Зберегти дерев’яні святині Львівщини

На реставрацію церков, внесених до списку ЮНЕСКО, необхідно 28 мільйонів гривень

фото: Євген Кравс
Цього літа 16 церков Польщі та України внесли до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Таке рішення прийняли на 37 сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у Камбоджі. 
“Проект прийняли та пропонували до номінації без зауважень, що є рідкісним випадком у цій сфері”, – розповів заступник начальника відділу культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА Роман Онишко. 
Найвищий пам’ятко­охо­ронний статус отримало чотири церкви зі Львівщини: церква святого Юрія у Дрогобичі, церква Пресвятої Трійці у Жовкві, церква Зішестя Святого Духа у Потеличі (Жовківський район) та церква Собору Пресвятої Богородиці у Маткові (Турківський район). 
Зі слів Романа Онишка, кожна з тих церков має свої проблеми. Одну понищила стихія, іншу – люди. 
Церкви вже обстежили та розробили приблизні кошториси не лише на реставрацію будівель, а й на благоустрій територій поблизу них (облаштування під’їзних шляхів, інформаційних вказівників тощо). На ці роботи потрібно чимало часу та грошей – три – чотири роки та 28 млн грн.
Цього року на реставрацію чотирьох церков Львівщини з обласного бюджету передбачено виділити понад 214 тис. грн
“У церквах у Дрогобичі та Потеличах є прекрасні і надзвичайно цінні стінописи. Будь-які проблеми з дахом їм загрожуватимуть. Дрогобицька церква останніми роками потерпала двічі – був буревій і град, який побив дах. Тому у 2011 році провели першочергові роботи щодо виведення об’єкта з аварійного стану. Для цього потрібно було понад 3 млн грн. Частину з них використали, але ще треба працювати”, – розповів Роман Онишко.
Цього року на реставрацію чотирьох церков Львівщини з обласного бюджету передбачено понад 214 тис. грн. Із них 60 тис. грн витратять на влаштування грозозахисту на церкві святого Юрія XVI – XVII ст. у Дрогобичі. Загалом для реставрації цієї сакральної споруди необхідно приблизно 14 млн грн! Для відновлення церкви у Жовкві потрібно близько 2,3 млн грн, у Потеличі – понад 6 млн грн. Реставрація храму у Маткові коштуватиме приблизно 6 млн грн.
Очевидно, що реставрація цих церков – справа років, і гроші на це збиратимуть довго. Саме тому наступного року планують усього лиш виготовити проектну документацію щодо кожного об’єкта. Заступник начальника відділу охорони культурної спадщини та культурних цінностей Львівської ОДА зауважив, що ЮНЕСКО не виділяє грошей на реставрацію церков. Натомість головна вимога організації – забезпечення державою та місцевою владою збереження й утримання в належному стані цих пам’яток.
Нагадаємо, що найвищий пам’ят­коохоронний статус отримали: церква святого Юрія у Дрогобичі (Львівська обл.; II пол. XVII ст.), церква Пресвятої Трійці у Жовкві (Львівська обл.; 1720 р.), церква Собору Пресвятої Богородиці у Маткові (Львівська обл.; 1838 р.), церква Різдва Пресвятої Богородиці у Нижньому Вербіжі (Івано-Франківська обл.; 1808 р.), церква Зішестя Святого Духа у Потеличі (Львівська обл.; 1502 р.), церква Зішестя Святого Духа у Рогатині (Івано-Франківська обл.; поч. XVI ст.), церква Собору святого Архангела Михаїла в Ужку (Закарпатська обл.; 1745 р.), церква Вознесіння Господнього в Ясині (Закарпатська обл.; 1824 р.).
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6666 / 4.09MB / SQL:{query_count}