Лови на таксистів

У Львові взялися за легалізацію таксі. “Пошта” поспілкувалася з чиновниками і юристами, аби дізнатися про наслідки та правомірність перевірок, що затіяли у міськраді

зображення: bolshoyvopros.ru
Міський транспорт у Львові – під пильним наглядом мера! Цього разу взялися за таксоперевезення. Водіям обіцяють упорядкувати стоянки, натомість від них вимагають легалізовувати їхній бізнес, адже у Львові діє понад 30% нелегальних таксофірм. 
Першим наслідком зацікавлення міста таксомоторними перевезеннями може стати те, що львів’яни не знатимуть вартості проїзду до поїздки. Юристи сумніваються в правомірності таких перевірок і називають їх правопорушенням. У міськраді, своєю чергою, запевняють, що здійснюють не перевірку, а контроль, тож за межі своїх повноважень не виходять. 

Увага, перевірка!

Міський голова Львова Андрій Садовий видав два розпорядження, які врегульовують питання таксоперевезень. Відповідно до одного з них, у місті створена робоча група з облаштування стоянок таксі, і з кінця липня у Львові об’їжджають запропоновані ділянки. Згідно з іншим розпорядженням мера, створена мобільна група з контролю за таксомоторними перевезеннями, яка перевіряє документи перевізників і виявляє нелегальних. Нелегалів штрафують і закликають узаконити їхній бізнес.
“Відповідно до розпорядження міського голови №234, у місті створили мобільну групу з питань здійснення контролю за таксомоторними перевезеннями у Львові. До її складу входять працівники управління транспорту і зв’язку Львівської міськради, управління “Укртрансінспекція” відділу Державної служби боротьби з економічною злочинністю міського управління МВС та відділу ДАІ Львова. Завдання мобільних груп – виявляти порушників чинного законодавства у сфері таксоперевезень. Першочергово (за відсутності документів) група видаватиме офіційне попередження та пропонуватиме легалізувати діяльність таксофірми. Якщо за місяць-два подібне порушення повториться вдруге, то перевізник буде змушений заплатити штраф”, – розповів начальник управління транспорту і зв’язку ЛМР Віктор Щир.
Під час перевірок основний акцент роблять на наявності ліцензії, таксометра й інших дозвільних документів чи технічних приладів для провадження діяльності. Перевірки триватимуть три місяці, повідомляє прес-служба міськради. 
“Нині у місті є 170 ліцензіатів і 371 ліцензований автомобіль. Як правило, усі інші діють за межами законодавчої бази. Тобто фактично всі, крім цих ліцензованих автівок, щоденно скоюють правопорушення. Є певні прогалини в законодавстві, які дають можливість інформаційно-диспетчерським службам залучати перевізників, які не ліцензовані. Це також одна з основних проблем, яку ми будемо відстежувати”, — розповів Володимир Гавуляк, головний спеціаліст управління “Укртранс­інспекція”.
Нині у місті є 170 ліцензіатів і 371 ліцензований автомобіль. Як правило, усі інші діють за межами законодавчої бази. Тобто фактично всі, крім цих ліцензованих автівок, щоденно скоюють правопорушення
На перевізників без ліцензії очікуватиме покарання. Спершу це буде попередження, але згодом, якщо порушник не узаконить свій бізнес, він буде змушений заплатити штраф. Окрім цього, управління транспорту і зв’язку міськради спільно з працівниками ДАІ проводять обстеження дорожньо-вуличної мережі задля створення місць для паркування таксі. Після затвердження стоянок для автівок з легальними перевізниками укладатимуть договори на користування цими місцями. У мерії також планують розробити положення, згідно з яким у кожному авті обов’язково повинен бути таксометр, вказана інформація про перевізника та вартість проїзду. Також таксі матимуть зовнішній брендовий вигляд, який буде розроблений кожним перевізником окремо.
Одним із наслідків перевірки таксі може стати й те, що пасажирам не повідомлятимуть про вартість поїздки наперед – розрахунок відбуватиметься лише за показниками таксометра.
“Автівки, які працюють легально, повинні мати таксометр, і людина, яка замовила таксі, оплачуватиме вартість проїзду за лічильником. Отож наперед сказати, скільки коштуватиме перевезення, неможливо. Наразі рано говорити, що таксисти не називатимуть наперед суми проїзду. Ті, хто надаватиме інформацію про вартість поїздки, робитимуть неправильно. Юридично правильно, якщо людина матиме чек про те, що вона оплатила таксоперевезення, і якщо виникне якась супе­речка, то чек може буде доказовим документом у суді...” — зазначив Віктор Щир. 

