Львів’ян чекає “золоте” опалення?

До початку опалювального сезону залишається ще понад місяць. Проте містяни вже хвилюються, за яким тарифом платитимуть і чи не буде опалення у рази дорожчим

фото: прес-служба ЛМР
Досі не відомо, скільки коштуватиме під час цього опалювального сезону обігрів помешкань для львів’ян. Можливо, ситуація проясниться після сесії міської ради, яка запланована на четвер, 19 вересня. А, можливо, знатимемо аж через місяць. 
Чому? Бо у Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, є близько 30 днів, аби винести свій вердикт: залишити двоставковий тариф чи узгодити одноставковий тариф та компенсацію. Є і третій варіант – запровадити одноставковий тариф без компенсації.
Нагадаємо, що 27 червня на сесії міськради депутати скасували двоставковий тариф на теплопостачання, за яким львів’яни платили за опалювальний сезон, розбиваючи суму на 12 місяців. Новий одноставковий тариф змусить містян платити за тепло власне в опалювальний сезон, а не розбивати цю суму упродовж року. Таким чином доведеться спустошувати гаманці на чималу суму. Зазначимо, що загальна сума оплати за тепло у обох випадках однакова, різниця лише у способі оплати. 

До зими готові!

Тарифні баталії, що розгорілись у липні після того, як на “передканікульній” сесії депутати подолали вето мера, яке той наклав на їхню ухвалу про введення одноставкового тарифу, вже вщухли. Тепер же про тарифи помовчують, а до опалювального сезону залишилось всього 35 днів…  
Теплопостачальні підприємства сумлінно готуються до зими, латають усі діри, замінюють мережі. Цьогоріч на ремонт тепловики запланували витратити 40 млн грн. “60% тепломереж своє вже відпрацювали і потребують заміни. У нас 428 км тепломереж, і зрозуміло, що це чимало роботи. Замінити одразу 60% доволі складно. Тому щороку підприємство замінює у середньому 15 км тепломереж. Наприклад, минулоріч замінили 19 км, цього року плануємо 17 км”, – розповіла “Пошті” Ганна Пищула, прес-секретар ЛКП “Львівтеплоенерго”.
Думаю, здоровий глузд візьме гору і висновки будуть спрямованими на те, щоб не допустити підвищення тарифів
Співрозмовниця додає, що такі ремонти дозволяють економити, оскільки зменшують тепловтрати. “До опалювального сезону все майже готове. Котельні готові на 92%, центральні теплові пункти – на 91%, теплові мережі – на 90%, ІТП – на 95%. Щодо теплових мереж, то нині уже замінено 12 км”, – резюмує Ганна Пищула. 
Речниця Львівтеплоенерго додає, що саме завдяки двоставковому тарифу у Львові впродовж останніх років щорічно замінюють тепломережі. Таким чином кількість проривів за останні чотири роки зменшилася на 86%, а кількість ремонтів збільшилася на 55%. Не відомо, чи будуть у тепловиків такі можливості при одноставковому тарифі, адже значні надходження підприємство матиме лише у сезон опалення й, окрім того, сплачуватиме чималі податки… 

Одноставковий тариф – дорожчий

Депутати мудрують над тим, як би то змінити тариф та водночас не підвищити цін. Найважче ж доводиться львів’янам: більшість споживачів тепла хоче, щоб він був одноставковим. Власне їх волю й виконують міські депутати, та при цьому вони не розуміють, що такий тариф неодмінно спровокує подорожчання послуги. 

