“Львів закритий до світла!”

У Львові, ймовірно, нарешті з’являться довгоочікувані графіки виключення електроенергії. Доки їх нема, містяни злостяться, енергетики виправдовуються, а посадовці і депутати хіба лише говорять

Львів’яни вже другий тиждень “насолоджуються” життям при свічках – світло щодня вимикають то на одних вулицях, то на інших. А графіків відімкнення електроенергії все нема і нема! 
Світло вже шукають… у соц­мережі Facebook: цього тижня створили спільноту “Відключення світла у Львові”. “Ось такий нічний креатив. Нове лого. Приєднуйтесь до спільноти. Разом шукатимемо світло у місті”, – написала на своїй сторінці у Facebook львів’янка Наталя Улинець. 
Де й коли вимикатимуть електроенергію у Львові – досі ніхто не знає. Максимум, на що спромоглися енергетики, – створити приблизні графіки-одноденки: щодня вранці Львівобленерго на своєму сайті loe.lviv.ua оприлюднює інформацію про те, на яких вулицях і приблизно о котрій годині вимикатимуть електропостачання. Таке собі часткове інформування. 
Містяни, які до відключень готувались і морально, і фізично ще з вересня, спершу обурювались, а тепер же, видається, взялися шукати системність у вимкненнях. Імовірно, вони графіки відключень складуть швидше, ніж енергетики. З повідомлення в повідомлення Львівобленерго назви вулиць повторюються, тож, напевне, містяни зрозуміють закономірність… Та це все жарти.

Якщо серйозно, то жителі Львова хвилюються за своє здоров’я, безпеку і добробут. “Ліфтом не їжджу. Живу на вулиці Панча на дев’ятому поверсі. Більшість мешканців будинку мають електроплити, зокрема я, тож і їжу готувати непросто… Я не знаю, коли вимикатимуть світло в моєму районі. Відомо точно лише те, що вимикатимуть! Дуже шкода, що ніхто не попереджає, о котрій не буде електроенергії, бо тоді можна було б якось пристосовуватися. Неприємно. Це погане ставлення до споживача!” — розповідає львів’янка пані Леся. 
А дехто відверто обурений, як, до прикладу, містянка Галина. “Шляки беруть! Які це такі щодня о 10-11-12-ій годині гіпернавантаження на енергосистему в районі вулиці Варшавської у Львові?! А хтось із аналітиків підраховує, скільки недоотримує наш бюджет податкових надходжень від цих щоденних відключень світла? Цілі офісні центри по кілька годин стоять без роботи... Це більше чи менше, ніж коштувало б необхідне вугілля?” — пише львів’янка на своїй сторінці у мережі Facebook. 

Знову лише пояснюють…

Нагадаємо, що з 1 грудня львів’яни, як чимало інших українців, відчули (чи, може, пригадали), як то було в 90-их, коли час від часу вимикали електропостачання. Нині ж в Україні ситуація непроста: війна, безгрошів’я, дефіцит вугілля, тому відключення знову “актуальні”. 

Міністр енергетики та вугільної промисловості України Володимир Демчишин закликав промислові підприємства самостійно обмежити споживання електроенергії на 15% у пікові години, інформує Урядовий Портал.
Це дозволить збалансувати ринок електроенергії та уникнути аварійних відключень як на підприємствах, так і для населення. За його словами, зараз недостатньо приблизно 3 тисяч МВт електроенергії. “Я звернувся до споживачів із проханням добровільно самообмежувати споживання електроенергії в пікові години, щоб їх неочікувано і непланомірно не відключали, – зазначив міністр і пояснив, що найбільше навантаження – з 17.00 по 21.00.
– Таке прохання до всіх споживачів електроенергії, насамперед до великих промислових підприємств. Такі кроки дозволять нам відмовитися від практики відключення споживачів від електроенергії, збалансувати енергосистему і вирішити цю проблему найближчим часом. Переконаний, що тільки спільними зусиллями ми можемо в короткі строки збалансувати ринок електроенергії”.
 За його словами, міністерство рекомендує в пікові години зменшити споживання електроенергії на 15%. Підприємствам, вважає він, доцільно переорієнтувати свою роботу на нічні години. “Я рекомендуватиму НКРЕКП відкорегувати тарифну політику таким чином, щоб стимулювати споживачів працювати в нічні години”, – зазначив він.
Споживачів електроенергії найбільше не відімкнення світла обурюють, а те, що їх проводять без попереджень! Уже другий тиждень Львів­обленерго намагається пояснити, чому нема конкретних графіків відключень і чому регулярно знеструмлюють одні й ті ж вулиці. 
“Під час аварійних відключень ми вимикаємо не окремі вулиці, а цілі підстанції, що подають електроенергію в певні райони. У Львові всі споживачі поділені на дві категорії: до першої, так би мовити стратегічної, належать лікарні, хлібопекарні й інші об’єкти, які без електроенергії не зможуть функціонувати.
Справа в тому, що частина житлових будинків під’єднана до тих же ліній, що і стратегічні об’єкти першої категорії. Можна вважати, що вони щасливчики, адже наразі в них світло не зникатиме”, – сказав головний інженер ПАТ “Львівобленерго” Ігор Гроностальський, інформує zaxid.net
Головний інженер зазначив, що стабілізувати ситуацію з енергопостачанням в Україні зможе лише імпорт електроенергії з-за кордону.
“Лише імпорт електроенергії може стабілізувати ситуацію. Уряд повинен укласти домовленості про її постачання з-за кордону, з Білорусі чи Молдови. Коли це буде, я не знаю, але сподіваємося на швидке вирішення проблеми. Для того, щоб мати достатньо електроенергії на зимовий період, щороку шахтарі на Донбасі ціле літо добували вугілля, яке потім відправляли на електростанції. Однак, з огляду на нинішню ситуацію, доступу до вугілля в нас майже нема”, – сказав Ігор Гроностальський.

