Паркування у Львові: знову новації?!

Автохаос у місті цього разу посадовці хочуть упорядкувати підвищенням плати за паркування до 40 гривень за годину та облаштуванням стоянок біля церков

фото: Андрій Польовий
У Львові паркувальний хаос, на жаль, став нормою. Містяни жартують, що паркування “де попало” – це вже одна з характеристик міста Лева. 
У міськраді вирішити проблему з автостоянками намагаються вже давно, та коли це вдасться – одному Богові, мабуть, відомо. 
У мерії пропонують збільшити кількість паркомісць у центрі Львова. Але де взяти додаткову площу?! Кажуть, найоптимальніший варіант – підземні автостоянки. Ще одна з пропозицій – облаштувати паркінги на площах… біля храмів середмістя. І це ще не все. Пропонують також підвищити вартість паркування до 40 гривень! 

40 гривень: міф чи реальність?

Такі ідеї начальник управління транспорту і зв’язку Львівської міськради Віктор Щир запропонував у п’ятницю, 5 грудня, під час засідання виконкому міськради. Серед пропозицій – удесятеро підвищити вартість години паркування в центральній частині міста у вихідні та святкові дні. 
“Управління пропонує переглянути тариф на паркування в середмісті і збільшити його з чотирьох до сорока гривень. Чому? Середня ціна у Європі за стоянку в історичних частинах міст сягає двох євро за годину. До того ж ситуація у Львові з автостоянками надскладна: для паркування вже не вистачає ані газонів, ані клумб, ані тротуарів. 
Так не може бути далі! Аби швидко й ефективно навести лад у місті, треба діяти радикально. Чотири гривні для водіїв, які їздять автівками, що коштують кілька сотень тисяч євро чи доларів, – смішна ціна. Як відомо, паркування навіть біля деяких львівських ринків коштує більше, ніж у центрі міста”, – зазначив “Пошті” Віктор Щир.
Члени виконкому міськ­ради погодилися, що тариф підвищувати треба, та не на стільки… Мовляв, такі новації, можливо, й зменшать кількість авт у центрі Львова, але це призведе до збільшення кількості машин на вулицях віддалік середмістя. Тож уникнути паркувального хаосу в будь-якому випадку не вдасться! 
Аби швидко й ефективно навести лад у місті, треба діяти радикально. Чотири гривні для водіїв, які їздять автівками, що коштують кілька сотень тисяч євро чи доларів, – смішна ціна
Нагадаємо, що львівські активісти руху “Дайте пройти” підвищити вартість паркування в середмісті пропонували вже давно. Вони запевняють: якщо ціна за паркування буде високою, водіям буде невигідно їхати автомобілями в центр Львова, тож вони віддаватимуть перевагу громадському транспорту. 
Для пішоходів збільшення тарифів лиш у радість, мовляв, тротуарами зможуть ходити і на стовпчики на хідниках грошей не треба буде витрачати. 
Водіям же така пропозиція видається погрозою. “Це жахіття якесь! Ціни на пальне ростуть, деталі дорожчають (а дороги в нас такі, що ремонтувати автівку доводиться систематично раз у місяць), а тут пропонують підвищити тарифи на паркування!.. Думаю, якщо приймуть таке рішення, варто чекати масштабного обурення. У центрі працює чимало людей, які добираються на роботу автівками. Інша проблема – громадський транспорт. Треба буде збільшувати кількість маршруток, оскільки зранку у Львові добратися на роботу – як боротьба за виживання”, – розповів “Пошті” водій Назарій.

