Мрія львів’ян – більше смітників

“Пошта” дізнавалася, хто відповідає за встановлення сміттєвих урн у місті та чому їх бракує

фото: Анрій Польовий
У туристичному Львові бракує сміттєвих урн! Жителі кивають на бездіяльність чиновників, ті ж говорять, що львів’яни самі повинні думати про чистоту у місті… 
“У центрі міста лиш офіси, банки, кафе, ресторани …Часто доводилось бачити  як працівники приватних структур, і можновладці виходять курити і жбурляють недопалки на тротуар. А смітників поруч немає. Де ж  органи контролю, де штрафи?! У Львові є вулиці, де немає жодного смітника! Бачив як іноземці дивувалися з того, самому було соромно…А смітники біля будинків – мрія! Невже не соромно очільникам нашого міста?”, – акцентує львів’янин Михайло.
За кількістю сміттєвих урн можна говорити про культурний рівень міста. Про чистоту вулиць дбали ще до нашої ери! Зокрема Юлій Цезар видав указ про заборону залишати сміття на вулицях під загрозою тілесних покарань! Уперше в Європі  сміттєві урни встановили у місті Сена, що у Франції. Це були бляшані бідони з-під олії і вина. Також влада міста наказала розставити відра для сміття біля крамниць. 
Саме у Франції першими почали сортувати відходи: побутове сміття, папір та ганчірки, а також окремо слід було викидати скло і фаянс. А тим, хто не хотів дотримуватись правил чистоти на вулицях перфект міста пригрозив великими штрафами. Згодом спеціальні баки для сміття з’явилися в кожному районі Франції, а потім і в усіх індустріальних країнах…
Ще з тієї давнини за чистотою у місті слідкувала влада, у багатьох містах Європи вона й досі пильнує, а от у Львові ця традиція не прижилась. У ратуші чомусь не завше помічають, що на деяких вулицях міста катастрофічно бракує урн. Так, у центрі їх є достатньо. А куди викидати сміття містянам, які проживають на околицях?! Запитання без відповіді. 
Влада чекає, коли бізнесом у місті почнуть займатись соціально відповідальні люди та встановлюватимуть лавочки та урни поблизу своїх кав’ярень, крамниць та кіосків… А ті ж, у свою чергу, переконані, що нікому нічого не винні. Відтак львів’яни не знають, кого й звинувачувати в тому, що у місті бракує смітників, тому в “глухих” районах міста не рідкість відерка-смітники поблизу кіосків та магазинів, на дитячих майданчиках та  автостоянках. 

Скільки і де потрібно урн 

Безперечно, у місті є урни для сміття, проблема – у їх кількості... “Ми ж щодня виробляємо відходи: обгортка  від морозива, фантик від цукерки, використаний квиток… 

фото: Анрій Польовий
Сміттєві урни є однією із систем захисту чистоти в місті. Думаю, що навіть одна урна на сто метрів на деяких вулицях – це вже буде позитивним зрушенням, – розповідає Олег Когут, заступник начальника головного управління Держсанепідемслужби. – Уявімо собі, що сміттєвих баків взагалі немає, тоді сміття лежало б на хідниках, під лавками, на зелених зонах. Ми б тоді жили в справжньому смітнику. А якою б тоді важкою була праця прибиральників?! Їхня робота тривала б цілодобово!”.
У Львові ж, за правилами благоустрою, для дрібного сміття повинні стояти металеві або бетонні урни. Їхня кількість коливається від рівня скупчення людей у тому чи іншому місці. До прикладу, на вулицях і парках сміттєві баки повинні стояти кожних 50 метрів. На ринках відстань між урнами не може перевищувати 10 м. А на зупинках громадського транспорту повинно бути не менше двох баків для сміття. 
Також по одній урні має стояти біля закладів торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, установ та організацій. Очищають та вивозять відходи фірми-перевізники, відповідно до укладених договорів. 
На зупинках громадського транспорту повинно бути не менше двох баків для сміття
Якщо в центрі ситуація стабільна, то на периферії міста й справді біда! “У Львові не вистачає урн біля окремих стоянок автотранспортних засобів та в рекреаційних зонах. Можливо, це й через те, що в цих місцях смітники найчастіше знищують містяни?”, – каже Олег Когут.
Співрозмовник також розповів про ще одну проблему – це знезараження та очищення сміттєвих урн. “У місті смітники дуже брудні. А знезараження дорого коштує та потрібно ще й вміти проводити таку процедуру”, –  додає він. Знезараження проводять після того як сміття забирають. Відходи та бруд, що прилипли до стінок зішкрібають, а саму ємність обробляють дезинфікуючим засобом. Потім стінки варто протерти щіткою. Процедура, звичайно, неприємна.  

Писані правила

За утримання сміттєвих урн відповідають об’єкти господарювання (банки, торговельні установи). Вони у свою чергу складають угоди з комунальними службами, які повинні чистити сміттєві баки та вивозити відходи. “Така послуга коштує близько двадцяти гривень на місяць. Угоду з фірмою, що вивозить сміття, складаю кожного року. Це господарські відносини. Та з кожним роком ціну підвищують”, – розповідає Любов, власниця магазину. 
Але правила залишаються  правилами, а на практиці все виглядає по-іншому. “Я вже давно працюю на Краківському ринку. Там немає жодних сміттєвих урн. Ми, підприємці, після робочого дня залишаємо сміття в пакетах біля торгових будок і кожного вечора їх забирає прибиральниця. Покупці ж кидають сміття де попало, адже сміттєвих баків на території ринку немає”, –  розповіла “Пошті” Галина, продавець на Краківському ринку. 
Заступник директора КП “Адміністративно-технічне управління” Леонід Назаренко каже, що їхнє управління не контролює встановлення сміттєвих урн всередині ринків. “Проблему варто вирішувати між власниками приватної території та комунальниками. А сміттєві баки мали встановити самі ж власники магазинів чи яток. Вони повинні облаштувати територію для комфорту та зручностей покупців”, – каже співрозмовник.
У Львові є вулиці, де немає жодного смітника!
Леонід Назаренко наголошує, що велику роль відіграє відповідальність підприємців, адже вони повинні зрозуміти, що чистота Львова залежить і від них. На жаль, штрафи нікого не лякають! Хоча й за відсутність урни міські чиновники передбачили доволі великі стягнення. “Порушення правил благоустрою передбачає штраф від 850 до 1700 грн відповідно до ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення”, – резюмує Леонід Назаренко. 
У Львові розробили й спеціальні урни для сміття.  Є кілька типових форм, які рекомендують для встановлення в місті: чавунні та металеві. Та ці сміттєві баки побачиш нечасто. Містяни ж переконані: чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. Попри велику кількість органів контролю жителі Львова спостерігають і недопрацювання влади. 
“Якщо сміттєва урна переповнена, що ж нам робити? Де тоді викидати сміття? Думаю, що краще вже покласти той фантик чи пластикову пляшку біля урни, ніж кидати будь-де. Але ж місто тоді все одно виглядатиме брудним!”, – каже львів’янин Богдан.
02.10.2013 18:33
rem.bogdan@mail.ru

В самому центрі ЛЬВОВА на трамвайній зупинці ,що перед ринком "ДОБРОБУТ" не має жодної урни,відсутні урни і на тролейбусній кінцевій зупинці 13 тролейбуса на вулиці Грінченка.


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9808 / 4.23MB / SQL:{query_count}