Площа розбрату

Єврейська громада Львова не хоче, аби площу синагог впорядковували за німецьким проектом. Каже, є ризики, що історію їхньої громади просто “забетонують”

фото: Андрій Польовий
Площу синагог, її ще називають Арсенальною, облаштовуватимуть німецькі архітектори. Проект наразі на експертизі, але у місті вже думають, де взяти гроші на його реалізацію. 
Натомість єврейська громада проти, проект німців їм не подобається зовсім, бо він передбачає замощення площі, “бетонування історії”, і що найголовніше, у ньому немає й слова про археологічні дослідження території.
Торік представництво Американського об’єднання комітетів для євреїв колишнього Радянського Союзу за грантом посла Сполучених Штатів Америки в Україні замовило проект регенерації юдейської дільниці. Цей проект розробило Державне підприємство “Укрзахідпроектреставрація”.
Проте, коли проект регенерації юдейської дільниці був майже завершений, Центр міської історії та Німецьке товариство технічного співробітництва GTZ оголосили конкурс на впорядкування юдейських площ у Львові. На конкурсі обрали концепцію проекту німецького архітектора Франца Решке. Для впорядкування територію умовно поділять на три зони.
Контур міської синагоги можна буде “прочитати” з допомогою різних типів мощення і текстури плиток
“Перша зона – територія, де була велика міська синагога, за арсеналом. На цій площі за допомогою різних типів мощення і текстури плиток можна буде “прочитати” контур міської синагоги. Простір буде пустий, там будуть лише місця для сидіння, – розповідає “Пошті” начальник управління охорони історичного середовища Львівської міськради Лілія Онищенко. – Друге місце – територія колишнього Бет Гамідрашу (навчальний заклад з бібліотекою для самостійного вивчення Тори – “Пошта”).
Цю територію облаштуємо найшвидше. Це буде спокійна зелена зона, там світлою лінією буде виведено контури колишньої будівлі Бет Гамідрашу. У цій частині увага відвідувачів буде звернена на історію єврейської громади. На землі будуть кам’яні плити, на них написи кількома мовами. Третя зона – місце, де була синагога, сьогодні там руїни. Її фактично ніяк не облаштовуватимуть”, – каже Лілія Онищенко. 
Однак фахівці з ДП “Укр­західпроектреставрація” б’ють на сполох: не можна замощувати площу, не дослідивши те, що під землею, а там, кажуть, вражаюча невідома історія! “Проект, який готувало підприємство “Укрзахідпроектреставрація” на замовлення єврейської громади, базувався на тому, щоби відтворити те середо­вище, зберегти структуру, показати, що там є.
У проекті німецьких архітекторів, які перемогли у конкурсі на облаштування цієї території, не передбачено археологічні розкопки
Якщо би ми провели повноцінні археологічні дослідження, то могли би це все відтворити, якось консервувати, показати. У проекті німецьких архітекторів, які перемогли у конкурсі на облаштування цієї території, не передбачено археологічні розкопки”, –  розповіла “Пошті” старший науковий співробітник ДП “Укрзахідпроектреставрація” Оксана Бойко.
Нині ж німецький проект облаштування площі синагог на експертизі. “Проект зараз на експертизі, вона триватиме ще тиждень, потім думатимемо, де взяти гроші на реалізацію. Ми його розіслали в різні світові інституції, хотіли б отримати якусь допомогу”, – каже Лілія Онищенко. 
Німецький проект все ближчий до втілення, проте єврейська громада заперечує його легітимність. “Цей проект не затверджений жодною урядовою структурою України, він не відповідає законодавству України, він придуманий для того, аби задовольнити якісь інші інтереси!”, – розповів “Пошті” директор представництва Американського об’єднання комітетів для євреїв колишнього Радянського Союзу Мейлах Шейхет.
Цей проект не відповідає законодавству України
Тим часом управління охорони історичного середовища львівської міської ради замовило ДП “Укр­західпроектреставрація” ще один проект. Проект консервації синагоги “Золота Роза”, який несумісний із проектом німецьких архітекторів. 
“Як співіснуватимуть ці два проекти? Адже частину синагоги долучили до проекту німців, а частину планують консервувати, – каже Ольга Бойко. — Ми робимо свою роботу. Замовила проект єврейська громада – ми його зробили, погодили. Замовило управління охорони історичного середовища міськради, добре, зробимо як треба. Як воно буде співіснувати, я не знаю.
Було би добре, якби за цю справу взялись усі разом. Представники юдейської громади об’єдналися б з управлінням одним, другим, з науковцями. Ми б подискутували, посварилися, побилися, але б зробили все правильно”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.8642 / 4.09MB / SQL:{query_count}