“Апетит” на 3 гривні

Вже з 1 травня за проїзд у маршрутках Львова платитимемо більше. Зараз тривають гострі дискусії щодо тарифу між мерією, перевізниками та громадою. Підвищення не буде, допоки своє слово не скаже Антимонопольний комітет

фото: Андрій Польовий
Ще й року не минуло, як перевізники Львова знову просять три гривні. Очевидно, нині у них для цього більше підстав, зокрема, подорожчання пального, відтак пропорційно ростуть і ціни на деталі, й мастило, необхідні для обслуговування транспорту. 
Містяни ж зовсім не проти підвищення тарифу на перевезення, та все ж мають певні вимоги до перевізників. Окрім чистоти в маршрутках, охайності та ввічливості водіїв, як і торік, вимагають обліку пасажирів, адже так можна буде відкрито аналізувати прибутки автотранспортних підприємств. 

Хтось когось почув, хтось на когось накричав 

Відтак знову знайома історія… перевізники вимагають підвищення тарифу, міська влада з розумінням киває, та все ж остерігається, що ж скажуть на це містяни, – йде питати їх думки, скликає громадські слухання. Там усі наче й радяться, та все ж за довгі роки розмов про тариф на перевезення чути й прислухатись один до одного ні представники міської влади, ні перевізники, ні містяни не навчились…
Цього тижня, у четвер, у міській раді вкотре говорили про тариф. Скликали громадські слухання, “зігнали” зо три десятки водіїв, прийшло й чимало містян, тож зала була переповненою. Першим слово взяв в.о. начальника управління транспорту і зв’язку Львівської міськради Олег Вілюра. Свою промову чиновник розпочав досить упевнено. Короткий екскурс в минуле та одразу ж до справи: “Транспортну галузь треба рятувати”. 
“Тариф 2 гривні працює з 1 лютого 2011 року, він розрахований при ціні палива від 6,95 до 7,35 грн за літр при рентабельності за законодавством 15%. Нині ж вартість палива 11,70 грн, а то й 11,90 грн за літр. Чинне законодавство нас зобов’язує коригувати ціну вартості проїзду при рості ціни палива на 10%. Відтак при теперішній вартості палива перевізники звернулись, щоби ми переглянули тариф. Залежно від маршруту, собівартість перевезення складає від 2,85 грн до 4,80 грн”, – зазначив Олег Вілюра.
І пішов чиновник у наступ… “Ми повинні розуміти, що при теперішньому рості цін на паливо, на зап­частини ми повинні для себе визначитись: хочемо зберегти автобусну мережу, чи не дамо їй жити?” Олег Вілюра разів зо три наголошував, що на цих громадських слуханнях говорити треба конкретно про тариф, бо це питання життя і смерті транспортної галузі міста. “Чи хочемо ми мати нашу транспортну галузь, чи дамо їй загинути? Бо деякі компанії, які постачають паливо, вже відмовляються давати його в кредит. Ми обговорюємо вартість проїзду в маршрутках… це те питання, яке ми обговорюємо!”
Ми повинні для себе визначити: хочемо зберегти автобусну мережу чи не дамо їй жити?
Такі слова чиновника одразу ж викликали обурення у містян… Вони чітко зрозуміли прямі натяки на те, що про кращу якість перевезень сьогодні говорити не треба, треба про тариф! Не стримавши обурення до мікрофону у центрі зали, який поставили для того, аби висловлювались містяни, підбігла жіночка, яка на слухання прийшла з двома дітками й чоловіком. 
Пані Олена одразу ж скерувала розмову у правильне русло. “Про яке підвищення тарифів може йти мова, якщо не говорити про якість перевезення. Чому я на Новий Львів з Чорновола повинна двома маршрутками добиратися, моя сім’я в складі чотирьох осіб, троє з яких платять за проїзд, мусимо такі гроші платити. Давайте мати повагу до мешканців. Ви подивіться на ті маршрутки, які вони чисті, гриби рожевого кольору на вікнах ростуть, ми ж дихаємо тим!”, – каже пані Олена. 
Олег Вілюра відповів, що зважаючи на ті перемовини, які він мав із перевізниками, видно, що “вони практично на межі виживання, це по декілька мільйонів заборгованості за пальне і мастильні матеріали. Говорити зараз про те, що ми матимемо чисті шибки при тому, що вони не мають чим заправити автобуси…”

