Спершу – Статут! Ну а ректор? Ректор – потім!

У Франковому виші 19 листопада на конференції трудового колективу затверджуватимуть зміни до Статуту університету. Це остання умова Міносвіти, яку навчальному закладу треба виконати, аби отримати дозвіл на обрання нового ректора

фото: Андрій Польовий
Минуло вже майже півроку, відколи Іван Вакарчук, почесний ректор Франкового вишу, не обіймає цієї посади. За цей час багато змінилося: потенційні спадкоємці його “престолу” подавали та забирали свої заявки, університет закінчив навчальний рік і почав новий, видав дипломи випускникам і прийняв першокурсників… 
Міністерство освіти ж давати “добро” на вибори нового ректора не поспішає. Ще з липня профільна комісія ретельно вивчає заявки претендентів на цю посаду і з’ясовує, що у нашому університеті перешкоджає проведенню легітимних виборів. 
Виявляється, Статут вишу не відповідає нормам Закону України “Про вищу освіту”! Проте як тільки університет свій Статут виправить і Міністерству ті правки сподобаються – обирати ректора таки дозволять.  
Наразі проводити вибори ректора університет не має законних підстав.  Питання, чому міністерство допускає, що один із найдавніших та найзнаніших вишів країни майже півроку залишається без ректора, риторичне… Тому задля цивілізованого діалогу й уникнення сварок між Львовом і Києвом уже цього вівторка на конференції трудового колективу ЛНУ ім. Івана Франка виконають останню умову Міносвіти – змінять Статут вишу.  

Статут поправимо

Як писала “Пошта”, 25 вересня відбулося засідання Вченої ради Львівського національного університету імені Івана Франка, на якому розглянули лист заступника міністра – керівника апарату Олексія Дніпрова, що надійшов до вишу.
У документі йшлося про невідповідність статей Статуту ЛНУ ім. Івана Франка Закону України “Про вищу освіту”, зокрема, порядок обрання делегатів конференції, статутний склад конференції, припинення повноважень ректора та призначення в.о. ректора. Над відповідними правками працювала спеціально створена комісія і 30 жовтня на засіданні Вченої ради вона їх озвучила.
Наразі проводити вибори ректора університет не має законних підстав
Зокрема, в ухвалі Вченої ради від 30 жовтня 2013 року (протокол №18/10) зазначено: “Відповідно до ухвали Вченої ради університету (протокол №16/9 від 25 вересня 2013 року) скликати в листопаді 2013 року конференцію трудового колективу університету для внесення змін до Статуту університету і затвердити: склад конференції – 350 обраних осіб; норму представництва: 273 особи – від науково-педагогічних працівників, 42 особи – від осіб, які навчаються, 35 осіб – від інших категорій працівників”. 
Як йдеться у повідом­ленні, ректорат спільно з Первинною профспілковою організацією працівників університету визначать кількісне представництво делегатів від підрозділів науково-педагогічних та інших працівників і визначать уповноваженого від кожної групи для організаційної роботи. Усі вони мають подати протоколи про обрання делегатів на конференцію.

Затвердять чи не затвердять…

Отже, затверджуватимуть зміни до Статуту вже цього вівторка, 19 листопада, на конференції трудового колективу. Проте не обов’язково всі пропозиції комісії, яка їх напрацьовувала, погодять.  
“У конференції братиме участь багато делегатів, тому думки у них можуть бути різними. Якісь правки приймуть одразу, якісь ще доопрацюють. До прикладу, є певні принципові моменти, які треба передбачити, а вони ще не зовсім прозоро прописані. Ймовірно, Статут остаточно змінять і затвердять вже на цій вівторковій конференції, не переноситимуть чи відтягуватимуть. Ще треба дочекатися погодження міністерства”, – розповіла “Пошті” Тетяна Шемберко, керівник прес-центру ЛНУ ім. І. Франка.
Уже цього вівторка на конференції трудового колективу ЛНУ ім. І. Франка виконають останню умову Міносвіти – змінять Статут вишу
З її слів, внесення змін до Статуту – звична процедура. Це треба робити через кожен рік-два. Причина проста: в університеті створюють нові підрозділи, змінюють назви певних старих структурних підрозділів, збільшується кількість кафедр чи, наприклад, об’єднують факультети. Тому у Статуті це треба передбачити. 
“Хоча цього року серйозних змін у житті вишу і не сталось, Статут все ж змінять відповідно до “замовлення” Міносвіти. Його оприлюднять після затвердження. Зараз це звичайний робочий документ, покреслений-помальований, подописуваний, фахівці ще повинні з ним працювати”, – каже Тетяна Шемберко. 
Уже зовсім скоро вибори ректора Франкового вишу таки зрушаться з мертвої точки. Звісно, якщо Міносвіти не знайде для цього ще якоїсь перешкоди.
 До теми                
Як писала “Пошта”, наказ про оголошення конкурсу на вакантне місце ректора Міністерство освіти і науки оголосило ще на початку червня. “У конкурсі можуть брати участь громадяни України, які вільно володіють українською мовою, мають вчене звання професора, науковий ступінь доктора чи кандидата наук і стаж науково-педагогічної діяльності не менше десяти років”, – зазначено у повідомленні профільного міністерства. Останній день подачі документів до конкурсної комісії минув 10 липня. 
За попередньою інформацією, на той час було п’ять кандидатів на крісло ректора: екс-ректор Іван Вакарчук, декан юридичного факультету Андрій Бойко, декан філософського факультету Володимир Мельник, посол України у Польщі, екс-декан факультету міжнародних відносин Маркіян Мальський, а також завідувач кафедри економічного факультету Сергій Реверчук.
Якщо спеціальна конкурсна комісія не знайде підстав не допустити цих претендентів до виборів – вони відбудуться на зборах колективу університету. Ректора обиратимуть пропорційно усі підрозділи вишу: Вчена рада, яка представляє професорський та викладацький склад, та всі інші підрозділи – від лаборантів до господарської частини, у тому числі і студенти. Кожен кандидат виступить зі своєю програмою, після чого колектив голосуватиме й так обере нового керівника вишу.
Юліан Бек, заступник голови профкому Первинної профспілкової організації працівників ЛНУ ім. І. Франка, член комісії, яка вносила правки до Статуту
Щодо змін, то насамперед, згідно з чинною редакцією Статуту, є особи, які входять до конференції трудового колективу “за посадою”. Йдеться про представників Вченої ради та представників президії профкому. Оскільки конференція – це орган, який обирають, є пропозиція, щоб до неї не могли входити “за посадою”, а лише шляхом обрання. Тому всіх 350 осіб конференції трудового колективу повинні відібрати відповідні факультети та інші структурні підрозділи.

На мою думку, за зміни до Статуту таки проголосують на цій конференції. Проте не обов’язково, що всі пропозиції Вченої ради погодять. Можуть з’явитися нові зауваження чи коригуватимемо ті, які вже напрацювали. Тому не можна передбачити, як саме виглядатиме остаточний Статут.

Та можна стверджувати, що університет матиме новий Статут вже у вівторок і надсилатиме його на погодження до Міністерства. Відповідно до законодавства, ці зміни треба було внести. До того ж, це була остання вимога Міністерства, яку треба було виконати перед виборами ректора. Проте чи знайде міністерство ще якісь моменти, які треба буде допрацьовувати, – важко прогнозувати. Сподіватимемось, що ні.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7617 / 4.14MB / SQL:{query_count}