Що не ремонт, то знахідка

Науковці працюють над версіями походження середньовічного муру, який знайшли на вулиці Городоцькій

фото: Андрій Польовий
Ремонтні роботи на львівських дорогах спричинюють не лише незручності для містян, але й все частіше виявляють приємні несподіванки та незвичні знахідки. Найновішою із таких стали фрагменти середньовічного муру, які археологи знайшли під час ремонту на вулиці Городоцькій.
Найбільше уваги науковці приділяють тим ділянкам, де колись стояв костел святого Станіслава, монастир святої Бригіти і, звісно, церква святої Анни. Саме в цих місцях фахівці науково-дослідного центру “Рятувальна археологічна служба” особливо уважно вивчали територію, і як виявилось, не даремно. Адже днями робітники виявили тут конструкцію із дивних кам’яних брил, яка схожа на древній мур. Тож тепер ремонт на перетині вулиць Фурманської і Городоцької тимчасово призупинений, а науковці тим часом працюють над кількома версіями походження знахідки.
“Знайдений мур досить цікавий: він зроблений з потужних кам’яних брил, з’єднаних вапняно-піщаним розчином сірого кольору. Саме ця особливість вказує на те, що це давня будівля. Характерною ознакою муру є апсидна форма. А апсиди наштовхують на думку, що там могла стояти якась сакральна споруда”, – каже молодший науковий співробітник “Рятівної археологічної служби” Остап Лазурко.
За однією із версій, знахідка може бути фрагментом четвертої лінії оборони міста Львова, так званої лінії Бернса
Згідно історичних даних, в період Середньовіччя на цій ділянці стояв костел святого Станіслава. При костелі функціонував шпиталь та монастир, де лікували прокажених. “Ми будемо дуже раді, якщо все ж таки нам вдасться локалізувати цей костел, оскільки плани, на яких він був намальований, не досить точні, а на кадастрі його вже немає “, – веде далі археолог.
Водночас науковці відпрацьовують й інші версії походження знахідки. За однією із них, це може бути фрагмент четвертої лінії оборони міста Львова, так званої лінії Бернса. “Також маємо фрагменти керамічного посуду та кілька монет, які виявлені вже всередині цієї споруди. Зараз їх віддали на камеральне опрацювання, тому продатувати їх ми, на жаль, ще не можемо. Тож наразі необхідно звести в одне ціле всі історичні та археологічні дані. А ще посадити та добре прив’язати цю споруду і порівняти її з архівними планами. Лише після цього зможемо щось конкретніше сказати”, – повідомив Остап Лазурко.
Найбільше уваги науковці приділяють тим ділянкам, де колись стояв костел святого Станіслава, монастир святої Бригіти і, звісно, церква святої Анни
Звісно, археологи сподівалися щось знайти на Городоцькій. Але після виявлення муру вони дещо розгубилися, бо виявилось, що мур значною частиною виступає на саму вулицю. Тож припускають, що в часи Середньовіччя проїзд був дуже вузький, тому необхідно перевірити, коли були збудовані будинки, які стоять зараз на Городоцькій. Лише тоді археологи зможуть зробити якісь висновки. Зі слів Остапа Лазурка, труднощі у роботі виникають ще й через те, що частина муру поруйнована комунікаціями.  
Робітники, які займаються ремонтом Городоцької, з розумінням віднеслись до ситуації, тож готові допомогти працівникам “Рятувальної археологічної служби” усім, чим зможуть. “Якщо буде необхідно, ми надамо техніку чи робочу силу, аби швидше провести археологічні роботи. Тільки так ми зможемо продовжити виконання ремонтних робіт і не затримувати процес реконструкції вулиці “, – зазначив Олег Береза, директор ЛКП “Львівавтодор”.
Згідно дозвільних документів, всі знайдені речі передадуть до Львівського історичного музею. Після досліджень сам мур законсервують за технологією будівництва та засиплють піском.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6363 / 4.09MB / SQL:{query_count}