Третина таксі у Львові – нелегальні

В управлінні транспорту і зв’язку ЛМР зазначають, що близько третини таксі у Львові працюють нелегально. “За підрахунками асоціації, 25 – 30 відсотків перевізників працюють на ринку таксоперевезень у Львові нелегально”, – розповів “Пошті” начальник управління транспорту і зв’язку ЛМР Віктор Щир.
Загалом нелегальний таксобізнес створює умови для загострення криміногенної ситуації та наражає на небезпеку життя пасажирів, повідомляє прес-служба Укртрансінспекції. За оцінками експертів, нині на ринку таксомоторних перевезень діє 95% нелегальних перевізників. 

Цікаві факти про таксі у світі
Першими, кого зустрічаємо, коли приїжджаємо чи прилітаємо в чужу країну, зазвичай стають таксисти. 
Як і наші, вони обіцяють якнайшвидше дістатися до пункту призначення. Та активні мандрівники, мабуть, помітили, що послуги цього досить звичного виду транспорту в різних куточках світу дуже різняться. Тож аби нашим читачам було простіше розібратися з тим, чого чекати від служб таксі та їх водіїв у тій чи іншій країні, „Пошта” підготувала невеличку довідку для мандрівників.
Китай. Перед тим, як замовити авто в Китаї, уточніть вартість поїздки. На одному й тому ж маршруті ціни різних таксомоторних компаній можуть бути вдвічі, а то й утричі більшими чи меншими. Оплата в китайських таксі здійснюється згідно з тарифом, однак сервіс там не найкращий. Тішить хіба те, що влада наполегливо рекомендує таксистам приймати ванну перед роботою та забороняє курити і плювати в автомобілях.
Японія. У Японії таксі мають свої правила: якщо на транспортному засобі лампа горить зеленим світлом – авто зайняте, якщо червоним – вільне. За одну поїздку тут перевозять не більше трьох осіб. Ціни на проїзд високі, а в корку та вночі тариф підвищується на 30%. Однак про витрачені гроші не варто шкодувати – сервіс японських таксі вас приємно здивує: у кожному авті є холодильник із міні-баром та кондиціонер, а всі тамтешні таксисти одягнені в уніформу з логотипом компанії, що здійснює перевезення. Також водії відчинять вам двері перед посадкою і не набридатимуть розмовами.
Сполучені Штати Америки. Американські таксі, як правило, жовтого кольору, і більшість автомобілів, що здійснюють перевезення, марки Ford. Крім яскравого забарвлення, таксі у США мають спеціальні бляшки на капоті та вогні на даху. Будучи в Америці, не намагайтеся сісти поруч із таксистом, оскільки тут пасажири їздять лише на задніх сидіннях. Цікаво, що зона водія в авті відгороджена спеціальною прозорою перегородкою з вікном. Американські таксисти погано розмовляють англійською (бо більшість із них – емігранти) і часто порушують правила дорожнього руху. 
Греція. Традиційне таксі для столиці острова Санторіні – віслюкове. Справа в тому, що там рух здійснюється в основному знизу вгору по звивистих східцях. Такий шлях автомобілям здолати не під силу, а от віслючки долають його досить швидко. 
За матеріалами autotravel.ua

