“Тепла” незалежність

Опалення подорожчає, відтак містяни думають, як зекономити. “Пошта” довідалася про переваги та недоліки центрального й індивідуального опалення і про можливості заощадження в умовах підвищення тарифів

Травень за вікном, та українці вже хвилюються, як платитимуть за послуги з теплопостачання… Ціна газу зросла, підвищуватиметься і далі, подорожчає й опалення. Субсидії? Економія? Індивідуальне опалення? Як  вижити за нових тарифів?
З 1 травня ціна на природний газ для населення зросла на 50 – 62%. Ціна блакитного палива диференційована за категоріями споживачів і залежить від кількості споживання газу. Відсутність лічильника додає до неї ще 10%. 
Опалення подорожчає з 1 липня на 40%. Натомість уряд запевняє, що малозабезпечених українців захистить. “Ми суттєво переглянули модель субсидій і компенсацій, яка працювала в Україні до сьогодні. Загалом 30% населення України буде покрите безпрецедентною програмою компенсації. Це мільярдні кошти з Державного бюджету, але ми знайшли гроші для того, щоби 30% українців не відчули підвищення цін на енергоносії та комунальні послуги”, – цитує главу уряду Арсенія Яценюка “РБК-Україна”.
Далеко не всі львів’яни сподіваються на субсидії чи інші знижки. Багато хто починає зважувати усі за та проти індивідуального опалення… 

Хочу власний котел і незалежність!


