Хоч “бандерівців” більше буде!

Львів поринув у темряву: містяни обурені кількагодинним вимкненням електроенергії та відсутністю чітких графіків. Купуйте свічки, не їздіть у ліфтах і…

фото: photo.online.ua
Про те, що взимку електроенергію вимикатимуть, українців попереджали ще у вересні, знали про це й львів’яни, і як не дивно, були готові потерпіти! Але ніхто не попереджав, що це буде настільки хаотично і без чітких графіків! Містяни вже називають це поверненням  у 90-ті, коли по кілька годин не було світла.
У Львівобленерго “Пошту” запевнили, що повідомити про те, де, коли й наскільки будуть відмикати електропостачання не можуть, бо це “аварійні відімкнення”, “скорочення споживання”. Поза тим експерти певні: хаотичне відімкнення та відсутність графіків, до яких “розуміючий” українець міг би пристосуватись – це недопрацювання. 
З цього понеділка містянам нерви випробовують – вже всі ми відчули, що то є – хаотичне відімкнення електроенергії на кілька годин! Особливо були “щасливі” ті, хто просидів у ліфтах!
Посадовці сподіваються, що до кінця тижня ситуація нормалізується, але і експерти, і львів’яни певні, що якщо й так, то ненадовго… Обов’язково треба свічками та ліхтариками запастися!  

“Темно, зимно – доекономили”!

“На нашій вулиці у Львові вимкнули світло. Усе, що довкола, поринуло у темряву. Ні вогника за вікном... Ні свічки під рукою... Ну що, з почином, сусіди?! Але ж хіба не потерпимо?.. Аби тільки допомогло… Через оці довгі зимові вечори у темряві, вочевидь, через дев’ять місяців варто очікувати піку народжуваності нових українців”, – пише на своїй сторінці у мережі Facebook львів’янка Галина Гузьо.
Перший, другий, третій дні зими львів’янам видалися досить стресовим! Хтось біг у найближчий магазин за свічками, хтось знервовано рився у шухлядках y пошуках ліхтарика. Разом із зимою у місто прийшли відімкнення електропостачання. 
За розпорядженням  диспетчера центральної диспетчерської служби Західної енергосистеми ДП НЕК “Укренерго”, 1 грудня було введено в дію графіки аварійних вимкнень. Без світла час до часу був то один, то інший район міста, то одна, то інша вулиця. 
У середньому вимикали електропостачання на годинки 2-3 вранці впродовж трьох днів. У деяких будинках y місті разом із світлом зникала й гаряча вода. Сказати, що містяни страшенно обурені, то нічого не сказати!!!
зображення: zhodinonews.by
Здебільшого люди кажуть, що до всього готові, і насправді зрозуміло, що ця зима на попередні не схожа, адже воюємо! Та все ж львів’яни в один голос обурюються, чому всі готувались до відімкнення, до скорочення споживання, а у Львівобленерго світло вимикають то тут, то там хаотично, без попередження!
“Сьогодні (2 грудня – “Пошта”) відмикали електропостачання на вулиці Чупринки й околицях, біля Алтайських озер, світла не було. Це жах! У хаті холодно, темно! Тут же чи не 99% будинків з автономним опаленням. Нема світла – нема тепла, теплої води! У моєї сусідки немовлятко три тижні має, як вона собі раду дає? Бог знає! Чому б не попередити, не сказати, що, люди, готуйтеся, у вас тоді й тоді не буде світла! Доекономилися! Обігрівач не вмикай, те і те вимкни, дітей по суботах до школи ганяли – так економили! Не розумію, чому у нас завжди таке дивне ставлення до людей…” –  розповідає “Пошті” Олена, жителька вул. Чупринки.