“Зазвичай нелегальними перевізниками водії стають за допомогою так званих інформаційно-диспетчерських служб, які просто надають водію транспортного засобу інформацію про замовлення на перевезення. У такому випадку абсолютно відсутній конт­роль за станом здоров’я водія, технічним і санітарним станом автомобіля, сплатою податків та обов’язкових платежів. Відповідно до чинного законодавства України, інформаційно-диспетчерські служби не мають права надавати свої послуги перевізникам, які без ліцензії. Але, на жаль, чинним законодавством не передбачена жодна відповідальність за порушення цієї норми. Як наслідок маємо суцільну безвідповідальність – як водія за життя пасажира, так і інформаційно-диспетчерської служби за життя водія”, – цитує першого заступника голови Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті Володимира Баліна прес-служба Укртрансінспекції.
Відсутність системи інкасації виторгу й існуючий стан забезпечення безпеки водія автомобіля-таксі призводять до того, що таксисти стають об’єктами полювання для злочинців. А життя та здоров’я водіїв, які працюють на ліцензованого перевізника без працевлаштування, не страхуються. Аби працювати в правовому полі, потрібні чималі кошти. Віктор Щир запевняє, що зарплата львівських таксистів не така вже й висока, і ліцензія для них розкіш. 
“На днях зустрічався із львів’янином, який працює таксистом нелегально. З його слів стало відомо, що 90 відсотків людей, які працюють на ринку таксоперевезень нелегально, хочуть працювати в цьому бізнесі легально. Але українське законодавство є таким, що зробити цей бізнес законним дуже складно. Зарплата таксиста у місяць становить трохи більше, ніж три тисячі гривень. Водії запевняють, що платити податок, збори, технічні перевірки з неї дорого”, – зазначив Віктор Щир. Із його слів, у Львові є лише шість фірм, які працюють легально. Цю інформацію підтвердила й Укртрансінспекція. 
Але ніхто не може сказати, скільки саме у місті є нелегалів, оскільки вони не зареєстровані. 
Дмитро Гудима, юрист
Стаття 31 Закону України “Про Державний бюджет України на 2014 рік” у редакції закону від 31 липня цього року встановила, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня – грудня 2014 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки. Це означає, що з 3 серпня до 31 грудня 2014 року включно жодні перевірки таксистів проводитися не можуть ні у Львові, ні в інших регіонах.

Із цього приводу свою позицію вже озвучила Укртрансінспекція, яка скасувала до кінця 2014 року перевірки дотримання ліцензіатами Ліцензійних умов, зокрема, у сфері автомобільного транспорту. Хоча на час видання розпорядження міського голови Львова №234 від 21 липня “Про утворення мобільної групи з питань здійснення контролю за таксомоторними перевезеннями у місті Львові” мораторію на проведення перевірок таксистів не існувало, із 3 серпня будь-які такі перевірки без згоди Кабінету Міністрів України будуть незаконними!

Крім того, законодавство України, зокрема, Положення про управління транспорту і зв’язку Львівської міської ради від 27 жовтня 2006 року, затверджене рішенням виконкому цієї ради №1209 із подальшими змінами, не передбачає як можливості здійснення працівниками цього управління “контролю за таксомоторними перевезеннями у місті Львові”, так і роботи “мобільних груп” у складі цих працівників і службовців ДАІ та Укртранс­інспекції. Тому вважаю, що розпорядження міського голови Львова №234 від 21 липня 2014 року не ґрунтується на чинному законодавстві України, а дії так званих мобільних груп можуть за певних умов бути кваліфіковані як правопорушення їх учасників.

Таксистам же потрібно підготуватися до того, що з 1 січня 2015 року перевірки їх діяльності з боку Укртрансінспекції будуть відновлені, тому варто подбати про те, щоб автомобіль, облаштований під таксі, відповідав вимогам законодавства, а також мати всі, передбачені статтею 39 Закону України “Про автомобільний транспорт”, документи, на підставі яких здійснються пасажирські перевезення. За надання послуг із перевезень пасажирів без таких документів на таксиста може бути накладений штраф у розмірі 1 700 гривень, а за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки, а також за стоянку легкового автомобіля, який не облаштований як таксі і не має ліцензійної картки, та посадку пасажирів на стоянці таксі – 510 гривень.

До речі, за декілька порушень штрафи сумуватимуться. Згідно з Законом України “Про автомобільний транспорт”, право розглядати справи про накладення штрафів за вказані порушення мають лише посадовці Укртрансінспекції, а стягнення таких штрафів відбувається через органи Державної виконавчої служби.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7222 / 4.22MB / SQL:{query_count}