33 дні губернаторства

“Пошта” аналізує ефективність роботи Ірини Сех, яка на посаді голови Львівської облдержадміністрації місяць. Психолог-соціонік характеризує основні риси першої жінки – очільниці краю

фото: Євген Кравс
Ось і минув місяць, а якщо точніше, то 33 дні, відколи Львівську облдержадміністрацію очолила Ірина Сех. Перша жінка – очільник області, перший керівник ЛОДА, якого представляли на площі перед тисячною аудиторією
Кандидатура зовсім неоднозначна, та все ж чимало львів’ян покладають на неї надії, адже вона ставлениця демократичної партії, яка користувалась чималою довірою, ставлениця демократичної, нової влади, яка мусить виправдати сподівання тих, хто за неї боровся, тих, хто помер, звалюючи остогидлий режим. 
Цілком логічно, що до Ірини Сех як до нового губернатора приглядатимуться все ж уважніше, адже за її діями судитимуть й про дії нової влади. Люди сподіваються, що ера чиновників й політиків, які роками жили “відкатами”, “комісіями”, “гешефтами”, закінчилась. Закінчилась і звична на Львівщині гра в чехарду, перестрибування один через одного, чим власне й займались кілька останніх очільників області, дехто з них й року на посаді не всидів…

Хто така Ірина Сех?

Ірина Сех, 43-річна парламентар, до цього була і заступником директора Бродівської гімназії, згодом помічником народного депутата Олега Тягнибока, у той час і вступила в партію “Свобода”, працювала у громадській приймальні. 
Свій же політичний шлях розпочала на виборах 2002-го. Тоді Ірина Сех очолила першу в Україні фракцію ВО “Свобода” – у Бродівській районній раді. 2006-2010 роки – депутат Львівської облради V скликання. Згодом депутат Львівської облради і VI скликання. Вона очолювала найбільшу фракцію, до якої увійшов 41 депутат-“свободівець”.
Ірина Сех очолювала комісію з питань екології, природних ресурсів та рекреації, також низку тимчасових контрольних депутатських комісій. За час депутатства у Львівській обласній раді Ірина Сех відзначилася чи не найбільшою кількістю депутатських звернень і запитів. До слова, саме з ініціативи фракції ВО “Свобода” вже чотирьом губернаторам Львівщини висловлювали недовіру. Також варто зазначити, “Свобода” активно виступала за ліквідацію обласних і районних державних адміністрацій і передачу їхніх повноважень виконавчої влади виконкомам місцевих рад, тепер же активність у цій справі трохи менша.
Отож, 43-річна Ірина Сех 2 березня указом в.о. президента України Олександра Турчинова призначена на посаду голови Львівської обласної державної адміністрації. Призначення відбулося внаслідок домовленостей між лідерами колишніх опозиційних фракцій у Верховній Раді, згідно з якими Львівщина відійшла у квоту “Свободи”. Деякі львів’яни ж до останнього сподівались, що новим очільником області буде член Комітету підприємців Львівщини Ярослав Рущишин. До слова, така пропозиція задовго до остаточного призначення лунала з уст громадських діячів і деяких нардепів. 
Та все ж… вже 4 березня на львівському Майдані Ірину Сех представляли громаді. Відтоді минуло трохи часу, 33 дні, а якщо в годинах, то 792 години, а якщо в справах? Що ж з обіцяного встигла зробити нова очільниця області за цей час?.. 
А виконати обіцяне, це ж, як ми вже встигли помітити, для Ірини Сех справа честі, адже пам’ятаємо, як вона гостро засуджувала колишнього керівника області Михайла Цимбалюка за те, що той обіцяного не виконав. Тоді ж депутат облради Ірина Сех запропонувала губернатору… застрелитись. “Після того, як Ви не виконали своїх обіцянок, за правилами офіцерської честі Ви мали би приставити пістолет до скроні”, – казала тоді пані Сех.

