Тіньові гроші під носом мерії

Сьогодні на сесії міськради обговорять висновки депутатської комісії щодо зловживань керівництва АТП-1. Напрацьовані документи передадуть до правоохоронних органів

фото: секретаріат ЛМР
Маршрутки з вікнами та люками, що не відкриваються, з обшарпаними кріслами, з водіями, які хамлять і курять, – це лише частина претензій, висловлених львів’янами перевізникам. За справу серйозно взялися міські депутати. З їх легкої руки тепер перевізникам можна буде дорікнути і відмиванням коштів. Звинувачення у цьому вже пролунали стосовно АТП-1.   

10 гривень за оренду

Контрольна тимчасова депутатська комісія, яку створили ще у травні ухвалою Львівської міськради спеціально для перевірки діяльності Львівського комунального автотранспортного підприємства №1, у вівторок. 16 липня, оприлюднила результати своєї перевірки. 
“Ми, незважаючи на певні перепони з боку керівництва, (щодо надання копій документів підприємства), максимально вивчили ситуацію. Провели сім  засідань, в тому числі чотири з них були на підприємстві. Нам вдалось віднайти сумнівні факти діяльності АТП-1, які свідчать про неефективність, нераціональність використання ресурсів комунального майна”, – повідомив голова контрольної комісії, депутат міськради Валерій Веремчук.
Тепер за справу візьмуться правоохоронні та органи контролю. Саме їм комісія планує передати свої напрацювання. А депутати з’ясували чимало цікавого, зокрема наявність тіньового обігу коштів та ймовірне приховування прибутків. За їхніми словами, на АТП-1 облагоджують такі схеми, використовуючи відмінності у договорах між орендарями – фізичними та юридичними особами.
Підозрілою видається і сума, за яку АТП-1 орендує автобуси у фізичних осіб-підприємців та у ТзОВ “Інтерпост”. Ці компанії надають свої транспортні засоби разом із водіями лише за 10 грн на день
Згідно з договором, укладеним між Львівською міськрадою та ЛК АТП-1, підприємство є оператором 16-ти міських маршрутів (1а, 2а, 3а, 4а, 5а, 6а, 9, 10, 16, 20, 28, 29, 32, 37, 45, 46). Для їх належного обслуговування потрібно близько 180–190 автобусів, повідомили депутати. Нині у своєму розпорядженні АТП-1 має 60 власних. Ще 48 одиниць підприємство орендує у юридичної особи ТзОВ “Інтерпост” на підставі договору суборенди, решту – у фізичних осіб-підприємців на підставі договорів оренди. 
Як зазначають депутати, договори оренди мали б бути однаковими для фізичних та юридичних осіб, проте вони мають відмінності. Із фізичними особами-підприємцями АТП-1 підписало договір на один рік, а з ТзОВ “Інтерпост” – на п’ять років. Підозрілою видається і сума, за яку АТП-1 орендує автобуси у фізичних осіб-підприємців та у ТзОВ “Інтерпост”. Ці компанії надають свої транспортні засоби разом із водіями лише за 10 грн на день. 
“Ціна договору – кошти, які АТП-1 має сплатити за користування орендованим транспортним засобом, – становить 10 грн на день. Отже, орендодавці – власники маршруток – віддають комунальному підприємству у користування їх разом із водіями, беручи на себе обов’язки щодо забезпечення пальним цих транспортних засобів та підтримування їх у належному стані (ремонт, миття) саме за такою ціною”, – розповів Юрій Мартинюк, депутат Львівської міськради, який досліджував порядок експлуатації власних та орендованих транспортних засобів підприємства.
Депутат додає: аналіз наявних договорів оренди транспортних засобів дав можливість стверджувати, що у своїй діяльності АТП-1 використовує непрозорі схеми, метою яких є приховування реального доходу підприємства.

