У пошуках студентського кутка

“Пошта” дізнавалася, де мешкають львівські спудеї, скільки вони платять за проживання і чи далеко гуртожиткам міських вишів до європейських стандартів

фото: lnu.edu.ua
Для львівських студентів новий навчальний рік – це нова житлова проблема. У гуртожитках вишів місць обмаль, а вартість оренди помешкання у місті постійно підвищується. Ринок нерухомості сколихнула хвиля переселенців зі східних областей і Криму, та й постійні стрибки курсу долара ускладнюють економічну ситуацію у Львові. 
Студенти кажуть, що жити в гуртожитку дешевше, але умови там “неєвропейські”. У середньому за місяць доводиться платити 200 грн. До прикладу, за даними компанії AcademConsult, вартість тижня проживання в гуртожитках навчальних закладів Великої Британії становить 80 – 750 фунтів, Франції – 75 – 500 євро, США – 125 – 750 доларів, а Німеччини – 95 – 500 євро.
У Європі на вартість кімнати в гостелі впливає рівень орендної плати в регіоні, у якому розташований навчальний заклад. У Львові ж на ціну впливає вартість комунальних послуг та умови проживання. 
Нині Європа починає втілювати програму “Кожному студенту — окрему кімнату”. Про несправні ліфти, діряві вікна й розтрощені меблі там не чули. Дотримання правил проживання в гостелах суворо контролюється, і за їх невиконання студента виселяють. Усі гуртожитки платні, але в ціну включена плата за тренажерні зали, паби та спортбари, що їх подекуди має окремо кожен факультет, сауни та спортзали. Вони зазвичай розміщені в підвалах гуртожитків. Наші ж студенти сплять на двоярусних ліжках, а техніку їм доводиться привозити з дому. 
Уже добігає кінця перший навчальний тиждень, а деякі студенти досі шукають житло. Йдеться насамперед про спудеїв зі Львівщини. Кажуть, їм доводиться витрачати години, аби дістатися на навчання. Стільки ж часу йде на дорогу додому. Цього року майже всі виші Львова відмовили їм у поселенні, мовляв, у гуртожитках перебір. Воно й не дивно, адже у місті зараз як ніколи багато студентів із інших областей, особливо зі сходу країни та Криму. 
Тож в університетах кажуть, що пріоритет при поселенні надаютя дітям-сиротам, інвалідам і дітям з багатодітних сімей, а потім вже селять решту (тих, хто проживає далі, ніж за 50 км від Львова). Ситуація з гуртожитками була завжди складною, тож у вишах міркують, як вирішити цю проблему. До прикладу, у Франковому університеті та Львівській політехніці планують побудувати нові гуртожитки, а в медуніверситеті хочуть закупити двоярусні ліжка для гостелів.
“Навчаюся в університеті Франка. Змушена доїжджати до міста – у гуртожитку мені відмовили, бо живу в області. Щодня доводиться долати 70 кілометрів у одну сторону. За день витрачаю 50 гривень лише на дорогу! Квартиру ще не знайшла, оскільки комфортні помешкання з усіма вигодами коштують дорого. Дешевші вже орендували”, – розповіла студентка Олеся
Ріелтори певні: аншлаг на ринку нерухомості в кінці серпня – на початку вересня для Львова традиційний. 
“Ціна оренди квартири залежить від району. Ближче до центру помешкання дорожчі. Зараз за однокімнатну квартиру в середньому треба у місяць платити 2 тисячі гривень, проте на окраїнах міста можна знайти і за 1,5 тисячі, щоправда, євроремонту в ній не буде. Двокімнатну можна знайти за 2-2,5 тисячі гривень. Помешкання з новою сантехнікою та гарним ремонтом коштує 3 тисячі гривень. Інколи в такій квартирі може проживати не один студент, а двоє-троє. Батьки шукають і варіанти підселення. Найпопулярнішими є райони поблизу навчальних закладів. Кожна мама хвилюється, щоби дитина витрачала якомога менше часу на дорогу. А от район біля вокзалу чомусь популярністю не користується”, – розповіла голова Львівської ріелторської палати Ірина Яремко.

