А на темних вулицях… злодій чатує

В епоху новітніх технологій частина вулиць Львова досі без освітлення! Ба більше, у місті без ліхтарів території 40 шкіл та дитсадків

фото: прес-служба ЛМР
Традиційно з настанням осені приходять не лише холоди та дощі, а й рання темрява. Якщо влітку ми повертались додому о 18.00-19.00 годині іще засвітла, то тепер у той же час складається враження, що надворі вже ніч. А тому неосвітлені вулиці стали значно відчутнішою проблемою і великим ризиком передовсім для слабкої статі. Тому “Пошта” довідалась, якими вулицями львів’янкам ліпше не ходити вечорами, та як вберегтися від небезпек. 
Повертаючись увечері додому навпомацки, можна не те, що впасти і добряче забитись, а й стати жертвою злочинців чи дрібних хуліганів. Зі слів Ігора Романіва, в. о. директора ЛКП “Львівсвіт­ло”, загальна ситуація із освітленням вулиць у місті не є критичною. Кожного року підприємство освітлює все більше таких проблемних ділянок міста. І йдеться не лише про вулиці, а й території навчальних закладів міста.
“У місті досі темно на ву­ли­цях, де немає електромереж. Ми їх не будуємо, а лише ви­конуємо роботи над вже іс­нуючими мережами. Елект­ромережі міста створювали ще в 50-х роках. Згодом проводили реконструкцію, заміну ліній мереж зовнішнього освітлення, світильників на енергозберігаючі і економні. З того часу відреконструювали сквери і парки: Івана Франка, Стрийський, Боднарівка, Левандівський, Високий Замок. Вони стали світлішими”, – розповів “Пошті” Ігор Романів.

Де і коли “посвітліє”?

Як розповіли у ЛКП “Львівсвітло”, щороку підприємство займається освітленням низки вулиць. Щоправда, через брак коштів це відбувається не так швидко та масштабно, як би хотілось. 
“Цього року на деяких вулицях вдалось встановити зовнішнє освітлення, замінити електропровідні лінії на нові, зокрема:  у Сихівському районі на вулицях: Свидницького, Надійній, Світанковій, Слобідській, Розвилистій, Колодязній; у Личаківському районі – Бринського, Юнацькій, Рудакі; в Шевченківському районі – на вулицях Лушпинського, Нагірній, Загірній, Розточчя”, – розповів “Пошті” Ігор Романів.
Окрім неосвітлених вулиць, у місті є нагальна потреба освітити територію навчальних закладів, зокрема шкіл та дитсадків. “Цього року виконаємо роботи на дев’яти об’єктах. Завершили працювати над освітленням шістьох із них: вул. Зубрівська, 1 – СЗШ №72  та дитсадків на вул. Генерала Тарнавського, 100а, Трильовського, 10, вул. Дов­буша, 20 , вул. Княгині Ольги, 59 а, вул. Комарова, 12. Ще залишилось освітити територію трьох дитячих садків, що на вулицях Бойчука, 5, Антоненка-Давидовича, 6 та Мишуги, 13а. Ці роботи плануємо завершити у жовтні-листопаді”, – каже Ігор Романів.
Освітлена вулиця – критерій профілактики злочинності, адже зловмиснику за таких умов важко уникнути відповідальності
У наступному році, якщо фінансування буде достатнім, освітлять більше об’єктів. Варто зауважити, що у Львові території 40 шкіл та дитсадків не мають своїх ліхтарів, можливо ці території освітлять наступного року. Також заплановано зробити світлішою частину Шевченківського району (Рясне), а саме вулиці: Ярославську, Бажана, Любачівську, Трясила, Цесанівську,  Дубровицьку, Лукасевича, Бузинову, Моха, Нестора Літописця, Яновського, Студинського. 
 Довідка                                         
Перше вуличне освітлення у Львові здійснювалось лоєвими світильниками, пізніше в 1853-му, після винайдення лампи, вулиці стали освітлювати гасовими лампами, проте досить короткий період. Бо вже дуже швидко почали освітлювати газом, який продукували з кам’яного вугілля. Ліхтарі були окремо стоячі, односвітильникові або трисвітильникові, також ліхтарі були на окремих будинках. У 30 рр. ХХ ст. почали підсвічувати окремі будинки. Одними із перших були підсвічені фігура Божої Матері, ратуша і дуже цікаво була підсвічена церква св. Юра.
Як зазначають міські “світловики”, від хуліганів страждають не лише містяни, а й ліхтарі. Їх час до часу розбивають у всіх районах міста, відремонтувати ж ліхтар коштує приблизно 200 грн. “Щодо фінансування, то цього року воно було недостатнім – 1млн 200 тис. грн, а сподівались бодай на чотири мільйони. Тому частину об’єктів, які мали освітити цього року, перенесемо на наступний. Фінансування надходить з міського бюджету, ми складаємо договори з департаментом житлово-комунального господарства та інфраструктури. Сподіваємось, що у наступному році на освітлення місто виділить близько шести мільйонів”, – розповів Ігор Романів.  
Як писала “Пошта”, ще цієї осені по-новому освітять і центр міста, зокрема львівську ратушу. Світлом виділять не лише вежу, а й аркади входу. У мерії також планують ліквідувати надто яскраві вуличні ліхтарі, підсвітити головні будівлі центру Львова та вхід до Вір­менської церкви.  
“Проаналізувавши ос­вітлення центральної частини міста, ми побачили, що багато є ліхтарів, однак дуже часто вони встановлені безсистемно і заважає підсвітка, яка є над вулицею, тобто вуличне освітлення над дорогою, котре “ріже” в очі і ми не бачимо будинків. Тому ми прийняли пропозицію поступово ліквідувати підсвітку над дорогою, зосередитись на ліхтарях, окремо стоячих та ліхтарях на кронштейнах”, – зазначала Лілія Онищенко, начальник міського управління охорони історичного середовища. 

