“Свій до свого по своє”

Почалася нова хвиля переселення. Тепер на Львівщину, окрім кримчан, приїжджають жителі Донецької, Луганської та Одеської областей. Львів’яни ж побоюються, що переселенці створять конкуренцію на ринку праці

фото: прес-служба благодійної організації Карітас
Львівщина і далі приймає переселенців. Та йдеться не лише про кримчан: відтепер у нас шукають прихистку жителі Донецька, Луганська і навіть Одеси.
Так, за вихідні на гарячу лінію департаменту соціального захисту Львівської облдержадміністрації звернулося понад дві сотні жителів південно-східних областей материкової частини України, більше десяти осіб уже приїхало до Львова. Щодо кримчан, то до нашої області переселилося понад півтори тисячі. 

А роботи-то нема…

Львівщина не гумова. Ресурси для поселення приїжджих обмежені. Та, окрім проблеми поселення, перед жителями південно-східних областей стоїть і проблема працевлаштування. Любов Калмакова до Львова приїхала із Сімферополя. 
Дівчина здобуває другу вищу освіту і вже два місяці шукає роботу, та поки без результатів. Проблема працевлаштування актуальна майже для кожного переселенця. Львів’яни своєю чергою кажуть, що розуміють їхні проблеми, але вбачають у них конкурентів. Мовляв, у області і без того багато безробітних. 
 До теми                                       
На Львівщині працює гаряча телефонна лінія, на яку можуть звернутись охочі переїхати на тимчасове проживання жителі південно-східних областей України та Криму. 
Також приймають дзвінки від галичан, які готові прихистити в себе переселенців. Гаряча лінія працює в цілодобовому режимі: 0-800-501-727.
Директор Львівського міського центру зайнятості Олег Рісний запевнив “Пошту”, що охочих знайти роботу серед переселенців не так багато. Тож говорити про конкуренцію не варто. “У Львові багато безробітних, а кількість переселенців, які звертаються до нас у пошуку роботи, не така вже й велика (можна сказати мізерна), щоби створювати конкуренцію”, – розповів “Пошті” Олег Рісний.
Співрозмовник повідомив, що свої послуги Центр зайнятості запропонував уже більше ніж трьом сотням кримчан. “Ми кілька місяців тому почали працювати з переселенцям. Більше 80 осіб попередньо зацікавилися нашими послугами. Йдеться не тільки про пошуки роботи, а й про реєстрацію безробітних, про отримання допомоги, про навчання… Із 300 кримчан 24 отримали статус безробітних, 18 отримують матеріальну допомогу. Але наразі працевлаштували ми лише 8 переселенців”, – зазначив Олег Рісний. 
Кримчани шукають роботу різного напрямку, їх цікавлять як робітничі професії, так і робота викладачами, тренерами спорту... Зі слів співрозмовника, наразі кримців взяли на роботу соціальними працівниками, робітниками з благоустрою, складальниками деталей і виробів, електромонтажниками, покрівельниками, вихователями, вантажниками та інженерами.

Куди подіти нових переселенців?

У департаменті соцзахисту Львівської облдерж­адміністрації побоюються, що новий наплив переселенців із південно-східних областей України створить проблеми із поселенням.
“На гарячу лінію надходить багато дзвінків із проханням тимчасово прихистити. Проте дзвінків від людей, які готові надати своє житло переселенцям, практично нема. Та ми шукаємо вихід. Через територіальні центри, центри моніторингу ситуації по області, прямі контакти з головами селищних рад отримуємо інформацію про наявний вільний житловий фонд у районах і можливість його тимчасового використання”, – розповіла “Пошті” заступник директора департаменту соцзахисту Львівської облдержадміністрації Оксана Яковець. 
З її слів, у області нині проживає більше півтори тисячі переселенців із Криму, а на вихідних почали приїжджати жителі Донецька, Луганська та Одеси. Насамперед звертаються журналісти, викладачі вишів та активісти з Донецької і Луганської областей, повідомили в прес-службі Львівської ОДА. “До Львова приїхала відома активістка екологічного руху з Донеччини, чекаємо на викладачку, яка разом із колегами в Луганську допомагала військовим, їдуть журналісти”, – розповіла губернатор Львівщини Ірина Сех.
Нагадала вона й про те, що нещодавно на Львівщину переїхала сім’я журналістів із Донецька – власкор УНІАНу Олена Колгушева і заступник головного редактора інтернет-видання “Остров” Ярослав Колгушев разом із дев’ятирічною донечкою.
“Наразі переселенці отримують усі необхідні консультаційні послуги та інформаційну підтримку, діти і студенти навчаються у місцевих навчальних закладах, пенсіонерам виплачують пенсії, триває процес працевлаштування кримчан, меценати допомагають із забезпеченням продуктами харчування та одягом”, – каже Оксана Яковець.
Вона наголосила, що сьогодні з Держбюджету України не виділили жодної копійки для задоволення потреб переселенців і вирішення їхніх проблем. Допомогу надають меценати, підприємці, благодійні фонди та громадські організації. До прикладу, Карітас України розпочав новий проект, який спрямований на допомогу та опіку переселенцями з Криму. 
Основна мета такої діяльності полягає в наданні можливості проживання, підтриманні зв’язку та оцінці потреб переселенців із Криму на території Західної України. Також пріоритетним є визначити прогалини в забезпеченні потреб переселенців, створити єдину базу даних, запропонувати комплексні та високоефективні програми їх забезпечення, інформує прес-служба організації. 
Роман Зафійовський, голова Комітету підприємців Львівщини
Підприємець завжди шукає фахових працівників. Скажімо, такі розвинуті країни, як Китай та США, багаті кадрами, оскільки обрали вдалу стратегію – вони свої кадри відфільтровують, шукають кращі уми, спеціалістів вищої категорії.

Щодо ситуації з переселенцями, то для нас – підприємців – ця ситуація є дещо позитивною, адже приїжджають нові кадри. Зі сходу України люди їдуть не з хорошого життя, але найголовніше, що це – наші громадяни, які патріотично налаштовані і готові до чогось нового. І це очевидно, оскільки вони втікають від окупаційного режиму. Підприємці цю ситуацію розцінюють позитивно.

До прикладу, якщо переді мною постане дилема: брати на роботу львів’янина чи жителя з південно-східних регіонів країни, то підійду до вирішення проблеми доволі прагматично – працевлаштовуватиму ту людину, яка цього заслуговує. Йдеться про об’єктивні причини, а це передусім фаховість.

Що стосується суб’єктивних відчуттів, то їх варто віднести на задній план. На роботу потрібно приймати кращого.

До ситуації з біженцями ставлюся ліберально, адже до Львова приїхали не іноземці, а українці, і якщо вони заслуговують на працю, то чому би їм не надати таку можливість. Мій лозунг: “Свій до свого по своє”.

Без сумніву, ситуація в державі набирає все негативніших обертів. Немає нових робочих місць, ба більше, усюди відбувається скорочення. Навіть не знаю, чи можна десь побачити, що якась фірма розширюється. Тож очевидно, що людям, які до нас приїхали в пошуках кращого життя, які втекли від небезпеки, буде надзвичайно важко знайти роботу. Чи вони отримуватимуть преференції? Певен, що ні. Адже для всіх мають бути рівні умови. І крапка.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.2124 / 4.15MB / SQL:{query_count}