Львівський національний університет імені Івана Франка


фото: lnu.edu.ua

Франковий виш може забезпечити студентів місцями в гуртожитках лише на 65%, тому зараз в університеті думають над будівництвом нового гостелу. 
На думку ректора вишу Володимира Мельника, новий гуртожиток навчальний заклад буде змушений зводити без участі держави – за грантові та спонсорські кошти. Коли університет почне впроваджувати проект у життя – невідомо. 
Цього року в студмістечку ЛНУ імені Івана Франка аншлаг – охочих поселитися тут було близько 2 тисяч вступників, тоді як розрахований він лише на 3,5 тисячі спудеїв. 
“У Франковому університеті є шість гуртожитків, один із яких – для гостей. У ньому проводять семінари, конференції, отож студенти там не проживають. Щодо студентських гуртожитків, то вони є двох типів – блочного та коридорного. Усі розташовані на Майорівці. За санітарним паспортом, у нашому студмістечку є 3 378 місць. Цього року отримали приблизно на 20 відсотків більше заяв на поселення, ніж торік”, – розповів “Львівській Пошті” Роман Березюк, директор студмістечка ЛНУ імені Івана Франка
Він додав, що найбільше заяв надійшло від першокурсників з юридичного, географічного, філологічного, економічного факультетів і факультету іноземних мов. “Загалом отримали майже 2 тисячі заяв на поселення. Старшокурсників селимо в ті ж кімнати, де вони мешкали до того. Зараз у гуртожитках Франкового вишу живе більше 4 тисяч студентів. І це при тому, що майже тисячі ми відмовили в поселенні”, – додав співрозмовник. 
Відповідно до наказу ректора, який регулює порядок розподілу місць у гуртожитках, першочергово поселяють сиріт, а також інвалідів. Вони звільнені від оплати. Пріоритети мають напівсироти, діти з малозабезпечених сімей, особи, які проживають у віддалених областях. Щодо старшокурсників, то при поселенні їх до уваги беруть середній бал успішності студента. 
“Щороку проводимо поточні ремонти. До прикладу, торік у четвертому гуртожитку замінили всі вікна, у п’ятому та шостому – вікна і сходові майданчики. Приводимо до ладу спортивні кімнати. Усі ремонтні роботи проводимо за кошти університету, використовуємо гроші зі спеціального фонду, а також ті, що платять студенти за навчання”, – розповів Роман Березюк.
У Франковому виші та Львівській політехніці планують будувати нові гуртожитки, а в медуніверситеті хочуть закупити двоярусні ліжка для гостелів
У гуртожитках студентам дозволяють самостійно робити ремонти в кімнатах. Такі питання вирішують на рівні студмістечка. Якщо соціально-побутові умови не задовольняють спудея, він може поклеїти шпалери чи здійснити інші роботи за погодженням керівництва гуртожитку. “Щодо меблів, то вони є не старими, а… давніми. У 2000-их роках було матеріальне оновлення, але це лише 5 – 10 відсотків від загальних потреб. Із меблів у нас є ліжка, шафи, столи… Техніку студенти привозять свою, здебільшого холодильники та мікрохвильові пічки, – зазначає директор студмістечка. – Інтернет проведений у всіх гуртожитках, маємо мережеве сполучення між будинками, є електронний доступ до наукової бібліотеки”.
Оплата за проживання у місяць становить від 160 грн до 175. Це залежить від комфортності проживання. У лютому минулого року вартість підвищилась, оскільки держава припинила виділяти кошти на компенсацію комунальних послуг. До цього студенти щомісяця платили по 148 грн.
“Опалення центральне. Теплом нас забезпечує місто. Наразі не отримували жодних повідомлень, які стосуються економії. Можливо, нам даватимуть воду нижчої температури. Електричні обігрівачі дозволяємо ставити в кутніх кімнатах, де є проблеми з обігрівом площі”, – розповів Роман Березюк.
Зазначимо, що зараз у виші думають про будівництво нового гуртожитку. Йдеться про нереалізований проект до Євро-2012. На вулиці Пасічній, 62-в, біля п’ятого та шостого гуртожитків, є виділена земельна ділянка. 

