Ліфти поділили: які наслідки?

Якщо приватні фірми, що обслуговують підіймачі у будинках, не інвестуватимуть кошти в їхню реконструкцію, то комунальники Львова й надалі перебиратимуть на себе цей ринок

фото: Андрій Польовий
З 15 серпня 2013-го, як писала “Пошта”, 48% міських ліфтів перейшли на обслуговування в комунальне підприємство “Львівсвітло”. Там створили структурний підрозділ для технічного обслуговування та ремонту ліфтів, а також диспетчерських систем. 
Зі слів Юрія Гольця, директора міського департаменту житлового господарства та інфраструктури, у Львові є 2012 ліфтів. Тому підприємство “Львівсвітло” тепер є господарем 957 підіймачів, що розташовані у Франківському, Шевченківському, а також частково Залізничному та Личаківському районах. 
Раніше ці ліфти обслуговували шість приватних фірм: ТОВ “Ліфт-Еко”,  ПП “Астра”, ПП “Майстер-Рос”, “Ліфт-Купе”, “Мрія-ліфт” та “Шиф-ліфт”. Отож  “Пошта” вирішила дізнатись, яку користь приніс місту та містянам переділ ліфтового господарства між приватними фірмами та їх передача комунальному підприємству “Львівсвітло”.

Чим вигідне ЛКП?

“Коли ми передавали ліфти на баланс ЛКП “Львівсвітло”, передусім дбали про безпеку містян. Йдеться про надійну експлуатацію ліфтів, належний догляд за ними. Розуміємо, так чи інакше наші ліфти будуть зупинятися, бо вже дуже старі, а приватні організації про них зовсім не дбали… Додатковим фактором, який забезпечить ЛКП “Львівсвітло”, також є змога швидко “визволити” із них людей, щоб вони не просиджували в ліфтах годинами, як це було раніше”, – розповів “Пошті” Юрій Голець.
З його слів, передати ліфти на баланс міського комунального підприємства було необхідно. Тому усі витрати, які на це пішли, зокрема на закупівлю диспетчерських авто, навчання працівників – окупляться.
“На відміну від приватних фірм, що обслуговують ліфти, Львівсвітлу не доведеться витрачати шалені гроші на оренду приміщення, це місто забезпечує безкоштовно. Цього року для ЛКП “Львівсвітло” виділили 1 млн 200 тис. грн, щоб закупити автомобілі, необхідне обладнання, спецформу, провести відповідні навчання, аби повністю укомплектовували  штат працівників, проводили навчання, аби їх сертифікувати”, – каже Юрій Голець.
Ліфти будуть зупинятися, бо вже дуже старі, а приватні організації про них зовсім не дбали…
З його слів, основна перевага Львівсвітла в тому, що комунальне підприємство – підконтрольна і підзвітна структура. Тому можна чітко прослідкувати  використання коштів, відстежити, на що пішла кожна копійка. “Коли ми надсилали запити про витрати та розподіл коштів до приватних структур, що обслуговують ліфти, завжди отримували у відповідь – “це комерційна таємниця”.  Вони не будуть розповідати про те, в якої організації і за скільки купували обладнання, якої воно якості, а ЛКП це робити зобов’язане”, – каже Юрій Голець.      
На думку співрозмовника, найкращим варіантом для Львова є передати всі ліфти комунальному підприємству. Ба більше, з його слів, якщо ж приватні фірми, що обслуговують ліфти, не будуть інвестувати кошти в їхню реконструкцію, то комунальники й надалі перебиратимуть на себе цей ринок і повна його передача – питання часу… 

