Вимагаємо графіків!

Уже другий тиждень у Львові щодня на кілька годин вимикають світло. Енергетики називають це “аварійними відключеннями”, а чітких графіків досі нема! Як уберегти техніку, а якщо вже “згоріла”, то від кого вимагати відшкодування

Уже понад тиждень містянам вимикають світло за “аварійним” графіком. У багатьох домівках сталися маленькі аварії, у когось модем “згорів”, а в когось – комп’ютер. ПАТ “Львівобленерго” не попереджує, коли й де вимикатимуть світло, і не знає, коли “стабілізується ситуація”. 
Та енергетики й експерти певні: відключень електроенергії не уникнути. Останні припускають, що ще важче може бути в січні – лютому. 

ГАВ – не графік 

За електроенергію платимо вчасно, а послуги нам надають абияк. Містяни штурмують Львівобленерго дзвінками й повідомленнями в соцмережі Facebook, обурюються, чому ГАВ (графік аварійних відключень) зовсім не схожий на графік! “Що це за ГАВ, якщо конкретно не вказано, о котрій годині буде ГАВ?” – пише львів’янка Ірина Денисюк.
“Ви повинні попереджати “побутових” споживачів заздалегідь! Я працюю вдома, і щоразу для мене вимкнення світла було несподіванкою, бо відбувалось у різний час – 8.00, 9.00, 11.00, 10.40, 16.30. У мене так техніка з ладу вийде! Хоча… Мене, радше, звільнять за те, що не вкладаюсь у строки. Що ви мені порадите, крім пошуку нової роботи?” – пише Анна Гірна на сторінці ПАТ “Львівобл­енерго” у Facebook.
Інша споживачка – Віра Дримак – обурюється, що здебільшого вимикають одні й ті ж вулиці. “Що це за “перша черга”? За які гріхи певні вулиці в неї потрапили? Люди, досить терпіти знущання влади! Покажемо, що ми здатні організувати справжній європейський страйк за свої права, а не сидіти тихенько в темряві та мерзнути! Економити можна і треба розумно, а не так, як у нас: усі торгові центри “світяться” на повну потужність, усюди свято, вогники, а одні й ті ж щодня економлять...” – пише львів’янка. 

Мерські сподівання 

Міський голова Львова Анд­рій Садовий учора зазначив, що вимкнень уже не передбачається (якщо не буде надзвичайних ситуацій чи подій), інформує прес-служба Львівської міськради.
“Бачите, яка сьогодні ситуація в енергетиці в нашій країні. Минулого тижня вийшов із ладу блок атомної станції і Львів “фонило”. І не тільки наше місто, а й усю Україну. Були перебої. Сьогодні вранці я розмовляв із міністерством, із керівництвом нашого обл­енерго. Мене запевнили, що проблем нема. Жодних відключень зараз не передбачають, бо достатньо частоти. Я не бачу проблем. Ніхто не має зараз права вимикати світла, хіба якщо виникають аварійні ситуації. 
Надійність усього, пов’язаного з енергетикою, особливо теплопостачання, для нас пріоритет. Враховуючи зимовий період, усі будинки отримують тепло, усе працює. Мене керівник Львівобленерго запевнив, що є чітка вказівка від міністерства. Її будуть виконувати, і жодних відключень відсьогодні не буде (якщо не буде форс-мажорів)”, – розповів Андрій Садовий. 

Графіків нема, бо…

Та повідомлення про те, що графіки аварійних відключень уже не діють, нема, тож у місті світло все ще вимикатимуть… 
У ПАТ “Львівобленерго” з 1 грудня (відколи вперше запровадили графіки аварійних відключень) намагаються пояснити, чому нема конкретних графіків, через що вимикають електропостачання та кому, а також як діяти в умовах аварійних відключень.
Чому? У Львівській області, як і в усій країні, введено в дію графіки аварійних вимкнень електропостачання через виникнення дефіциту потужності в єдиній енергосистемі України для збереження її цілісності. 
Хто? Вказівку “Вимикати!” енергокомпанії дає диспетчер ДП “НЕК “Укренерго”. 
Кому? Графіки аварійних вимкнень – це 10 черг: перші п’ять – підприємства, решта – населення. Для кожної є певна потужність, на яку потрібно вимкнути. Диспетчер ДП “НЕК “Укренерго” визначає, яку чергу вимикати і коли.