Національний університет “Львівська політехніка”

 
фото: архів 
Як розповів “Львівській Пошті” заступник директора студентського містечка Національного університету “Львівська політехніка” Ігор Якубовський, місця в гуртожитках розподіляють пропорційно до кількості заяв, які надходять від деканату кожного інституту. 
Саме деканати збирають заяви охочих поселитись у гуртожитку, аналізують соціальний стан студентів і чи досить далеко вони проживають від Львова, щоб мати право на кімнату (не менше, ніж за 50 км від міста). “Цього року до гуртожитків поселили півтори тисячі студентів різних курсів, бо є такі, що вступали на другий чи третій курс. Однак здебільшого це першокурсники. У вишу є 13 гуртожитків, один із них сімейний. Вони різного типу: є коридорної та блочної системи, старіші та новіші. Всього в гуртожитках університету проживає близько 8 тисяч студентів. Зараз вони заселені повністю, вільних місць нема”, – розповів Ігор Якубовський.
Через такий бум студентів “Політехніка” звертається до інших навчальних закладів, аби ті надали охочим поселитися спудеям свої кімнати. Така проблема щорічна, тому ректор вишу оголошував про плани побудови нового гуртожитку. Для цього навіть є кошти на університетському рахунку, але використати їх неможливо доти, доки ситуація в країні не нормалізується. 
Цьогорічне поселення дуже важке, оскільки побільшало спудеїв із інших областей, зокрема зі сходу країни. Зазначимо, що платники та державники перебувають у однакових умовах при поселенні.
Зараз у Львові винайм однокімнатної квартири коштує майже 2 тисячі гривень. На окраїнах міста можна знайти і за 1,5 тисячі гривень. За двокімнатну просять 2-2,5 тисячі гривень, а за помешкання з новим ремонтом – 3 тисячі гривень
“Пільгами користуються сироти, інваліди, чорнобильці, діти шахтарів. Їм надають пріоритет. Спершу селять пільговиків, а потім решту. З особливою увагою ставимося до студентів, що проживали в зоні АТО. Їх є понад 50 осіб. Вартість проживання різна: від 90 до 190 гривень у місяць. Безкоштовно в гуртожитках проживають лише сироти. Всі інші студенти можуть звернутись у профком, який на основі документів про пільги надає допомогу. Залежно від ситуації, можуть компенсувати половину оплати, а то й повну її вартість”, – розповів Ігор Якубовський. Він каже: попри те, що приміщення гуртожитків доволі старі та потребують значних ремонтів, їх роблять лише коли знаходять кошти. 
“Студенти можуть самостійно ремонтувати свої кімнати. Для цього особливих дозволів не треба, проте витрачені кошти їм не компенсують. Технікою ми не забезпечуємо. Спудеї самі привозять холодильники чи мікрохвильові печі. Меблі оновлюємо. За останні десять років, до прикладу, дві третіх замінили на нові. Зараз ще є проблема з шафами. Загалом же в кожній кімнаті є тумбочка, ліжко, шафа, стілець, а також постіль і матраци. Привозити свої обігрівачі в кімнати не можна, бо може виникнути перенавантаження мережі. 
У більшості наших гуртожитків енергозберігальні вікна. Опалення в нас на основі електрики, газових котелень уже нема. Відтак у кімнатах тепло”, – зазначає заступник директора студмістечка. До слова, з гуртожитків Львівської політехніки можуть виселити через куріння, вживання спиртного, а також антисанітарію в кімнатах. Оскільки студентів дуже багато, такі випадки трапляються. 