Невже буде графік?

Щодо графіків, то ПАТ “Львівобленерго” пропонує замінити аварійні відключення на регульовані. Графіки регульованих відключень уже розроблені, і їх уже навіть передали на погодження обладміністрації.
12 грудня депутати ЛОР зберуться на позачергову сесію щодо розгляду питання аварійних відключень енергопостачання. Вони дозволять більш “справедливо” відключати електроенергію населенню, бо зараз одним споживачам світло вимикають майже постійно, а іншим – час від часу. 
Технічний директор Львів­обленерго Володимир Романишин зазначив, що регульовані графіки вимкнення електроенергії склали ще в листопаді. Зараз їх подали на розгляд і затвердження ЛОДА. Введення регульованих графіків – складний крок, але зараз він потрібен, аби внормувати ситуацію, інформує zaxid.net. Нагадаємо: доки в місті вмикають-вимикають світло, “не варто користуватися ліфтами, оскільки невідомо, де, коли і на який період буде знеструмлення”, — радять у Львівобленерго.
У разі виникнення надзвичайних ситуацій можна телефонувати в кол-центр ПАТ “Львівобленерго”: 0-800-50-15-68. Також енергетики закликали економно споживати електроенергію, наприклад, вмикати пральні машинки після 22.00, вимикати всі електропобутові прилади з мережі, коли виходите з дому. 
Суттєву економію дало б і відключення підсвітки будівель у місті, але це повинна вирішувати місцева влада.
Анатолій Акімов, експерт, заслужений енергетик України
З початку 2014-го видобуток вугілля на шахтах зменшився вдвічі. Електростанції мають великий дефіцит антрацитного вугілля, а з ним працює майже половина електростанцій України.

Шість потужних ТЕС розташовані в зоні АТО. 27 енергоблоків нині ремонтують. Це нечуваний випадок! Скільки пам’ятаю себе в енергетиці, всі енергоблоки до 1 листопада були відремонтовані, пройшли профілактичні й інші ремонти. Аби в середині грудня 27 енергоблоків ремонтували – це нечувано! Це призвело до того, що деякі електростанції ледь-ледь працюють, аби підтримувати себе в робочому стані.

Нині ТЕС не можуть виробити необхідної кількості енергії та задовольнити попит. 9 грудня ДЕК “Укренерго” ввела обмеження на 2 128 мегават для того, щоби збалансувати генерацію і попит. Це не дало бажаного ефекту, тому обмеження збільшили на 1 000 мегават, відтак почали відмикати тих споживачів і регіони, які не планували.

Ці обмеження вводять, аби збалансувати генерацію і попит. Якщо їх не вводити, наші енергетичні мережі, оснащені захистом, відключатимуть автоматично ті чи інші регіони. Тоді може бути і таке, що деякі регіони відключать цілком.

Є термін “блекаут” – повне відключення. Після цього регіонам важко відновитись. Аби такого не сталося, зараз за процесом стежать спеціалісти, тому вводять обмеження і слідкують за частотою та співвідношенням споживання і генерації.

Блекаут був торік у Південно-Африканській Республіці. Там кілька місяців систему “збирали”, і країна за той час втратила 18 мільярдів доларів. Також у суспільстві розмовляють про наш енергоострів. Він – приклад того, що треба зробити з енергетикою України. Енергоострів включає повністю Закарпатську область, половину Львівської, половину Івано-Франківської, Бурштинську електростанцію, Калуську ТЕС і Теребле-Ріцьку ГЕС. Він може працювати окремо від усієї країни.

Планувалося, що він працюватиме з Європою. Можливо, електрична енергія дійсно могла би йти з Європи, але це з’єднання непросте…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
5.8151 / 4.17MB / SQL:{query_count}