Темрява і злодії – “друзі”
Містяни тривожаться: якщо вимикатимуть світло ввечері, то на вулицях буде небезпечно! Звісно, що така суцільна темрява – справжній рай для злочинців! Сергій Зюбаненко, начальник Львівського міського управління міліції, розповідав “Пошті” раніше, що здебільшого на темних вулицях міста трапляються крадіжки машин, пограбування, а то й напади на людей з нанесенням тілесних ушкоджень різного ступеня важкості. 
З його слів, освітлена вулиця – критерій профілактики злочинності. Тому, коли у місті вимикатимуть світло, міліція обіцяє збільшити кількість патрулів у неосвітлених районах.
Андрій Рожнятовський, громадський діяч, на своїй сторінці у Facebook також висловив своє обурення. “Знеструмлення цілих кварталів Львова – це невиконання обленерго своїх зобов’язань. Згідно тарифних розрахунків, громадяни здебільшого справно оплачують отримане. На відміну від початку 90-х, майже всі містяни послуговуються енергоощадними лампочками, а це майже “– 0,5 кВт/год” з помешкання. Тому пропоную не оплачувати рахунки та подавати позови за неякісне надання послуг. Причина – поломка побутової електротхніки через безгосподарність!”, – пише Андрій Рожнятовський.  
Вже ввечері 2 грудня Львівобленерго повідомило, що “прийшов наказ”, і “графік аварійних вимкнень” скасували. А учора, 3 грудня, вранці знову запровадили. “3 грудня, станом на 08.50 по розпорядженню диспетчера центральної диспетчерської служби Західної енергосистеми ДП НЕК “Укренерго” знову введені в дію графіки аварійних вимкнень ПАТ “Львівобленерго” у місті Львові та всіх районах області з 1 по 8 чергу сумарною потужністю 95 МВт”, – інформує ПАТ “Львівобленерго”.
“Світла не було три з половиною години! Навіть у роки мого дитинства вимикали на дві. Дітей розважала як могла. Ліхтар новенький, куплений саме для цого діла, почепила на люстру, дуже зручний. Сподіваюсь, такі акції будуть не дуже часто у нашому місті влаштовувати”, – пише у своєму Facebook львів’янка Ольга Кос.

Вкл.– Викл.

Увімкнули, вимкнули, увімкнули, вимкнули… Ситуація стабілізується завтра, 5 грудня, коли відновлять роботу на Запорізькій АЕС, на це сподіваються львівські енергетики… 
Аварійні відключення прес-служба “НЕК “Укренерго”, котра у свою чергу дає вказівки по відімкненню ПАТ “Львівобленерго”, аргументує так: “Відключення електрики відбуваються через аварійний ремонт енергоблока №3 на Запорізькій АЕС, 19-ти енергогенеруючих одиниць на теплових електростанціях, а також через низькі запаси вугілля на складах теплоелектростанцій, недостатність гідроресурсів, збільшення споживання через зниження в Україні температури зовнішнього повіт­ря. Крім того, причиною радикальних заходів стало невиконання встановлених лімітів споживання енергопостачальними компаніями”, – повідомляють y НЕК “Укренерго”.
Через ці довгі зимові вечори у темряві, вочевидь, через дев’ять місяців варто очікувати піку народжуваності нових українців
Тож у підприємстві назвали 6 причин відімкнень. 2 грудня тоді ще міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Продан розповів, що енергоблок №3 ЗАЕС планують запустити після ремонту 5 грудня, інформує 5.ua. Та все ж для вирішення решти, чотирьох причин запровадження графіків аварійних відімкнень електроенергії потрібно значно більше часу. Тож цілком ймовірно, і після 5 грудня у Львові знову зникатиме світло.   
“Всі ці графіки є своєрідним захистом роботи об’єднаної системи України як цілісного збалансованого організму. Якою буде ситуація далі, я не можу сказати, – розповідає речниця ПАТ “Львобленерго” Галина Єлісєєнко. – Ми отримуємо спецрозпорядженя від державного підприємства НЕК “Укренерго” і ми їх виконуємо. Була команда вивести з дії графіки аварійних вимкнень, ми їх вивели. 
Надійшла команда ввести в дію – ввели. Нині держава в умовах неоголошеної війни, є дефіцит палива, тож як я можу казати, що буде далі?.. Але ми повинні вірити в те, що наша держава вистоїть. Все робиться для того, щоби наша енергосистема вистояла. Адже якщо нема світла, то багато чого немає… Треба до цього ставитись розважливо спокійно”.

Що ж то за графіки без графіків?!

