Справа честі чи виборів?

“Пошта” довідалася, наскільки реальним є масштабне оновлення міського громадського транспорту і коли поїдемо львівським “ноу-хау” – електробусом

фото: eltrans.electron.ua
Як це часто буває, перед виборами міське життя помітно жвавішає, усі пригадують задавнені проблеми, які можуть стати щасливим квиточком… до Ради. 
Можливо, тому, можливо, ні, але у Львові почали працювати над однією з нагальних проблем громадського транспорту – древнім рухомим складом. Тож у місті оновлюють автотранспорт та інтенсивно працюють над оновленням електричного. 
Найбільшою популярністю серед львів’ян користуються маршрутні таксі – 44 відсотки жителів щодня або майже щодня використовують їх як основний засіб пересування в межах міста. Електротранспортом (трамваями і тролейбусами) щодня користуються значно менше – 18 відсотків та 11 відсотків львів’ян відповідно. Таку статистику взимку оприлюднив Інститут міста. 

Автобусні “обновки” 

За три тижні до виборів львів’ян потішили транспортним поповненням – із наступного тижня, а саме з 15 жовтня, на міських маршрутах, які обслуговує комунальне АТП №1, працюватиме 18 нових автобусів марки “Еталон”.
Приблизна їх ціна – 7 мільйонів гривень. Зараз оформлюють документи і визначають, на яких маршрутах вони працюватимуть, повідомили у прес-службі міськради. “Це автобуси нельвівського виробництва. У нас сьогодні проблеми з виготовленням автобусів. Це транспортні засоби малого класу. Вони не дорогі. Ми домовлялися ще по старих цінах, отож один такий автобус коштує 400 тисяч гривень”, – зазначив міський голова Львова, який, до речі, бере участь у виборах.
 
такі автобуси мають з'явитися на вулицях Львова вже із наступного тижня (із 15 жовтня) (фото: прес-служба ЛМР)
Загалом у місті існує 52 автобусні маршрути. Відучора, 6 жовтня, працює новий – №54. Цього року в серпні ще один львівський перевізник – ТзОВ “Міра і К” – презентував 7 нових автобусів марки “Еталон”, які обійшлися йому в понад 2,5 мільйона гривень. До цього востаннє оновлення транспорту було у 2008 році. Нагадаємо, що 52 міські автобусні маршрути обслуговують такі перевізники: ЛК АТП-1, ТзОВ “Міра і К”, ТзОВ “Фіакр-Львів”, ТзОВ “Успіх БМ” і ПАТ “ЛАТП 14630”. Договором передбачено, що на маршрутах, які обслуговує ЛК АТП №1, має курсувати 186 автобусів, “ЛАТП 14630” – 121, ТзОВ “Успіх БМ” – 86, ТзОВ “Міра і К” – 125 та ТзОВ “Фіакр-Львів” – також 125.
Як зазначають в управлінні транспорту і зв’язку ЛМР, щодня у Львові працює 650 автобусів і близько 50 перебувають у резерві. Згідно з договорами, що укладались із перевізниками на обслуговування міських автобусних маршрутів, вони щороку мали на 20 відсотків замінювати рухомий склад, який працює на маршруті. 

Вживані “рогаті”

Тролейбуси в місті востаннє закупляли вживані, майже 20-річні... Ще й у 2012 році. Новий трамвай же Львовом почав їздити торік. Він, до речі, нашого виробництва. Відтепер місто докладає неабияких зусиль, аби купувати “своє”, уникати вживаного та налагодити ремонтну сферу.
“П’ятисекційний трамвай уже їздить, місто вже за нього розрахувалося. 17 жовтня приймаємо трисекційний новий, невдовзі він їздитиме за маршрутом. Тролейбуси востаннє місто купувало у 2012 році (йдеться про вживані “Шкоди” з Чехії). Їх було вигідно брати, бо чеська сторона їх відремонтувала, до того ж просила невисоку ціну. За 18 тролейбусів, які ми купили в чехів, місто заплатило 1 мільйон 700 тисяч гривень. Їх роки випуску – 1992-94. Нині ці тролейбуси комфортніші, ніж наші старі львівські тролейбуси чи чеські, які випускали у 80-ті”, – розповів “Львівській Пошті” начальник управління транспорту і зв’язку Львівської міськради Віктор Щир
Зі слів посадовця, коли місто закупляло вживані тролейбуси, то “Електрон” ще і в проекті не мав свого нового тролейбуса. Відтак зараз у міськраді планують оновлювати рухомий склад електротранспорту львівськими трамваями і тролейбусами. 
“Ми вже не шукаємо вживаних тролейбусів у Європі, а шукаємо гроші на нові транспортні засоби. Ціна одного нашого – 1 мільйон 800 тисяч гривень, – розповідає Віктор Щир. – Також місто має технічний проект перебудови старих трамваїв. Плануємо до середини 2015 року, коли запустимо колію на Сихів, що нею їздитимуть оновлені низькопідлогові трамваї”.
Тролейбус уже має замовлення на експорт, та перший продукт із “Електрону” піде для львів’ян. Різниця в ціні з іноземними аналогами – півтора рази. Наш тролейбус дешевший
У міськраді ж “Пошті” розповіли, що цього тижня місту передадуть один новий тролейбус львівського виробництва, який нещодавно приїхав із берлінської виставки. 
Зі слів голови правління ПАТ “Концерн Електрон” Юрія Бубеса, новий тролейбус відрізняється багатьма складовими. “Він зроблений із нержавіючої сталі. Це гарантія для користування! Також застосовані нові технології, особливо системи безпеки. Є периферійне керування центральним комп’ютером. Сьогодні цей тролейбус у момент зупинення руху опускається, зменшуючи кліренс. Це допомагає зайти пасажирам, пришвидшити вхід-вихід. Є спеціально облаштоване місце для людей, яким важко, для інвалідів. 

