Перемога за філософом

Франковий виш таки обрав собі нового ректора – декана філософського факультету Володимира Мельника. Тепер потрібно, щоби його погодило Міносвіти

фото: прес-центр ЛНУ ім. І. Франка
Нарешті це сталося! Львівський національний університет ім. Івана Франка після року зволікань зі сторони Міністерства таки отримав можливість обрати собі нового ректора. Відтак у його житті після понад двадцятирічного ректорства Івана Вакарчука починається нова епоха. 
Так, головним завданням, яке вдалося втілити колишньому ректору, було перетворити виш із радянського в український, національний навчальний заклад із міцним європейським стержнем. Тепер уже новому ректору, якого, ймовірно, вже на початку червня остаточно затвердить Міністерство, доведеться не лише тримати марку університету, а й продовжувати розвивати його, модернізувати і приймати сміливі рішення.
Отже, 27 травня відбулося засідання конференції трудового колективу, на якому обрали кандидатуру претендента на посаду ректора університету. Найбільшу кількість голосів набрав декан філософського факультету Володимир Мельник: за нього проголосувало 195 делегатів із 347; друге місце посів завідувач кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Маркіян Мальський, який набрав 141 голос. 

Виборчий день 


фото: прес-центр ЛНУ ім. І. Франка
Обирати нового ректора університету було дуже непросто, хоча готувались до цього цілий рік: аби вибрати найкращого, витратили цілий день. Так, засідання конференції розпочалось о 10.00 спільним виконанням Гімну України, згодом делегати обрали президію, робочі органи, затвердили порядок денний і регламент конференції. 
До слова, під час виборів в університеті було присутнє і “пильне око” Міносвіти – начальник управління роботи з персоналом і керівними кадрами Микола Легенький. “Вам надано сьогодні унікальну можливість обрати ректора. Сподіваюся, що ви її зреалізуєте. Міністерство обов’язково підтримає ваш вибір!” – зазначив він. 
Після цього розпочалося представлення кандидатів, яких, нагадаємо, було семеро: Андрій Бойко – з 2003-го – декан юридичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка, професор, доктор юридичних наук; Ярослав Гарасим – з 2004-го – декан філологічного факультету ЛНУ, професор; Михайло Зарічний – із 2004-го – декан механіко-математичного факультету, вчений-математик, доктор фізико-математичних наук, професор; Маркіян Мальський – з 26 липня 2010-го по 19 березня 2014-го – посол України у Польщі, науковець, дипломат, екс-декан факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. І. Франка; Володимир Мельник – з 1996-го – декан філософського факультету, доктор філософських наук, професор; Сергій Реверчук – з 2000-го – завідувач кафедри банківського і страхового бізнесу економічного факультету ЛНУ ім. І. Франка, доктор економічних наук, професор; Олексій Сухий – завідувач кафедри новітньої історії України історичного факультету, професор.
Читайте також: інтерв'ю із Володимиром Мельником про автономію вишу, підготовку національної еліти, престиж навчання та моральну відповідальність
Згодом претенденти на посаду очільника університету ще раз виступили перед колективом із коротким описом своїх програм, відповіли на запитання учасників конференції. Аж раптом сталась несподіванка! Перед самим початком голосування один із претендентів – Олексій Сухий – зазначив, що знімає свою кандидатуру, і закликав людей, які планували голосувати за нього, віддати свої голоси Андрію Бойку. 
Так почалося саме голосування, в якому, відповідно до статутного складу і представницької норми, взяло участь 347 делегатів, зокрема 42 студенти. Загалом процедура голосування була таємною. Бюлетені роздрукували одразу ж у залі конференції. В актовій залі вишу були кабінки для голосування й одна велика урна, куди делегати відкрито кидали свої бюлетені.