Нема конкретних графіків, бо... Вимкнення відбуваються в режимі реального часу, вказівки про вимкнення надходять упродовж дня і не ма­­ють планового характеру, тож передбачити, кого і коли вим­кнуть, попередити спожи­вачів енергокомпанія не може. 
Як поводитися? В умовах аварійних відключень споживачам варто не користуватися ліфтами (!), вимикати електроприлади, виходячи з дому, використовувати електроенергію ощадливо. У разі виникнення надзвичайних ситуацій у Львів­обленерго просять телефону­вати за номером 0-800-50-15-68.
ДП “НЕК “Укренерго” інформує, що дисбаланс між виробництвом і споживанням електроенергії утворився внаслідок аварійних ремонтів 27 потужних енергогенеруючих одиниць на електростанціях генеруючих компаній, що не входять до складу НЕК “Укренерго”, невеликі запаси вугілля на складах тепло­електростанцій, а також через недостатність гідроресурсів на ГЕС.
Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова, раніше розповів “Пошті”, що графіки могли б бути, але чиновники ними знехтували. “Нині виробництво електроенергії значно нижче за потреби. В результаті виникає дисбаланс, що змушує диспетчерське управління “Укренерго” давати команди знеструмити ті чи інші населені пункти країни, інакше можуть бути серйозні зрушення в роботі всієї об’єднаної енергетичної системи. Вимкнення можна було б проводити по-іншому – не настільки хаотично. 
Потрібно було планувати заздалегідь, а цього чомусь не робили ані в міністерстві енергетики, ані в інших структурах. Можливо, не хотів ніхто цих тем піднімати перед виборами, доносити ці проблеми до керівництва країни. Розкоординованість дій у сфері енергетики призвела до такої ситуації”, – зазначив “Пошті” Володимир Омельченко.

Щоб техніка не “згоріла”

Львівобленерго щодня дає перелік вулиць, на яких вимикатимуть світло, та все ж споживачам цього недостатньо, адже в обленерго не вказують, відколи й допоки не буде електроенергії. 
“Скажіть точний графік відключення світла у Львові! У п’ятницю “полетів” модем. Не хочеться втратити холодильник”, – пише на своїй сторінці у Facebook Наталка Криничанка
Чи не кожного у Львові цікавить, коли і де не буде світла, адже до конкретних графіків можна було б пристосуватись… Але маємо те, що маємо, тож варто подумати, як уберегти свою техніку… 
Львівський електрик Петро Степанович розповів “Пошті” про те, що від раптового вимкнення світла холодильники чи пральні машинки не постраждають. “На комп’ютер варто встановити блок безперебійного живлення. Холодильник або пральна машина поламатися від раптового вимкнення не мали б. 
Однак коли вмикають світло, відбуваються перепади напруги. Люди встановлюють стабілізатори, та вони, як правило, невеликої потужності, тож не можуть допомогти захистити одразу і комп’ютер, і пральну машинку, і решту техніки. Моя порада: коли вимкнули напругу, одразу відключіть із мережі побутові прилади: холодильники, пральні машинки, мікрохвильові печі. А коли подали струм – поступово вмикайте техніку”, – каже пан Петро.
Недорогий і ефективний варіант захисту – реле-контроль напруги, прилад моментально знеструмлює квартиру чи будинок, а пізніше автоматично вмикається
В особняках він радить встановити генератори. Електрична генераторна установка – це механізм, призначений для перетворення механічної, теплової та інших видів енергії в електричну. 
Електрик Олег, аби вберегти техніку, радить встановити реле або мережевий фільтр. “Недорогий і ефективний варіант захисту – реле-контроль напруги, прилад моментально знеструмлює квартиру чи будинок, а пізніше автоматично вмикається. Бувають реле, що вмикають у розетку, для одного електроприладу, і реле, що встановлюють біля електролічильників. 
Можна поставити мережевий фільтр, що захищає від невеликих перепадів напруги один електроприлад, наприклад, комп’ютер, телевізор або холодильник. Однак від великих стрибків напруги він не врятує. Бувають стабілізатори, які, на відміну від мережевого фільтру і реле, захищають електротехніку без її відключення. Але вони значно дорожчі”, — каже електрик.

Альтернатива є!

Через аварійні відключення з'явилися ноу-хау на ринку ламп: українці стали масово купувати альтернативні джерела світла. 
Нині як альтернативне джерело світла продавці пропонують придбати аварійні світильники та ліхтарі. Ціна хорошого ліхтарика стартує від 100 гривень, а вартість аварійного світильника – 105 – 250. Цікаво, що майже всі оголошення про продаж свічок стосуються оптового продажу, інформує сайт ua.korrespondent.net. 
Новинкою сезону, за словами аналітиків, є бездротова лампа, що працює на пальчикових батарейках, приблизна ціна якої 70 гривень. Тим, хто вирішив придбати генератор, потрібно буде розщедритися, оскільки за останні півроку середня ціна на них підвищилася на 25%. 
У травні середня вартість генератора становила 4 000 гривень, а в грудні – понад 5 000 гривень.

