Іменні квитки: комусь клопіт, комусь – допомога

Мандруєте пасажирським потягом – не забудьте прихопити паспорт! Документ потрібно пред’явити провідникові, сідаючи у потяг

Нині вже десять днів, як Укрзалізниця запровадила так звані іменні квитки. У проїзному документі тепер знову вказують прізвище та ім’я пасажира, як це було колись. Отож, аби придбати квиток у залізничній касі, потрібно продиктувати касиру свої іменні дані. Сідаючи у пасажирський потяг, документ, який посвідчує особу, обов’язково потрібно показати провідникові. Не маєте документа – не впустять у вагон. 
Для оформлення квитка потрібно назвати своє прізвище та ім’я так, як вони записані у документі. Для посвідки особи, окрім паспорта підійде і посвідчення водія, і закордонний паспорт. Поза тим, серед 19 документів, які засвідчують особу, студентського квитка немає. 
Щодо проїзних документів, придбаних за пільговими цінами, то як інформує прес-служба Львівської залізниці, порядок їх продажу залишається незмінним – документ, який підтверджує право на пільговий проїзд, необхідно пред’являти як під час купівлі квитка, так і при посадці. При посадці в поїзд пасажиру, який має пільговий проїзний документ, необхідно пред’явити сам проїзний документ (квиток) та документ, який підтверджує право на пільговий проїзд. Інших додаткових документів, які засвідчують особу, пред’являти не потрібно.  

“Зайвий клопіт”, – скаржаться пасажири

Біля вокзальних кас –  черга. До кожного віконечка за квитком стоять близько двадцяти людей. Хтось по кілька разів повторює своє ім’я та прізвище, а хтось, аби спростити процедуру, дає касирці посвідку особи, аби та не помилилась під час написанні прізвища. До слова, на дві-три помилки у довгому, складному прізвищі провідники не зважатимуть. Утім радять перевіряти правильність написання особистих даних, не відходячи від каси.  
Пасажири здебільшого скаржаться на новацію. Мовляв, це зайва морока. Дивується нововведенню і пані Іванна, яка певна: особисті дані в квитках є зайвими. Жінка розповідає, що нещодавно дорогою з Кракова до Львова, допомогла студентці зі Стамбула, котра не змогла купити квиток уночі в Тарнові (маленьке містечко в Польщі). 
“Я мала два квитки, свій і товаришки, яка вирішила залишитись у Кракові ще на кілька днів. Квиток подруги я віддала туркені, бо якби вона не сіла в цей потяг, то не встигла б на літак до Стамбулa, якби квитки вже були іменні допомогти б не вдалося”, – розповідає “Пошті” жінка. 
Співрозмовниця розповіла й про те, як купують квитки у Кракові. “На польських вокзалах квитки здебільшого продають автомати і молодь користується ними. Лиш дехто, кому за сорок, зазвичай йде до каси. Під час придбання квитка в автоматі ні імені, ні прізвища вказувати не треба”, – каже пані Іванна.  

Правоохоронці схвалюють новацію, правозахисники – ні 

Співробітники УМВСУ на Львівській залізниці оцінюють новацію схвально. “Іменні квитки значно допоможуть нам в роботі, – каже Руслан Ціцяло, начальник відділу кримінального розшуку УМВСУ на Львівській залізниці. – Відтепер нам легше буде відслідковувати осіб, які перебувають у розшуку. А коли ж мова про крадіжки, то швидше буде відслідкувати рух підозрюваної особи. Окрім того, зникнуть й спекуляції з квитками”. 
Поза тим, правозахисники певні: новація обмежує свободу пересування. Так,  Максим Щербатюк, юрист Української Гельсинської спілки, переконаний, що справжньою метою запровадження “іменних” квитків є державний контроль за пересуванням громадян, а боротьба зі “спекулянтами” – лише прикриття. “Це актуально напередодні виборів у Києві та майбутніх виборів Президента, – зазначив “Німецькій хвилі” Максим Щербатюк. – Правоохоронці можуть використовувати інформацію з бази для переслідування опозиції чи людей, які критикують владу і налаштовані на протестні акції”.
Зі слів правозахисника, іменні квитки порушують право особи на свободу пересування, гарантоване їй Конституцією країни. “Вносячи інформацію про пасажирів, залізниця створить велику базу даних про рух громадян, але ніхто не запитує, чи дають вони згоду на обробку цієї інформації, – каже Максим Щербатюк. – Невідомо, яким чином цю інформацію можуть використати. Ризики неправомірного її використання залишаються значними. Також є питання й щодо захищеності тієї бази”. Саме з міркувань захисту даних жодна з європейських держав не має такої практики, додає він.
“Чомусь, так повелося, що все, що стосується полегшення роботи працівників міліції, правозахисники відразу ж розцінюють як порушення прав людини, – додає Руслан Ціцяло. – Наше головне завдання – запобігання крадіжкам та спекуляціям”. 
Тим часом, в Укрзалізниці пояснюють: іменні квитки – необхідний етап для введення електронного квитка, де ім’я та прізвище треба буде перевіряти, щоб уникнути підроблених проїзних документів. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9192 / 4.1MB / SQL:{query_count}