Їм і три гривні вже замало...

Львівські перевізники волають, що їх підприємства на межі зупинки. Порятунок бачать у збільшенні з 1 квітня ціни проїзду в маршрутках бодай на гривню. Міська влада на підвищення наче й згідна, та все ж рішення приймати не поспішає

фото: Андрій Польовий
Якщо найближчим часом ціна проїзду у міських маршрутках не зросте, то, ймовірно, вони й взагалі перестануть їздити. У Львові роками обговорюють підняття тарифів на проїзд. 
Перевізники дискутували з владою, у кулуарах, за круглими столами, з містянами на громадських слуханнях й у самих маршрутках, з депутатами на сесіях міськради, та все ж перевізникам нікого не вдалось переконати, що їх послуги варті більше ніж дві гривні.

“Їздити будемо, допоки не потонемо в боргах”

Торік, коли активно обговорювали збільшення тарифу, містяни були категоричними, казали, що “дасте нам якісний проїзд, дамо вам 2.50 грн, а можливо й 3 грн”. Помітного покращення перевезень не відбулось. Спроба обліку пасажирів за допомогою квитків провалилась, не відбулось і очікуваних результатів у справі запровадження GPS-відслідковування транспорту. Досі на сайті eway.in.ua можна відслідковувати рух всього лиш п’яти маршрутів…
Не сталось очікуваного покращення й самих перевезень, містяни й надалі скаржаться на відсутність транспорту ввечері, на неприбрані маршрутки й хамовитих водіїв. Та все ж, нині мова не про те… – не про покращення перевезень, можливо, й не про прибутки транспортних підприємств, а про те, чи взагалі буде в нашому місті функціонувати транспортна галузь…      

Дослідження проведено Інститутом міста у травні – червні 2013 року методом опитування “обличчя-до-обличчя”. Вибіркова сукупність дослідження становить 2400 жителів, старших 18 років, з усіх 6 адміністративних районів Львова. Похибка репрезентативності вибірки не перевищує 2%. Інфографіка: Інститут міста (збільшити).
Пальне подорожчало, керівники транспортних підприємств голосять, що тонуть у боргах. За останній місяць ціна палива зросла більш ніж на 20%, разом з тим дорожчим стало й обслуговування автобусів. Відтак перевізники б’ють на сполох, мовляв “ситуація критична”, “їздити будемо допоки не потонемо у власних боргах”, кажуть, що їх постачальники їм не довіряють і в борг давати вже не хочуть ні пальне, ні запчастини… 
“Для прикладу, за останній місяць вартість дизельного пального на АЗС Львова зросла з 9,95 гривень за літр до 12 гривень — відбулось зростання на 20,95%. Як наслідок, створилися умови, що ставлять автотранспортні підприємства на межу ризику порушення чинних законодавчих норм безпеки перевезення пасажирів, з охорони праці персоналу, виконання бюджетних зобов’язань, своєчасної виплати заробітної плати працівникам. Щоб уникнути масової зупинки транспорту, просимо максимум до 1.04.2014 року вжити заходів щодо підняття тарифу на проїзд”, – пишуть керівники автотранспортних підприємств у зверненні до виконавчого комітету міської ради.
“Ми розуміємо, що люди сьогодні “накручені”, що вони не мають грошей, але треба робити вибір, або ми ходимо пішки, або ми платимо більше бодай на 50 чи 70 копійок. Треба шукати діалог, бо вмирає галузь”, – розповів “Пошті” голова Львівського обласного осередку Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників України Іван Велійка.
Співрозмовник  пропонує таке собі “компромісне” підняття тарифу. З його слів, оптимальний розрахунковий тариф на сьогодні – 3 грн 50 коп. Та все ж не варто збільшувати ціну так різко і одразу на півтори гривні. “Треба піти назустріч людям, сьогодні маємо підняти тариф на 50 копійок, але прийняти документ, який підпише міський голова, який підпишуть депутати, що з 1 квітня до 1 вересня тариф у місті 2,50 грн, а з 1 вересня тариф без ніяких погоджень, ходінь, страждань, складатиме 3 грн. Треба, щоби перевізники знали, на що вона працюють, що обіцяти постачальникам”, – розповів Іван Велійка. 
Керівник Львівського комунального підприємства АТП-1 Михайло Сидорович наголошує, що тариф на перевезення повинен бути гнучким і змінюватись разом із ціною пального. “В законодавстві сказано, що при зміні вартості палива більше ніж на 10% тариф на перевезення потрібно переглядати. Тому треба, щоби той тариф не вирішувався за такою складною процедурою, а було прийнято якесь загальне рішення, що як тільки змінюється на 10% ціна пального, то змінюється й тариф”, – каже Михайло Сидорович. 