Читайте також
Коли поїдемо трамваєм на Сихів? Прокладення славнозвісної колії в розпалі. Частину робіт обіцяють завершити до зими, а здати весь об’єкт планують у 2015 році
 
Ми дотримуємося параметрів, і наш тролейбус на 100 відсотків низькопідлоговий. Він розрахований на 106 пасажирів. Ми закладаємо в наші тролейбуси, особливо наступні, автономність ходу. Маємо сьогодні перемовини з містом Рівне – його жителі перші забажали 20 кілометрів автономного ходу без тролів. Ми їх опускаємо, виїжджаємо на сателіти міста, заходять пасажири, під’їжджаємо під тролейбусну лінію, і тролі знову піднімаються”.
Тролейбус уже має замовлення на експорт, та перший продукт із “Електрону” піде для львів’ян. Різниця в ціні з іноземними аналогами – півтора рази. Наш тролейбус дешевший. 
Тож цього року містом мали би їздити новий трамвай і новий тролейбус львівського виробництва. Львів передбачатиме в бюджеті кошти на закупівлю нового електротранспорту, однак для цього необхідне й дофінансування від держави.

Електробус – львівське “ноу-хау”

Про придбання електробуса у Львові говорять не перший рік. Так, депутати Львівської міської ради ще торік внесли зміни до спеціального фонду бюджету міста на 2013-ий і тим передбачили 6 мільйонів гривень на закупівлю одного тролейбуса та одного електробуса. Виготовленням електробуса займеться львівський концерн “Електрон”.
У проекті ухвали за ці гроші пропонували закупити 3 тролейбуси. Однак депутати підтримали пропозицію бюджетної комісії Львівської міськради використати ці 6 мільйонів на закупівлю тролейбуса та виготовлення електробуса. 
У мерії кажуть, що електробус – екологічний вид міського транспорту і приклад раціонального використання на пасажирському транспорті дешевої (порівняно з бензиновим і дизельним паливом) електроенергії.
“До кінця року “Електрон” повинен виготовити новий електробус. Він набагато вигідніший за маршрутки. На добу, аби він повністю виїздив увесь маршрут, на заправку необхідно витратити 270-280 гривень. Це те, що підприємець заплатить за зарядку машини. Заправка одного автобуса такої місткості, як 12-метровий електробус, коштує в межах 2000 гривень на добу”, – зазначив Віктор Щир.
Коли електробус лише розробляли, то його вартість коливалася в межах 2 мільйонів гривень. Міські перевізники кажуть: хоча електробус екологічно чистий, ніби й економний, але такого добра собі дозволити не можуть. 
На відміну від автобуса, у електробуса є проста конструкція та управління, зручність техобслуговування, великий міжсервісний пробіг і підвищені вимоги безпеки руху та пасажирів
“Про покупку електробусів навіть не задумувався з кількох причин. По-перше, електробус – дороге задоволення. По-друге, у нас зараз дуже жорстка кредитна система, позики надзвичайно високі. Нині робити такі покупки нереально”, – розповів “Львівській Пошті” директор “Міра і К” Микола Шкурган
Віктор Щир переконує, що електробус окупиться значно швидше, ніж автобус. У нього є багато переваг: заряджання тягових акумуляторів електробуса відбувається в парку від спеціального високовольт­ного зарядного пристрою, передбачена можливість підзарядки акумуляторів під час рекуперативного гальмування і при русі вниз схилами (при перемиканні двигуна в режим генератора). Ресурс роботи тягових акумуляторів електробуса – не менше 5 років.
На відміну від автобуса, у електробуса є проста конструкція та управління, зручність техобслуговування, великий міжсервісний пробіг і підвищені вимоги безпеки руху та пасажирів. Електробус є повнопривідним, у його компонуванні застосована схема “мотор-колесо”, що дозволило пов­ністю відмовитися від коробки передач і карданного вала. 
Електробус обладнаний пандусом для заїзду пасажирів на інвалідному візку та спеціальним місцем із обладнанням для його фіксації під час руху. Салон електробуса має 30 місць для сидіння, а повна пасажиромісткість становить 80 осіб. У салоні встановлена автономна система опалення та система відеонагляду – кольорові відеокамери в салоні та кольоровий монітор у кабіні водія.
Олег Синютка, перший заступник міського голови Львова
Трамваї і тролейбуси востаннє у Львові закупляли до чемпіонату Євро-2012, а торік придбали п’ятисекційний трамвай.