Споживач може вимагати відшкодування!

Якщо ваша техніка не пережила чергового відключення електропостачання – варто йти до юриста. Адвокат Олег Мицик радить спробувати відстояти свої права споживача в суді! 
“По-перше, треба виходити з того, що, напевне, щоб визнати винність енергопостачальної організації, вона повинна мати можливість виконати свої обов’язки належним чином. Іншими словами – якщо на енергоринку криза, відключення аварійні, то вину енергопостачальної організації доводити буде дуже складно. 
По-друге, якщо енергетики обіцяють відключення за графіком, а після того вимикають енергопостачання без нього, то в цьому випадку вина є. Гадаю, є перспектива доказування. Потрібно буде з’ясовувати, чи мають вони змогу інформувати споживача про перевищення навантаження в системі, що призведе до аварійного відключення.
Якщо стається відключення і після того виходить із ладу техніка, споживачі повинні фіксувати факт відключення. Наприклад, збирати вирізки з газет, електронні повідомлення про те, що відключення були дійсно, – зазначає “Пошті” адвокат. — Після виявлення поломок техніки (не варто зволікати!) потрібно викликати працівників ЛКП і з участю їх і сусідів складати акт довільної форми про несправності. У ньому потрібно чітко вказати перелік того, що вийшло з ладу, розповісти, що сталось. Обов’язково знайдіть документи про власність на техніку, що зламалась (гарантії, паспорти). 
Після того можна здійснити ремонт (бажано в сертифікованій організації, де офіційно приймуть техніку і скажуть, що саме зламалось, назвуть причини поломки). Треба просити розгорнутий документ про поломки в організації, що здійснювала діагностику”.
Олег Мицик каже, що потрібно написати в ЛКП запит про ймовірні причини. ЛКП, захищаючись, відповідатиме, що його вини в поломці нема, що замикання у внутрібудинковому обладнанні не було. Це також буде доказом того, що поломка відбулася внаслідок централізованого відключення електропостачання. 
“Кажуть, що такі вимкнення електропостачання є грубим порушенням прав споживачів. Так, безперечно, Львівобленерго, якому ми платимо, мусить думати, як не шкодити споживачам, але, ймовірно, справа в енергосистемі… Усі знають, яка у країні ситуація з паливом”, — додає адвокат. 
Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень
Про графіки можна було б говорити, якби в країні не було дефіциту електроенергії чи він би був мінімальним, якби було чітке розуміння того, що в нас є запаси енергоносіїв (газу, вугілля, ядерного палива).

А в умовах, коли нестача є значною, іншого виходу нема. Зараз дефіцит становить приблизно чотири гігавати. Це багато.

Ми зараз не в дуже хорошій ситуації. Навіть якщо дефіцит зменшиться до двох гігаватів, відключення все одно будуть потрібні. Нині “Укренерго”, обленерго відключають електроенергію, коли бачать, що напруга падає в певній місцевості. Вона може впасти у Вінницькій області, а знеструмиться Львівська. Тому зараз прогнозувати й давати якийсь графік беззмістовно. Складна ситуація…

Усе стабілізується, коли з’являться гроші на електропостачання. Але їх нема. Стабільніше стане, коли налагодиться постачання вугілля, а наші шахти окуповані зараз представниками так званих ДНР і ЛНР. Думаю, потрібно спробувати боротися за ту територію, підтримати шахтарів – тоді будемо отримувати наше вугілля. Це єдиний шлях бути незалежними від його імпорту. Населення, навіть якщо не вмикатиме телевізорів і комп’ютерів узагалі, економитиме мізер. Максимум можна зекономити чотири відсотки енергії, але це дуже низький показник.

Ці відключення не економлять електроенергії, а розвантажують енергосистему. Такі проблеми були й у інших країнах. До прикладу, вимикали світло у Грузії, Вірменії. Але така економія – палка з двома кінцями. З одного боку, це ощадливість, а з іншого – втрати для економіки, бо люди менше працюватимуть. Це неправильно і ненормально, бо ми більше втратимо бюджету і не матимемо змоги платити пенсії, оскільки промисловість “стане”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4298 / 4.11MB / SQL:{query_count}