фото: dt.ua
Індивідуальне опалення — “теплова” незалежність: коли на вулиці холоднішає – його можна увімкнути, коли раптом теплішає – вимкнути, і так самостійно регулювати використання газу. Тим паче тепло не йтиме до вашої домівки довжелезними шляхами труб і не грітиме дорогою землю… Також при індивідуальному опаленні не доведеться платити за тепло влітку й думати-гадати, куди ті гроші йдуть, на які труби, на які тепломережі…   
“Індивідуальне опалення завжди дешевше за централізоване. Окрім того, споживач незалежний. Йому не треба чекати, поки хтось увімкне опалення чи вимкне його. Людина має гроші – гріється більше, не має грошей – користується послугами теплопостачання менше. А з центральним опаленням маєш гроші чи не маєш, грієшся чи ні – платити треба”, — каже перший заступник голови правління ПАТ “Львівгаз” Володимир Король.
Містянин Олег, який у своїй квартирі має газовий котел, розповідає, що опалення трикімнатної квартири площею понад 80 м квадратних разом із підігрівом води в найлютіші місяці зими обходиться не більше ніж у півтори сотні гривень. “В опалювальний сезон платимо максимум 100 – 130 гривень у місяць. З економічної точки зору вигідно: коли хочеш зекономити – вимикаєш. А можливий і негатив: те, що продукт згоряння – вихлопні гази, такі ж, як і автомобільні, забруднюють місто”, — сказав пан Олег.
Закарпаття — єдиний регіон України, усі міста якого відмовилися від центрального теплопостачання і перейшли на автономне опалення
Натомість містянка Любов, яка мешкає в трикімнатній квартирі площею 60 м квадратних і користується централізованим опаленням, узимку за теплопостачання і за підігрів води платить понад півтисячі гривень! “У грудні за підігрів води та за опалення ми заплатили 510 гривень. Квартира має 62 метри квадратні. Цього року, мабуть, буде значно більше. Чоловік вважає, що вигідніше було б індивідуальне опалення ставити, та для цього треба всіх сусідів на це підмовити. Але навряд чи вдасться, бо грошей на обладнання треба багато”, — каже пані Люба. 
Отримати дозвіл на встановлення індивідуального опалення справді не легко. Діючим законодавством заборонено встановлювати індивідуальне опалення (за винятком тих випадків, коли опалення ставиться на всі 100% квартир у будинку при умові складення окремої схеми теплопостачання на цей будинок, тобто коли всі мешканці переходять на індивідуальне опалення).
“Усі мешканці будинку мають письмово звернутися до міськради для надання до­зволу про відключення цент­рального теплопостачання. До тої заяви додаються копії свідоцтва про право власності, копія технічного паспорта, довідка форми 2 від ЛКП про місце проживання. Упродовж місяця це виносять на розгляд комісії і чекають рішення виконкому. Потім отримуєте дозвіл і ставите нове обладнання”, — розповів в.о. начальника управління житлового господарства міськради Борис Березяк. 
Та все ж містяни якось зна­ходять спільну мову із су­сідами та переконують їх у доцільності встановлення індивідуального опалення. “За минулий рік і 5 місяців цього надійшло понад 250 звернень. У 2013 році прийняли 8 рішень – це по будинках, а не квартирах. Також надали дозвіл на відключення майже 80 квартир від центрального опалення та двох нежитлових будинків”, – розповів Борис Березяк.
Діючим законодавством заборонено встановлювати індивідуальне опалення (за винятком тих випадків, коли опалення ставиться на всі 100% квартир
Чиновник же радить містянам уважно рахувати, аби визначити, яке опалення буде дешевшим. “Треба звертати увагу на те, на скільки вартість газу зросте для громадян і на скільки для теплопостачальних підприємств. Враховуючи те, що у Львові багато теплових мереж реконструйовано та переоснащено на енергозберігаючі, то енерговитрати невеликі. Зробити індивідуальне опалення недешево, а за скільки часу це зможе окупитись?” — додає співрозмовник. До слова, Борис Березяк користується індивідуальним опаленням і не скаржиться…  
Колись, коли політика щодо індивідуального опалення була менш жорсткою, крок до “незалежного тепла” зробило Закарпаття. Закарпаття — єдиний регіон України, усі міста якого відмовилися від центрального теплопостачання і перейшли на автономне опалення. В Ужгороді діє 60 невеликих котелень, які забезпечують теплом школи, лікарні, заклади культури та спорту. Там встановлено 15 автономних модульних котелень із енергоефективним обладнанням. 
Цей перехід дозволив лише в бюджеті Ужгорода економити 40 млн кубометрів газу в рік, завдяки чому вдалося профінансувати встановлення газових котлів для малозабезпечених родин, інформує УНІАН. Хоча встановлення індивідуального опалення – справа дорога й непроста, та це доволі зручно, оскільки можна самостійно регулювати температуру в помешканні і не хвилюватись, що дорогою до вашої домівки тепло нагріло чимало землі. 
Тому чимало новобудов у Львові (а то й більшість) одразу проектують для індивідуального опалення. “У більшості випадків новобудови міста – з індивідуальним опаленням. Ми – проектна організація, у нас замовляє проект забудовник, і він каже, яке йому опалення потрібне. В основному всі забудовники замовляють автономне опалення. Кажуть, що такі квартири користуються більшим попитом”, — розповів Іван Квик, директор інституту “Містопроект”.

Як економити газ?

