Гаряча пора для реставраторів

У Львові завершили відновлення скульптур на палаці Любомирських. На черзі – реставрація ратуші і костелу кларисок (будівля Музею Пінзеля)

фото: Андрій Польовий
У Львові влітку традиційно ремонтують не лише дороги. Спекотна пора року – ідеальний час ще й для реставраційних робіт, яких так потребують численні архітектурні пам’ятки нашого міста. Не подумайте, що реставратори два місяці відпочивали – результати їх праці ми зможемо оцінити вже сьогодні, коли знімуть риштовання з палацу Любомирських, що на площі Ринок, 10.
До кінця тижня стовідсотково спеціалісти розпочнуть відновлювальні роботи на ратуші, а от заміну даху будівлі музею Пінзеля, що на площі Митній, 2, вкотре відкладають – цього разу до осені. Палац Любомирських є зразком барокової архітектури. Він оздоблений військовою атрибутикою, яка символізує збройну славу роду Любомирських. Зі слів архітекторів, перед початком робіт скульптури на будівлі були у аварійному стані – їх пошкодження сягали 80%.
До весни вони могли просто “не дожити”. Ще восени їх обмотували спеціальною плівкою – аби ті перезимували та дочекались реставрації. “Скульптури були дуже пошкоджені. В дуже складному стані була майже розвалена скульптура орла. Тому ми реставрували фігури саме на фасаді – без перевезення їх у майстерні, оскільки транспортування могло б зашкодити і так крихким елементам”, – пояснює Дірк Брюґґеманн, експерт GIZ.
Скульптура орла на палаці Любомирських до і після реставрації
Вищезгадана скульптура потребувала найбільше роботи, її не пожалів час та ще й ледь не вбила попередня реставрація. Тоді голову орлові зробили з гіпсу, і зовсім не таку, яка мала б бути. “Голову орла виконали неправильно, у будь-який момент вона могла розсипатися. Ми провели розчистку. Виготовили цей елемент зі штучного каменю. Відновлювали його за старими фотографіями”, – розповідає Любов Булгакова, асистент кафедри реставрації НУ “Львівська політехніка”.
Реставрацією скульптур на палаці Любомирських займались спеціалісти німецького товариства GIZ спільно із місцевими реставраторами та спеціалістами із львівської політехніки. Загальна вартість проведених робіт – 550 тис. грн, з них 60% суми оплачувало Німецьке товариство GIZ, а 40 % – Львівська міська рада. 
Як уже повідомляла “Пошта”, днями у місті розпочнеться реставрація вежі ратуші. Зі слів Лілії Онищенко, начальника управління охорони історичного середовища міськради, передусім відновлюватимуть шпиль і терасу, позолотять сферу на шпилі, стрілки й цифри годинників та відремонтують консолі. “Щодо повноцінної реставрації ратуші, то можна сказати, що вона була після 1848 року, коли після “весни народів” у вежу потрапила бомба. Тоді знищили шолом, який був колись на ратуші. А якщо серйозно, то реставрували лише елементи будівлі, а повноцінної реставрації не було. Вежу перемальовували, в радянський час вона була дивного рожевого кольору – під червоний прапор”, – розповіла чиновниця. Загалом на реставрацію ратуші потрібно 2 млн грн. Цього року на ремонт витратять 1млн 200 тис. грн.
Повноцінної реставрації ратуші не було - реставрували лише елементи будівлі, вежу перемальовували. В радянський час вона була дивного рожевого кольору – під червоний прапор. Загалом на реставрацію ратуші потрібно 2 млн грн
Ще один вкрай важливий для міста об’єкт залишать на осінь. Саме тоді планують замінити дах у будівлі Музею Пінзеля (костел кларисок, пл. Митна, 2). Як писала “Пошта”, цьогоріч держава на ремонт Музею виділила 7 млн грн, проте роботи досі не розпочинають через затримку у виготовленні кошторисної документації.
“Ми проведемо тендерну процедуру, виберемо підрядника. Терміни залежатимуть від нього. Ми передбачаємо лише відновлювальні роботи даху музею. А зовнішні оздоблювальні роботи закріплені за управлінням капітального будівництва облдержадміністрації. Чи вони планують робити щось цього року, ми не знаємо”, – розповів Ігор Фалюта, в.о. начальника управління капітального будівництва міськради.
Востаннє цю будівлю ремонтували ще на початку ХХ століття. Були спроби й у 2009-му, але роботи призупинили через брак коштів. Скульптури Пінзеля після тріумфальної виставки в Луврі перевезли до Львівської галереї мистецтв... І, зважаючи на темпи просування робіт, до Музею вони повернуться ще не скоро.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.0681 / 4.11MB / SQL:{query_count}