Голосували в два тури


фото: прес-центр ЛНУ ім. І. Франка
Отже, після підрахунку голоси розподілилися так: завідувач кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби, професор Маркіян Мальський набрав 103 голоси, Володимир Мельник – 92 голоси, Андрій Бойко – 55 голосів, Ярослав Гарасим – 45 голосів, Михайло Зарічний – 42 голоси, Сергій Реверчук – 6 голосів. Двоє делегатів конференції не підтримали жодного кандидата.
Оскільки жоден із кандидатів не набрав необхідної кількості голосів (30%), оголосили другий тур виборів, до якого пройшли професор Маркіян Мальський і професор Володимир Мельник, які набрали понад 29% і понад 26% голосів відповідно. 
Лише після цього університет таки спромігся обрати лідера серед найдостойніших. Ним із результатом 55,71% (195 голосів) став декан філософського факультету Володимир Мельник. А завідувач кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Маркіян Мальський отримав 40% (141 голос).
Після закінчення усіх виборчих процедур зі словом виступив Василь Височанський, перший проректор вишу, який цілий рік виконував обов’язки ректора і, хоч як важко це не було, гідно впорався зі своїм завданням. 
Усі маємо працювати на одне: Україну, національну ідею, фундаментальну науку, молоду людину, яка би почувалася захищеною у світі, мала хороші знання, підготовку й гордилася тим, що навчається в університеті ім. Івана Франка
“Довго йшли ми до сьогоднішнього дня: починали з квітневої конференції, потім була листопадова, на якій вносили зміни до Статуту, у лютому вносили вже остаточні зміни до нього і нарешті зараз провели конференцію для рекомендації кандидата на посаду ректора. Хочу зазначити, що ця конференція пройшла в доброму академічному стилі, стилі нашого університету, який уже є традиційним. Таке толерантне ставлення претендентів одне до одного, толерантне ставлення делегатів до претендентів дуже важливе”, – зазначив Василь Височанський. Увесь університет аплодував йому стоячи. 
Своєю чергою представник Міносвіти Микола Легенький зазначив, що вибори пройшли “толерантно і відповідно до закону”. Так спільним виконанням студентського гімну “Гаудеамус” і завершилися вибори ректора Франкового вишу.

Рішення Міносвіти – у червні 


фото: прес-центр ЛНУ ім. І. Франка
Як розповіла “Пошті” керівник прес-служби ЛНУ ім. Івана Франка Тетяна Шемберко, для того, щоб Володимир Мельник став ректором офіційно, ще мають відбутися певні процедури. 
Так, Міносвіти має законні підстави обрати ректором будь-кого з кандидатів, які набрали більше 30% голосів. Тому, якщо воно захоче обрати ректором Маркіяна Мальського, матиме для цього законні підстави. Виш же своєю чергою вже не має права оскаржувати вибір міні­стерства. Зазначимо також, що, відповідно до контракту, який міністерство укладає з ректором, його вибори можуть проводитися не частіше ніж раз у сім років. 
Проте, як запевнив начальник управління роботи з персоналом і керівними кадрами Міністерства освіти і науки України Микола Легенький, міністерство зважатиме на вибір університету, відтак і на претендента, який набрав більшість голосів. “У міністерстві питання призначення нового ректора спершу буде винесене на розгляд кадрової комісії; це відбудеться впродовж тижня. Потім кадрова комісія рекомендуватиме міністру вже конкретного претендента, і міністр укладе з ним контракт. Думаю, уся процедура триватиме 10 – 12 днів”, – розповів Микола Легенький. 
 До теми                          
Як зазначив “Пошті” політолог Юрій Шведа, з одного боку, Володимир Мельник – це людина, яка давно працює в колективі, яка була причетною до всього, що існувало в університеті роками, тому дуже радикальних змін у виші не буде. 
“Але водночас це людина, яка займатиметься модернізацією, подальшим розвитком університету в нових умовах. Програма Володимира Мельника містила чіткі позиції щодо змін, і її підтримали. Очевидно, тепер університет чекатиме втілення цієї програми від нового ректора”, – певен Юрій Шведа.
Після дев`ятигодинних виборів переможець Володимир Мельник у розмові з журналістами наголосив: він не вважає, що він переміг, а хтось програв, адже в будь-якому разі те, що університет нарешті отримає ректора, є великою перемогою, а з ким міністерство таки підпише контракт – не так важливо. 
“Усі кандидати — мої колеги. Це дуже гідні та поважні науковці. Кого призначить міністр – не так важливо, бо всі ми маємо працювати на одне: Україну, національну ідею, фундаментальну науку, молоду людину, яка би почувалася захищеною у світі, мала хороші знання, підготовку й гордилася тим, що навчається в університеті імені Івана Франка”, – зазначив Володимир Мельник. 
Переможець виборів ще не вирішив остаточно, кого набере собі в команду, якщо стане ректором, бо це питання важке і відповідальне, адже є багато гідних кандидатур.
“Це люди, які вже заявили про себе в науці, адміністративній роботі. Треба використати той потенціал на користь не ректора, а університету. Серед них є люди, які не брали участі у виборах, але вони – гідні фахівці. Зараз найголовніше, щоб університет вийшов із екзаменаційно-залікової сесії, далі – державні іспити. Життя вишу на виборах не зупинилося. Також ми повинні отримати гідні для статусу національного університету держзамовлення бакалаврів і магістрів, бо те, якими були минулорічні, навіть критиці не підлягає. Треба виправляти цю ситуацію!” – розповів Володимир Мельник.
P.S. “Пошта” щиро вітає Володимира Мельника з перемогою у ректорських перегонах і зичить зреалізувати все задумане спільно з командою Франкового вишу!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.9721 / 4.2MB / SQL:{query_count}