Їздити дорожче готуйсь! 


фото: Андрій Польовий
Містяни ж нині до справи підняття тарифу на проїзд ставляться з більшим розумінням, аніж минулого року, та все ж “кивають пальцем” на перевізників і за якість перевезення, і за квитки, і за вечірні рейси…
“Зрозуміло, що все росте в ціні, і проїзд може зрости, я до цього готова. Але не варто під цей “шумок” з цінами на пальне вимагати захмарні гроші за перевезення. Більше аніж 2,70 за проїзд не платитиму. Їздитиму на велосипеді, пішки ходитиму…”, — розповідає містянка Олена. 
Днями свою позицію що­до ситуації, яка склалась з ціною на перевезення, озвучив і міський голова. Каже, що коригування тарифу можливе.    
“Якщо рік тому ця тема була неактуальною, бо ціна палива більш-менш відповідала ціні проїзду. Зараз з ростом курсу долара і євро, різко піднялась ціна на пальне. Сьогодні, безперечно, треба ставити питання про коригування ціни на ту складову, на яку виросло пальне. Це рішення повинні прийняти усі разом – і депутати, і виконавчий комітет. Важливо, щоб транспорт їздив. Ми знаходимось у спілкуванні з перевізниками, шукаємо адекватну формулу. Торік ми також виділяли кошти на пільговий проїзд. Цього року на електротранспорт кошти не можемо виділити, тому важко говорити про автомобільний транспорт. Але також будемо такі кошти в бюджеті передбачати, щоб мешканці якнайменше відчули цю зміну. Треба бути дуже обережними, бо сьогодні люди не мають зайвих грошей. Це треба робити плавно, щоб не було соціальних зрушень. Але якщо ціна надалі буде рости на паливо, то потрібно буде реагувати”, – цитує міського голову прес-служба міськради.
Нині міська влада активно працює над вирішенням проблеми що склалась – радяться з перевізниками, про це “Пошті” розповів Олег Вілюра, в.о. начальника управління транспорту та зв’язку Львівської міської ради. А от депутати свою остаточну позицію у цій справі ще “формують”. Зокрема Юрій Кужелюк, член комісії з питань інженерного господарства, транспорту і зв’язку міськради, до підвищення тарифу ставиться досить скептично. 
“Наші перевізники вже роками говорять, що тариф 2 грн є нерентабельним, та все ж вони їздять. Вони підготували підняття тарифу, намалювати собі можна що завгодно, але мова йде про збільшення ціни на проїзд, а обслуговування таке саме. Умова ж така – спочатку краще обслуговування, а потім збільшення тарифу. Пальне в ціні зросло, а я запитую, а де ж нормальні вечірні рейси, де розхвалені GPS, щоби люди могли відслідковувати, де яка машина? Очевидно, що якщо ввести ці всі речі, то виявиться, що у перевізників не така вже й біда”, – розповів Юрій Кужелюк.
Хоч перевізники й наполягають на збільшенні тарифу на проїзд з 1 квітня, а це вже за дев’ять днів, та все ж остаточно не відомо, коли піднімуть ціну проїзду у міських маршрутках, на скільки та чи піднімуть узагалі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2378 / 4.04MB / SQL:{query_count}