Захистити храми від… туристів?

Аби гості Львова не заважали львів’янам молитися, міськрада вирішила розробити рекомендації, як потрібно поводитися під час екскурсій у церквах. Екскурсоводи – проти, а отці закликають бути толерантними

фото: прес-служба ЛМР
Туристичний потенціал Львова щороку збільшується. За цьогорічними прогнозами, у 2014-му місто Лева відвідає майже два мільйони туристів, а до 2025-го ця цифра зросте до п’яти мільйонів! Такі дані  цього тижня оприлюднив міський Центр розвитку туризму та Інститут міста Львівської міськради. 
Львів часто називають містом ста храмів. І це справді так, адже в нас є 104 християнські святині, де відбуваються богослужіння. Та варто зважити на те, що львівські храми є й об’єктами огляду, вони входять до багатьох екскурсійних маршрутів. Водночас поведінка туристів у церквах дратує вірян… 
“Ходжу на літургії до церкви св. Юра. Прекрасно розумію, що собор є пам’яткою архітектури, його потрібно показувати туристам, ми ж ним пишаємось. Але екскурсійні групи, зазвичай, порушують тишу, тим і спотворюють ту святість, спокій, за яким я приходжу до храму. Не знаю, як зробити зауваження іноземному туристові, який захоплюючись незвичним йому інтер’єром, заважає мені молитися. Не маю нічого проти туристів, але думаю, що варто хоча б під час богослужіння заборонити проводити екскурсії у храмах”, – слушно зауважує “Пошті” львів’янка Любомира.   

Рекомендації екскурсоводам


фото: Андрій Польовий
За справу взялись у міськ­раді, там вирішили розробити кілька рекомендацій для туристів, аби ті поводились у храмах відповідно. Зі слів начальника управління туризму Львівської міськради Галини Малець, на туристичні групи скаржаться і священнослужителі. “Ми хочемо, щоби туристи приходили на екскурсії до львівських святинь. Але це не повинно ображати парафіян”, – каже посадовець мерії. 
Вже відбулося кілька засідань у міськраді, на яких були присутні представники абсолютно всіх конфесій, що є у Львові. Отці розповіли, якою повинна бути поведінка туристів у святинях. Також до уваги взяли зауваження і пропозиції туристичних агенцій, які проводять екскурсії в храмах.
Чим менше влада втручається в церковні процеси, тим краще… Адже такі правила може розробити кожен храм індивідуально і міськради для того не потрібно
“Ми повинні пам’ятати, що храм передусім не пам’ятка архітектури, а святиня, сюди люди приходять помолитися. Наше завдання примирити ці два середовища і виробити рекомендації щодо правил поведінки в церкві, –  розповідає директор ТІЦ Олена Голишева. – Отці незадоволені, що групи заходять до храму, адже це створює шум, іноді екскурсоводи проводять екскурсії навіть під час літургії чи вечірньої служби. Найгірше, коли говорять у мікрофон. Це ж неприпустимо!”.

А хто незадоволений?

Екскурсоводи вважають, що міська влада не повинна втручатися у справи церкви, навіть попри те, що храм є пам’яткою архітектури.
“До таких рекомендацій мерії я ставлюся погано. Чим менше влада втручається в церковні процеси, тим краще… Адже такі правила може розробити кожен храм індивідуально і міськради для того не потрібно. В кожній церкві священик може сам скласти правила поведінки у святині, які він вважає за потрібні. До чого тут міськрада? В нас секуляризована (звільнена від релігійного впливу – “Пошта”) держава, яка не втручається в справи церкви, а церква не втручається в справи держави”, – каже “Пошті” історик і львовознавець Ігор Лильо. 
Дуже часто в церквах, де нарікають на гучних туристів, немає інформаційних табличок. “Мені відомо, що лише при вході у Латинський кафедральний собор намальовано, як людина має поводити себе у храмі”, – каже Олена Голишева. 

Отці закликають бути толерантними


фото: orum.museum.dp.ua
Священик собору Св. Юра о. Тарас Фітьо певен: туристи є всюди туристами і з цим потрібно миритися. “Якщо говорити  щиро, то нашим людям треба більше терпіння до туристів. Від того залежатиме і ставлення до Львова. Коли гість або турист входить до храму, він не знає, як себе поводити, адже в кожній церкві є свої порядки. І в цьому ж немає нічого дивного”, – каже священик.
На його думку, львів’яни, парафіяни, працівники церкви вимальовують обличчя Львова, тому їм необхідно проявляти толерантність. “Якщо на туриста накричали в соборі, то людина складе собі негативне враження про увесь Львів. Ми також є колись туристами, їздимо в інші країни і також себе поводимо неправильно в чужих храмах”, – каже о. Тарас.
Коли гість або турист входить до храму, він не знає, як себе поводити, адже в кожній церкві є свої порядки. І в цьому ж немає нічого дивного
До слова, у соборі св. Юра священнослужителі вирішили самі зібрати екскурсоводів і розповісти їм, як потрібно проводити екскурсії в храмі: як варто було б себе поводити туристам, де можна робити фотографії, а де не варто, що не можна рухати. “Зрештою є західна практика. В Європі в святинях є загородки з ланцюжків, які обмежують пересування храмом. Думаю, що це правильно”, – вважає священик. 

Це ж вічний конфлікт

Проте екскурсоводи впевнені, що проблеми поведінки туристів у храмі вічні. 
“У Львові переважає внутрішній турист. Здебільшого це гості зі Східної України. Зазвичай вони не знають основ поведінки у храмі. З власного досвіду скажу: більшість молоді зі Східної України вперше заходять до церкви, тож для них все є дивним і новим”, – каже Ігор Лильо. 
“До прикладу, російська церква Московського патріархату є більш консервативна, тому гості міста і туристи спочатку питають, чи можна туди зайти без хустки. Досить часто дітям потрібно пояснювати, що перед входом у храм необхідно знімати головні убори, виймати руки з кишень. Я ніколи не проводжу екскурсії під час богослужіння, це ж святиня! Як-то кажуть, зі своїм уставом у чужий монастир не ходять”, – зазначає “Пошті” екскурсовод і львовознавець. 
Коли говорять про зростання туристичного потенціалу Львова, то важливо, щоби при цьому львів’яни продовжували відчувати себе господарями у своїй рідній хаті.
 До теми                       
В рамках відзначення в Україні Всесвітнього дня туризму редакція  журналу “Український туризм” заснувала персональну відзнаку “Український  туризм: кращий”. 
Ця відзнака присуджується особам та організаціям, які здійснили визначальний внесок у розвиток вітчизняної туристичної галузі та продемонстрували видатні досягнення у своїй діяльності, спрямованій на розвиток туристичної галузі, інформує прес-служба міськради. Відзнаку отримав Львів. На думку редакції журналу, Львів сьогодні є своєрідною туристичною вітриною України, тобто містом, у якому створюються найкращі умови для розвитку в’їзного та внутрішнього туризму.
“Більше того, неоціненним є внесок Львівської міської влади у розвиток туристичної атрактивності міста: так, на додаток до історичної та культурної атрактивності столиці Галичини, у Львові за сприяння міської влади проводиться значна кількість заходів культурно-мистецького та подієвого спрямування, через що в’їзні потоки до міста збільшились у багато разів”, - зазначили у редакції журналу. Інформаці. про присудження відзнаки опубліковано в №6 журналу “Український туризм”, а також на сайті ТОВ “Видавництво “Дзеркало Світу” та на сторінці журналу в соціальній мережі Facebook.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7174 / 4.14MB / SQL:{query_count}