SOS! Тихий убивця…

У Львові ще не розпочався опалювальний сезон, а жертви чадного газу вже є. Серед них – троє діточок

фото: архів
Напевно, немає іншої отрути, яка би вбила більше людей, аніж чадний газ. Цього року у Львові стався 31 випадок отруєння ним. Постраждало 64 особи (з них – 26 дітей), двоє людей загинуло.  
“Ми наближаємось до опалювального сезону. Для когось це радість, для когось – головний біль, бо вже за минулий тиждень зафіксовано три випадки отруєння чадним газом і, що найгірше, постраждало троє дітей. Для порівняння: того року за цей період було 56 випадків і 8 смертей. Ще навіть не розпочався опалювальний сезон, а вже є трагедії та жертви!” – каже Віктор Іваницький, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міськради. 

Погані вікна, погані двері… 

Восени, коли вже холодно, але ще не настільки, аби вмикати опалення, містяни гріються як можуть. Легковажать, зачиняючи всі вікна і двері, запалюють одночасно усі пальники газової плити та ще й духовку відкривають. 
 Як запобігти отруєнню чадним газом? 
Конфорки та духовки призначені тільки для приготування чи підігріву їжі. У жодному разі не можна вмикати їх для обігріву приміщення!
Колонку не можна залишати без нагляду. Перед тим, як приймати ванну, її треба вимкнути. Перед початком опалювального сезону усім варто ретельно перевірити тягу у димоходах! Якщо її немає, необхідно звернутись у ЛКП чи до спеціалістів, які займаються прочищанням димохідних та вентиляційних каналів. Небезпечними є несправні димарі (якщо тяга у димарях порушена, то продукти згоряння потраплятимуть у житлове приміщення).
Газові конвектори також можуть нести загрозу (якщо тяга недостатня – продукти згоряння можуть проникати у приміщення). Якщо при увімкнених конфорках чи колонці починає боліти голова та з’являються інші симптоми отруєння – потрібно негайно вийти на свіже повітря, вимкнути усі нагрівальні прилади, відчинити усі вікна та двері для протягу.
Якщо відчутний запах газу – у жодному разі не можна вмикати чи вимикати електричні прилади та світло. Необхідно терміново зателефонувати “104”. Якщо людина почувається погано – негайно викликати “швидку”. Регулярно потрібно запрошувати спеціалістів і ретельно перевіряти усі системи опалення. Особливу увагу варто звернути на справність системи виведення продуктів згоряння. 
Не залишайте дітей без нагляду при увімкнених обігрівальних приладах!
У квартирі теплішає, проте таке тепло може приспати навіки. У приміщенні згорає кисень, оскільки його доступ обмежений. Коли  квартиру нагрівають – зачиняють усі вікна та двері, і таким чином у повітрі збільшується кількість чадного газу, який не має ані кольору, ані запаху, через що відчути його неможливо. Подихавши цією отрутою 20-30 хвилин, людина поступово непритомніє, почувається знесиленою, а коли нарешті помічає небезпеку – вже не може собі зарадити...
Подихавши цією отрутою 20-30 хвилин, людина поступово непритомніє
Фахівці наголошують – чадний газ полює на тих, хто “загерметизувався”! Він утворюється, коли немає нормального притоку повітря у приміщення. Пластикові вікна та герметичні двері зменшують доступ повітря до квартири, а це може стати причиною отруєння чадним газом. 
Віктор Іваницький розповідає, що цього року, 27 березня, на гарячу лінію міста зателефонували й повідомили про те, що отруїлась дитина. Причина отруєння – потрапляння до організму канцерогенних речовин, що виділились під час приготування їжі – смаження! “Пластикові вікна, герметичні двері, електричні вентилятори – це все є першочерговими причинами отруєння чадним газом. Оскільки тоді, коли герметично зачинені вікна, двері й, окрім цього, встановлений вентилятор у приміщенні, в якому працює газовий прилад, дуже швидко закінчується кисень”, – розповів Павло Сербан, начальник газового господарства ПАТ “Львівгаз”.  
Співрозмовник застерігає: аби запобігти нещасному випадку, металопластикові вікна повинні мати кватирку або так звані “віконні провітрювачі”. Двері також мають бути з решіткою знизу. Категорично забороняється закривати вентиляційний канал вентилятором чи витяжкою, яку встановлюють над газовою плитою, оскільки це перешкоджає повітрообміну в приміщенні та спричиняє накопичення чадного газу.

