“Рогате” диво-раритет

Столітній трамвайчик ще може курсувати містом. Треба лиш його полагодити...

фото: forums.mashke.org
Львівські трамваї-раритети, які могли списати на металобрухт, таки вдалося вберегти: у місті заборонили списувати й утилізовувати історичні трамвайні вагони. Про це повідомили в управлінні транспорту і зв’язку ЛМР у відповідь на колективне звернення громадян, написав на своїй сторінці у Facebook користувач Антон Лягушкін.
Втім те, що їх не списують і не утилізовують, не означає, що вік їх довгий… Час нещадний до “рогатих” пам’яток Львова, тому небайдужі містяни закликають долучитися до збереження історичних експонатів. 
Йдеться про Gotha T59E №002 (абсолютний раритет, єдиний трамвай такого типу в Україні; у світі їх лише 5) – снігоочищувач. Він діючий і використовується за призначенням. Решта – T4SU №852 і 878, KT4SU №1001 (перший трамвайний вагон такого типу на теренах колишнього СРСР), Sanok SW-1 №093 (таких у світі всього 2) – перебувають у вагонно-ремонтних майстернях, однак для користування ними за призначенням непридатні.
Ці “рогаті” мають стати експонатами майбутнього музею транспорту, але все ж діючими… Справа ремонту цих трамваїв непроста й потребує чимало коштів і залучення фахівців. Насамперед у Львівелектротрансі планують взятися за відновлення “абсолютного раритету”. Свого часу навіть німецькі значно новіші трамвайні вагони не могли скласти конкуренцію Gotha T59E №002. Цей трамвай курсував чи не найскладнішими маршрутами міста.
“З’явились у місті такі вагончики ще в 1909 році, і використовували їх до 1973. Курсували вони двома складними напрямками: на Високий замок і вулицею Івана Франка до Стрийського парку. На тих коліях використовували лише такі вагони, оскільки вагони інших, новіших трамваїв, зокрема німецьких, були довші і на цих поворотах не могли курсувати, бо сходили з рейок”, — розповів екскурсовод Олександр Арістархов. 
Це дуже старий вагон, а в нас на підприємстві майже не залишилося спеціалістів, які би могли його відреставрувати. Тож шукаємо інженерів, техніків, майстрів, які би могли допомогти в цій справі, волонтерів, фанатів
Раритети треба відновлювати.... А грошей нема. Тож усі сподівання на небайдужих містян, які чим зможуть допоможуть. “Підприємство має перевозити пасажирів, це його основна місія. Додатково витрачати кошти на відновлення такого транспорту воно не може, оскільки мусить технічно обслуговувати трамваї, тролейбуси, лінії електропередач, колії. Важливо, щоби люди розуміли: щоразу, купуючи квиток, тим паче місячну картку, вони роблять мінімальну, та все ж інвестицію, можливо, й у цей трамвай…” — розповіла Ольга Бачинська, начальник відділу маркетингу ЛКП “Львів­електротранс”
Зі слів співрозмовниці, проект відновлення трамвая наразі на стадії пошуку фахівців, запчастин, технічних засобів і коштів. “Це дуже старий вагон, а в нас на підприємстві майже не залишилося спеціалістів, які би могли його відреставрувати. Тож шукаємо інженерів, техніків, майстрів, які би могли допомогти в цій справі, волонтерів, фанатів, так би мовити. Бо знайти кошти, аби заплатити за цю роботу, на жаль, не можемо. До прикладу, для часткової реставрації вагона 093 потрібно знайти фахівців, які вміють ремонтувати старі компресори, монтовані на осях. За будь-яку допомогу буду вдячна. Звертатися можна за адресою: вулиця Сахарова, 2, відділ маркетингу ЛКП “Львівелектротранс”. Або ж за телефоном: 261-35-25”.
Стосовно грошей, то у Львівелектротрансі і приблизно не знають, скільки коштуватиме реставрація вагона. “Навіть приблизно не скажу. Можна спробувати порахувати так: капітальний ремонт трамвая, який сьогодні перевозить львів’ян, коштує не менше 300 000 гривень. Але для них є типові запчастини, штат фахівців і відповідні умови (домкрати, крани, інструменти). Усі раритети потребують саме капітального ремонту, однак для цього немає нічого – ні запчастин, ні фахівців, ні технічних засобів. Тому порахувати, скільки коштуватиме реставрація, неможливо навіть приблизно”, — зазначила Ольга Бачинська.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.5338 / 4.1MB / SQL:{query_count}