Таки “дотерли” до трьох гривень

Від сьогодні за проїзд у міському автотранспорті платитимемо на гривню більше. На черзі подорожчання проїзду в електротранспорті

фото: Андрій Польовий
Чи то аби піти назустріч львівським перевізникам, які вже кілька років виступають за те, щоб тариф на перевезення в міських маршрутках підвищили, чи то справді через страх, що міський транспорт зупиниться, а перевізники потонуть у боргах, міська влада (а точніше міськвиконком) ухвалив рішення про підвищення тарифу на перевезення пасажирів у міському автомобільному транспорті.
У День солідарності трудівників містяни вже платитимуть за проїзд у міських маршрутках три гривні. Причому їздитимуть і переживатимуть: а раптом за півроку, а то й за кілька місяців, платити за проїзд доведеться вже 4 гривні, чи навіть 4.50… Адже містяни, які вміють рахувати гроші, не розуміють, як їх рахують на автотранспортних підприємствах, не знаючи кількості пасажирів, що користуються автотранспортом.

А перевізники порахували!

Автотранспортні підприємства подали до міськради розрахунки щодо перевезення пасажирів при вартості пального 11,70 грн за літр із ПДВ. “Згідно з розрахунковими витратами, вартість перевезення одного пасажира по підприємствах-перевізниках становить від 2,85 до 4,80 гривні. В проекті тарифу застосований рівень прибутку 15%”, – йдеться у поданих розрахунках.
Отож, у понеділок, 28 квітня, виконавчий комітет міськради ухвалив рішення про підвищення тарифу на проїзд у транспорті до 3 гривень. Як уже було сказано, проїзд подорожчає вже з 1 травня. Крім того, виконком дав протокольне доручення на те, аби найняти аудиторську компанію, яка до 1 липня повинна провести незалежну експертизу з перевірки розрахунків перевіз­ників. “Якщо розрахунки не підтвердяться, то компанія, яка подала неправдиві розрахунки, піде з цього ринку”, – сказав перший заступник міського голови Львова Олег Синютка. Опісля до питання тарифів повернуться. 
А перед засіданням виконавчого комітету під стінами ратуші зібралось чимало містян, які прийшли сказати владі, що категорично проти підвищення тарифу за таких обставин. “Ну як це розуміти? Кажуть платити три гривні. А за що, питається? За проїзд у смердючих автобусах, де вікна не відчиняються, а про кондиціонер навіть не йдеться? Де просто небезпечно, бо нема за що триматись – немає ручок на стільцях, а ті трубки-тримачки такі слизькі – аж огидно. За останні два тижні я разів чотири з роботи на таксі поверталась. У нас же після 21.00 маршрутки, як смерть: знаєш, що прийде, а коли – невідомо. Може, й надто чорний гумор, але правда... Чому я повинна платити невідомо за що!” – обурюється львів’янка Лідія. 
Основний аргумент подорожчання проїзду, який, мабуть, і подіяв на міську владу, – подорожчання пального і відповідно мастил та запчастин. На виконкомі в.о. директора департаменту ЖКГ Володимир Олійник сказав, що порівняно з лютим 2011 року, коли, власне, й запровадили тариф 2 гривні, вартість пального збільшилася на 80%. А тарифи треба переглядати у випадку зміни вартості пального вже більш ніж на 10%.