ТОП-5 справ Ірини Сех


фото: facebook.com/sekh.iryna

Що ж встигла новий керівник області зробити за час свого губернаторства, а це немало-небагато… місяць. 
Отож, проаналізувавши сайт ЛОДА, де роботу губернатора висвітлюють чи не щокроку, можемо виокремити таких собі ТОП-5 справ Ірини Сех.
– Придумала, як поєднувати посаду губернатора із депутатством. Вона попросила Олександра Турчинова призначити її тимчасовим виконувачем обов’язків голови Львівської ОДА.
– Звернулась до Кабміну за погодженням щодо звільнення усіх п’яти заступників голови ЛОДА. Планує призначити трьох заступників. Та призначення досі не відбулось...
– Звернулася до Генпрокурора з проханням переглянути наказ про призначення на посаду прокурора Львівської області Володимира Гураля.
– Доручила негайно привести до належного стану придорожні смуги області.  
– Підписала розпорядження про звільнення з посади директора департаменту охорони здоров’я ЛОДА Ростислава Ступницького. 
Ось що встигла Ірина Сех за місяць перебування у кріслі керівника області, місяць її діяльності можна описати всього лиш шістьма сотнями знаків, враховуючи й пробіли. А громада сподівалась на нові призначення, на активну громадську позицію, на “кризовий менеджмент”… і ще багато на що. 

477 днів депутатства

У Верховній Раді Ірина Сех також не була надто активною, там вона “засідає” з 12 грудня 2012 р. А тепер трохи статистики з офіційного сайту ВРУ. 
Отож, письмово на засідання реєструвалась 112 разів, натомість пропустила всього лиш 20 засідань. Та от картка депутата, яку Ірини Сех мала б використовувати при електронній реєстрації була менш активною.     
Нею депутат реєструвалась на 83-засіданнях, натомість “прогуляла” майже половину – 43 засідання Верховної Ради. У ВРУ вона виступала 19 разів, 4 – з місця, 15 – з трибуни. За час свого депутатства зареєструвала 86 законопроектів, сім з яких стали законами. У ВРУ Ірина Сех вже майже два роки або 16 місяців, або 477 днів. 

Консолідація сил адміністрації і ради показова чи реальна?

Вперше за довгі роки, ймовірно, що депутати Львівської облради не “воюватимуть” з очільником обласної державної адміністрації, а консолідуватимуть зусилля, адже Ірина Сех, так би мовити, “своя”. На це сподівається й Петро Колодій, голова Львівської обласної ради. 
“Я думаю, що працювати із Іриною Сех буде комфортно, оскільки ми бачимо зараз відкритість адміністрації. Є бажання співпраці, яке відображено в діях, – зазначив учора в розмові з “Поштою” Петро Колодій. – Хотілося б ще бути певним, що загалом економіка держави покращиться, але все залежить від Києва. А консолідація зусиль дійсно дасть великий поштовх у розвитку нашої території. Попереднього очільника не сприймали, облдержадміністрація тоді робила собі свої наради і позиція ради та адміністрації переважно не співпадала. А тепер же ми приймаємо спільні рішення”. 
Голова Львівської облради також спростував чутки стосовно того, що депутати мають намір висловити недовіру Ірині Сех. Співрозмовник каже, що чув про це лише від журналістів, депутати ж наразі офіційно наміру висловлювати недовіру губернатору не оприлюднювали.

 Короткий психологічний портрет Ірини Сех від психолога-соціоніка Марти Пивоваренко: 
– Вимоглива як керівник, дуже “виконавська” як підлегла, тому і називає себе солдатом. Функціонер, реаліст, притримується прийнятої керівництвом лінії незважаючи на правильність чи неправильність партійної позиції, в екстремальних умовах діє рішуче. 
Прихильник наведення порядку в будь-який спосіб, але непередбачлива – тому побоюється змін і не зважає на наслідки деяких висловлювань. Їй бракує дипломатичності, яка компенсується посмішкою і витриманістю. Дуже дискомфортно почуває себе в умовах нестабільності, ефективність її роботи від частих змін знижується. 
Витривала, надзвичайно працездатна, аж до повного виснаження. Зібрана та акуратна, через зовнішні параметри оцінює людей і сама підтримує тонус. Пробивна, але їй бракує енергійності для ведення господарства області, напориста і стійка у позиціях. 
Її практично неможливо збити із усталеної позиції, але дуже просто спантеличити у момент невизначеності, їй потрібен певний час для збору даних і узгодження позиції із керівництвом, тому часто не відповідає прямо на питання, що стосуються її обов’язків.

