Бориславський апокаліпсис

Через газ та нафту у підвалах мешканці Борислава живуть неначе на пороховій бочці. Місто можуть визнати зоною екологічного лиха

Через газ та нафту у підвалах мешканці Борислава живуть неначе на пороховій бочці. Місто можуть визнати зоною екологічного лиха

За 160 років історії видобутку нафти у Бориславі, що на Львівщині, нині найгірша екологічна ситуація, кажуть місцеві мешканці. Щороку у цьому місті зростає рівень загазованості, нафта витікає як у водопровід, так і у річку. Нещодавно у місті вкотре прорвало свердловину, через що нафта потрапила у місцевий водогін. Як зазначають чиновники, є низка й інших екологічних проблем: погані комунікації, небезпека просідання ґрунту через недіючу шахту. Самотужки виправити ситуацію місто не може – немає грошей, тому міський голова хоче, аби Борислав визнали зоною екологічного лиха.

Із крана замість води – нафта 

Нині у міськраді Борислава запевняють, що вода після липневого прориву нафтової свердловини вже очистилась і мешканці можуть нею користуватися. Бориславці ж чекають компенсації збитків від Львівської облдержадміністрації. За словами мера, для компенсації потрібно 230 тис. грн, саме таку суму мешканці витратили на промивання водогону.

“У місті водогін у поганому стані, у ньому є дірки, через це інколи туди потрапляють викиди нафтогазової суміші. 80% комунікацій потребує заміни. Для покращення водопостачання потрібно 28 млн грн. Нині воду качають із сусіднього села Рибник, що через дороговизну невигідно. Щоб виправити ситуацію потрібно відновити місцеві водозабори”,– розповідає Володимир Фірман, міський голова Борислава.

Окрім потрапляння у водогін, нафта витікає у річку Тисменицю. Зі слів мешканців, на березі річки є близько десяти “чорних” місць, де просочується нафта, а все через старі свердловини. Як пояснює Ігор Михайлишин, начальник нафтогазовидобувного управління “Бориславнафтогаз”, кількість старих свердловин дуже велика, а знайти їх на поверхні дуже важко. “Повністю ліквідувати проблему з витоком нафти наразі неможливо, бо немає технологій”, – зазначає він. 

Небезпека вибухів

Проте найбільша на сьогодні екологічна проблема бориславців не через воду, а через загазованість. “За 160 років видобутку нафти у Бориславі, зараз ситуація найгірша. Нині відбувається збільшення концентрації газу, що загрожує вибухами. Раніше були газопереробні заводи, що викачували газ. Якщо не вирішувати цієї проблеми нині, то у будь-який момент може повторитися катастрофа 1972 року”, – резюмує Володимир Фірман.  Тоді вибух газу у Бориславі зруйнував двохповерховий будинок, загинуло дев’ятеро людей.

Як зазначають нафтовики, щоб виправити ситуацію із загазованістю, потрібно оновити техніку для відбирання газу на потужнішу та облаштувати свердловини. Проте грошей на це немає. 

Життя на “бомбі”

Мешканці кількох будинків у Бориславі, живуть у постійній небезпеці вибуху газу. За словами нафтовиків, ці будинки побудували на старих свердловинах. А через те, що нафта перебуває дуже близько до поверхні, вона разом із газами потрапляє до підвалів житлових будинків, тому люди живуть на пороховій бочці. 

“Підвал будинку на вул. Чорновола, 12 мешканці вже давно не використовують, бо там є викиди нафти. А в квартирах на перших поверхах відчувається неприємний запах газу і нафти. Єдиний вихід у цій ситуації – відселення мешканців із будинку, тоді б можна було розпочати видобуток газу та нафти”, – каже Михайло Демчишак, заступник начальника управління “Бориславнафтогаз”.

Мешканка цього будинку розповіла “Пошті”, що раніше у будинку працювали вентиляційні системи, які допомагали дегазувати територію, але вже понад десять років вентилятор не працює. Також колись мешканцям пропонували відселитись у новобудову, але старші люди відмовились. Нині ж про відселення ніхто не говорить через брак грошей. 

Озокеритні “наслідки”

Та й нафта з газом у Бориславі не єдині проблеми. Через озокеритну шахту, яка вже не працює понад 10 років, є загроза просідання ґрунту під будинками. 

“У 1996 році шахта призупинила видобуток, бо стала нерентабельною, адже з’явилися дешевші синтетичні замінники. До 2003 року її підтримували у безпечному стані. Проте сьогодні у ній постійно накопичуються гази і копальня наповнюється водою”, – розповів Володимир Прідун, начальник відділу надзвичайних ситуацій Бориславської міськради.

Про унікальність і водночас небезпеку шахти наголошують і науковці. “Це унікальна шахта, оскільки там видобували озокерит, який є дуже цінною сировиною у медицині. А небезпека полягає у тому, що цей видобуток супроводжується викидами природного газу та нафти, яка стікає по стінках цієї шахти. Шахта зараз у катастрофічному стані, що там відбувається ніхто не знає. Така ситуація загрожує просіданням поверхні, а багато будинків розташовані біля неї. Аби лиха не трапилось, потрібно щоб шахта пройшла суху консервацію”, – пояснила Ольга Романюк, науковий співробітник відділення фізико-хімії горючих копалин Інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії ім. Л. Литвиненка НАН України.  

Хвороби як наслідок

Через погану екологічну ситуацію в місті, бориславці частіше, ніж інші жителі Львівщини, хворіють на бронхіальну астму та онкологічні захворювання. “У нас спостерігається збільшення захворювання на бронхіальну астму. У Бориславі показник – 8.2, коли середній показник в області – 5.1. Також вищий показник, ніж в області по онкозахворюваннях”, – зазначив Роман Ковтало, в. о. головного санітарного лікаря Борислава.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.6433 / 4.13MB / SQL:{query_count}