Реставрація у “гострому соусі”

У театрі ім. Марії Заньковецької вже відреставрували фасад, вікна та парадні двері. Для цілковитого відновлення будівлі потрібно 600 мільйонів гривень

фото: Марічка Ільїна
Актори й реставратори незле зжились під одним дахом. Результат – 44 вікна будівлі Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької відреставровано з максимальним збереженням автентики.
Вікна театру відновлювали німецькі спеціалісти з товариства GIZ. Окрім того, партнери з Євросоюзу профінансували левову частку робіт – 60%, решта – гроші театру. Загалом реставрація вікон коштувала 220 тис. грн, про це повідомив заступник гендиректора театру ім. М. Заньковецької Роман Порада. 
 
 фото: Марічка Ільїна
“Реставрували вікна і приміщень театру, і приватних помешкань. Театр займає 59% будівлі. Цей будинок як державна, так і комунальна і приватна власність, відтак перший та другий поверхи належать театрові, третій – мешканцям, четвертий – частково театру, частково мешканцям. Ми реставрували всі вікна, а не частинами – тут наше, там не наше”, – каже Роман Порада.
Під час реставрації вікон виявили фурнітуру різних часів – від 1840-х років і до радянського періоду. Тому головним завданням було зберегти історично цінні елементи. Реставратори з Німеччини розповіли, що вікна будівлі театру були у “важкому” стані. Найбільше, як не дивно, вони постраждали не від часу, а від людей, а точніше від неправильного догляду. “Ми шукали сучасні еквіваленти тих матеріалів, які використовувалися понад 100 років тому, на ринку, або самі змішували відповідні компоненти. Ключовий момент реставрації – збереження автентики”, – зазначає Крістоф Юнгганс, німецький реставратор по дереву.
Цього року для драматичного театру з держбюджету виділили лише 5 млн грн
Натомість наші спеціалісти не звикли досліджувати. Як виявилось, це був єдиний камінь спотикання між німецькими й львівськими реставраторами. “Перед тим, як почати роботи, потрібно було провести аналіз об’єкту. Ви­яснити, що залишилося оригінальним, які фарби використовували, і лише згодом працювати. Тому ми проводили тренінги для львівських спеціалістів по змішуванню спеціальних фарб, виходячи з тих складових, які використовувались раніше”, – розповідає реставратор. 
 
Відреставровані парадні двері театру (фото: Марічка Ільїна)
Співрозмовник зазначив, що у реставрації є дуже багато прихованих аспектів, яких перехожий не побачить. Відреставровані вікна на 30-40% енергоощадніші – в рамах встановили ущільнювач, укріпили деревину. Нагадаємо, для повної реставрації будівлі театру потрібно близько 600 млн грн. Цього року для драматичного театру з держбюджету виділили лише 5 млн грн. Частину коштів скерують на перенесення електропідстанції, яка знаходиться у подвір’ї будівлі театру.
“У подвір’ї театру збудований такий собі будинок, у якому на першому поверсі є трансформаторна підстанція. Вона обслуговує наш театр, а також оперний та частину прилеглих будівель. На другому поверсі – машино-генераторний зал оперного театру. Тобто з нашого подвір’я проводиться підняття завіс під час вистави в оперному театрі. Так не має бути”, – певен  Андрій Мацяк, гендиректор театру ім. М­а­рії Заньковецької.
З його слів, ця споруда супере­чить усім пожежним, евакуаційним, санітарним нормам. Відтак обладнання оперного театру оновлять та перенесуть у його ж будівлю. Також оновлять і устаткування трансформаторної підстанції – її обладнають під землею, під задньою терасою театру.
Іншу частину грошей, які виділила держава, скерують на виготовлення проектно-кошторисної документації. Це дасть змогу не лише систематизувати реставраційні роботи, але й приймати участь у конкурсах на іноземні гранти.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
20.0212 / 4.1MB / SQL:{query_count}