Різниця у виручках

Також тіньовою вважають різницю в сумах добової виручки з маршруту, які підприємство встановило для власних та орендованих автобусів. Наприклад, водій орендованого автобусу, який курсує за маршрутом 5А, до каси підприємства має здати виручку за день у розмірі 10 грн.
Натомість водій автобусу, який курсує за тим самим маршрутом, але належить АТП-1, має привезти 1050 грн! Чому існує така величезна різниця (1040 грн) – не відомо. Депутати кажуть, що на АТП-1 їм на це запитання не відповіли. Комісія змогла порівняти денні виручки орендованих та власних автобусів лише на прикладі трьох маршрутів. На маршруті 3А різниця становить 1730 грн , 4А – 1550 грн.
Також тіньовою вважають різницю в сумах добової виручки з маршруту, які підприємство встановило для власних та орендованих автобусів
“Ми припускаємо, що виручка, яку підприємства встановлюють для власних автобусів, є реальною. Відтак різниця виручки власних та орендованих автобусів – це необліковані кошти, фактично тіньові. Якщо кількість орендованих автобусів, а їх близько 130-ти, помножити на середню різницю, то отримаємо щоденні тіньові кошти обсягом понад 200 тисяч гривень”, –пояснив Юрій Мартинюк. Депутатам не вдалося з’ясувати, на підставі чого керівництво АТП-1 встановлює обсяги денних виручок. Документів, які могли б пояснити такі цифри, комісія не отримала. 
У діяльності АТП-1 комісія виявила ще один цікавий факт. Депутати з’ясували: фактична виручка значною мірою залежить від того, який саме автобус здійснює перевезення – орендований чи власний. 
“У жовтні 2012 року на маршруті №46 курсувало 9 орендованих автобусів. Тоді місячна виручка становила 316 тисяч гривень. Потім на цьому маршруті почали їздити власні транспортні засоби АТП-1. Виручка збільшилася. У 2013 році на нього знову поставили лише орендовані автобуси – виручка зменшилася до 25 тис. грн. Розуміємо, що львів’яни нікуди масово не виїхали, додаткових 20 маршрутів у цьому напрямку ніхто не запровадив, але обсяг коштів за однакових умов зменшився у 20 разів”, – каже Юрій Мартинюк.

 До теми                                          
Де гроші за рекламу?
Комісія звернула увагу і на рекламу, розміщену на автобусах та в їхніх салонах. Підприємство її не облікує, а це джерело значного прибутку, кажуть депутати. Зі слів члена комісії Михайла Семчія, основні порушення, які вдалось виявити – це не облікована, незареєстрована реклама, з якої підприємство мало б отримувати кошти. Одним з порушень умов договору є російськомовна реклама, яка була погоджена з керівниками цього підприємства, що забороняє законодавство.
Є порушення і в кадровій політиці. АТП-1 у своєму штаті має фахівців, які повинні перевіряти технічний стан кожного автобуса перед виходом на маршрут, та власного юриста. Проте, як стверджують депутати, їх наймають “ззовні”, за додаткову плату. “Маючи в штаті кваліфікованих працівників, АТП наймає дві  фірми, які надають послуги перевірки технічного стану дорожньо-транспортних засобів та перевірки медичного стану працівників, хоча мають свого медика на підприємстві. Ще виявлено такий факт. Кожного місяця проводиться закупівля квитків на суттєві суми, хоча квитків в автобусах ніхто не бачить взагалі. Маючи в штаті юриста, АТП наймає юридичну фірму, яка консультує їх за винагороду”, – повідомив Мирон Кузишин, член комісії.
Серед інших “грішків” є і нераціональне використання коштів підприємством. Попри збитковість, минулого року, АТП-1 закупило 18 вживаних автобусів за 3,3 мільйони гривень. Проте, за словами депутатів, частина з них не принесла прибутку – автобуси були поламані. Також Валерій Веремчук додає, що під час перевірки депутати зафіксували порушення під час купівлі пального.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6696 / 4.14MB / SQL:{query_count}