Наші емоції для поколінь

Центр міської історії Центрально-Східної Європи збирає факти і враження про Євромайдани у Львові, Києві та Харкові

фото: Андрій Польовий
Євромайдан увійшов у історію. Тож, аби не упустити можливості зафіксувати живу історію, що твориться на вулицях українських міст, працівники Центру міської історії, що у Львові, вирішили провести дослідження. У Центрі стартували відразу два проекти, які мають на меті зафіксувати явище Євромайдану: соціологічне опитування “Голоси супротиву та надії” та збір фактологічних даних “Історія, що твориться сьогодні”.
“Ідея та бажання задокументувати голоси Євромайдану з’явилася практично від самого початку, коли процес почав набирати масових обертів, і стало зрозуміло, що це справді важливий момент життя незалежної України. Фактично перші інтерв’ю ми почали робити вже 3 грудня і спланували їх так, щоби одночасно зібрати інформацію у Львові, Києві та Харкові”, — розповіла “Пошті” співробітник Центру міської історії соціолог Анна Сусак. Так як ці три міста зібрали найбільшу кількість активістів, тому вони й стали ключовими для Євромайдану. 
“У Львові і Києві відбуваються найбільші протести, а у Харкові зібралося найбільше прихильників Євромайдану на сході України”, – пояснює співрозмовниця. Працівники Центру проводять експрес-інтерв’ю з організаторами, активістами та просто учасниками Євромайдану. Такі інтерв’ю складаються зі стандартного набору запитань, проте в процесі розмову можна корегувати в залежності від розповіді співрозмовників. 
Такі інтерв’ю побудовані довкола мотивації людей участі у мітингах, страйках, майданах, їхнього попереднього досвіду в подібних акціях, а також баченнях того, як розвиватимуться події в майбутньому. Опитування є конфіденційними, а героїв обирають за територіальними та віковими ознаками. 
Маємо унікальну нагоду зловити мить історії, поки емоції людей ще живі, щирі, поки вони не стали спогадами, поки люди не почали аналізувати
“Ми розробили спеціальний запитальник. Запитуємо, чому люди прийшли на Євромайдан, питаємо і про форми їхньої участі в протесті, також, як вони розуміють поняття європейських цінностей. Нас також цікавить, що люди думають про перспективи євроінтеграції України. Хочемо зберегти для історії  найяскравіші спогади про Євромайдан, сподівання протестувальників. У середньому одне інтерв’ю триває 20 – 25 хвилин. З досвіду скажу, що учасники акції дуже цікаво розповідають про свої думки переживання, ідеї…”, – розповідає Анна Сусак. 
Це дослідження унікальне ще й тому, що окрім опитування людей соціологи збирають інформацію з нових медіа, зокрема відео, що транслювало hromadske.tv, а також аматорське відео учасників Євромайдану, фотографії очевидців. Пізніше розшифровані інтерв’ю очевидців, фото- і відеоматеріали частково будуть доступні на сайті Центру. А загалом вся зібрана інформація зберігатиметься в архіві Центру міської історії і використовуватиметься лише за згоди авторів в освітніх та дослідницьких цілях.
“Ми маємо унікальну нагоду зловити мить історії, поки емоції людей ще живі, щирі, поки вони не стали спогадами, поки люди не почали аналізувати. Також свої враження та будь-що, пов’язане із Євромайданом,  активісти можуть надсилати на електронну адресу oralhistory@lvivcenter.org або повідомляти за телефоном +38032-2751734, – зазначає Анна Сусак. – Потім зібрану інформацію будемо аналізувати в більш академічному контексті, використовуватимемо її в різних проектах. 
Певна: матеріал буде надзвичайно цікавий для наукової спільноти. Є цікаві приклади, коли історичні інтерв’ю  використовують у театральних постановках, фільмах чи певних культурних проектах або ж художниками. Ми хочемо, щоби це була не тільки історична інформація, а й надбання громадськості”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.9395 / 4.1MB / SQL:{query_count}