Водії маршруток розперезалися!

Львів’яни слушно обурюються: водії самовільно змінюють маршрут, а ввечері з’їжджають із рейсів. Обіцяна та розрекламована система GPS, за якою пасажири мали відслідковувати рух транспорту в мережі, чомусь досі не працює

фото: Андрій Польовий
“Часом львівські пасажири, засунувши голову в салон маршрутки, питають водія: “А де він їде? А він їде на Сихів? А він до Галицького доїжджає?” І водій: “Їде, доїжджає”. Так, ніби маршрутка – він! – це щось окреме, наділене власною волею й пересувається на власний розсуд”, – пише Отар Довженко, викладач Школи журналіcтики Українського католицького університету, на своїй сторінці у Facebook…
І таки важко не погодитись – львівська маршрутка – річ особлива, одухотворена, так би мовити. Безумовно, вона має свій норов, їде як хоче і коли хоче. Як літня львівська панi, примхливо фиркає, а то й поскрипує-порипує, пригадуючи молодість, монотонно заколисує всіх, хто помістився… 
А хто не “вліз” – шкода, бо коли буде наступна і чи їхатиме вона тією ж дорогою, чи їй заманеться звернути з маршрутного шляху, ніколи не вгадаєш… 
“Львівський транспорт ненадійний! Маршрут №3А їде собі як хоче: то вул. І.Франка, то вул. Князя Романа, то раз на півгодини, то кожні 10 хвилин. А 27-ий маршрут – взагалі примара. Маршрутку й за годину не дочекаєшся. Але лише нею можна доїхати з вул. Патона на вул. Литвиненка. Громадський транспорт мав би курсувати до 23.00, але вже й о 21.00 на маршрутку не сподівайся, зокрема на 2а. Такий стан речей спонукає користуватись приватним автомобілем, так надійніше”, – каже львів’янин Віктор. 
Вони привезуть певний виторг за день, і керівництво закриває очі, а водій робить, що хоче
Іван Велійка, голова ЛОО “Всеукраїнська асоціація перевізників”, наголошує, що водій не має права змінювати маршрут, але їздити по Львову зараз досить складно, адже й досі чимало вулиць закриті на ремонт. “Водії шукають шляхи об’їзду заторів, аби довезти людей вчасно”, – каже він. –  Проте, якщо ж “з’їзд” невиправданий, можна скаржитись, спершу на АТП, а згодом і в управління транспорту міськради.
“Якщо надходить скарга, то диспетчер підприємства має можливість “відкрутити картинку” на ту годину, яка потрібна, подивитися як курсував автобус і довідатися, чи він насправді порушував, адже більшість автобусів обладнані системою навігації. Скаржитись спершу треба на підприємство, якщо хочете відповідь, то в письмовій формі. Якщо скаржник просто сказав “ви собі там розберіться”, то підприємство обов’язково розбереться…” – додає Іван Велійка. 
Та схоже, скаржитись – справа марна, у міському управлінні транспорту ігнорують навіть депутатів… “Не секрет, що водії з’їжджають із маршрутів, особливо увечері. Але на це все закривають очі. Вони ж привезуть певний виторг за день, і керівництво закриває очі, а водій робить, що хоче. Не зацікавлена влада в особі управління транспорту і зв’язку показувати свою бездіяльність.
Тому управління на будь-які скарги, в тому числі і мої, пише, що ними проведена перевірка і все добре. Але, як правило, коли перевірки проводять чиновники цього управління то завжди все добре. Коли перевіриш сам, то все зовсім не так” – розповів “Пошті” Юрій Кужелюк, депутат міської ради, член комісії з питань інженерного господарства, транспорту і зв’язку ЛМР. 

То коли ж нарешті? 

Торік міське управління транспорту затіяло грандіозну справу – “попросило” усіх п’ятьох перевізників закупити систему GPS – навігації. Так перевізники могли б пильнувати водіїв, яким частенько кортить з’їхати з маршруту, а згодом і львів’яни могли б відслідковувати рух транспорту в мережі інтернет. Перевізники своє зробили, пристрої закупили, систему встановили, проте кожен свою і по-своєму… 
“Оскільки систему GPS – навігації встановлювали транспортні підприємства, вони шукали ресурси для цього, вони облаштовували GPS-моніторинг у себе, відтак знаходили домовленості з тими компаніями, які йшли на ті умови, які вони могли запропонувати. Нині транспортні підприємства користуються тією системою для внутрішнього контролю”, – додає Іван Велійка.  
Маршрут №3А їде собі як хоче: то  вул. І. Франка, то вул. Князя Романа, то раз на півгодини, то кожні 10 хвилин
На кінець 2012-го понад 66% автобусів, що обслуговують львівські міські маршрути, вже облаштували пристроями навігації GPS.  Але, на жаль, користі львів’янам з цього мало, бо навігація можливо й працює, але пасажири й досі не можуть відслідковувати рух транспорту в мережі. Зараз же міське управління транспорту працює над тим, аби об’єднати всі ті різні системи в одну, а на це знову потрібні гроші та час. 
“Схрестили їжака з вужем… і вийшов колючий дріт, за який тепер ніхто не хоче взятись. Перевізники кажуть: “Я свої гроші заплатив, я своє маю”. Звичайно, хтось повинен пояснити, навіщо витратили гроші перевізники. А на скільки автобусів вони цю систему встановили. Щось доведеться робити, але діяти треба осмислено, бо один раз вже зробили” – каже депутат міськради. 
 Довідка                                       
Маєте “транспортні” зауваження – телефонуйте  в управління транспорту та зв’язку міськради – 261-55-66, або ж за номером гарячої лінії міста 15-80. 
Не відомо, чому торік управління транспорту і зв’язку не замовило єдину загальну систему, не обрало одну фірму, яка б зайнялась облаштуванням системи GPS-навігації, не визначило єдиного стандарту… Юрій Кужелюк припускає, що, можливо, ця система навігації не вигідна владі, зокрема управлінню транспорту та зв’язку, тому справа й тягнеться так довго і так незрозуміло. 
На жаль, поспілкуватись із Олегом Вілюрою, в. о. начальника управління транспорту та зв’язку міської ради, “Пошті” так і не вдалось. Щиро сподіваємося, в. о. начальника цього управління працює краще, ніж спілкується з журналістами! “То тепер такий стиль спілкування нашого нинішнього виконуючого обов’язки начальника управління транспорту, він, коли до нього звертаєшся,  проходить, як мимо стовпа. Я це знаю, – каже Юрій Кужелюк. – Деколи підніме голову і скаже, що “все перевірить…”. Не знаю, можливо, він так і повз міського голову проходить”.
 До теми                        
Як писала “Пошта”, депутати міськради виділили 5 млн грн перевіз­никам як компенсацію за перевезення пільговиків у міських автобусах. “Якщо підприємство отримає бодай 30% відшкодувань за пільговиків, то це суттєво покращить ситуацію. Гроші використовуватимуть для сплати належних податкових зобов’язань, але, думаю, що ті кошти підприємства в першу чергу використовуватимуть на закупівлю нових автобусів”, – каже Іван Велійка. 
Проте відшкодування за перевезення пільговиків не ставить крапки у справі підняття тарифу на перевезення. “Питання пільговиків і питання трьох гривень – це різні питання. Вартість проїзду розраховують із загального загалу, не враховуючи пільговиків. Я думаю, що до питання тарифу ми знову будемо повертатися”, – додав Іван Велійка.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
5.0606 / 4.14MB / SQL:{query_count}