Пісок то є, а ось двірників – немає!

“Пошта” з’ясовувала, як Львів зиму перебуде. Комунальники звітують, що всю необхідну техніку мають, але бракує людей

фото: прес-служба ЛМР
Поки мороз на львівських вулицях не такий вже й сильний, містяни із острахом згадують торішню зиму. Адже тоді і снігоприбиральної техніки бракувало, і піскосуміші, двірники працювали понаднормово, а снігом Львів замітало дуже швидко. Відтак місто стояло у довжелезних тягучках та “корках”, чекало, коли ж комунальники приберуть вулиці. 
Міська влада ж запевняє, що до зими Львів готовий: все необхідне закупили, нова снігоприбиральна техніка готова до роботи. Проте можуть бути труднощі, адже у місті мало хто хоче працювати двірником узимку. У кожному районі є вакансії двірників. Видається, міська влада проблему помітила, минулого тижня виконком ухвалив рішення, що вже із першого грудня зарплату двірникам та працівникам ЛКП піднімуть. 
Двірник основної діяльності від першого грудня зароблятиме 1626 грн замість 1355, робітник 5-го розряду – 2 тис. грн замість 1739 грн, 4-го розряду – 1754 грн замість 1525, 3-го – 1558 замість 1355 грн, – інформувала прес-служба міськради. Та все ж очевидно, що бути двірником улітку не те ж саме, що бути двірником узимку… Працювати непросто і, погодьтесь, недорого оцінюють цю важку роботу.
Та попри все, зиму ніхто не відміняв. Учора вона розпочалась так би мовити “офіційно”. Львівський регіональний гідрометеоцентр запевняє, цього тижня сильних снігів не буде. А на сьогодні, 2 грудня, синоптики обіцяють нам  ожеледицю та невеликий сніг, температура повітря коливатиметься від 4 до 6 градусів морозу. У середу, 3 грудня, стане ще холодніше. Згодом і снігопади будуть, і морози, й заметілі… 
Ймовірно, цього року зима не буде такою несподіваною, як то бува зазвичай.  

Зимові технічні “обновки”

Торік і позаторік, коли місто засипало снігом ледь не під верхівки соборів, чиновники завжди мали одне виправдання – недостатньо снігоприбиральної техніки, казали вони, а та, що є вже дуже застаріла. 
Цього року на ті “виправдання” ніхто вже не зважатиме. За інформацією відділу благоустрою управління інженерного господарства ЛМР, для прибирання міста від снігу цього року придбали сім нових піскорозкидувальних машин. Нову техніку розподілили між комунальними шляхово-ремонтними підприємствами. Окрім цього, місто планує закупити ще п’ять  одиниць снігоприбиральної техніки. Загалом, на 12 нових машин у бюджеті міста передбачили  10 млн 740 тис. грн, інформує прес-служба міськради.
фото: прес-служба ЛМР
“Зима вже вступила в свої права, правда, снігу у Львові ще небагато, але це добре, бо кожен день відсутності снігу – економія пального та піскосуміші. Місто готове до зими: 145 одиниць техніки вже готові виїхати на прибирання вулиць, також закуплено 12 тис. тонн піскосуміші, – розповідає міський голова Андрій Садовий. – Впродовж всього сезону техніка ШРП працює на ремонтах доріг і хідників, а взимку її спеціально переобладнують для прибирання. Маємо техніку як іноземного виробництва, закуплену на тендері: англійська GSB та білоруські МАЗи, так і нашу стару, але надійну. Ми її щороку ремонтуємо, і вона нормально працює”.
Зі слів Ірини Гримак, голови Залізничної райадміністрації, в порівнянні з минулим роком ситуація з прибиральною технікою краща, тож місто буде чистим. “Є в нас три грейдери, закупили достатньо піскосуміші, отже входимо в зиму впевнено. Бригади працюють у черговому режимі, доукомплектований склад водіїв. Ми готові повністю”, – каже Ірина Гримак.
Місто готове до зими: 145 одиниць техніки вже готові виїхати на прибирання вулиць, також закуплено 12 тис. тонн піскосуміші
Загалом, нині до виконання робіт із механізованого прибирання вулично-дорожньої мережі міста готові 145 одиниць спеціальної техніки. З них 101 одиниця прибиральної техніки, а саме піскорозкидувачі, підмітальні машини, підмітальні трактори та грейдери і 44 одиниці техніки для навантаження, вивезення снігу та навантаження піскосуміші, а саме екскаватори, фронтальні навантажувачі та самоскиди.
Першочерговим є прибирання магістральних і радіальних вулиць, якими здійснюється рух громадського авто- та електротранспорту. У другу чергу механізованим способом здійснюють прибирання бічних вулиць, внутрішньоквартальних та інших проїздів, які включені у маршрути механізованого прибирання. 
До прибирання снігу вулично-дорожньої мережі щоденно буде залучатися в середньому 190 робітників санітарної очистки та додатково дорожні робочі ЛКП ШРП районів.

