Боєприпаси під ногами

У Львові та області й досі знаходять небезпечні сліди війни. ”Пошта” дізналася, як убезпечитися від нещасних випадків

фото: lviv.mns.gov.ua
Хоча Друга світова війна давно вже закінчилась, її сліди продовжують забирати людські життя. Відтак, хороші господарі, що старанно пораються на своїх земельних ділянках можуть стати випадковими жертвами. Адже у землі досі лежать артилерійські снаряди, патрони, авіаційні бомби, які лише чекають, щоб їх зачепили… 

Страшна статистика

Еменесівці стверджують: сезон небезпечних для життя знахідок припадає на час польових робіт. Здебільшого, весною та восени, коли люди починають та, відповідно, закінчують роботи на своїх земельних ділянках.Окрім господарів, часто на сліди Другої світової війни наштовхуються так звані “чорні археологи”. Але вони повідомляють про ці знахідки значно рідше, бо бояться зізнатися. Тому зазвичай просто залишають їх там, де знайшли, а згодом на них же можуть натрапити діти…Відтак, із початку року на Львівщині виявили 545 вибухонебезпечних предметів, усі вони були знешкоджені. 
“Окрім полів, такі знахідки трапляються грибникам й у лісах. Також бувають випадки, коли люди набирають землі на полях, вивозять її на свої ділянки і вже там виявляють снаряди чи патрони. Наша служба займається знешкодженням боєприпасів часів Другої світової війни.
Із початку року на Львівщині виявили 545 вибухонебезпечних предметів
Найчастіше артилерійсь­ких снарядів, патронів, навіть авіаційних бомб типу ФАБ-50, ФАБ-100. Кожна така знахідка – вибухонебезпечна, бо містить порох. Тому їх не можна перевертати, а тим паче транспортувати”, – розповів “Пошті” Віталій Туровцев, помічник начальника ГТУ ДСНС України у Львівській області. З його слів, найважливіше пам’ятати, що ці боєприпаси не можна переносити.  Якщо ж ви знайшли щось схоже – навіть не думайте брати в руки! Треба обмежити доступ до цього пред­мета людей, повідомити правоохоронні органи та чекати. 
Після повідомлення за адресою виклику виїздить група фахівців, яка встановляє чи дійсно небезпечним є виявлений предмет. Далі за справу беруться сапери. Вони займаються власне знешкодженням таких знахідок. Щодо термінів, то відгукнутись на повідомлення служба надзвичайних ситуацій має протягом трьох днів. Якщо таких заявок багато, приїхати за викликом можуть на другий день після повідомлення, а то й на третій.   

Трагічні приклади

“Часто бувають випадки, коли боєприпаси знаходять діти. Відносять їх додому і намагаються розібрати. Нещодавно був зафіксований подібний випадок. Проте, на щастя, не з дитиною. Чоловік спробував самотужки розібрати боєприпас. Розрізав його і стався вибух. Горе-експериментатор із травмами потрапив до лікарні. Близько трьох років тому у Жидачівському районі хлопчина викопував ямки під стовпці для огорожі. Знайшов предмет, який зовні навіть не нагадував небезпечний снаряд. А коли викинув його, від удару об землю стався вибух. На щастя, хлопець залишився живим. Застерігаємо, коли пораєтесь із землею треба завжди бути обережними і уважними”, – розповів Віталій Туровцев. 
На жаль, такі випадки доволі часті. Нещодавно, а саме  21 серпня, піротехнічною групою другого спеціалізованого центру швидкого реагування ДСНС України було знешкоджено  ручну гранату Ф-1 та 76-міліметровий артилерійський снаряд часів Другої світової війни. Гранату знайшли в селі Довгомостиська Мостиського району у приватному господарстві. А артилерійський снаряд – у селі Лопатники Стрийського району поблизу пасовища, інформує прес-служба ДСНС Львівської області.
фото: mns.gov..ua
Лише за день до цього еменесникам довелось знешкодити аж дев’ять таких знахідок. 20 серпня о 11.30 – дві 81-міліметрові мінометні міни, один 105-міліметровий артилерійський снаряд, три 76-міліметрові артилерійські снаряди та один 37-міліметровий артилерійський снаряд часів Другої світової війни. Їх виявили  18 серпня у селі Заболотці Бродівського району в лісовому масиві. 
Того ж дня о 15.20 фахівці ДСНС вилучили та знешкодили 88-міліметрову мінометну міну, знайдену в лісовому масиві поблизу селі Черниця Бродівського району. А о 21.20 – піротехніки вилучили та знешкодили 152-міліметровий артилерійський снаряд, знайдений в селі Брюховичі в лісовому масиві.

Небезпечний Львів

На жаль, небезпечні нагадування про війну можна знайти не лише на полях чи в лісах, а й посеред міста. Останній такий випадок у Львові трапився цієї суботи. 

фото: lviv.mns.gov.ua
“31 серпня о 14.00 посеред Львова на вул. Шевченка, 3 під час проведення робіт з облаштування дороги виявили 75-міліметровий артилерійський снаряд. Наступного дня піротехнічна група другого спеціального центру швидкого реагування ДСНС України (м. Дрогобич) вилучила та знешкодила цей боєприпас”, – розповів “Пошті”  Юрій Балашов, головний спеціаліст управління НС міськради. З його слів, це не перша небезпечна знахідка у місті цього літа. Лишень за серпень таких випадків було чотири.
“Так 18 серпня о 11.08 надійшла інформація про те, що під час прогулянки мешканка Львова у лісовому масиві смт Брюховичі виявила вибуховий предмет, подібний на артилерійський снаряд. 16 серпня  о 12.13 теж у Брюховичах, на подвір’ї житлового будинку на вул. Бічна Арктична, 6, власник будинку під час проведення земляних робіт виявив 75-міліметровий артилерійський снаряд. А 1 серпня о 09.50  на вул. Садовій, 2а (Залізничний район) під час проведення будівельних робіт компанією ТОВ “КаскадБуд” виявили ще один артилерійський снаряд. Усі небезпечні знахідки знешкоджені”, – розповів Юрій Балашов.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.5102 / 4.14MB / SQL:{query_count}