Найперша справа для економії — встановлення лічильників,  упровадження енергозберігаючих технологій, модернізація газового обладнання і систем опалення. 
“Газовий лічильник є стимулюючим чинником, який змушує економити. За нашими підрахунками, після його встановлення люди використовують газу на 10 – 15% менше”, — каже Володимир Король.
Окрім того, значної економії газу вдається досягти завдяки заміні застарілого газового обладнання. Споживачам варто відмовитися від таких приладів, як КЧМ, сталеві котли, кахельні печі, які експлуатуються без автоматики, безпеки. Адже їхній коефіцієнт корисної дії дуже низький і сягає всього 45 – 50% у той час, коли сучасні автоматизовані котли працюють з ефективністю понад 80%. Тобто тепловіддача збільшується майже вдвічі, а витрати на встановлення сучасного енергоефективного котла окуповуються впродовж двох-трьох опалювальних сезонів.
“На жаль, сьогодні на території Львівської області експлуатується більше 500 тисяч морально застарілих газових приладів, які неефективно спалюють багато газу. Окрім того, вони часто стають причиною отруєнь чадним газом серед населення” – каже перший заступник голови правління Володимир Король. І що не менш важливо – треба подбати про енергозбереження, утеплити фасади будинків, замінити вікна та двері, модернізувати системи опалення.
“Головне – добре рахувати”
Олег Синютка, перший заступник міського голови Львова, – про те, яке опалення (центральне чи індивідуальне) вигідніше для містян у сучасних умовах
– Ціна газу підвищується, невдовзі подорожчає й опалення. Містяни думають, як зекономити, і все частіше знаходять аргументи на користь індивідуального опалення. Прошу сказати, що ви думаєте стосовно цього? Чи воно дійсно вигідніше за центральне?  
– Містянам, які хочуть економити, я порекомендував би перед тим, як приймати рішення на користь автономного опалення чи центрального, узяти калькулятор і порахувати, яке буде вигіднішим. 
Ціна газу зараз зросла майже на 50%, і знаємо про рішення уряду про поетапне її підвищення. Тож якщо порахувати, скільки зараз доведеться платити за автономне опалення, і якщо додати гроші, які треба вкласти в обладнання, то я наперед кажу: розрахунки покажуть, що гроші, які хтось планує вкласти в автономне опалення, можна покласти на депозит, а з відсотків платити за послуги теплопостачання. Основна сума залишиться.
– З індивідуальним опаленням зручніше економити, адже й увімкнути, і вимкнути можна будь-коли. 
– Щодо комфорту, то за останні декілька років ми вже довели, що опалювальний сезон з 15 жовтня по 15 квітня для нас умовний, адже ми намагаємось опалення вмикати швидше, якщо на вулиці холодно, а якщо тепло – швидше вимикати. І так даємо можливість людям економити, як би вони це робили при автономному опаленні.
– А щодо тепловтрат?
– Нині ми працюємо з німецьким товариством технічної допомоги GIZ, запроваджуємо пілотний проект з утеплення будинків на Сихові. Наступного тижня фахівці німецького товариства разом із нашими проведуть зустрічі з мешканцями тих будинків, які ми плануємо  утеплити. Ми хочемо, щоби 70 – 80% вартості було проплачено зі сторони німецього уряду, а 20 – 30% становило співфінансування мешканців. І ми повинні би були вже з наступного року вийти на таку програму утеплення будинків, що, звичайно, дуже знизить вартість оплати за послуги теплопостачання. 
Також нині Львівтеплоенерго підписало угоду з Європейським банком реконструкції та розвитку, яка дає можливість встановлювати в кожному будинку індивідуальні теплові пункти. А ще ми працюємо над тим, щоби перевести великі котельні на альтернативне паливо. Спільний проект із Європейським банком передбачає на ТЕЦ 2 виробництво електроенергії, тобто ми стараємось, аби вартість виробництва теплової енергії не підвищувалась пропорційно з ціною газу.
Для всіх людей, у яких автономне опалення, ціна газу зросте дуже суттєво. Для тих, хто має централізовану теплову енергію, ми маємо всі важелі, щоби зменшити підвищення ціни на послуги теплопостачання. Окрім того, у тих містах, де городяни активно переходили на індивідуальне опалення, помітили підвищення рівня різних захворювань. 
Я не можу, звісно, стверджувати, що це пов’язано з автономним опаленням, та все ж така ймовірність є. Здебільшого люди думають, що автономне опалення має перевагу, бо кожна конкретна людина як хоче, так і регулює теплопостачання. І цій людині здається, що вона насправді регулює добре. А якщо взяти до уваги ті можливості, які нині є при централізованому опаленні, і зважати на ціну на газ, то видно, що централізоване опалення є абсолютно конкурентним.
– Скажіть, будь ласка, а яке опалення у вашій домівці? 
– Я живу в будинку, де ніколи не було центрального опалення, і змушений уже з квітня платити на 50% більше, ніж раніше… А стосовно своєї особистої позиції (щоб не виглядало нібито я агітую за центральне опалення, а сам користуюсь індивідуальним), то всім своїм родичам, які колись зверталися до мене, аби я допоміг в отриманні дозволу на індивідуальне опалення, я відмовив.
Розмовляла Вікторія Савіцька
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
11.1464 / 4.2MB / SQL:{query_count}