Щодо вживаних “рогатих”, то зазвичай їх купуємо в Чехії та Німеччині. Нові тролейбуси і трамваї, які виготовляють у Львові, є технічно якіснішими, комфортнішими. Вони – чудова візитівка для міста! До нас прибув другий трамвай. Сподіваємося, після експлуатаційних випробувань він з’явиться на коліях.

Що стосується тролейбусів, то Львову вже цього тижня передадуть один новий. На наступний рік плануємо скласти програму, яка дасть можливість закупити нові трамваї і тролейбуси для міста. Також суттєву допомогу чекаємо від держави, оскільки електротранспорт надзвичайно дорогий. Хочемо, аби держава фінансувала половину вартості. Але при тому місто не припинить закупляти вживані трамваї, бо ми орієнтуємося не тільки на якість, а й на кількість.

Трамваї з Чехії хорошої якості, тож нам вдається забезпечити достатньо ритмічне перевезення жителів міста. Якщо торік на рейс виходило 40-45 трамваїв, то нині їх 70, а з наступного місяця повинно стати 75. Стосовно тролейбусів, то їх виходить 62, а треба хоча б 80. Також треба взяти до уваги, що вживаний транспорт дешевший.

Та наразі не плануємо купувати вживаного транспорту – відновлюватимемо трамваї, що потребують ремонту. Хочемо придбати й електробус. Він – наше майбутнє, оскільки екологічно чистий і завойовує ринки всіх країн.

У інших містах України його ще не використовували, але у Європі їх багато. Спочатку “Електрон” зробить взірець, який пройде експлуатаційні випробування, а потім говоритимемо про ціну, бо купувати кота в мішку не будемо. Маємо бюджетні асигнування, однак зауважу, що між прийняттям бюджету курс гривні зазнав значної девальвації, тож ціна електробуса змінюватиметься.
Юрій Кужелюк, член комісії з питань інженерного господарства, транспорту і зв’язку Львівської міськради
Громадський транспорт у Львові оновимо тоді, коли в нас будуть гроші. Це найбільш імовірне вирішення проблеми браку транспортних засобів.

У міста зараз нема грошей, тому доводиться рухатись у наступних напрямках: ремонтуємо той транспорт, що маємо, купуємо в Чехії та Німеччині вживані і капітально відремонтовані трамваї. Також ми вирішили підтримати свого виробника і закупити один трамвай та один тролейбус. Замовили також електробус, який їздить на акумуляторах.

Міський голова казав, що домовлятиметься з владою, аби та компенсувала 50 відсотків вартості цієї покупки. Вимагати, звісно, можна… Та зараз усі державні кошти йдуть на танки і бронетранспортери, бойові вертольоти. Ба більше, у держави ми навіть не можемо забрати гроші за ремонти доріг! Якби вона хоча б дала змогу розпоряджатися місту тими коштами, які воно заробляє, то було би значно легше щось планувати.

Відтак закуповуємо вживаний транспорт, бо їздити львів’яни чимось повинні. Ми в безвихідній ситуації, оскільки остання закупівля нових трамваїв була ще за Союзу. А з того часу минуло вже 25 років! Подібна ситуація і з тролейбусами. Їх, як пам’ятаємо, виготовляв ще ЛАЗ. Щоправда, ті транспортні засоби не були якісними.

Зараз перед містом, як перед кожною господинею, стоїть питання: купити на зиму мішок картоплі, щоби вистачило всім, чи за ті ж гроші придбати шматок дорогого м’яса, а потім зуби на полицю класти…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7047 / 4.23MB / SQL:{query_count}