Міліція застерігає

Цілком логічним є той факт, що темні вулиці – це завжди ризик. Саме неосвітлені ділянки міста стають осередками розвитку злочинності. 
Сергій Зюбаненко, начальник Львівського міського управління міліції, розповів “Пошті”, що здебільшого на темних вулицях міста трапляються крадіжки машин, пограбування, а то й напади на людей з нанесенням тілесних ушкоджень різного ступеня важкості. З його слів, освітлена вулиця – критерій профілактики злочинності. 
“У Львові така проблема є в спальних районах, територіях де здебільшого приватні маєтки. Щодо крадіжок автомобілів, то у порівнянні з минулими роками їх стало значно менше. Цим займаються аси, багато груп вже затримані. Влітку, найчастіше після 22.00, крали золоті ланцюжки. Бувало,  що таких випадків у місті траплялось за день аж  п’ять. Найчастіше злочини трапляються у Шевченківському, Залізничному, Сихівському  районах, а також центрі Львова”, – розповів Сергій Зюбаненко.
Заплановано зробити світлішою частину Шевченківського району (Рясне), а саме вулиці: Ярославську, Бажана, Любачівську, Трясила, Цесанівську,  Дубровицьку, Лукасевича, Бузинову, Моха, Нестора Літописця, Яновського, Студинського
З його слів, на деякі злочини впливає сезон. От взимку зазвичай крадуть сумочки, гаманці чи барсетки. “Також у цю пору року поширені напади з нанесенням важких тілесних ушкоджень. Найчастіше від цього страждають безхатченки. Часто їм не встигають вчасно надати швидку медичну допомогу. Тому настає обмороження, траплялись навіть летальні випадки”, – розповів “Пошті” Сергій Зюбаненко. 
Аби вберегтися від таких нещасних випадків, очільник львівської міліції радить не ходити темними безлюдними вулицями наодинці, тим паче, із золотими прикрасами. Жінкам у сумочках варто носити газовий балончик. 
“Якщо ви розумієте, що на вас зараз нападуть, треба усяко привертати до себе увагу: кричати, бігти, кликати на допомогу. Іноді це допомагає. У разі нападу міліцію треба викликати негайно! Не телефонувати спершу до чоловіка чи родичів, а вже через кілька годин до міліції. По гарячих слідах злочини розкриваються найшвидше. На неосвітлених вулицях чергують патрульно-постові служби, вони можуть відреагувати дуже швидко чи скерувати екіпаж ДАІ на місце події”, – розповів Сергій Зюбаненко.
Щодо того, які злочини швидше і легше викрити, головний міліціонер міста стверджує, що – пограбування. За місяць крадуть дві-три машини, а дрібних пограбувань лише за день може бути п’ять.  Найлегше повернути вкрадений мобільний телефон, а ось золотий ланцюжок – практично неможливо – їх одразу здають до ломбардів, переплавляють.

 До теми                    
Шевченківський район – найнебезпечніший 
У міліції “Пошті” повідомили, що за дев’ять місяців цього року у Львові  зафіксовано 473 випадки пограбування – це дані за обліками. Загалом було 570 звернень, але не всі підтверджені. “170 пограбувань ми розкрили, до суду направили 137 справ, арештували 40 чоловік, зараз вони перебувають в СІЗО. Також було 77 заяв про незаконне привласнення авто, але 21 випадок із них не підтвердився. Із них вдалось розкрити 15 випадків, які дійшли до суду”, – повідомили “Пошті” в міліції.  
У міліції провели аналіз скарг та звернень і дійшли висновку, що зокрема найчастіше крадуть авто в нічних час у Шевченківському, Залізничному та Франківському районі. Найнебезпечніший Шевченківський район. Зовсім нещодавно, в ніч на четверте жовтня, там викрали авто Chevrolet Lacetti якраз з неосвітленої вулиці. Також з машин часто викрадають залишені речі: гроші, документи, магнітоли. У центрі міста жертвами злочинців зазвичай стають туристи, в них цуплять гаманці та сумки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7931 / 4.15MB / SQL:{query_count}