Місяць на Євромайдані

Активісти львівського Майдану про свою роботу, гроші та юридичну допомогу

фото: Андрій Польовий
Українському Євромайдану вже місяць. Мітинги в країні не вщухають. Люди мирно відстоюють свої права та прагнення. Одні їдуть на головний Майдан України до Києва, інші – мітингують у своїх містах. 
У Львові ж традиційно активісти збираються на площі біля пам’ятника Т. Шевченку. Саме тут, де місяць тому, 21 листопада, 12 студентів вийшли на протест проти кардинальної зміни політичного курсу країни. 
Згодом Євромайдан подорослішав, окрім студентів сюди приходять батьки з дітьми, люди старшого віку. Тепер мітингувальники збираються щовечора о 18.00 на народне віче, де активісти спілкуються, радяться, обговорюють події й вирішують, що робитимуть далі. 
Львів’яни по-різному намагаються підтримати та допомогти: одні жертвують гроші, інші – надають гуманітарну допомогу, зголошуються бути волонтерами… Євромайдан згуртував людей, зробив їх однією великою сім’єю! У День Святого Миколая  у Львові чемним мітингувальникам роздавали смаколики. Тож, справді, Майдан став невід’ємною частиною життя кожного небайдужого до майбутнього своєї країни.

Про бюджет місцевого Євромайдану

Львівські активісти проявляють неабияку щедрість й самовіддачу. Відтак упродовж безстрокової акції протесту львівський Майдан зібрав понад 875 тис. грн пожертв. Зокрема, зі скриньок для збору коштів зібрали 675 037 грн, а на рахунок ГО “Студентське братство Львівщини“ надійшло понад 200 тис. грн та 1100 доларів. Найбільшу суму за один день зібрали 11 грудня, після нічного штурму Євромайдану у Києві, – понад 50 тис. грн! Про це “Пошті“ повідомили у прес-центрі львівського Євромайдану. 
Більшість зібраних коштів витратили на перевезення мітингувальників на київський Євромайдан, а саме на пальне, транспортні послуги, залізничні квитки. “Ми підрахували, що у Києві на Євромайдані весь час перебуває кільканадцять тисяч львів’ян, – каже співкоординатор львівського Майдану Роман Брезіцький. – Після перемоги на їх повернення потрібні будуть чималі кошти – це сотні тисяч гривень“.
Також  гроші витрачають на закупівлю харчів, медикаментів та інших необхідних засобів для осередку, що опікується львів’янами в Києві. Це 88% зібраних коштів. Решту витрачають на організаційні потреби львівського Євромайдану. Якщо по завершенні акції протесту у розпорядженні львівського Майдану будуть залишкові кошти, оргкомітет має намір запропонувати громаді самій прийняти рішення щодо їх використання. 
Особливу увагу звертають на те, що жертвувати гроші потрібно лише до скриньок, що стоять біля штабного намету на площі біля пам’ятника Т. Шевченку, а також у штабі на вул. Винниченка, 16. Також львівський Євромайдан закликає перераховувати кошти лише на офіційний рахунок Студентського братства Львівщини.