Центр міста буде чистим

Як розповів “Львівській Пошті” Микола Захарків, начальник відділу житлово-комунального господарства Галицької райадміністрації, цієї зими проблем із прибиранням снігу у середмісті не буде. Співрозмовник запевняє, снігоприбиральної техніки та піскосуміші вже нині достатньо, аби перезимувати. 
“Цього року ми закупили нові підмітальні трактори та посипальну техніку, тепер матимемо новий грейдер. Також уклали договори зі сторонніми підрядними організаціями, у разі виникнення надзвичайних ситуацій вони долучатимуть свою техніку до прибирання Галицького району. Піскосуміші, щоб перезимувати, достатньо, у нас ще з минулого року 1200 кубометрів залишилось”, – розповідає Микола Захарків.
Зарплати у двірників невеликі, тому перед зимою люди масово звільняються
З його слів, минулої зими у середмісті бракувало техніки для очистки вулиць від снігу, цьогоріч кілька машин купили, тож сніг розчищати є чим. А от чи є кому? 
“У Галицькому районі бракує двірників, наразі маємо чотири вакансії. Взимку їм на підмогу приходять працівники ШРП, вони очищають прибордюрну частину та грузять сніг. Двірники мають семигодинний робочий день, що починається о 5.00, забезпечені технічними приміщеннями, де можуть ховатися від холоду та обідати. Охочі приступити до роботи можуть звертатись у ЛКП району, там нададуть усю необхідну інформацію”, – каже Микола Захарків.

Ніхто не хоче бути двірником…

Зі спокоєм стрічає зиму і Іван Лозинський, голова Личаківської райадміністрації. Він каже, що у його районі наче всього вистачає, та все ж  є проб­лема та ж, що і у кожному районі – бракує двірників! Бажаючих працювати голова райадміністрації просить звертатись у ЛКП Личаківського району. 
“Цього року придбали нову техніку, новий грейдер, трактори та два піскорозкидувачі. Тож із технікою проблем не мало би бути. Проте, найімовірніше, бракуватиме робочих рук, до санітарної очистки міста залучатимуть працівників ШРП. Нині маємо 32 вакансії двірників у районі. Просимо людей зголошуватись, адже зарплату тепер підвищено майже до 1700 грн. У осінньо-зимовий період двірники дуже часто звільняються, бо влітку працювати легше. Також багато людей пішли на пенсію”, – каже Іван Лозинський. З його слів, про вільні робочі місця двірників можна дізнатися і у міському центрі зайнятості.
Поки що зарплата двірника 1355 грн за прибрані 2200 квадратних метрів. Якщо двірник працює понаднормово, має додаткові доплати
Олександр Удовенко, голова Шевченківської рай­адміністрації, у розмові із “Поштою” запевнив, що і у їхньому районі проблем із технікою та піскосумішшю не буде. “Маємо понад 2 тис. тонн піскосуміші, цього достатньо. Отримали цього року нові піскорозкидувачі, стару техніку до зими трохи відремонтували, тож із технікою все гаразд. Проблеми маємо тільки із двірниками. Зарплати невеликі, тому перед зимою люди масово звільняються. Маємо 27 вакансій, якщо є охочі, можна звертатись у ЛКП району. Ми готові забезпечити усім необхідним інвентарем: ломами, лопатами,  купили і нові рукавиці та чоботи, форми вистачає”, – каже Олександр Удовенко.
З його слів, поки що зарплата двірника 1355 грн за прибрані 2200 квадратних метрів. Якщо двірник працює понаднормово, має додаткові доплати. На жаль, нині більшість двірників – жінки похилого віку, 60-70 років, є і чоловіки, та їх менше, і вони також старші. 
“Зараз майже немає можливості якось заохочувати людей іти працювати двірниками. Колись двірник мав можливість отримати службове житло від міста, тепер цього немає. І ті премії, які бувають у 100 чи 200 грн, є не кожного місяця, а грамоти не замінять людині нормальної зар­плати”, – каже Олександр Удовенко.
Яромир Самагальський, голова постійної депутатської комісії з фінансів та планування бюджету Львівської міськради
Цього року ми закупили додаткову снігоочисну багатофункціональну техніку і для вигрібання, і для розсипання.

Крім того, кожному ШРП закупили очисні машини, вони також багатофункціональні. На початку року, коли ми планували бюджет, виділили всі заплановані кошти на піскосольову суміш, окрім того дещо ще з минулого року залишилось.

Отож піскосуміш є, техніка є, ми закупили все, що потрібно. Міськрада своїми рішеннями і бюджетними призначеннями виконали всі бюджетні запити виконавчих органів влади.

Та все ж, згідно з бюджетним кодексом, гроші виділяються не окремо на суміш чи окремо на прибирання, а на благоустрій. А звідти частина грошей йде на піскосуміш, на косіння трави, до прикладу, на ямковий ремонт, на багато різних робіт. І у цьому є певні проблеми, це ускладнює контроль Львівської міської ради.

Адже, до прикладу, ми виділили понад 50 мільйонів на благоустрій, цих грошей мало б вистачити, але, якщо виконавчі органи влади, в чиїх руках гроші, можуть не використати їх на піскосуміш, а наприклад, пофарбувати турнікети, зробити ямковий ремонт або покосити траву влітку, і на жаль, ми не можемо вплинути на цей розподіл.

Нині проблеми з казначейством на рівні держави майже вирішені. Ми погасили майже всі борги, які були у місті перед виконавцями. Але це перманентний процес – одні борги погасили, інші з’явилися.

Зима завжди настає несподівано. І якщо раптом за добу випадає дуже багато снігу, як то було кілька років тому, то очевидно, з ним у місті відразу й не впораються ні технікою, ні піскосумішшю, для цього потрібен час.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7678 / 4.18MB / SQL:{query_count}