Їздимо як “іностранці”…

Вже майже три місяці вулицями міста курсує гордість Львова – низькопідлоговий трамвай власного виробництва, за який досі не розрахувалися з “Електроном”

фото: Андрій Польовий
Уже майже три місяці Львовом курсує новий низькопідлоговий трамвай львівського виробництва. Цей транспортний засіб вже став однією з міських атракцій. 
Щоб проїхатись ним, люди готові чекати годинами, а коли бачать на вулицях – фотографують, знімають на відео, усміхаються і справді пишаються ще одним львівським здобутком. Пасажири в салоні поводяться стримано і чемно, не смітять, стін не малюють, стільців не ламають. Наразі… 
Нагадаємо, що новий трамвай виготовило спільне українсько-німецьке підприємство “Електронтранс” на замовлення міськради. Кількість місць для сидіння – 58, максимальна пасажиромісткість трамвая – 250 пасажирів. 80% комплектації – українського виробництва. Вартість виготовлення трамвая становить 11 млн 910 тис. грн. 
До слова, “Електрону” за нього досі не заплатили. Про це повідомив мер Львова Андрій Садовий. З його слів, гроші лежать на рахунках у казначействі, “Електрон” не може їх отримати. Мер додав, що в такій ситуації підприємство не може приступити до виробництва нового трамвая. Коли з “Електроном” все ж розрахуються – невідомо. 
Їздила у європейських трамваях. “Електрон” нічим не гірший, навіть кращий, бо наш!
Низькопідлоговий трамвай, який виготовили на львівському підприємстві “Електронтранс”, презентували ще 27 червня. На вулиці міста він виїхав у День Незалежності. Саме відтоді й курсує за маршрутом №9А (залізничний вокзал – площа Соборна). У міськраді раніше казали: коли всі ремонти на вул. Коперника завершать – він їздитиме за маршрутом №2 (вул. Пасічна – вул. Коновальця). Тому, можливо, зовсім скоро трамвай вже не курсуватиме до вокзалу.
Що ж змінилося з літа? Головне – тепер усі містяни знають, що трамвай виробництва “Електрон”, а не Hyundai, як раніше подейкували. На щастя, на стан трамвая час не вплинув: він цілий, справний і чистий, усіма люблений і шанований. 

Люди й досі під враженням від “Електрону”


фото: Андрій Польовий
Найбільше, чого боялися творці нового трамвая та містяни, – що його швидко понищать, попишуть, поб’ють, як це, на жаль, часто буває у Львові. Проте, на диво, “Електрон” і досі цілий! І Богу дякувати… 
У салоні чисто, ніде немає лушпиння від насіння, обгорток від цукерок, стільці та стіни не пописані. Щоправда, “Пошті” все ж вдалося знайти одну наліпку, але вона майже непомітна і загальної картини не псує. Львів ставиться до низькопідлогового як до єдиної дитини: береже мов зіницю ока, шанує і тішиться-не натішиться.
Які ж враження від поїздки у трамваї виникли у “Пошти”? Насамперед він їздить повільно. Але це зрозуміло – майже 30 метрів завдовжки, тоді як звичайний львівський – 19 метрів. Людей перевозить чимало, ще й тягучки і затори постійні: поки розвернеться, до зупинки доїде, від’їде… Але це, безумовно, не вина трамвая: така вже особливість транспортного руху на вузьких львівських вуличках.
Квиток у новому трамваї придбати важче, особливо якщо доводиться передавати гроші зі самого його кінця
“Пошта” опитала пасажирів трамвая про їхні враження і зауваження. Відповіді хоча і різні, проте висновок один – усі в захваті від “Електрону”. “Їздила у європейських трамваях. “Електрон” нічим не гірший, навіть кращий, бо наш! Що можна було зробити ще краще? Якби на табло висвічувалась наступна зупинка, а не рухомий рядок... Від нього в очах рябить, а користі мало. На кожних дверях є сенсорні кнопки, щоб пасажир сам міг їх відчинити. Навіщо це робить водій – відчиняє усі й одразу? Але, може, це й на краще, бо старші люди не знають, що з тими кнопками робити”, – каже львів’янка Марія.
“Я відразу розгубився, бо не міг знайти, де закомпостерувати квиток. У всіх інших трамваях компостери на стінах, а тут – біля дверей. Але їх багато, люди не скупчуються навколо, не штовхаються. А те, що вони не на стінах кріпляться, навіть ліпше: не треба “нависати” над тим, хто сидить під компостером, щоб закомпостерувати квиток. Хоча трамвай і довгий, людей інколи набивається стільки, що розминутися важко” – розповів “Пошті” Петро. 
А ось квиток у новому трамваї придбати важче, особливо якщо доводиться передавати гроші із самого його кінця. Шанси, що він повернеться назад, – мінімальні. Тому краще подбати про це заздалегідь і купити квиток у кіоску чи терміналі. “Я доволі часто їжджу цим трамваєм. Не скажу, що спеціально його чекаю. Просто щастить. Квиток намагаюсь купити заздалегідь, бо шкода того бідного водія, постійно відволікається. Кілька разів з ним їздив помічник, який видавав квитки, але він є не завжди”, – розповіла пані Орися.
Звісно, у трамваї “Електрон” не обійшлось і без однойменного телевізора. На ньому пасажирам показують милі оку пейзажі, трохи реклами та коротке відео про історію його створення, аби люди не забували, що він наш. Також рух супроводжується музикою – від іноземної “попси” до творів класики.