Юридична допомога

Як уже писала “Пошта“, у Львові почалися репресії проти активістів Євромайдану. Зокрема, відкрили кримінальне провадження за фактом перекриття дороги студентами УКУ, а викладачу одного з львівських вишів інкримінують розпалювання міжнаціональної і релігійної ворожнечі. А працівників Львівської мерії викликають на допити у прокуратуру. 
Та велика майданівська родина не покидає своїх у біді. А тому львівські адвокати зголосилися надати безкоштовну правову допомогу тим, кого переслідують через участь в акціях протесту. Захищати та консультувати активістів погодилися понад 20 юристів.  
“До мене звертаються львівські “євромайданівці” за правовою допомогою чи просто консультаціями. Певен: у такий час кожна людина повин­на безкорисно та узгоджено діяти. Тим паче фахівець у галузі права. До прикладу, днями до мене приходили львів’яни, яких викликали в Генпрокуратуру щодо кримінального провадження по перевищенню службових повноважень працівників “Беркуту“. Люди бояться їхати, оскільки не знають, що з ними там буде. Тому вони звертаються за консультаціями“,– розповів “Пошті“ адвокат Руслан Валько. 
До слова, якщо вас викликають на допит або “бесіду“ до міліції, прокуратури або Служби безпеки України, намагаються затримати або провести у вашій оселі обшук, варто телефонувати координаторам юридичної служби львівського Євромайдану Юлію (093 4225056) або Юлії (063 8536196). Також за цими номерами можуть звертатись адвокати, охочі долучитись до захисту переслідуваних активістів Євромайдану у Львові.
“У 2014-ий увійдемо з Євромайданом“
Отар Довженко, викладач Школи журналістики Українського католицького університету, керівник прес-центру Євромайдану у Львові, – про плани та настрої активістів
– Сьогодні минає місяць Євромайдану. На вашу думку, Львів увійде у новий рік із Євромайданом? 
– Буде стояти до перемоги! Я б хотів, щоби це було не надто довго, але закінчилося позитивно для українців. Певен: однозначно ввійдемо у 2014 рік ще з Євромайданом. Передусім усе залежить від людей. Якщо українці будуть мляво реагувати на події в країні, потрохи розходитимуться, то доведеться стояти ще довго.
А якщо ми згуртуємося, зробимо над собою зусилля і покажемо, що разом –  ми сила, далі вимагатимемо від влади виконати наші вимоги, то це мало б пришвидшити процес. Влада, в принципі, потрохи поступається, потроху виконує вимоги, окрім однієї найголовнішої – відставки уряду. Проте все в наших руках і в будь-якому разі, якби там не було, ми будемо стояти!
– Які настрої активістів нині на Євромайдані міста?
– Ті люди, які постійно беруть активну участь у протесті, втомлені та трохи пригнічені… Євромайдан уже довго триває і, звичайно, хотілося б, щоби все швидше закінчилося. Та люди знають, що є такі речі, які просто треба робити.
– Як вважаєте, чи довго ще вистачить завзяття львів’янам?
–  Студенти УКУ перші прийшли на Євромайдан Львова того четвергового вечора 21 листопада. Тоді домовилися: ми були першими і будемо останніми, якщо, звичайно, виникне така необхідність. Проте це стосується лише мене і моїх студентів. За львів’ян загалом відповідати не можу, і чи зменшуватиметься кількість активістів, – не знаю. З досвіду скажу, що вже не один раз були випадки, коли людей на Майдані ставало менше, а потім влада робила якесь чергове “звірство“ і громада  знову підіймалася та протестувала. 
Потрібно зрозуміти: стояння на мітингу не є самоціллю. Не є самоціллю і збирати в центрі Львова кілька тисяч людей щоденно. Це не забавка, що тішить чиєсь самолюбство. Це все робиться для того, щоби тиснути на владу, щоби згуртовувати людей, збирати гроші, ресурси для мітингувальників у столиці, щоби захищати наших людей від тиску, від переслідування.
Якщо українці будуть мляво реагувати на події в країні, потрохи розходитимуться, то доведеться стояти ще довго. А якщо покажемо, що разом – ми сила, далі вимагатимемо від влади виконати наші вимоги, то це мало б пришвидшити процес
Але українцям потрібно передусім усвідомити, зрозуміти, що це все в їхніх інтересах. І з того потрібно виходити. Сам прекрасно знаю, яке відчуття огортає, коли ти простий учасник мітингу. Часто буває, що людина приходить, стоїть і не може зрозуміти, навіщо вона тут і яку користь  приносить. Проте для людей, які охоплені таким відчуттям, завжди є дуже багато роботи: від простого волонтерства до розробки стратегії, якщо вони це, звісно, вміють.
Кожен, хто хотів прислужитися активно і хто надалі прагне принести якусь користь, – завжди можуть це зробити. До речі, стояти, просто стояти перед сценою, слухати, спілкуватися з іншими, думати і співпереживати цьому загальному протестові – також приносить користь. 
– Чи й надалі відправляєте людей на Київ?
–  Кожен день до столиці виїжджають автобуси з активістами, які прагнуть підтримати всеукраїнський протест. Я ось сам поїхав… Не знаю цифр, але цілком можливо, що охочих стає менше, адже активність людей зменшується, як і завзятість… Але це в жодному разі не має ставити хрест на цій справі, адже все робиться для спільного блага.
Розмовляла Тетяна Сало
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7141 / 4.15MB / SQL:{query_count}