 До теми                                 
Якщо маєте побажання чи скарги, сподіваємось, перевізники радо їх вислухають і, цілком імовірно, візьмуть до уваги. 
Гаряча лінія міста – 1580. Управ­ління транспорту та зв’язку міськради – 261-55-66.
Гаряча лінія Асоціації перевізників Львова для пасажирів та водіїв громадського транспорту. Телефонуйте щобудня із 8.00 до 22.00 на номер 050-661-70-71.
ТзОВ “Фіакр-Львів”, директор Коцан Степан Михайлович, тел. 238-24-08. Маршрути 13, 17, 18, 22, 24, 30, 34, 39, 41, 43.
ТзОВ “Міра і К”, директор Шкурган Микола Іванович, тел. 262-74-25. Маршрути 7, 8, 11, 12, 14, 25, 27, 33, 35, 40.
АТП №1, директор Сидорович Михайло Васильович, тел. 244-22-07. Маршрути 1А, 2А, 3А, 4А, 5А, 6А, 9 10, 16, 20, 28, 29, 32, 37, 45, 46. 
ВАТ “ЛАТП-14630”, директор Петришак Микола Анатолійович, тел. 238-24-08; 252-11-82. Маршрути 15, 19, 21, 23, 26, 31, 36, 38, 42, 44.
ТзОВ “Успіх БМ”, директор Мельник Юрій Іванович, тел. 270-21-50. Маршрути 47А, 48, 49, 50, 51.
“Ми маємо і розуміємо обґрунтовані претензії до перевізників щодо дотримання графіків руху, чистоти у салонах автобусів та культури водіїв. Але задля збереження системи громадського транспорту підвищення тарифу необхідне за умови жорсткого контролю підрозділами міськради та громадськістю дотримання передбачених угодами стандартів перевезення та запровадження реальних заходів – від звільнення водіїв, штрафів перевізників до розірвання договорів”, – пояснив Володимир Олійник.
Тож із тарифом вирішили. А як буде із якістю перевезень? Все ж таки влада міста наполягає на тому, що поїздки Львовом повинні стати більш комфортними. У це важко повірити, бо ми вже були в схожій ситуації: тариф уже підвищували, ми сподівались, що в маршрутках відчинятимуться вікна, що в них буде чистіше, що вони їздитимуть за графіком, можливо, у них навіть запровадять систему GPS-відслідковування, аби пасажири у інтернеті могли бачити, де автобус, і таким чином розраховувати свій час… Сподівались… Тож, напевно відчуваючи, що десь неподалік лежать граблі, на які ми вже ставали, влада спробувала застерегти перевізників: “Якщо разом із ціною не підете на покращення, то підете з цього ринку!” – сказав Олег Синютка.
А рятуватиме ситуацію в такому випадку комунальне АТП №1. Заступник міського голови додав, що ще чотири роки тому міське автотранспортне підприємство  працювало не з такою потужністю, як зараз. І у випадку невиконання перевізниками всіх вимог, зокрема щодо дотримання графіків руху, чистоти у салонах автобусів та культури водіїв, АТП №1 буде готове обслуговувати певну частину маршрутів, які зараз обслуговують приватні перевізники.
Натомість Микола Шку­рган, керівник “Міра і К”, запевнив, що з чистотою в салонах та частотою руху транспорту все владнається. 