Спірні тарифи


фото: Андрій Польовий
Як писала “Пошта”, тепер плату за ліфти, які обслуговує Львівсвітло, підвищать на 40%. “Тарифи не встановлює місто, а державна структура, яка чітко регулює ситуацію по Україні, – пояснював раніше мер. – Щодо комунального підприємства, то тут ціни розраховують згідно з показниками: це і електроенергія, і заробітна платня. У Львові, до речі, ціна середня по Україні. Ми вперше затвердили для комунального підприємства ціну на обслуговування ліфтів. Приватні ж фірми подають свої розрахунки в державну інспекцію, а та приймає рішення. Кожен ліфт має свої розрахунки”.
Як пояснив “Пошті” Юрій Голець, тарифи за ліфти не є сталими для всіх, залежать від типу будинку, типу ліфта – “диспетчеризований” він чи ні, і навіть від кількості зупинок.  
“Ці тарифи були встановлені приватним компаніям і погоджені ще п’ять років тому, при тому, що тоді рівень заробітної плати сягав трохи вище 600 грн. А зараз рівень мінімальної зарплати більше 1100 грн. Навіть якщо просто підняти зарплату і не враховувати ніяких матеріалів, витрат, необхідних на адмінобслуговування персоналу, вартість була б все одно більшою, ніж зараз є в цих компаній. 
Якраз через рівень зарплати вийшло так, що обслуговування ліфтів мусить бути дорожчим на 38%. Підняття тарифу не було, його просто встановили відповідно до сучасних норм, як новий тариф, погоджений в інспекції цін у Києві для ЛКП “Львівсвітло””, – підсумував Юрій Голець.

Ліфтова “кухня” зі середини

Як розповів “Пошті” Віктор Кривий, головний інженер  з обслуговування ліфтів ЛКП “Львівсвітло”, нині підприємство має на балансі 957 ліфтів, найбільше із них у Франківському районі.
З його слів, коли підприємство почало займатись ліфтами, не мало жодного автомобіля для аварійної служби, зараз їх вже два. Це дозволить швидко реагувати на виклики, ремонтувати ліфти, визволяти людей, які в них застряли.  
“Ці ліфти ми отримали на баланс у жахливому, аварійному стані. У багатьох із них не було двигунів, редукторів, треба докуповувати  запчастини, яких бракує. Працювати з цими ліфтами дуже тяжко. Практично 80% із них вже пройшли свій термін експлуатації.  Парк ліфтів дуже зношений, на його відновлення потрібні великі кошти”, – каже Віктор Кривий.
Практично у 80% підіймачів минув термін експлуатації
З його слів, у найгіршому стані зараз є вантажні ліфти. Цього року їх відремонтують і запустять лише чотири. Йдеться про вантажно-пасажирські ліфти за адресами: вул.  Кульпарківська, 133а, вул. Симоненка, 22, вул. Наукова, 61, вул. Масарика, 12.  До цього вони не працювали. Зараз у Львові є десять вантажних ліфтів, які треба ремонтувати, проте візьмуться за це вже у наступному році.  
Щодо пасажирських ліфтів, то цього року у Львові капітально відремонтували лише два: на вул. Пулюя, 12 та вул. Науковій, 53. Більше підіймачів повністю замінити не вдасться, бо такий ремонт дуже дорогий – понад 200 тис. грн. Він включає в себе повну заміну кабінок, моторів, двигунів – усього обладнання.  
А ось косметичні ремонти значно дешевші, відтак місто має можливість оновити більше ліфтів. “Після такого ремонту кабінка виглядатиме як нова: замінюємо підлогу, освітлення, стелю, кнопки, стіни. Це коштує близько 10 тис. грн. Відремонтували вже три ліфти – вул. Кульпарківська, 129, вул.  Пасічна, 71а, вул.  Мазепи, 23. Зараз ще ведемо роботи на вул. Петлюри, 30. Ще до кінця цього року обновимо кабінки  підіймачів на вулицях  Підголоско, 1, Б. Хмельницького, 267, Пасічній, 102, Пулюя, 6, Петлюри, 34, Мазепи, 5, Личаківській, 5 , Виговського, 10 (2)”, – розповів Віктор Кривий.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.8930 / 4.12MB / SQL:{query_count}