“Їдемо як “іностранці”. Я разом зі внуком спеціально чекала на цей трамвай майже годину. Доїдемо до вокзалу і назад до центру у ньому повернемось. Крісла зручні, не трусить, не тарабанить, коли по бруківці їде. Дуже гарний, ще й телевізори є, вогнегасники під кріслами”, – розповіла пані Богдана. Особливо вдячні за низькопідлоговий мами та люди з особливими потребами. Із візочком до нього зайти можна без сторонньої допомоги. 
“Новий трамвай від решти львівських відрізняється насамперед зручністю. Мені з візком значно легше зайти, не треба просити про допомогу, щоб підняти його сходами, а потім спустити. Та й, мабуть, людям на візочках легше, бо для них його пристосовували. Щоправда, не бачила ще таких, хоча часто їжджу. Живу на вул. Привокзальній, до центру їжджу з малою гуляти”, – каже львів’янка Ольга. 

“Кермувати таким трамваєм – одне задоволення!”

Як розповів “Пошті” водій нового трамвая, він зручніший не лише для пасажирів, а й для водія. Кабіна обладнана комфортним кріслом, від якого спина не втомлюється, також є відеоспостереження, що допомагає вберегти його від вандалів. 

фото: Андрій Польовий
“Я працюю водієм трамвая ось уже 32 роки. Починав ще на старих німецьких, у яких було кермо. Зараз їх мало хто пам’ятає. Для “Електрону” проходив спеціальне навчання. Можу сказати, що головна його особливість – великий комп’ютер. Через це відволікатись від пульта керування не можна. Тому найбільша проблема – продаж квитків. Дуже незручно, коли люди стукають у віконечко, хочуть купити квиток не лише на зупинці, й під час руху”, – розповів “Пошті” водій “Електрону”. 
З його слів, продає у місяць щонайменше 10 тисяч квитків. Каже, виторг дуже великий, бо люди спеціально можуть чекати саме на цей трамвай годину, а то й більше. “Працюємо за спецрежимом. Інтервал руху – 5 хв. На 9-му маршруті зараз є 10 трамваїв. Цим напрямком також їздять №10, 11. Зрозуміло, що через постійні затори всі інтервали збиваються. Тому якщо люди чекають саме на низькопідлоговий – повинні бути готовими, що, можливо, чекати доведеться довго”, – розповів водій.
З його слів, кермують “Електроном” поки лише двоє водіїв позмінно. Третій уже закінчив стажування і скоро приступить до роботи. Ще один стажується. На новому трамваї працюють не просто водії, а водії-інженери. Тому й зарплату мають більшу – майже 4 тис. грн. 
До слова, у Львівелектротрансі зараз є 72 справні трамваї. Ще в наявності майже 26 таких електромашин. Їх можна “оживити”, але в середньому ремонт одного трамвая коштує 200 тис. грн. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
15.9425 / 4.17MB / SQL:{query_count}