“Ми прагнемо зміни системи”
Ірина Сех, голова Львівської облдержадміністрації, – про труднощі й особливості роботи на новій посаді, команду, депутатський мандат і спілкування з громадою

фото: facebook.com/sekh.iryna
Місяць тому на львівському Майдані Ірина Сех обіцяла активно співпрацювати із журналістами. Проте минув час і… губернатор, мабуть, про обіцянку забула. Зустрітися із “Поштою” та поспілкуватися “наживо” Ірина Сех цього тижня не знайшла часу, мовляв, дуже зайнята. Відповідала на запитання “Пошти” через прес-службу облдержадміністрації. 
– Пані Ірино, коли ви дізналися, що станете губернатором Львівщини, чи мали на меті щось конкретне, що дуже хотіли змінити в області? Що саме?
– Я багато чого хотіла змінити на Львівщині (навіть ще тоді, коли не знала, що призначать головою ЛОДА. Упродовж двох скликань була депутатом Львівської обласної ради, згодом – народним депутатом, багато їздила областю, проводила прийоми громадян, відвідувала найвіддаленіші села. Тому добре знаю ситуацію, проблеми, які мають громади та окремі люди. І я не вважаю, що варто говорити про якісь особливі проблеми Львівщини. 
Я отримую тільки зарплату у Верховній Раді, а в облдержадміністрації платню мені не нараховують
Розбиті дороги, занепад виробництва, безробіття, відсутність інвестицій – це стосується всієї України і все це необхідно долати. Але Львівщина має чимало переваг, якими необхідно правильно скористатися. Наш край дуже цікавить іноземних інвесторів. За минулі кілька тижнів я провела близько десяти зустрічей з іноземними делегаціями, які зацікавлені інвестувати на Львівщині. І влада має подбати про те, аби бізнес, який хоче чесно і прозоро працювати, тут залишився. 
– Прошу сказати, які завдання після призначення ви поставили перед собою у першу чергу? 
– Найперше моє завдання на посаді голови ЛОДА – це призначення на посади нових людей. Скажу, що це дуже непросте завдання, оскільки люди, які пройшли Майдан, які оплакують загиблих, ставлять дуже високі вимоги до посадовців. І мені непросто приймати кадрові рішення – я розумію, яку відповідальністю беру на себе. 
Дуже складно знайти людей, які не працювали на режим, але водночас мали знання і досвід. Найперше треба закінчити з кадровими призначеннями. Скажімо, на посади голів райдержадміністрацій подано кандидатури осіб, які переважно не працювали в органах державної влади, вони мають пройти спецперевірку, як це належить за законом. Це займає час.
– Що вже вдалося втілити?
– Частково вирішено кадрові питання. А загалом працюю в усіх напрямках. Завдання такі, які за кілька тижнів не виконати… 
– Що не вдалося зробити поки що, чому?
– Багато ще не вдалося. Тому що працюю на посаді майже місяць. 
– Як вважаєте, чи підтримує вас громада?
– Знаєте, на виборах до Верховної Ради України я перемогла в мажоритарному окрузі, в яких входить чотири райони), набравши 65% голосів виборців. Це був один із найкращих результатів по Україні. Я дуже ціную цю високу довіру й завжди пам’ятаю про свою відповідальність. Сподіваюся, що мене підтримують і на новій посаді. Це було б логічно, адже люди прагнули усунення режиму і приходу нової влади. Водночас люди повинні розуміти, який “спадок” нам залишив режим. Бюджет розграбовано, суцільні борги, економіка в занепаді. Державу руйнували багато років, і за кілька тижнів чи місяць неможливо досягнути процвітання.
Влада має подбати про те, аби бізнес, який хоче чесно і прозоро працювати, тут залишився
Ми не обіцяємо швидкого “покращення” у вигляді підвищення пенсії на кілька гривень. Ми прагнемо зміни системи, створення такого державного правління, в якому би все працювало, як годинник, в якому би не було місця корупційним схемам, кожен відповідав своїй посаді, і як би це пафосно не звучало, служив народові України. 
– Як налагоджуєте контакт з громадою? Чи є ви активним користувачем соціальних мереж? 
– Провела перший прийом громадян, який тривав від 11.00 і до пізнього вечора. Такі прийоми будуть щомісяця. Окрім того, щодня приходять делегації від різних районів, різних громадських організацій – слухаю їх, спілкуємося, шукаємо вихід із проблемних ситуацій. Я маю сторінку у Facebook. Вечорами переглядаю стрічку, перепощую те, що подобається. Не знаю, чи мене можна вважати активним користувачем – судіть самі. 
– За яким принципом обираєте собі команду? 
– Це люди “випробувані в бою”, освічені, віддані справі, вони готові жертвувати своїм особистим часом. Бо робота в нас така – від ранку і до ночі, часто без вихідних… 
– Чому ви ще не здали мандат нардепа?
– Це пов’язано з політичною необхідністю. Я депутат-мажоритарник, довибори провести неможливо, тому моє місце у парламенті буде порожнім. На жаль, більшість у ВР дуже хитка, ми вже стикалися із тим, що важливі законопроекти не набирали достатньої кількості голосів. Бувало таке, що мій голос при голосуванні у ВР був 226-им, тобто вирішальним. А за сучасних обставин, коли працюємо в умовах загрози зовнішньої агресії, і може виникнути необхідність ухвалення важливих рішень стосовно захисту держави. 
Сподіваюся, що це питання вирішиться найближчим часом. Хочу наголосити, що я отримую тільки зарплату у Верховній Раді, в адміністрації платню мені не нараховують. 
Олексій Антипович, керівник соціологічної групи “Рейтинг”
Посада губернатора на Львівщині не популярна. Такий висновок можна зробити через те, що очільників краю за останні роки змінювали дуже часто.