Речниця Львівобленерго розповіла “Пошті”, чому “неможливо” скласти конкретні графіки з інформацією про те, де й коли вимикатимуть електропостачання. 
“Коли складається така ситуація, до прикладу, аварійний ремонт енергоблока №3 на Запорізькій АЕС, а ми є частиною об’єднаної енергетичної мережі країни, то кожне обленерго по Ук­раїні отримує команду вводити графіки аварійних вимкнень. Графік аварійних вимкнень складається з 10 черг, кожна черга під собою має певну квоту потужності, на яку потрібно вимкнути…

ПАТ “Київобленерго” на своєму офіційному сайті опублікувало графік почергових відключень електроенергії в Київській області на грудень.
Оприлюднено графік відключення електроенергії. Також був оприлюднений перелік ліній і населених пунктів, які можуть бути відключені під час застосування графіків відключень. Згідно з графіками, в населених пунктах Київської області можливе відключення електроенергії на дві години в такий час (індивідуально для кожного населеного пункту): 6.00-8.00, 8.00-10.00, 10.00-12.00, 14.00-16.00, 16.00-18.00, 18.00-20.00, 20.00-22.00, 22.00-00.00, 2.00-4.00, 4.00-6.00.
Ці графіки не такі, як були колись, де було вказано, відколи й допоки проводитимуть відімкнення і на яких вулицях. Це  просто зменшення ліміту потужності, який доведений кожному регіону і Львівщині теж… Ми не можемо сказати, де саме і о котрій не буде електроенергії”, – каже Галина Єлісєєнко.  
Графіки відімкнення – “10 черг і певні квоти, потужності”, а таких графіків, які були б корисні для людей, немає! Але вони могли б бути, якби до енергетичних проблем поставились більш серйозно і не знехтували цим, віддавши перевагу виборчим “катавасіям”, у цьому певен Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова.
“Нині виробництво електроенергії значно нижче за потреби. В результаті виникають певні дисбаланси, що змушує диспетчерське управління “Укренерго” давати команди відключити ті чи інші райони країни, інакше можуть бути серйозні зрушення в роботі всієї об’єднаної енергетичної системи. Причина відома – це дефіцит палива – вугілля, природного газу.
Вимкнення можна було б проводити по-іншому, не настільки хаотично, заплановано. Потрібно було планувати заздалегідь, а цього чомусь не робили ні у міністерстві енергетики, ні у інших структурах. Можливо, не хотів ніхто ці теми піднімати перед виборами, не хотів ніхто ці проблеми доносити до керівництва країни. Розкординованість дій у сфері енергетики й призвела до такої ситуації”, – зазначив “Пошті” Володимир Омельченко.
У разі виникнення надзвичайних ситуацій телефонуйте до кол-центру: 0-800-50-15-68
Ремонт на Запорізькій АЕС – одна із причин вимкнень електроенергії. А найбільша проблема – нестача вугілля, певен експерт. “Впродовж усієї зими вим­к­нення будуть. Чи будуть вони такі хаотичні, чи ні, це залежить від керівництва, від Міненергетики, Укренер­го, обленерго. Наскільки скоординованою буде робота цих структур, настільки якіснішим і буде результат. Чи зможуть вони скоординувати свої дії і покращити якість планування цих відключень, мені важко сказати. Залежить від них”, – акцентує експерт. 
Володимир Омельченко каже, що проблеми в енергетиці дуже задавнені і не мають швидкого рішення. І люди, які економлять, навіть якщо економитимуть ще більше, не зможуть кардинально повпливати на ситуацію, відімкнень не уникнути.  
зображення: facebook.com/artpeople 
“По кожній області треба дивитися, які підприємства не є критичними для економіки держави, можливо, їх можна якось обмежити в споживанні електроенергії. Адже пріоритет – населення! Все ж таки здоров’я людей, їх енергозабезпечення значно важливіше, ніж випуск якоїсь додаткової продукції. Хоча це також важливо… але з двох зол треба вибирати менше. 
Можливо, навіть у Львові можна було б створити якийсь штаб спеціальний з цього питання, чи комісію, яка б займалась проблемою планування енергозабезпечення регіону в особливий період”, – каже експерт.
Також Володимир Омельченко зазначив, що за його припущеннями проблема з вимкненнями буде ще більш гострою у січні, лютому… Тож потрібно готуватись…
Як зазначав у вересні “Пошті” Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних досліджень, ще кілька місяці тому всім пропонували перейти на електричне опалення, аби менше використовувати газу, а більше електроенергії, а тепер вже хочуть відключати й електроенергію, тобто одне суперечить іншому…
“На сході України зруйнували інфраструктуру, дороги, мости, не працює залізниця, частково не працюють шахти, тому й немає можливості транспортувати вугілля до нас у необхідній кількості. І це накладає свій відбиток. Львівська область не є в найгіршому становищі, але варто розуміти: якщо світло будуть вимикати, то відключатимуть усіх, тобто енергосистема не буде вибирати один регіон. Постраждають усі однаково, незважаючи на те, що ми виробляємо більше електроенергії, ніж споживаємо. І це головна проблема!
Можливо, навіть у Львові можна було б створити якийсь штаб спеціальний з енергетичного питання, чи комісію, яка б займалась проблемою планування енергозабезпечення регіону в особливий період
Крім того, в нас електрика виробляється тоді, коли вона не потрібна, а в час пік її бракує. І система працює на оптимальних потужностях. Треба зменшувати споживання, але збільшувати і виробництво. Хоча збільшувати роботу електростанції теж не зовсім правильно, адже вона повинна завжди більше працювати і виробляти більшу кількість електроенергії. А якщо вночі ви вимкнули світло, то куди піде ця електроенергія? На експорт вона не піде, бо ми не експортуємо в таких кількостях, бо немає клієнтів, тобто частина піде на експорт, а частина в землю. Це проблема існує давно і її треба вирішувати”, – зазначав Юрій Корольчук.
Експерт нагадав про 90-ті роки, коли були так звані віяльні відключення світла. “Їх принцип полягав у тому, що вимикали світло по черзі. Тобто одним включали, а іншим – відмикали, а потім навпаки. Це було зроблено заради економії електроенергії, і розвантаження системи. Тривало це приблизно з 1994 до 1996 рр.
Тоді це теж було спричинено “своїми” чинниками, адже в ті роки відбувалась приватизація обленерго. Тому зрозуміло, що потрібно було продемонструвати, що підприємства в поганому стані, і їх треба продавати за копійки. Це була одна із основних причин, яка породила так звану економію, – резюмував експерт.

