Що чекає Львів у 2013-му?

Експерти визначили найболючіші проблеми міста та шляхи їх вирішення

Цей рік для Львова буде не таким щедрим на масштабні проекти, порівняно з 2012-им. Як зазначають експерти, місто розвивається передусім завдяки надважливим подіям. 
Скажімо, потужним поштовхом до розвитку Львова стали візит Папи Римського у 2001-му та Євро-2012. Наразі на горизонті немає якихось визначних проектів, проте місту таки потрібно розвиватися. Отож, які зміни відбудуться цього року у місті Лева?
“На те, що Львів у 2013-му інтенсивно розвиватиметься, очікує третина львів’ян. На думку ж більшості, ситуація суттєво не зміниться, залишиться на тому ж рівні. І лише 12% опитаних певні: вона суттєво погіршиться”, – каже Мар’яна Малачівська, керівник програми аналізу та дослідження Інституту міста. Цього тижня Інститут міста презентував проект-прогноз “Львів у 2013 році”, який охопив економічну, господарську та гуманітарну сфери. Дослідження базується на 55 інтерв’ю з львівськими фахівцями 
На їх думку, серед основних тенденцій розвитку Львова у 2013-му: продовжать ремонти доріг, облаштують два закриті паркінги в центрі, а саме історичне ядро Львова стане пішохідним, створять центр кардіології та кардіохірургії для немовлят, продовжать реалізацію проектів із впровадження телемедицини та електронної історії хвороби, кількість туристів збільшиться за рахунок внутрішнього туризму.
Також експерти виділяють дві основні сфери розвитку – це ІТ та туризм, останній завдяки ефекту Євро-2012. Щодо сфери культури, то цьогоріч великі надії покладають на природознавчий музей, який у 2012-му виграв десятимільйонний ґрант. Окрім цього, культурні заходи вийдуть за межі центру міста, реконструюють Перший український театр для дітей та юнацтва, театр “Воскресіння” та Шевченківський гай.

Чотири найбільші проблеми Львова 

Основні виклики, які стоятимуть перед містом цього року – це ремонти доріг, транспорт, сморід та питання сміттєзвалища. 
Як писала “Пошта”, торік у грудні мер Львова зазначав, що міська влада у 2013-му планує закінчити ремонт вул. Городоцької і нарешті збудувати там трамвайну розв’язку. Також у цьому році, з його слів, мають реалізувати перший етап проекту “Трамвай на Сихів” – ремонт вул. Стуса і прокладення трамвайної колії до просп. Червоної Калини. 
“Якщо надійдуть гроші з Європейського банку реконструкції та розвитку, відремонтуємо вул. Генерала Чупринки (до музею Русалки Дністрової на вул. Коперника), вул. С. Бандери, вул. Б. Хмельницького, вул. Замарстинівську до вул. Промислової”, – каже про плани на цей рік Олег Береза, директор ЛКП “Львівавтодор”.
Також у 2013-му мали б збільшити кількість електротранспорту на 23 трамваї і, можливо, запустити тролейбуси до вокзалу та ТЦ “King Cross Leopolis”. Щодо велоінфраструктури, то цьогоріч планують завершити будівництво велодоріжок на вулицях Стрийській, Науковій і Липинського, роботи на яких розпочали ще у 2011-му.   
У планах міського департаменту житлового господарства – завершити проект освітлення Львова (залишилось 10%), забезпечити Рудно водою, оскільки у їхніх свердловинах вода непридатна до споживання, ліквідувати 10-15 підвальних котелень (загалом їх залишилось 25) та розширити цвинтарі. 
У 2013-му мали б збільшити кількість електротранспорту на 23 трамваї і, можливо, запустити тролейбуси до вокзалу та ТЦ “King Cross Leopolis”
“У 2013 році триватиме програма диспетчеризації дорожнього руху і модернізації світлофорного господарства. У першому півріччі 2013-го “розумні” світлофори вже будуть в робочому режимі. Також ми знайшли можливість придбати в Польщі установки, які нейтралізують у місті неприємний запах. Вони достатньо дорогі, але, я думаю, того варті. На сьогодні маємо на стадії завершення проект рекультивації сміттєзвалища в Грибовичах”, – розповів Володимир Олійник, в. о. директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міськради.
Зі слів директора “Львівводоканалу” та “Львівтеплоенерго” Степана Пакіжа, у цьому році замінять як мінімум 20 км тепломереж і 20-30 км водогону, модернізують два парові котли тощо. За прогнозами експертів, кількість ОСББ не збільшиться, оскільки торік таких об’єднань було менше, ніж у 2011-му. 
Водночас екологи прогнозів щодо покращення екологічної ситуації в місті найближчим часом дати не можуть. “Одна з найбільших проблем Львова в екологічному плані – сміттєзвалище. Наразі розроблений проект рекультивації, але досі не вирішене питання із земельною ділянкою. Досі не знайшлося громад, які б дозволили на своїх землях звести нове сміттєзвалище чи сміттєпереробний завод, – каже Оксана Марискевич, заступник директора з наукової роботи Інституту екології Карпат НАН України. 
– Також є проблеми з відходами, які містять ртуть, утилізацією використаних батарей тощо. Національним планом дій з охорони навколишнього природного середовища України на 2011–2015 роки передбачено обов’язкове встановлення протишумових екранів. У Львові це, в першу чергу, стосується тієї ділянки залізниці, яка проходить через місто. Щодо земельних ресурсів – треба завершити затвердження меж парків, скверів, щоб забезпечити охорону їхнього зовнішнього контуру від забудови”.

