1000 стовпців

У центрі Львова гранітні півкулі замінили на чавунні стовпчики – так міська влада бореться із зухвалим паркуванням на хідниках. Утім не всі пішоходи зраділи новим обмежувачам руху

фото: Андрій Польовий
У Львові з середини серпня на непарному боці проспекту Свободи обабіч пішохідних переходів і в’їздів у подвір’я будинків демонтували масивні обмежувачі проїзду для автівок – замість двох гранітних півкуль, якими торік перегородили хідники, встановили по три компактні стовпці висотою 1,3 м.
Як писала “Пошта”, міська влада почала встановлювати гранітні півкулі на тротуарах уздовж центральних вулиць у липні 2013-ого, щоб протидіяти паркуванню на тротуарах. Містяни ж півкулям не дуже зраділи: громіздкі перешкоди спричиняють чимало незручностей для руху пішоходів. 
“Півкулі справді стали перешкодами для людей із обмеженими можливостями, – визнає начальник відділу житлово-комунального господарства Галицької рай­адміністрації Микола Захарків. – Частенько бувало, що пішоходи, замріявшись, могли спіткнутися чи перечепитись, не помітивши обмежувачів руху”.

Точки спотикання


фото: Андрій Польовий
У соцмережах активні львів’яни неодноразово нарікали, що гранітні півкулі непомітні в темряві та слизькі взимку, тому, поспішаючи, можна перечепитися і впасти. Чому міська влада одразу цього не передбачила – поки не відомо, але там майже одразу визнали свою помилку й запланували обмежувачі проїзду замінити. 
Пані Уляна продає квіти неподалік одного з переходів на проспекті Свободи. Львів’янка рада, що гранітні обмежувачі замінили, адже на власні очі бачила, як вони створювали незручності для пішоходів. 
“Одного разу сліпа жінка перечепилася за півкулю і впала. Я і багато інших людей це бачили”, – розповіла львів’янка. На її думку, мі­сто мало б насамперед дбати про людей із обмеженими можливостями, про дідусів і бабусь, яким значно важче пересуватись, адже масивну півкулю, подібну за кольором до тротуарної плитки, не одразу помітиш. А коли багато людей одночасно прямує вулицею – і поготів. 
Про необхідність заміни масивних обмежувачів на компактніші стовпці у міськраді почали говорити ще в грудні минулого року. Також при розробці проекту опрацьовували можливість встановлення бетонних і кам’яних перешкод в історичній частині Львова. До слова, два бетонні обмежувачі стоять біля каплиці Боїмів, однак вони зруйновані та потребують реставрації.

Компактна альтернатива

 
Французький вуличний митець Le CyKlop перетворив 30 000 паризьких стовпців і півкуль-обмежувачів на яскраві різнокольорові персонажі. Його родзинка в тому, що всі герої обов’язково мають бути одноокими, схожими на циклопів. Після такої мистецької трансформації монотонні обмежувачі руху на тротуарах Парижа стали справжніми інсталяціями. 
У своїх роботах художник поєднує концепцію елементів стрит-арту на будівлях чи кольорові гами фасадів деяких закладів зі стовпцями, розташованими поруч. Вуличний креатив привертає увагу пішоходів. Також митець розробив серію “Дорожні знаки”, у якій поєднуються 182 варіанти зображень для стовпців-обмежувачів. Згодом творчість Le CyKlop поширилася далі країною, і тепер на його вигадливі роботи можна натрапити в Арлі й інших містах Франції.
У Парижі митець організовує фотовиставку з найяскравішими світлинами своїх арт-проектів. Серед них є безліч неповторних художніх творів, які колись були простими стовпцями на тротуарах (lostateminor.com).
Нині у Львові вже встановили майже півсотні стовпців-перешкод для водіїв-нахаб. Вони займають менше місця, і їх легко помітити. Як повідомив “Львівську Пошту” Микола Захарків, задля безпеки пішоходів стовпець за висотою повинен бути людині по пояс – так він не заважатиме руху містян. Висота чавунного стовпчика – 130 см, приблизна вартість – 650 грн.
“Загальні витрати на чавунні обмежувачі становлять 600 тисяч гривень, вартість металевих стовпців – 280 тисяч гривень. До слова, останніх у Львові з’явиться понад тисячу”, – додав чиновник.
Міська влада каже, що й далі боротиметься з паркуванням на хідниках. Уздовж тротуарів з іншого боку проспекту Свободи також планують встановити металеві стовпці, щоправда, трохи нижчі – висотою 1 м. Натомість гранітні обмежувачі залишаться лише в тих місцях, де вони не перешкоджають руху пішоходів. “Демонтовані півкулі встановлюватимуть уздовж хідників, де вони виконуватимуть свою основну функцію – перешкоджатимуть заїзду машин на тротуар, при цьому не створюючи незручностей для вільного пересування пішоходів”, – зазначив Микола Захарків. На його думку, така заміна буде ефективною, крім того, гранітні обме­жувачі вдало “вписуються” в естетику міста.
В історичній частині Львова встановлюватимуть стовпці й уздовж хідників інших вулиць. “Уже зараз завершили роботи на вулиці Лисенка”, – розповів Микола Захарків. За його словами, найближчим часом компактними обмежувачами планують облаштувати й вулицю Гавришкевича. “Трохи далі від середмістя з’являться металеві стовпці, висота яких становитиме один метр. Їх встановлюватимуть на вулицях Лепкого, Данилишина, Куліша, Дудаєва й інших”, – розповів чиновник. 

Потрібен час, аби звикнути 


Стовпці на узбіччі “підморгують” водіям у Франції (фото: lostateminor.com)
Спершу львів’яни нарікали на громіздкі обме­жувачі, мовляв, на переходах завжди інтенсивний рух. На мить відведеш погляд – і можеш опинитися на землі. До нових, компактніших обмежувачів дехто досі не призвичаївся.
“Не знаю, навіщо тут стільки стовпців! – обурилася пані Софія, вперше побачивши їх на пішохідному переході на вулиці Дорошенка. – Таке враження, що ці обмежувачі перешкоджають не автівкам, а людям!” “Я помітив, що тут встановили стовпці, але ніяких застережень щодо цього у мене нема”, – поділився пан Назар. За його словами, з часом люди звикнуть і несвідомо оминатимуть перешкоди.
Однак варто розуміти, що такі дії міської влади вимушені, адже нахабні водії не припиняють паркувати свої авта на тротуарах. 
“Цього б не було, якби люди проявили трохи поваги до міста і пішоходів, – переконаний Данило. – Що тут вдієш?” Хлопець має власне авто і знає, що поки питання парковок не вирішили, часто доводиться десь прилаштовуватись. “Я, звісно, не виправдовую відвертої нахабності людей, які залишають автівки, де їм заманеться!” – наголошує Данило. Натомість він певен, що стовпці та півкулі встановили на хідниках тимчасово, і це має стати гарним уроком для зухвалих водіїв. 
У міськраді кажуть, що обмежувачі згодом можна буде зняти, якщо львів’яни не паркуватимуться на тротуарах.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6882 / 4.13MB / SQL:{query_count}