фото: прес-служба ЛМР
Подейкують, що та баталія з тарифами – політиканство, депутати спекулюють. Мерія ж винна у тому, що не зуміла пояснити кожному містянину, що таке “одноставковий”, а що таке “двоставковий” тарифи і яка між ними різниця, зокрема у ціні послуги. “Наші фахівці підготували новий розрахунок одноставкового тарифу і подали на розгляд депутатам. Відносно діючого тарифу (двоставкового) одноставковий зростає на 38%. Це тому, що, проводячи розрахунок нового тарифу, у структуру всіх витрат закладались діючі ціни на електроенергію, газ, зарплату (тобто ціни 2013 року). А у діючому тарифі є ціни і 2008 року”, – зазначила Ганна Пищула. 
Розрахунки тепловики вже надали депутатським комісіям. Ті ж, коли опрацюють документ, повинні передати його у Нацкомісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, яка їх мала б погодити.
“Депутатські комісії мають опрацювати ці пропозиції. Також повинне дати відповідь Мінрегіонбуд, яке відшкодовує різницю у тарифах: чи відшкодовуватиметься з держбюджету різниця між тарифом, який має бути з 1 жовтня, і тим, який є економічно обґрунтованим, – каже Ольга Посипанко, начальник відділу економіки, планування ціноутворення та житлової політики Львівської міськради. – Міськрада може встановити тариф мешканцям, але тоді вона бере на себе зобов’язання із погашення різниці у тарифах. Оскільки місто не може компенсувати таку шалену суму коштів (йдеться про понад 300 млн грн), звертатимемось у Нацкомісію”. 
До вирішення цього питання повинні втрутитися парламентарі від Львова
Олег Синютка, перший заступник міського голови Львова, сподівається, що депутатська комісія ситуацію врятує, здоровий глузд візьме гору і теплового подорожчання не відбудеться. “Вихід з цієї ситуації простий – скасувати чи призупинити необдумані рішення і нормально увійти в новий опалювальний сезон за старим тарифом. Тим паче, що різницю компенсовувала держава. Відмовлятися від тієї компенсації більш, ніж нерозумно. На превеликий жаль, питання відшкодовування стосується Національної комісії з питань урегулювання тарифів, і яке рішення там приймуть – залежить від позиції самої комісії, – зазначив учора “Пошті” Олег Синютка.
– Мені видається, що у цій ситуації не треба допускати  будь-якої, навіть теоретичної, можливості підняття тарифів. Потрібно зробити все, щоб вони не піднімалися. Цього тижня ми очікуємо висновків профільних депутатських комісій. Я думаю, що здоровий глузд візьме гору і висновки будуть спрямовані на те, щоб не допустити підвищення тарифів. Для цього має бути одностайна позиція. Це – звичайне політиканство без стратегії і здорового глузду, що в будь-якому разі веде до подорожчання”.
Львів’ян же тривожить, скільки коштуватиме тепло. Адже цілком ймовірно, що для того, аби взимку було тепло, гроші доведеться відкладати з літа. “Якась тривожна ситуація склалася з тим теплом… Тепер, мабуть, гроші доведеться відкладати влітку, аби совісно платити взимку і нічого не боргувати. Якщо 600 – 700 грн віддаватиму за тепло, то за які гроші жити? Не розумію, для чого було розпочинати справу з переглядами, змінами тарифів. І так несолодко”, – розповіла “Пошті” жителька вул. Патона Ольга.
Міський голова Львова Андрій Садовий в останньому відеозверненні до львів’ян наголосив, що спробує вплинути на ситуацію черговою ухвалою… На наступному засіданні Львівської міської ради він пропонуватиме ухвалу, щоб унеможливити підвищення тарифу на тепло.
“Тариф на тепло у Львові є меншим, ніж у середньому по Україні. Незважаючи на це, з політичної точки зору, депутати вирішили цей тариф скасувати, щоб розрахувати новий, одноставковий. Я наклав вето на цю ухвалу, але депутати його подолали. Тому на виконання цієї постанови наші теплопостачальники розрахували новий тариф, який виявився на 38% вищим, ніж існуючий”, – зазначив мер.
Юрій Кужелюк, член комісії з питань інженерного господарства, транспорту і зв’язку Львівської міськради
З технологічної точки зору, якихось проблем із опаленням немає. У місті проходили додаткові роботи, замінювали котельні, ліквідовували їх у підвалах. Тут усе буде гаразд.

А от скільки мешканцям доведеться платити за тарифом цієї зими – не знає ніхто. Це питання вирішуватиме Національна комісія з регулювання тарифів. Зрозуміло одне: мешканці точно не будуть платити менше, ніж минулого року. Дай Боже, аби не більше. Те, що вони платили за тепло взимку і влітку тепер, доведеться виплачувати лише в опалювальний сезон. Таким чином рахунки значно зростуть.

Зрозуміти, для чого змінили тариф, який був ще з 2009-го року, ніхто не може. Звісно, є певна частина львів’ян, які можуть скористатись субсидіями, але ж решта платитиме повністю, а сума буде дуже значною. Зараз це питання перетворили на політичне. Проте є ентузіасти, які ведуть боротьбу. Не погоджуються з такою ситуацією і громадські організації.

Львів’яни оплачуватимуть лише отриману послугу. Якщо не хочуть мати таку “розтягнутість” в оплаті і платити за теплопостачання влітку – мають на це право. Але тепер, виходить, доведеться відкладати гроші ще з літа, аби зимою оплатити рахунки. Нічого хорошого з цього не вийде. Тут є промах влади, яка не пояснила львів’янам, у чому різниця між “одноставковим” та “двоставковим” тарифами. Вони дійсно думають, що влітку платити не будуть, але і взимку ціна не підвищиться.

Я – інженер і математик, тому творів не пишу. То чого питаннями розрахунків займаються гуманітарії? Умовно кажучи, одна гігакалорія коштує 407 грн. Мешканці платять за це 179 грн, а різницю відшкодовує держава. Звісно, вона перевіряє усе, щоб зменшити ту різницю і не переплачувати. Тому яким буде результат – не відомо. Може, держава вирішить, що ми самі скаламутили воду, і відшкодовувати нічого не буде. До цього питання повинні втрутитись парламентарі від Львова. Ходити в ту Національну комісію, домагатися, щоб це питання вирішилось для міста позитивно. Навіщо нам депутати, які не займаються цим?

Львів’яни ж ще з 2005-го року вимагають ліквідувати тариф і ввести одноставковий, щоб не платити влітку. На жаль, те, що ці гроші все одно доведеться заплатити (але відразу – взимку), буде для них неприємним сюрпризом. У Національної комісії є місяць на прийняття рішення.

Може бути три варіанти. Перший: залишать той тариф, який був, щоб ми не каламутили воду. Розмови про те, що тип тарифу має затверджувати міська рада, а розмір Верховна – “від лукавого”. Це не передбачено жодними документами! Другий можливий варіант – прийняти наші розрахунки, встановити тариф і надати компенсацію. Третій – найгірший: не буде жодного відшкодування, а тариф таки зміниться. Звісно, будемо сподіватися на краще. Ідеальним був би варіант, як при комунізмі, – нам буде тепло, але ні за що платити не доведеться.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.1199 / 4.18MB / SQL:{query_count}