували: місто Лева – за здоровий спосіб життя. Згідно з отриманими результатами, 94,3% відвіданих закладів (а таких було 35) вільні від тютюнового диму й повністю дотримуються законодавства (торік показник становив 90,6%). Цей моніторинг охопив основні типи закладів: кафе (40%), бари та паби (20%) і ресторани (40%). Учасники відвідували їх зазвичай увечері.
Всеукраїнський моніторинг відбувся у 20 містах України. Всього перевірили 925 закладів ресторанного господарства. Найбільше порушень виявили в Києві (24%), Харкові (23%), Чернівцях (20%), Одесі (17%), Сумах (16%), Вінниці (12%), Запоріжжі (11%) та Ужгороді (7%). Водночас є міста, в яких не виявили жодного порушення або рівень порушень непомітний. До таких міст, зокрема, належать Івано-Франківськ, Тернопіль, Херсон, Чернігів і Маріуполь. У межах 6% тримаються Дніпропетровськ, Луцьк, Львів, Житомир, Миколаїв, Полтава та Черкаси.
Аби на 100% звільнити громадські місця від цигаркового диму, антитютюнові активісти просять львів’ян не бути байдужими. Було б тільки бажання в самих містян…
“Ми закликаємо відвідувачів кафе, барів і ресторанів активно реагувати на факти куріння в приміщеннях закладів громадського харчування та захищати своє право дихати повітрям, вільним від тютюнового диму”, – зазначає координатор моніторингу Надія Пашкова. Зі слів активістки, відвідувачі мають право, ба більше – зобов’язані робити зауваження невловимим курцям, викликати міліцію чи навіть подавати до суду скарги на ресторації, що протидіють закону. І знову ж таки – аби було бажання в самих містян…

Персонал щасливий працювати без диму

Персонал львівських закладів харчування антитютюновим правилам лише радий. Чому? Бо вдячний за бездимний робочий день! “Нам стало значно легше дихати і працювати. По-перше, менше нарікань некурців на закурений зал, по-друге, затяті курці щохвилини не вимагають замінити попільничку, по-третє, не трапляється жодних курйозів із вогнем”, – пояснює офіціант однієї із львівських кнайп Андрій
Скажімо, колись, зі слів співрозмовника, через недбале ставлення до вогню страждало все: дорогі настільні скатертини, серветки, тюль, навіть… персонал ресторації! Офіціант розповів про інцидент, що стався ще до введення в дію закону. Так, одного разу відвідувач, прикурюючи сигарету, випадково підпалив пальто поважної пані… 
І хоч усі працівники кав’ярні щодуху кинулися рятувати ситуацію, дирекція все одно згодом звільнила адміністратора і двох офіціантів. Мовляв, недогледіли… “Ось чому мені як офіціанту спокійніше працювати без курців. Адже, погодьтеся, неприємно, коли втрачаєш роботу через чужу неуважність!” – наголошує Андрій. 
Це позитивні правила, адже серед постійних клієнтів побільшало батьків із дітьми та вагітних, для яких особливо важливе чисте повітря
Прихильно ставиться до закону й піар-менеджер однієї львівської мережі ресторанів Христина Тузяк. З її слів, у закладах мережі заборона курити запроваджена ще 1 грудня 2012 року, тоді як сам закон, нагадаємо, набув чинності 16 грудня 2012-го (Закон України №2899-IV “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення”).
“Звісно, це позитивні правила, адже серед постійних клієнтів побільшало батьків із дітьми та вагітних, для яких особливо важливе чисте повітря”, – каже співрозмовниця. Вона зазначає, що з весни 2015-го планують окремо облаштувати літні майданчики для тих, хто любить подиміти, аби не створювати дискомфорту іншим відвідувачам. 

Ресторатори нарікають на збитки

Втім інноваційний закон відзначився на прибутках тютюнових брендів, яких в Україні – понад 300. Ці компанії докладали зусиль для того, щоби дискредитувати ідею звільнення приміщень кафе, барів і ресторанів від тютюнового диму, вважаючи її неефективною. 
Зменшення доходів побоювались і власники ресторанного бізнесу. Хоча загальноукраїнська статистика свідчить, що ресторанне господарство не зазнало збитків, львівські підприємці певні: закон б’є по економіці їхніх закладів. 
Хоч я курець, але також відвідувач, як і некурці, тож претендую на повагу до моїх уподобань!
Тож самі ресторатори Львова хоч і дотримуються “бездимних” правил, все ж переконані: потрібні конкретні доопрацювання. 
“Цей закон абсурдний і не до кінця продуманий. Його повинні були розробляти провідні фахівці, а не лише депутати, які невідомо чим керувались. Адже є заклади, в яких кава обов’язково супроводжується цигаркою. Тепер таке задоволення можливе лише на літніх майданчиках. Звісно, це вдарило по прибутках”, – акцентував “Пошті” член Гільдії рестораторів Львова Вардкес Арзуманян. З його слів, збитки оминули тільки бістро. 

Хочеш курити – йди на вулицю

А що на все це кажуть безпосередньо курці, особливо затяті? Таких у Львові дуже багато. Значна частина їх курить далі, а до закону хоч і призвичаїлась, однак нарікає на відсутність “курилок”. 

Пасивне куріння сприяє розвитку в некурців захворювань, властивих курцям. Вдихаючи тютюновий дим, ви вдихаєте до 4 000 різних хімічних сполук, 250 із яких небезпечні для здоров’я людини, а понад 50 – викликають рак. Тютюновий дим сьогодні найпоширеніший канцероген для людини. 
“Хоч я курець, та все одно такий же відвідувач, як і некурці, тож претендую на повагу до моїх уподобань! Думаю, не так важко облаштувати місце без снігу, дощу і холоду. Проте, здається, власникам закладів байдуже”, – нарікає львів’янин Олег
Хоча законом передбачено, що власник, уповноважені ним особи або орендарі відповідних споруд чи окремих приміщень зобов’язані відвести спеціальні місця для куріння, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму.
“Єдине, що ми можемо запропонувати клієнтам, – вийти на терасу, де стоїть попільничка. Нам дуже шкода, що так чи інакше взимку відвідувачі будуть мерзнути. Сама ж влада, окрім прийнятого закону, не робить нічого для розумної реалізації антитютюнової програми”, – розповідає Вардкес Арзуманян. 
Із його слів, за кордоном у закладах ресторанного типу діють сигналізації, які спрацьовують від цигаркового диму. Там завдання адміністратора закладу зводиться до того, щоб дочекатися відповідних служб, які оштрафують курця. В Україні нічого схожого немає.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
11.3433 / 4.15MB / SQL:{query_count}