Що б Митрополит на це сказав?..

У Львові сформували громадську раду “Святий Юр”. Науковці, митці, духовенство і депутати гуртуються, аби достойно вшанувати пам’ять Митрополита Андрея Шептицького, спорудивши пам’ятник і відновивши святоюрський комплекс

Громадська рада “Святий Юр”, інтелігенція Львова та народні депутати України підписали звернення до міського голови Львова з вимогою розпочати реконструкцію площі Святого Юра, на якій заплановано звести пам’ятник Митрополиту.
“Якщо говорити про побудову пам’ятника і про віднову площі Святого Юрія, то треба пам’ятати, що воно усе складає духовну цілісність. Сподіваємось, що Митрополит Шептицький буде проголошений блаженним. А коли церква проголосить Митрополита блаженним, тоді ця скульп­тура, яка буде встановлена на пл. Св. Юра не буде тільки пам’ятником, це буде постать святого”, – каже о. Севастьян Дмитрух, голова сакральної комісії митрополії УГКЦ.
Щодо пам’ятника Митрополитові та відновлення святоюрського комплексу точаться чимало дискусій, не усім проект сподобався. Містяни побоювались, що зі скверика вирубають дерева, а біля пам’ятника велику площу замостять плиткою… 
Але архітектор, автор проекту пам’ятника Андрею Шептицькому Ігор Кузьмак запевняє, що площа не буде замощеним плацом, а буде громадським простором, і всіх дерев там ніхто не рубатиме, зрубають лиш старі та хворі, натомість же де-не-де насадять нових…
фото: Андрій Польовий
Отець і глава УГКЦ Блаженніший Святослав у відеоблозі для “Живого.ТБ”, говорить про скульптуру, яку планують встановити. Чимало містян називають її “гігантським монументом”, але насправді – у ній весь символізм постаті Шептицького. 
“Ми побачимо перед собою Мойсея, який замість жезла, котрим він розділив Червоне море, тримає хрест, що є для нього джерелом мудрості, яку він вкладає у своє серце. Його похилена голова показує нам мудреця – батька свого народу, який веде його, як новітній Мойсей, через бурхливе море історії. Він твердо опирається на скелю, яким є українське коріння роду Шептицьких, що свого часу виховав митрополитів і єпископів, котрі будували собор святого Юра”, – розповів про задум пам’ятника Блаженніший Святослав.
Андрею Шептицькому закидали, що він не будує церков. Митрополит казав, що передусім повинен збудувати народ, а вже народ будує церкви
Безперечно символізм є й у відновленні площі, яку знищили, проклавши через її серце дорогу. Саме цю дорогу нині планують перенести… “Для того, щоб реконструювати оригінальний вигляд цієї площі і зберегти сквер на ній, щоб встановити у сквері пам’ятник Митрополитові, дорогу перенесуть на периметр площі біля корпусів Львівської політехніки. Таким чином буде реконструйовано сквер, у серці якого постане пам’ятник”, – каже Блаженніший Святослав.
Нині містяни все ще у задумі… Чи потрібен такий монумент місту, що б про нього сказав Шептицький, адже колись йому дорікали, що він церков не будує, а тут парадоксальний монумент для Митрополита. Чи не покажемо ми цим пам’ятником, що ми зовні не зрозуміли Митрополита?

“Андрею Шептицькому закидали, що він не будує церков. Митрополит казав, що передусім повинен збудувати народ, а вже народ будує церкви. А для того, аби збудувати народ, треба дати йому медицину, культуру, освіту. Він будував музей, заснував лічницю, дуже багато обдарованих студентів вчилися його коштом. Під пам’ятник хочуть зробити величезний постамент, вирубати сквер, переробити дорогу. Це є закопані в землю мільйони. Митрополит був завжди нарівні з людьми, його вивищування над людьми, навпаки відвертає…, – каже львів’янка Ольга.

– близько 30 млн грн – вартість проекту;
– близько 2 млн грн – вартість скульптури;
– 3,5 метри – висота скульптури Андрея Шептицького;
– 7 метрів – висота скульптури з п’єдесталом. 
– Як на мене, найбільш доречним місцем для пам’ятника Шептицькому, це є проспект Свободи, поблизу Національного музею. На один з ювілеїв сходження Андрея Шептицького на львівський митрополичий престіл у Львові був створений організаційний комітет, який роздумував, як же відсвяткувати цю дату. І комітет постановив, що лічниця, яку заснував Митрополит, яка працювала в амбулаторному режимі, і цього було замало, має стати повноцінним шпиталем! І, зібравши кошти, вони таки збудували повноцінний шпиталь на чотири відділення. Чому ми не можемо йти тим шляхом?”
18 грудня на сесії Львівської міськради депутати вирішуватимуть долю пам’ятника, їх рішення буде підставою надавати містобудівельні умови та обмеження на територію для проектування і реконструкції площі, чи ні. 
Директор департаменту містобудування Львівської міськради Андрій Павлів зазначив, що пам’ятник можуть встигнути встановити до липня, як і планували, до 150 річчя з дня народження Митрополита. “У будівництві завдяки сучасним технологіям немає серйозних обмежень. Усе впирається у збір коштів на пам’ятник. Але при злагодженій роботі ми встигнемо зробити все до липня”, – сказав він.
Нагадаємо, період з 1 листопада 2014 року до 1 листопада 2015 року оголосили роком Митрополита Андрея Шептицького.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.6495 / 4.12MB / SQL:{query_count}