Пропозиція породжує попит

Вирішити паркувальний колапс допоможе збільшення кількості автостоянок. Наразі в середмісті облаштовано 375 паркомісць. Як писала “Пошта”, загалом у Львові є приблизно 3 000 автостоянок, 300 з них – для людей із обмеженими можливостями. Але цієї кількості для міста замало. 
Нагадаємо, що у Верховній Раді прийняли доповнення до Закону України “Про дорожній рух”. Згідно зі змінами, органи місцевої влади повинні забезпечити не менше 5% місць для паркування від загальної кількості населення міста, що є обласним центром. Тож якщо у місті Лева, за останніми даними, проживає 758 000 осіб, то паркомісць має бути майже 37 000.
В управлінні транспорту і зв’язку міськради пропонують частково збільшити кількість паркомісць. Зокрема, йдеться про облаштування місць для паркування у вихідні та святкові дні неподалік храмів у центрі Львова. Посадовці пропонують долучити вулицю Сербську (від вулиці Валової до площі Соборної) до зони паркування на Валовій, облаштувати місця для паркування поблизу храмів у центрі міста, а також облаштувати підземні чи наземні паркінги на основних транспортних артеріях при в’їзді до середмістя.
Віктор Щир пояснив, що це лише ідея. “В управлінні не наполягають на тому, щоб біля церкви зробити паркозону. До того ж перед тим, як щось впроваджувати, потрібно узгодити рішення з настоятелями храмів. Певен, що згоди від церков ми не отримаємо”, – зазначив співрозмовник. 
Ймовірно, чиновникам у мерії й далі доведеться мізкувати над тим, як збільшити паркінги в місті і впорядкувати автохаос. Варто звернути увагу на те, що збільшення кількості паркінгів збільшує трафік. Це нормальна економічна теорія – пропозиція породжує попит.

Балачки проблеми не вирішать!

Нині ж проблему паркувального хаосу в місті вирішують на рівні пропозицій. Цього, ймовірно, для львів’ян недостатньо. Не вирішують проблеми й евакуатори. 
У середньому на арештмайданчик щоденно привозять по дев’ять автівок. Проте евакуатори працюють не цілодобово, а лише з 9.00 до 17.00. До того ж у ЛКП “Львівавтодор” не вистачає людей, які вантажать автомобіль на евакуатор. 
Як писала “Пошта”, найчастіше порушення паркування фіксують у пішохідній зоні середмістя, на вулицях Університетській, Словацького, Січових Стрільців, площах Міцкевича (біля готелю “Жорж”), Галицькій (біля пам’ятника королю Данилу), а також на проспектах Свободи і Шевченка. Також збільшилася кількість випадків незаконного паркування на спеціальній смузі для громадського транспорту на проспекті Свободи, велодоріжках і трамвайних коліях. Ще один спосіб боротьби з водями-нахабами – штраф. 
Львівавтодор проводить рейди, аби зобов’язати водіїв оплачувати послуги паркування. За несплату вартості послуг паркування накладають штраф від восьми до дванадцяти не­оподаткованих мінімумів громадян – 136 – 204 гривні. Якщо водій без відповідних посвідчень припаркувався на місці для інвалідів – 255 – 306 гривень.

До теми
Виконком Львівської міськради 5 грудня затвердив Положення про порядок регламентованого в’їзду транспортних засобів у пішохідну зону центральної частини міста, обмеженої пр. Свободи, площами Торговою і Данила Галицького, а також вулицями Підвальна, Валова та площею Міцкевича.
Положення регламентує режим в’їзду в пішохідну зону для різних видів транспорту, а також порядок отримання спеціальних перепусток. Транспорт, який має право в’їзду, поділили на п’ять категорій, інформує прес-служба міськради.
До категорії А належать трамваї та всі туристично-атракційні транспортні засоби. Їх в’їзд регулюють візуальним контролем або проксіміті-карткою для трамваїв.
Категорія Б: спецтранпорт, неповносправні, інкасатори, сміттєвози, транспорт комунальників, священиків храмів, розташованих у пішохідній зоні. Для в’їзду вони не потребують спеціального дозволу – їх пускатимуть за допомогою візуального контролю.
Категорія В: жителі пішохідної зони. Вони можуть в’їжджати будь-коли, але вдень мають паркуватися лише у відведених місцях (для цього облаштовані вісім парковок, розрахованих на 84 паркомісця). Жителі пішохідної зони повинні отримати спеціальну перепустку в Галицькій райадміністрації Львова. Її не вдасться передавати іншим, оскільки, в’їжджаючи в пішохідну зону, відбуватиметься автоматичне зчитування номерів авт.
Категорія Г: експедитори, що обслуговують торгівельні точки. Вони не потребують дозволу на в’їзд, але мають обмежене право заїзду з 23.00 до 10.30.
Категорія Д стосується разових випадків – ремонтів, приїзду делегацій тощо. Щоб отримати разову перепустку на в’їзд, потрібно написати заяву на ім’я начальника муніципальної дружини.