Забудьте про ліфт – ходіть пішки! 

У Львівобленерго ж радять, допоки у місті вмикають, вимикають світло потрібно “не користуватися ліфтами, оскільки невідомо, де саме, коли і на який період буде знеструмлення”.
фото: facebook.com/OtOtLvi
У разі виникнення надзвичайних ситуацій телефонувати до кол-центру: 0-800-50-15-68. Також вони закликали економно споживати електроенергію, наприклад, вмикали пральні машинки після 22.00, вимикати всі електропобутові прилади з мережі, коли виходите з дому. 
Також дало б суттєву економію відімкнення підсвітки будівель у місті, але це має вирішувати місцева влада.
Олег Синютка, перший заступник міського голови Львова
На жаль, це питання не можна врегулювати на рівні міста, навіть якщо закликати людей якомога менше користуватись побутовими приладами.

У місті кілька днів вимикали світло, бо вийшов з ладу мільйонник Запорізької АЕС. На державному рівні є затверджені черговості відімкнень. І відповідно до цього йде зниження постачання.

І ми на рівні міста, навіть якщо будемо суттєво економити, не зможемо зупинити ці планові відключення. Перш за все треба, аби Львівтеплоенерго та міські електромережі працювали нормально. Важливо не допустити відключення котелень на довгий час, щоби не заморозити систему.

Де є можливість, стараємось економити за рахунок зменшення подачі гарячої води, тоді можна не вимикати теплопостачання. А там, де відімкнення гарячої води на годину-дві не дає результатів, доводиться вимикати теплопостачання.

Наступна проблема стосується приготування їжі у дитсадках та школах. Нині управління освіти міськради розмірковує над тим, щоб готувати їжу саме в ті години, доки електрика є.

Інша проблема – електротранспорт і всі речі, які пов’язані з транспортною системою. У лікарнях та інших важливих об’єктах є відповідні генеруючі потужності. Все перевірено і є певність, що всюди вони справні. Є навіть деякі об’єкти, які активно переходять на альтернативні джерела енергії.

Проте варто зазначити, що вимикання електрики пов’язане із життям та безпекою людей. Йдеться про злочинність. Там, де є неосвітлені вулиці, неосвітлені під’їзди, є ризики. Люди, які не хочуть жити в цивілізованому суспільстві, ведуть свою діяльність саме в таких темних місцях. Тому міліціонери збільшуватимуть на період відімкнень свої патрулі. Про це була розмова з міським управлінням міліції.

Щодо економії, то намагаємось переконувати приватних підприємців, аби вони великі супермаркети й інші магазини забезпечували альтернативними джерелами енергії.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.3365 / 4.26MB / SQL:{query_count}