Де ті мільйони від паркування?

Хоча за впорядкування стихійного паркування у Львові активно взялися, надходження до міської казни з платних парковок не збільшуються! Вони як у 2007-му сягали трьох мільйонів гривень, так і в 2013-му ця сума, ймовірно, не збільшиться

фото: Андрій Польовий
“Якби всі машини та й на платну парковку – наше місто, мабуть, заробило б чимало грошей!” – наголошує “Пошті” львів’янка Олеся і показує рукою на вщент запарковану вулицю Січових Стрільців. 
Тут автомобілі наче шпроти в банці – стоять уздовж двох узбіч і на тротуарах. Уже й новою велодоріжкою не гребують! Пішоходи ледь протискаються між машинами та мокрими стінами будівель…

Паркування – справа прибуткова

За кордоном міста заробляють чималі гроші, беручи плату за паркування. Скажімо, жителі Вашинг­тона часто жартують: справжня влада у місті зосереджена не у стінах Білого дому, а у руках… працівників парковок. За даними Американської автомобільної асоціації, за 2012-ий у місті виписали 1 мільйон 800 тисяч паркувальних талонів на суму 92,5 мільйона доларів. У середньому, сім талонів на хвилину, інформує  Еuronews . 
У Вашингтоні, де кожен сантиметр парковки на вагу золота, нікого навіть не дивують штрафи у розмірі 100 доларів за протермінування паркувального квитка. До слова: у столиці США проживає 600 тисяч осіб, у Львові – понад 700 тисяч. Залишити автівку у центрі Вашингтона коштує два долари за годину, що для містян недешево.
Якби Львів впорядкував стихійне паркування – надходження до бюджету неодмінно значно збільшилися б 
“Дорого. Вільні місця знайти складно. А якщо хочете залишити автівку у гаражі – готуйте 17-20 доларів”, – розповіла жителька Вашингтона, пише Еuronews. “Це драконівські ціни, це здирництво! Місто не має наміру послаблювати цю жорстку політику, адже навіщо втрачати такі шалені доходи”, – нарікає співробітник Американської автомобільної асоціації. У середмістях Європи паркування автомобіля коштує від 1,50 до 3 євро за годину. Для порівняння – у Львові йде мова про 4 грн.
Хтось, звісно ж, скаже, що в американців чи у європейців не українські зар­плати. Це, безперечно, так. Але зауважте – в українців не українські авто. У центрі Львова посеред дороги “припарковано” автомобілі, які коштують сотні тисяч доларів, а чотири гривні за годину парковки їх власникам платити шкода! Така вже українська ментальність. Автомобілі у Львові залишають будь-де, аби “задурно”.   
За попередніми планами, цьогоріч міський бюджет з паркування мав би поповнитись усього лишень на три з хвостиком мільйони гривень… До речі, все ті ж три мільйони місто заробляє на паркуванні ще… з 2007-го. “У 2007-му нами виконано план на три мільйони гривень. Цьогоріч (мова про 2008 рік – “Пошта”) – вже 5 млн 250 тис. грн. За перший квартал ми зібрали 700 тис. грн. При такій динаміці за рік змогли б зібрати лише 3 млн грн”, – говорив ЗМІ у 2008-му тодішній начальник управління транспорту і зв’язку міськради Микола Шкурган. 

фото: Андрій Польовий
У 2013-му на тих же парковках місто планує заробити чомусь так само. “За вісім місяців цього року до бюджету міста надійшов 1 млн 915 тис. грн (це з платних парковок міста). План на цей рік – 3 млн 300 тис. грн. Минулоріч до бюджету міста надійшло 3 млн 147 тис. грн”, – зазначив “Пошті” Олег Іщук, директор департаменту фінансової політики Львівської міськради. 
Зі слів посадовця, усе, що приносить місту прибуток, треба розвивати, але найбільші кошти міста отримують із податку на нерухомість, а не з парковок. “Парковки – це не та сфера, прибутки з якої “роблять погоду” у місті, і не та, яку треба сильно розвивати”, – додає Олег Іщук. 
Натомість Валерій Веремчук, член комісії інженерного господарства, транспорту і зв’язку Львівської міськради, певен: якби місто впорядкувало стихійне паркування – надходження до бюджету неодмінно значно збільшилися б. “У міста є потенціал, воно може заробляти на паркуванні. Бачимо велику кількість машин у центрі (і на дорогах, і на тротуарах), тому хочемо те все впорядкувати”, – додає Валерій Веремчук.
У Європі паркування авто коштує від 1,50 до 3 євро за годину. Нині у Львові йде мова про 4 грн
Олег Шмід, радник міського голови з питань велоінфраструктури, пояснює, що прибуток від платних парковок отримує оператор, який виграв конкурс на обладнання парковки. Якщо він “приватник” – надходження його. Місту ж він платить лише за оренду землі, яку взяв для парковки. “Якщо облаштовує парковку комунальне підприємство – міська влада є власником того прибутку, який залишається після того, коли покриваються усі витрати парковки. Так зараз є із парковкою на вул. Валовій, оскільки у конкурсі на її облаштування перемогло ЛКП “Львівавтодор”, – зазначає Олег Шмід. 
Радник міського голови вважає, що Львову було б значно вигідніше, якби платними парковками займались комунальні підприємства. Проте, за законом, місто повинне запрошувати на конкурс з облаштування парковок усіх бажаючих з різних форм власності.