Ми не проти трьох гривень, але… 


фото: Андрій Польовий
“Давайте їздити за правилами, дотримуватися чистоти, під’їжджати до зупинки, дотримуватися графіка руху після 22 год. Це не потребує додаткових фінансових вливань з боку перевізника, але ці вимоги не виконані від часу попереднього підняття тарифів”, – наголосив один із присутніх на громадських слуханнях львів’янин.
У свою чергу голова Львівської організації “Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників” Іван Велійка заявив, що при тарифі 3 грн перевізники не зможуть купувати нові автобуси, але якість і культура обслуговування поліпшиться. Він закликав громадські організації контролювати ці процеси і вживати заходи щодо конкретних перевізників. 
Містяни в залі не мовчали, хтось тихенько перешіптувався з сусідом про те, чому ж так багато в залі водіїв, хтось голосно обурювався, що повитирати шибки можна й задурно. А хтось вигукував “Ганьба” й вимахував “розрахунком тарифу на перевезення пасажирів у міському автотранспорті”, який роздавали на вході. Не могли тихо всидіти і водії, вони час до часу вигукували образи у бік містян, чим й демонстрували свою ввічливість та повагу.  
“Чи згідні ви, пане Вілюро, що зараз транспортний бізнес у Львові абсолютно тіньовий. Ті цифри, які ви нам зараз роздали, фактично то реферат двійочника в будь-якому ПТУ. Жодна з цих цифр дійсності не відповідає. Водії платять денну норму, зарплати їм ніхто не платить, обсягу пасажирів ми не знаємо, квитків ніхто не дає. Відповідно, про певну обґрунтованість тарифу мовиа йти не може”, – розповів активіст Святослав. 
Питання тарифів не стояло би так гостро, якби не нова транспортна схема
На що Олег Вілюра відповів запитанням: “А ви квиток в маршрутці берете?”. Дотепний активіст з відповіддю не забарився: “Відповідаєте за принципом сам дурак”, – каже Святослав. Чиновник жарт оцінив, злегка усміхнувся та повернувся до справи… “Кожен перевізник дав розрахунки тарифу, підкріплені печаткою, підписані директором, головним бухгалтером. Ці розрахунки передамо в антимонопольний комітет, який їх перевірить ретельно і тільки тоді ми можемо говорити про підвищення тарифів”, — відповів Олег Вілюра.
До слова, ця справа з перевірками триватиме близько місяця, відтак збільшення тарифу можна очікувати вже на початку травня чи в кінці квітня…. Отож містяни наполягали, що збільшувати тариф можна буде лише тоді, коли буде облік пасажирів. І тут справа знову закрутилась… Як же рахувати пасажирів? Видавати квитки? Минулого року навесні водії маршруток почали роздавати квиточки, так намагались рахувати пасажирів, та справа провалилась й двох місяців не протягнула. Містяни квитки брали й не брали, різниці не відчули, ніхто за безквитковий проїзд не штрафував, ніхто нічого не контролював, так справа й затихла. Олег Вілюра дав зрозуміти, що справа з квитками гибла, бо немає людей, які мають право штрафувати за безквитковий проїзд у маршрутках, до прикладу, так, як це роблять в електротранспорті. 
Містяни нагадали чиновнику й про електронний квиток, на що також отримали конкретну відповідь – “немає грошей”.  

У всьому винна транспортна схема

 До теми                                        
Цікаве вирішення транспортних проблем запропонував львів’янин Василь Пакуш, на своїй сторінці Facebook.
“Сьогодні, спілкуючись з пасажирами 49 автобусу, одна з мешканок Рясне-2, котра вже 15 років їздить за цим маршрутом, розповіла про те, як колись навели на 17 маршруті порядок (він їздив колись з Рясне-2 через Левандівку, Привокзальну на Личаківську), обурені пасажири, спілкуючись з водієм, не потерпіли його хамства і перевернули його автобус на бік. Після цього випадку на маршруті був порядок!

У розмову час до часу втручався й голова львівської організації “Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників” Іван Велійка. Він погоджувався і з містянами, казав що двома руками за е-квиток, визнавав, що є проблеми в обліку пасажирів. Та наполягав, що транспортна галузь загине, якщо тариф не піднімуть. 
Також він зауважив, що питання тарифів не стояло би так гостро, якби не нова транспортна схема.“Питання тарифів не стояло би так гостро, якби ми не отримали нову транспортну мережу. Якщо раніше людина могла доїхати з одного кінця міста до іншого однією маршруткою, то тепер треба діставатися двома і платити двічі. Але до цього призвели не перевізники, а революційні зміни, які були зроблені попереднім керівництвом управління транспорту ЛМР”, – заявив Іван Велійка. Він наголосив, що існуюча транспортна система Львова потребує збалансування та оптимізації. На що активісти зауважили, що її впроваджували “під електронний квиток”… 
Аби їх почули, львів’яни почали діяти вже й методом погроз. “Ми вже відчули покращення – від 1,75 грн, від 1,50 грн, від 2 грн якість перевезень не змінилась. І якщо буде 3 грн і якість не зміниться, ми вам гарантуємо, ми вийдемо на мітинги і ми вийдемо під міськраду”, – попередила містянка пані Ірина.

За 2 гривні до травня 

Отак-от проходили громадські слухання. Підсумок, тариф все ж зміниться, якщо його “одобрять” в Антимонопольному комітеті, а це буде не швидше ніж у кінці квітня чи на початку травня. 
Свою позицію щодо ситуації, яка склалась з ціною на перевезення, озвучив і міський голова. Каже, що коригування тарифу можливе. “Якщо рік тому ця тема була неактуальною, бо ціна палива більш-менш відповідала ціні проїзду. Зараз з ростом курсу долара і євро, різко піднялась ціна на пальне. Сьогодні, безперечно, треба ставити питання про коригування ціни на ту складову, на яку виросло пальне. Це рішення повинні прийняти усі разом – і депутати, і виконавчий комітет. Важливо, щоб транспорт їздив”, – зазначив Андрій Садовий.
Юрій Кужелюк, член комісії з питань інженерного господарства, транспорту і зв’язку міськради, до підвищення тарифу ставиться досить скептично, про це він розповідав “Пошті” трохи раніше, та позицію свою у цій справі все ще не змінив. “Наші перевізники вже роками говорять, що тариф 2 грн є нерентабельним, та все ж вони їздять. Вони підготували підняття тарифу, намалювати собі можна що завгодно, але мова йде про збільшення ціни на проїзд, а обслуговування таке саме. Умова ж така – спочатку краще обслуговування, а потім збільшення тарифу. Пальне в ціні зросло, а я запитую, а де ж нормальні вечірні рейси, де розхвалені GPS, щоби люди могли відслідковувати, де яка машина? Очевидно, що якщо ввести ці всі речі, то виявиться, що у перевізників не така вже й біда”, – розповів Юрій Кужелюк.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7608 / 4.19MB / SQL:{query_count}