Сам собі майстер

Люди ризикують власним життям через надмірну самовпевненість. Тепер, за словами Павла Сербана, багато хто береться самотужки встановлювати газове обладнання у своїй квартирі. “У нас всі стали великими спеціалістами, всі знають, як встановити котел, колонку, як треба підключати будь-який газовий прилад... І замість того, щоб підключити його у вентиляційний канал, підключають у димовий і так отруюють не тільки себе, а й сусідів”, — додає Павло Сербан.
 Перша допомога 
при отруєнні чадним газом   

1.Хворого негайно винести на свіже повітря.
2.За необхідності здійснити реанімаційні заходи для відновлення дихання та діяльності серця.
3. Дотримуватися принципів надання медичної допомоги при інгаляційних отруєннях.
4. Терміново викликати швидку медичну допомогу (103).
5. Кращий засіб для лікування – тривале дихання киснем.
6. Пам’ятайте: звичайний протигаз не захищає від чадного газу!
Також начальник газового господарства наголосив, що у місті відбуваються перевірки. Газовики перевіряють газові прилади, сажотруси чистять димарі… Але мешканці часто не впускають фахівців до квартир. Тому такі квартири та будинки “актуватимуть”, а згодом у них відмикатимуть газопостачання. 
“Минулого року ми відключили 2 тис. газових приладів, які були самовільно встановленими. У цьому році таких приладів півтори тисячі. Люди вже почали думати, звертаються до нас із відповідними заявами, а далі ми це все оформляємо як належить. За відсутність тяги минулого року припинили подачу газу 540 абонентам, у цьому році таких 520. Несправними минулого року було 550 приладів, у цьому році – вже 700 приладів”, — розповів Павло Сербан.
Нагадаємо: чадний газ (окис вуглецю) – безколірний газ без запаху. Отруєння може статись під час роботи бензинових двигунів, при згорянні природного газу, при пожежах та на деяких промислових об’єктах. Велика кількість смертельних випадків відбувається у закритих приміщеннях з відсутньою вентиляцією, наприклад, у квартирах, в яких встановлені євровікна без повітрофільтрів, та гаражах.
Ознаками та симптомами отруєння чадним газом є біль голови, м’язова слабкість, задуха,  червоний колір обличчя, затьмарення свідомості. Тривала дія чадного газу може призвести до смерті. Для надання першої допомоги при отруєнні чадним газом негайно викличте “швидку”, а постраждалого винесіть на свіже повітря.

 До теми                                               
Невелика доза чадного газу допомагає… впоратись зі щоденним стресом?!
У рамках дослідження, яке проводили під керівництвом професора Іцхака Шнелла з університету Тель-Авіва, вчені визначили рівень стресу жителів столиці Ізраїля у віці від 20 до 40 років, інформує poglyad.com.
Піддослідні прогулювалися переповненими вулицями, відвідували ресторани та гіпермаркети, користувались громадським транспортом. При цьому рівень стресу вимірювався за чотирма показниками: зміна температури, шумове забруднення, рівень чадного газу та величина натовпу. Жителі, над якими проводили експеримент, повинні були повідомити вченим, коли саме вони відчували особливе занепокоєння, а в цей момент спеціальні датчики фіксували серцевий ритм та кількість чадного газу в атмосфері.
У результаті експерименту виявилось, що вплив мегаполісів на людей не такий уже й згубний. А все завдяки дії чадного газу, який люди вдихають у невеликих кількостях. Тому вчені дійшли несподіваного висновку: виходить, що тривалий вплив хімічних речовин не позначається на організмі негативно. До речі, до початку цього дослідження чадний газ – безбарвну отруйну речовину без смаку і запаху, яка викидається в атмосферу при спалюванні палива, називали «тихим убивцею», здатним упродовж тривалого часу пригнічувати нервову систему та порушувати роботу серця. 
Натомість найбільш згубним фактором стресу дослідники назвали шум, який викликав у піддослідних найбільше занепокоєння. Так, за даними ізраїльських фахівців, середній показник рівня міського шуму для вулиць Тель-Авіва становить 85 децибел.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.0164 / 4.16MB / SQL:{query_count}