Діяльність облдержадміністрації частіше помічають у регіонах області, а не у місті Львові, і, відповідно, ставлення до губернатора більш показове у мешканців сіл чи райцентрів області, аніж мешканців обласного центру.

Допоки в Україні президентом був Віктор Янукович, то всі його губернатори на Львівщині отримували надзвичайно низьку підтримку і мало позитивних оцінок діяльності.

Зараз представником президента на Львівщині є член партії ВО “Свобода” Ірина Сех. А це одна з тих партій, які мають найвищий рівень підтримки в області, тож звичайно, Ірину Сех підтримуватимуть значно більше на фоні попередників і отримає вона значно більше позитивних оцінок від населення Львова і Львівської області.

Оцінювати конкретні дії нового губернатора, напевно, варто трохи згодом, коли пройде так званий час невизначеності. Але знову ж таки вернуся до того, з чого почав. Мешканці області (це характерно для всієї України і Львівщина не є винятком) мало ідентифікують посаду губернатора як посаду, яка визначає ситуацію в області.

Певен: критеріями, за якими можна буде визначити ефективність роботи голови облдержадміністрації, є стабільність ситуації в області, тобто нормальні економічні показники на фоні всієї України, і поступове, але все ж таки покращене, життя в певних сферах: сільське господарство, будівництво доріг, промисловість, лісове господарство. Але ці показники повинні бути покращені не на папері, а в реальності. Тоді мешканці зможуть адекватно оцінити роботу губернатора.

Думаю, що до діяльності Ірини Сех є більш пильна увага. Це тому, що вона представник тепер провладної партії, яка є популярною на території Львівщини. Тепер ця увага буде як до “свого”, а не як до “чужого”.
Юрій Шведа, політолог
Я вважаю призначення Ірини Сех на посаду губернатора Львівщини невдалим. Певен: навряд чи це та кандидатура, та людина, яка зможе переконсолідувати населення Львівщини на конструктивні дії.

Ясна річ, що один місяць перебування на посаді, це є надто мало, аби судити про людину. Проте перші кроки очільниці Львівщини відрізняються від нових підходів до політики. У першу чергу це стосується поєднання посад – перебуваючи на посаді губернатора Ірина Сех мала б здати повноваження нардепа. І те, що вона цього не зробила помилка номер один.