Національний лісотехнічний університет України


фото: uk.wikipedia.org
Юрій Цинталюк, директор студмістечка Лісотехнічного університету
, розповів “Львівській Пошті”, що їхній виш має чотири гуртожитки: три коридорного й один блочного типу. Загалом у них проживає 1700 студентів. 
“Зараз уже офіційно заселено більше тисячі студентів. Вони зібрали всі документи й оплатили проживання. До кінця тижня заселимо решту. Таке затримання виникло тому, що не всі старшокурсники встигли виписатися, знятись із військового обліку та зареєструватись за новим місцем проживання, бо у військкоматах зараз великі черги. Ми маємо можливість забезпечити гуртожитками всіх наших студентів, які цього потребують”, – розповів Юрій Цинталюк. 
Безкоштовно в гуртожитках Лісотехнічного університету мешкають лише сироти. Вартість проживання для інших однакова: у гуртожитку блочного типу – 190 грн у місяць, коридорного – 175 грн. “Є студенти-переселенці зі сходу, зокрема з Алчевська, Луганська. Вони платять так, як усі, пільг не мають. Іноземців також селимо разом зі всіма. До нас їдуть здебільшого з Білорусі. Ремонти востаннє проводили минулого року. Капітально відремонтували кухні четвертого гуртожитку. Облицювали плиткою всі стіни, підлогу, встановили металопластикові вікна, відновили електроплити й умивальники”, – розповів Юрій Цинталюк.
Вартість тижня проживання в гуртожитках навчальних закладів Великобританії становить 80 – 750 фунтів, Франції – 75 – 500 євро, США – 125 – 750 доларів, а Німеччини – 95 – 500 євро
З його слів, у кожній кімнаті є ліжко, шафа, тумбочка, стіл і крісло. Якщо студенти хочуть, можуть зробити ремонт у кімнаті, замінити меблі, ліжка, привезти свої подушки чи матраци. Дозволів для цього не треба, лише повідомити коменданта. Холодильників нема. 
“Обігрівачі тримати в кімнатах не дозволяємо. Це порушення правил пожежної безпеки. Щоби втримати тепло в гуртожитку, торік замінили 505 вікон. Старі дерев’яні викинули, натомість встановили енергозберігальні. Продовжуємо цю роботу далі. Також переносимо котельні з підвалу на дах. Це дасть можливість економити газ, і в кімнатах стане тепліше”, – поділився Юрій Цинталюк. 
Зазначимо, що виселити спудеїв можуть через хуліганство, вживання наркотиків і спиртного. 

Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького


фото: архів 
Як розповів Анатолій Магльований, проректор науково-педагогічної роботи Львівського національного медуніверситету імені Данила Галицького, виш має дев’ять гуртожитків блочного та коридорного типу, розрахованих на 3 тисячі осіб.
Більшість студентів уже встигла заселитись у свої кімнати. Через складну ситуацію в країні і значну кількість переселенців у приміщеннях, які були розраховані на трьох спудеїв, житимуть четверо. Для цього навіть думають ставити двоярусні ліжка. 
“Цього року порядок поселення був важким, адже до вишу перевелося більше 140 студентів зі сходу України та Криму. Додало труднощів і те, що частина з них уже оплатила своє проживання в кримських гуртожитках, тому у Львові їх поселяли безкоштовно. Наш виш єдиний, який приймає інвалідів різного ступеня, з різними вадами. Поселили першочергово всіх інвалідів, потім сиріт і напівсиріт, а також усіх, хто проживає за межами Львівської області. Це стосується в основному студентів бюджетної форми навчання. Для контрактників поселення в гуртожитках не передбачене, але сироти й інваліди – виняток”, – зазначив Анатолій Магльований. 
Як розповіла Уляна Цап, проректор з економіки Львівського національного медуніверситету імені Данила Галицького, за місяць проживання студенти платять за помешкання блочного типу 210 грн, а коридорного – 170 грн. Минулого року ціни були нижчі – від 150 – 190 грн. Умови проживання в гуртожитках університету хороші: є душові кабіни, туалети, кухня, у кожній кімнаті – ліжка, шафа, стіл, стільці й обов’язково холодильник. Якщо студент хоче зробити ремонт чи принести техніку, потрібно отримати дозвіл господарської частини гуртожитку й коменданта. Зазначимо, що привозити до кімнати власні обігрівачі заборонено.
“У нас немає такого поняття, як “виселення з гуртожитку”. Маємо підписане ректором положення вишу на основі положення Міносвіти “Про правила проживання в гуртожитку”. Згідно з цим документом, можемо припинити або не надавати надалі в користування гуртожиток, якщо студент є злісним неплатником за проживання чи злісним порушником дисципліни. Тоді збирається студрада, студсамоврядування, і вони пропонують деканові надалі не давати місця в гуртожитку такому спудеєві”, – зазначив Анатолій Магльований.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.3422 / 4.26MB / SQL:{query_count}