Квитки у електротранспорті подорожчають?

Услід за маршрутками напевне подорожчає і проїзд в електротранспорті. У міській раді вже підготували відповідний проект рішення, згодом розглянуть справу на виконкомі та, ймовірно, вже з 1 червня за квиток у тролейбусі і трамваї платитимемо дві гривні.
 Як зазначають у ЛКП “Львівелектротранс”, протягом дії тарифу на перевезення в міському електротранспорті у розмірі 1,5 гривні відбулися зміни розміру мінімальної заробітної плати – з 1073 до 1218 гривень, зміни у вартості майже всієї номенклатури матеріалів, запасних частин, агрегатів, енергоносіїв, паливно-мастильних матеріалів.
Виконуючи в повному обсязі послуги з пільгових перевезень, підприємство постійно недоотримує кошти з державного бюджету за ці перевезення. В середньому відшкодовують тільки 60% втрат. Львівелектротранс у 2013 році за фінансовими результатами зазнав збитків на суму 22 мільйони гривень! Для збереження підприємства протягом останніх років було впроваджено ряд жорстких заходів економії витрат, інформує прес-служба міськради. 
Отож, у ЛКП “Львів­електротранс” зазначили, що для забезпечення стабільної роботи підприємства щодо надання послуг належної якості з перевезення пасажирів міським електричним транспортом виникла необхідність підвищення тарифу на проїзд у міському електротранспорті до економічно обґрунтованого розміру – 2 гривень.
 До теми                                    
Антимонопольний комітет вивчає розрахунки, згідно з якими перевізники підвищили вартість проїзду в маршрутних таксі у березні-квітні. Приводом для перевірок стала велика кількість скарг від громадян, заявили в прес-службі АМКУ, інформує видання “Капітал”.
Масовий перегляд тарифів на проїзд перевізники пояснюють підвищенням вартості пального внаслідок різкого падіння курсу гривні. У результаті цього в Києві, наприклад, вартість проїзду в маршрутках збільшилась на 0,5 – 1 гривню. В Полтаві, де місцеві компанії просили підвищити тариф щонайменше на 1 гривню, чиновники погодилися лише на 0,5 гривні. Але навіть у цьому випадку в АМКУ виникли питання. Оскільки тарифи підвищили не всі підприємства, комітет запідозрив змову…
У Кіровограді, де перевізники просили ціну 3,5 гривні, місто відмовилося від узгодження – максимум, на який згодні в мерії, це 2,75 гривні за поїздку. В Івано-Франківську влада погодилася підвищити вартість проїзду на 50% – до 3 гривень. Тариф на проїзд до 4 гривень підвищили окремі перевізники Дніпропетровська, причому це рішення не було узгоджене з міською владою.
Юрій Кужелюк, член комісії з питань інженерного господарства, транспорту і зв’язку Львівської міськради
До цього рішення в мене є питання. Як буде із сервісом, як буде з тим, що маршрутки не виконують усі рейси, особливо вечірні, як буде з GPS-системою, коли містяни зможуть у інтернеті відслідковувати рух транспорту?

Підозрюю, що буде так: ціни вищі і обслуговування також. Я розумію, що ціни на транспорт треба підвищувати, вартість пального зросла, та все ж головне – якість перевезень. Ми покращення не побачимо, поки не буде квитків, адже все в цій справі обертається “в тіні”. І ніхто не знає, скільки підприємства отримують грошей. Цього навіть не знають власники маршрутів! А система така: дай мені стільки-то, а решту забирай собі, а ми ще тобі випишемо мінімальну зарплату. Ніхто не бажає вирішення цієї проблеми!

Треба починати з чіткої організації маршрутів і дотримання графіка руху. А це саботують. Система GPS якраз могла б допомогти в цій справі. А також видача квитків і організація контролю цього. Якщо місто, власник автотранспортного підприємства АТП №1 не може змусити його працювати згідно з графіком, згідно зі статутом, то що говорити про інші? Наше міське підприємство працює найгірше, на нього найбільше скарг. У нашому транспорті така ж влада, як зараз у Донецьку, тобто практично немає влади…

В цій справі треба працювати, тиснути. Адже найлегше сісти і сказати, що нічого не виходить, що нічого не буде, і рахувати прибутки за якимись незрозумілими формулами, не маючи реальних даних грошового обігу. Два роки йшла мова про те, що автотранспортні підприємства збиткові, але якщо два роки маршрутки їздили, то не все так погано. Це єдина в місті сфера абсолютно неорганізована, де немає ніякого контролю та обліку.

Ми на депутатській комісії розглядали це питання, приходили до нас перевізники. Казали, що розуміємо, що пальне зросло в ціні, ціни треба підвищувати, але й сервіс має бути кращим. На запитання, чому у вас маршрутки брудні, один із перевізників відповів, що… вода подорожчала.

Депутати можуть тиснути на владу, але ж для того є ціле управління, яке має працювати, управляти… Я от не можу дотиснути, щоби маршрут №29 їздив нормально, а його наше АТП №1 обслуговує.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7044 / 4.19MB / SQL:{query_count}