Маємо бути законослухняними, чесно дотримуватися Конституції, то очевидно, що передусім це мало б стосуватися губернатора. Адже саме посадовці, чиновники мають показати громаді приклад, вони повинні бути першими, хто виконує рішення та приписи Конституції України.

Звичайно, кожен може собі придумати виправдання, але є норми Закону. І, якщо в тебе є сумніви з приводу виконання Закону, йдучи на таку високу посаду, потрібно одразу сказати, що я не можу зайняти цю посаду, оскільки вона передбачає невиконання Закону.

Фактично, Ірина Сех – демонстрація подвійних стандартів, проти якої дуже чітко виступав Майдан і вся політична сила, яка зараз при владі. Але вони виступали проти тих подвійних стандартів до тих пір, доки це не почало стосуватися когось із них персонально. Ясна річ, що такий приклад, як на мене, є недостойний керівника, особливо після революційних подій в країні. Ми повинні досягнути якоїсь моральної основи.

По-друге, за керівництва Ірини Сех жодних призначень не відбулося, немає жодного заступника губернатора! А пропозиції, які обговорюють є просто сміхотворними. Таке враження, що людина прийшла не областю керувати… Справа в тому, що Ірина Сех не має досвіду керівництва областю.

По-третє, Ірина Сех демонструє доволі агресивний стиль поведінки, спілкування з опонентами. До прикладу, той інцидент, який відбувся під час її представлення на Майдані, коли громада кричала ганьба, а вона почала оперувати ярликами, завченими фразами. І це не якийсь окремий епізод, а стиль поведінки, який притаманний представникам цієї політичної сили.

І четверте, що особливо для мене дуже цікаво, як буде себе поводити губернатор у ситуації із сланцевим газом. Пригадую, що вона активно виступала проти цього проекту. Очевидно, що це питання активно прогресуватиме в контексті останніх подій, матиме розвиток і продовження. Тож цікаво чи ця фігура змінить свій погляд, чи, перебуваючи на посаді губернатора, тиснутиме на депутатів. Ірина Сех перебуває в абсолютно інших умовах, ніж її попередники. Ці умови є складні, є дуже багато речей, які треба буде вирішувати, але безумовно ціною авторитету, якого і бракує новообраному губернаторові. Попередній владі можливо було легше, адже вона могла застосувати репресивний ресурс. А зараз же щоб побудувати щось конструктивне треба застосовувати аргументи, авторитет, треба громаду переконувати. Думаю, що це призначення є партійне і на певний час…

Порівнювати Ірину Сех з попередниками не варто, оскільки вони працювали в інших умовах і за характером були зовсім іншими людьми. Тож не потрібно дивуватися. ВО “Свобода” була радикальною опозиційною силою і політики, які є там – це люди революційного типу. Так, вони хороші мітингарі, оратори, але форматів конструктивної роботи керівника, я серед них не бачу.

Певен: губернатор не мав би бути прив’язаний до партійного середовища. Сьогодні, в нашій ситуації, таке робити не бажано. Мені здається, що в такий важкий для країни період, мав би бути технічний уряд, рівновіддалений від різних політичних сил.

ВО “Свобода” в нас, на Львівщині, основна і готова своїх людей розставити на будь-які посади, і правда, що серед “свободівців” є фахові люди. “Свободі” потрібно було запропонувати більш достойну кандидатуру. До речі, людина може і не бути членом партій, але якщо вона має авторитет, потрібно просто її запропонувати від імені партії, це, навіть, підняло б рейтинг ВО “Свобода”. А наш уряд призначає будь-кого: кривого, горбатого, аби лиш був “свободівцем”.

До слова, на Львівщині цей процес триває доволі давно. І вся логіка діяльності, зокрема діяльності ВО “Свобода” в облраді, йшла до ліквідації посади губернатора як елементу виконавчої влади. Якщо активізується такий процес, то “свобовдівці”, по ідеї, мали б бути перші, хто підтримає таку пропозицію. Навіть у такому випадку ми чітко бачимо подвійні стандарти.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.9522 / 4.32MB / SQL:{query_count}