Довідка
У Берліні стоянка платна в середмісті. Ціна варіюється в межах п’яти євро за годину: чим далі від центру – тим дешевше. Безкоштовні паркінги є в більшості торгових центрів. Резиденти можуть купити право паркуватися поряд із будинком за 20 євро на термін два роки.
У Нью-Йорку є і безкоштовні, і платні паркувальні майданчики на вулицях, але дивитися на знаки треба уважно. Інколи паркування заборонене щопонеділка та щосереди з 10.00 до 12.00, іноді – по середах, четвергах і п’ятницях з 8.00 до 10.00. Вартість паркування – долар за годину. Стоянку можна оплатити, як правило, тільки на дві години. При цьому знайти вільне місце на вулиці досить важко, тому більшість користується підземними паркінгами. Їх вартість варіюється в межах 25 – 40 доларів за дві години.
У Парижі все місто поділене на зони, безкоштовного паркування нема. Ціна варіюється від трьох євро в центрі до євро ближче до околиць. Оплатити паркування можна тільки спеціальною картою Paris Carte, яку можна придбати в тютюнових кіосках. Стоянки безкоштовні по неділях і з 19.00 до 9.00. Стоянка для резидентів поруч із їхніми будинками коштує близько чотирьох євро на місяць. Крім того, для всіх парижан передбачені знижки на оплату паркування. Якщо ви виїжджаєте максимум п’ять разів на місяць, то знижка становитиме 40%, якщо 15 разів і більше – не більше 20%.
У Тель-Авіві стоянка платна в усьому місті. Ціна за паркування прирівнюється до вартості пляшки “Кока-Коли” – зараз вона становить 6,1 шекеля в годину. Водії віком від 70 років і люди з обмеженими можливостями паркуються безкоштовно всюди. З 9.00 до 17.00 нерезиденти можуть паркуватися на будь-якому паркінгу, а решту часу стоянка їм дозволена тільки у спеціальних місцях. Все місто поділене на зони, резиденти яких паркуються безкоштовно. Якщо паркуєтеся не у своїй зоні – платите 50% від вартості паркування.
Центр Гельсінкі розділений на три зони: чим ближче до центру – тим вищі ціни за паркування та штрафи. В інших районах стоянка умовно безкоштовна, але обмежена в часі: зазвичай стояти можна лише дві години. Вартість паркування – 1 – 4 євро за годину. Оплатити паркування можна тільки на годину за раз у першій зоні, на дві години –
у другій, без обмеження в часі – у третій. Резиденти купують паркувальний пропуск за 10 євро на місяць і ставлять автівки у своїх кварталах без обмежень, інформує lypneva.com.
Юрій Кужелюк, член комісії з питань інженерного господарства, транспорту і зв’язку Львівської міськради
Пропозиція підвищити вартість паркування в середмісті до 40 гривень – нісенітниця! 40 гривень – це понад два євро. Так не годиться…

Певен: ціну за автостоянку треба підвищувати, але лише на кілька відсотків. Достатньо збільшити вартість удвічі, тобто адекватна вартість – вісім гривень. Якщо грошей на автомобіль вистачає, то й за стоянку заплатити можна.

Не секрет, що у Львові з паркуванням хаос повний. Давно треба внести у Верховну Раду законопроект про евакуацію автомобілів, розміщених у заборонених місцях. Лише зверніть увагу на те, як багато автівок у місті!

Навесні у Львові, у нашому “бідуючому” місті, було зареєстровано 160 000 транспортних засобів! І це при тому, що населення міста становить 750 000 осіб. Час звикнути, що середмістям їздити не треба, паркуватися там не варто. Центром можна й пішки ходити... Або користуватися громадським транспортом, як це роблять у європейських країнах.

Щодо облаштування автостоянок біля храмів у вихідні, то у Львові це вже практикували біля Домініканського собору. Проте це нічого толкового не дало. У вихідні люди йдуть до храму, приїжджають групи туристів, і їм доводиться добиратися до церкви повз хаотично припарковані автівки.

У Львові не зможуть навести лад із автостоянками доти, доки не введуть примусової евакуації транспортних засобів за паркування у невстановлених місцях. Як у нас зазвичай буває? Поставив водій свою автівку як йому зручно, увімкнув “аварійку” і пішов вирішувати свої справи. Йому байдуже, що трафік через нього зупиняється, затори утворюються…

Місто передусім повинне піклуватися про права пішоходів!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3922 / 4.1MB / SQL:{query_count}