Треба гроші і на дерева…

До зими у Львові варто підготувати не лише домівки містян, але й “зелені легені”, аби навесні дерева знову зеленіли і не падали на дороги й тротуари

фото: fb.comkonstanty.czawaga
На жаль, як і у львівських доріг, мостів та каналізацій, у міських дерев теж вже вийшов “термін придатності”, вони вже аварійні. Потрібно замінити їх новими насадженнями, проте, на це, звісно, бракує коштів. Все ж  час до часу в місті таки зрубують старі, хворі дерева, і садять нові. 

“Зелені” проблеми

Зовсім нещодавно, 4 вересня на просп. Свободи зрізали три сухі клени. Вони були старі, дуплисті та зігнилі, словом – аварійні, могли впасти на дорогу, тротуари чи пішоходів. Роботи виконало ЛКП “Зелений Львів”. 
“На місці старих кленів будемо підсаджувати нові дерева. Насадження на просп. Свободи потребують оновлення. Є багато старих дерев, які через рік-два доведеться зрізати. Нові насадження вже є зі сторони корпусу економічного факультету ЛНУ ім. І. Франка. Із часом їх на проспекті з’явиться більше. Зрізання та насаджування будуть поступові”, – розповів “Пошті” Андрій Галушка, в.о. начальника управління екології Львівської міськради.
Ще однією проблемою львівських дерев є пошкодження їх під час ремонтів. Зокрема, нещодавно на вул. Коперника компанія-підрядник “Онур”, ремонтуючи дорогу, зачепила здорове дерево ковшем, пошкодивши кореневу систему.
Якщо узагальнювати, то близько третини наших зелених насаджень треба зрізати. Особливо гостра потреба на просп.Свободи та в парку біля обласної адміністрації, в самому центрі міста
“Ми попереджаємо замовників та виконавців ремонтних робіт на дорогах, аби ставились уважніше до зелених насаджень.  Щоб не було підриву кореневої системи, особливо скелетних коренів, їх рухати не можна. Роботи можна проводити не ближче ніж метр-півтора від дерева. У разі серйозного пошкодження насаджень будемо вимагати відшкодування збитків. Для цього перш за все треба визначити ступінь ушкодження. Якщо він перевищує допустимий поріг і дерево може “загинути” – нараховуватимуть збитки. Обсяг відшкодування визначається постановою Кабміну, для цього  є затверджена методика розрахунку”, – розповів Андрій Галушка.
Безумовно, позитивно що Львів все ж “зеленіє” по-новому. Нові насадження поступово з’являються на вулицях міста. Так минулого квітня у рамках акції з озеленення було висаджено близько 600 різних дерев. Але хворих аварійних дерев у місті ще багато. Тому є потреба  в їх усуненні. Із року в рік їх стан все погіршується.
“По мірі фінансових можливостей у першу чергу займаємось найбільш небезпечними деревами. До прикладу, у парку “Знесіння”  через гостру аварійність треба викорчувати 81 дерево. Якщо узагальнювати, то близько третини наших зелених насаджень треба зрізати. Особливо гостра потреба на просп.Свободи та в парку біля обласної адміністрації, в самому центрі міста”, – каже Андрій Галушка.

Готуємо дерева до зими


фото: Андрій Польовий
Щоб львівські дерева були здоровими, їх треба правильно готувати до зими. Цього потребують не всі зелені насадження, а лише найбільш теплолюбні.  
“Дерева, які вразливі до морозів, зокрема молоді саджанці, окремі види магнолій, кипариси, троянди і багаторічні рослини, ми кожного року мульчуємо – перекопуємо, прикриваємо кореневу систему листям і подрібненими гілками. Такі рослини є здебільшого у Стрийському парку. Також, звісно, проводимо санітарну обрізку. Це стандартна процедура для осені та весни, постійна робота в парках та на вулицях”, – каже Андрій Галушка.
Зі слів фахівців, дерева, що ростуть у львівських парках не такі чутливі до холодної погоди. Тому особливої підготовки не потребують. Скинули листя собі на коріння – та й перезимували.  “У наших парках немає дерев нестійких до  морозів. Мульчування відбувається саме собою, коріння припадає листям,  вивозити ж його з парку не можна. Так утворюється “пухова перина”, яка захищає від морозу”, – розповів “Пошті” Володимир Чешинський, директор ЛКП “Зелений Львів”.
Зараз у місті розпочались осінні “досаджування” у зелених зонах. Проте, які для цього оберуть вулиці і дерева, поки не відомо. При озелененні фахівці хочуть врахувати і побажання мешканців. Із їхніх слів, особлива потреба в насадженнях є на вул. Городоцькій, просп. Чорновола, вул. Стрийській, оскільки ці вулиці магістральні.  

Як завше, бракне грошей…

“Кошти на роботи по догляду за вуличними насадженнями, що були передбачені на цей рік, вже практично використані. Для цього кожному району виділили по 500 тис. грн. Також на парки, що обслуговує ЛКП “Зелений Львів” та парк “Знесіння” виділили 2 млн грн на догляд за зеленими насадженнями, – розповів Андрій Галушка. – Кошти, які залишились використаємо до кінця жовтня. Площі ж роботи великі – близько 800 га. Зрозуміло, не виходить зробити все, що потрібно було б. Вистачає грошей десь на третину від необхідного”.
Кошти на роботи по догляду за вуличними насадженнями, що були передбачені на цей рік, вже практично використані. Для цього кожному району виділили по 500 тис. грн.
У ЛКП “Зелений Львів” теж нарікають, що грошей не вистачає.  Через це багато дерев, які можна було б посадити цієї осені, чекатимуть до весни, бо нема за що їх купити.
“Цього року коштів на обслуговування львівських дерев виділили менше ніж минулоріч. Кожен з львівських районів отримав приблизно на 100 тис. грн менше,  ніж минулого року. Відтак не доплатили на озеленення 600 тис. грн. Тому нові дерева підсаджуватимемо вже весною, якщо буде можливість. Це стосується і пл. Ринок, де треба підсадити шість-сім дерев. Кожне таке “підсадження” обійдеться місту від тисячі до півтори тисячі грн. Тимчасово, щоб прикрити ями, від викорчуваних раніше дерев, на Ринку посадили кущі ялівцю та троянд.  Залишилась іще частина дерев, які доведеться зрізати”, – розповів Володимир Чешинський.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7103 / 4.12MB / SQL:{query_count}