Львів’яни Врятували статую Меркурія

Реставрацію здійснювали фахівці НУ“Львівська політехніка”, а фінансово допомогли небайдужі львів’яни, місцеві компанії та німецьке товариство GIZ

Реставрацію здійснювали фахівці НУ“Львівська політехніка”, а фінансово допомогли небайдужі львів’яни, місцеві компанії та німецьке товариство GIZ

Більше двох років знадобилось групі ініціативних львів’ян, аби статую Меркурія, що прикрашає карниз колишнього будинку управління залізниці на вулиці Січових Стрільців, 3, відреставрували. Ця скульптура є витвором львівського митця ХІХ століття Леонардо Марконі. 

“Дуже важко було переконати людей, що Меркурія треба рятувати. Багато сумні­валися, навіщо реставрувати артефакт ХІХ ст., коли у нас ще ренесанс не збережений. Ця скульптура є свідченням того, що пам’ятки позаминулого століття є не менш важливі, ніж ренесанс чи бароко”, – вважає президент благодійного фонду “Збереження історико-архітектурної спадщини м. Львова” Андрій Салюк. Сама скульптура впродовж тривалого часу була у геть кепському стані: камінь, з якого її виготовили, практично розсипався, не було частини руки, крил, колеса фортуни, пальців, жезла-кадуцея.

“Меркурія вирізьблено з вапнякового каменю. Це дуже гарний матеріал для роботи, але він дуже руйнується через погані атмосферні умови. Свій негативний вплив додала й загазованість цієї вулиці, – каже Андрій Салюк. – Найважливішим для нас було зберегти авторську пластику. Адже доліпити чи втратити – це означає, що будемо бачити скульптуру до якої причетний Марконі, але це вже буде не його твір. Тому перед реставраторами стояло важке завдання – належним чином укріпити камінь скульптури і зберегти всі залишки пластики”.

Кінцевому етапу реставрації передувало зібрання коштів, промоція та виготовлення документації, що вдалося здійснити завдяки небайдужим львів’янам.

“Від початку діяльноті нашої ініціативи львівська громада жертвувала кошти в скриньки, що були у міських кав’ярнях та супермаркетах, також купляла квитки на наші благодійні концерти. Декілька львівських компаній також зробили свій внесок на порятунок скульптури. Загалом нам вдалося зібрати 43 тис. грн”, – каже Ростислав Паранько, учасник ініціативи “Врятувати Меркурія”.

Зі слів організатора, на тому етапі, коли до реставрування все вже було готово, надійшла фінансова підтримка від німецького товариства GIZ.

“Саме наші німецькі друзі надали необхідні гроші для проведення реставраційних робіт, а це – близько 170 тис. грн. Своєрідним внеском стало безкоштовно надане риштування для робіт на будівлі від однієї львівської фірми. За понад рік його використання ми б мали заплатити близько 50 тис. грн”, – додає Ростислав Паранько.

Реставрацію здійснювали працівники “Львівської політехніки” під науковим керівництвом Олега Рибчинського спільно з німецьким скульптором-реставратором Дірком Брюггеманом. 

Зі слів ініціаторів, коли грошей ще було дуже мало, поміч прийшла від кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів згаданого вишу. Зі свого боку вони безкоштовно провели обстеження скульптури і створили реставраційне завдання – перший крок до робіт. Надалі всі роботи з відновлення частин, яких бракувало, здійснювались у приміщеннях університету науковими працівниками та студентами. Та, як би там не було, без фінансової підтримки німецького міжнародного товариства співробітництва GIZ реставрація б затягнулась на довгі роки. 

Зі слів керівника проекту “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” Іріс Гляйхман, у рамках якого і були виділені гроші, ці роботи відкрили нові перспективи співпраці. 

“Для нас цей проект – це початок співпраці з “Львівською політехнікою”. Загалом такі ініціативи вкрай необхідні для Львова. Сподіваюся, що Меркурій, як символ швидкого прогресу і руху, дасть гарний початок активному порятунку інших скарбів із каменю на фасадах і дахах львівських кам’яниць”, – акцентує Іріс Гляйхман. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4309 / 4MB / SQL:{query_count}