Економіка по-львівськи

Передбачається, що цей рік буде складним для економіки не лише нашого міста, але й світу загалом. 
“У політичному плані ймовірним є сценарій перевиборів на рівні міста: або ж міського голови, або ж міської ради, що призведе до суспільної турбулентності і нестабільності, замороження і припинення реалізації багатьох важливих проектів соціально-економічного розвитку міста”, – зазначає Сергій Кіраль, начальник міського управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій.
“Місто має два пріоритети – туризм і ІТ. Серед проектів – створення технопарку ІТ-виробництва на території летовища. Це буде бізнес-центр, можливо, місце для кол-центру, тобто це також залучення грошей, створення нових робочих місць. Великі сподівання щодо створення індустріального парку в Рясному”, – вважає Ірина Кулинич, директор департаменту економічної політики Львівської міськради.
Галузь ІТ у 2013 році створить у місті мінімум 500 робочих місць, що збільшить надходження до міського бюджету
Фахівці прогнозують зростання ІТ-сфери на 20 – 40%. “Припускаю, що галузь ІТ у 2013 році створить у місті мінімум 500 робочих місць, що збільшить надходження до міського бюджету. Зараз ведемо перемовини щодо відкриття магістерської програми на базі Українського католицького університету”, – сказав Олег Денис, віце-президент компанії “SoftServe”. 
Однією з найбільших неприємностей, яка очікує Україну цього року можуть стати масові скорочення працівників. “Якщо збережуться тенденції, які мали місце в 2012 році, то кількість безробітних збільшиться”, – зазначає Олег Рісний, директор Львівського міського центру зайнятості.

Нові туристи, фестивалі, ресторани

“Наш прогноз на 2013 рік: туристів стане більше ще на 13-15%. Для цього плануємо активну промоцію Львова у містах, з якими маємо пряме транспортне сполучення, об’єднання маршрутів Львів-Карпати, Львів-Трускавець, залучення бізнес-туристів”, – розповідає Надія Радіоненко, начальник управління туризму Львівської міської ради.
Експерти вважають, що цього року головні акценти фестивалів будуть на мультикультурності та автентичності. Зокрема, запрошуватимуть гостей із Польщі, Угорщини, Німеччини, Чехії, Голландії. Також є думка, що Львову потрібно працювати над залученням туристів із Середньої Азії, Китаю та Японії. 
На думку бізнесмена Андрія Худо, зараз Львову бракує достойного клубного життя. “Я маю на увазі клуби, місця, куди може піти людина і почуватися в безпеці, проводячи цікаво час не тільки вдень, а й увечері та вночі. Якщо рівень ресторанів, напевно, трошки виріс за останні п’ять років, то власне в клубному житті цю динаміку не дуже бачу і відчуваю, цього Львову бракує”, – каже він.
Туристів стане більше ще на 13-15%. Для цього плануємо активну промоцію Львова у містах, з якими маємо пряме транспортне сполучення, об’єднання маршрутів Львів-Карпати, Львів-Трускавець, залучення бізнес-туристів
Найближчим часом різко зменшиться рівень інвестицій в туристичну галузь щодо побудови готелів та інших об’єктів інфраструктури, вважає Марк Зархін, президент Гільдії рестораторів Львова. Водночас він переконаний, що для настав час рівнятися на міста Європи, приміром, Барселону чи Единбург і приваблювати туристів більш високого життєвого і культурного рівня. 
Інший ресторатор Вардкес Арзуманян, зазначає, що “…ресторанний ринок перенасичений у Львові, окрім того, він розвинений дистрофічно, відтак нагадує пуголовка з великою головою та тоненькими ніжками. Центральна частина перенасичена, а наші “спальні” райони мають резерв”. За його прогнозами в цьому році з’являться ресторанні проекти поза межами центральної частини Львова.
Підготувала Ольга Лех за даними дослідження Інституту міста “Львів у 2013 році”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
5.7411 / 4.18MB / SQL:{query_count}