Якби можна було штрафувати… 


фото: Андрій Польовий
Ймовірно, цьогоріч у місті обладнають ще дві платні парковки: одну – біля пам’ятника Міцкевичу, іншу – поблизу залізничного вокзалу, на площі Двірцевій. 
До слова: сьогодні під час сесії міськради погоджу­ватимуть кількість паркомісць для цих парковок. “Якщо депутати погодять паркомісця, то буде оголошено конкурс. Його можна буде провести у жовтні чи на початку листопада і так визначити переможця. Гадаю, цілком ймовірно, що парковки будуть обладнані цього року”, – каже Валерій Веремчук.
 До теми                                                 
Олена, львів’янка: 
 – Я 11 років за кермом. Але коли гуляю з дитячим візком у центрі – годі пройти! Розумію, що оці “залишенці-автомобілі” – пекло Львова. Ні пройти, ні проїхати! Нахаби водії, егоїсти… Адже не обов’язково до самого центру їхати на “Лексусі”. Авто можна залишити на сусідніх вулицях, а не у самому середмісті посеред вузесенької вулиці. Якщо лінь ходити – сідай на велосипед!

Олег, львів’янин:
– У Копенгагені, наприклад, паркування у центрі в робочий день із 8.00 до 18.00 коштує близько 5 доларів за годину. Паркування вночі і у вихідні чи свята – приблизно 50 центів за годину. На вулицях стоять паркомати (схожі на наші iBox для поповнення мобільних). Кидаєш туди монети, а автомат показує, до котрої години ти можеш тримати авто на парковці. Потім видруковуєш чек із вказаною годиною закінчення, ставиш той чек під лобовим склом. Ті чеки хтось регулярно перевіряє. Якщо твій час закінчився, а авто стоїть – тобі під двірники чіпляють квитанцію про сплату штрафу. Якщо ти на своєму авто за кордоном отримав таку квитанцію – можеш її сміливо викинути. Тебе ніхто розшукувати не буде. Я і сам так не раз робив. Але якщо авто орендоване – штраф (100-200 євро) доведеться заплатити.
А скільки заробляє на паркуванні наше місто? Якщо щодня у центрі стоїть  1000 авто, по 4 грн за годину, 10 годин у день, то, не враховуючи вихідні чи свята, місто мало б отримувати – 1000*4*10*200 – 8 млн грн!
Якщо менше – значить... щось потрібно змінювати. Наприклад, знайти інвестора – фірму, яка б поставила паркомати. Ну і варто збудувати нові парковки. У Львові в центрі катастрофічно не вистачає таких місць! Можна було б зробити підземну парковку під Цитаделлю. Заїзд із боку вулиць Стефаника і Вітовського. Ще один паркінг можна було б збудувати під майданчиком біля Порохової вежі із заїздом з вул. Підвальної.
Не знаю, чи повинне місто заробляти на паркуванні. Воно, насамперед, повинне створити комфортні умови для самих громадян і гостей. А проблема паркінгів – далеко не остання. Не думаю, що її так важко вирішити та знайти інвесторів...Було б бажання!
ЛКП “Львівавтодор” також планує брати участь у конкурсі на облаштування цих двох парковок. Проте, зі слів Сергія Париляка, начальника відділу паркування ЛКП “Львівавтодор”, вони окупляться не скоро. Усе було б значно простіше, якби ввели систему штрафування.
“У нас пройшло перше слухання урядової постанови щодо штрафів для тих, хто ухиляється від плати за користування місцем для паркування, і для посадових осіб, які утримують майданчики (за порушення правил їх облаштування). Штрафи для водіїв – від 136 до 204 грн. Ще передбачено штраф за паркування на визначених для інвалідів місцях — від 255–306 грн. Але це тільки законопроект. Якби його  прийняли – було б вигідно встановлювати паркомати, облаштовувати парковки”, – каже Сергій Париляк. 
“Львівавтодор” обладнав парковку на вул. Валовій, проте вона досі не приносить прибутку. Зі слів Сергія Париляка, за обладнання на ній підприємство, можливо, розрахується наступного року.   
“Парковка на вул. Валовій мала б бути повністю автоматичною. Людина повинна була б під’їхати до терміналу, натиснути кнопку, отримати паркувальний талон і припаркуватись на вільному місці. Зараз наші люди не хочуть цієї системи, тому треба паркувальника, який би передавав  паркувальний талон. А йому ж треба платити зарплату! Зі стоянки на вул. Валовій за день ми заробляємо приблизно 2,5 тисячі грн. Потім сплачуємо паркувальний збір у міськраду (12,5 тис. грн у місяць), платимо за обладнання, видаємо зарплату працівникам, оплачуємо послуги електропостачання”, – каже Сергій Париляк.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
5.9674 / 4.17MB / SQL:{query_count}