Збереження сходових кліток

На сторінках “Пошти” професійний порадник у реставраційних заходах – “Довідник облаштування міста”

На сторінках “Пошти” професійний порадник у реставраційних заходах – “Довідник облаштування міста”

Продовження. 

Початок  у попередніх номерах

 

Фахівці Львівської міськради та Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках українсько-німецького проекту “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова” розробили “Довідник облаштування міста”, з яким “Пошта” щотижня  знайомить читачів. Нині знайомимо з порадами фахівців щодо правильної реставрації сходових кліток. 

Вхід і сходова клітка житлових будинків справляють на мешканців, гостей і потенційних орендарів перше враження про стан, статус і вигляд будинку. Саме з цієї причини власники кам’яниць звертали особливу увагу на декор і оформлення вхідного холу і сходової клітки, стелі оздоблювали ліпниною з декоративною розетою в центрі навколо канделябру або декоративними розписами. Декоративна плитка на підлозі та кахлі на стінах, ліпнина і настінний розпис, різьба – у будинках можна зустріти справжні витвори мистецтва. Так само, як фасад творить єдине ціле, об’єднуючи різні декоративні елементи спільним орнаментом, так і сходову клітку варто розглядати як єдиний ансамбль.

ДО ТЕМИ

Заборонено 

• Заміну окремих елементів сходової клітки (зокрема перил, східців, парапетів, декоративних елементів, освітлення, колон, кріплень для килимів) та автентичної підлоги на дешеві копії та копії з нетипових матеріалів. 

• Оббивання, демонтаж чи закривання декоративних елементів, зокрема керамічної плитки, вітражів, скляного даху, розписів та ліпнини.

• Заміну історичних вхідних квартирних дверей.

• Нове, історично не підтверджене пофарбування та облицювання сходової клітки або її частин.

• Використання лакових та олійних барвників для фарбування стін.

• Покриття стін структурною штукатуркою.

• Пошкодження декоративних елементів через встановлення газових підключень, електророзподільних пристроїв та інших технічних приладів. 

На жаль, сходові клітки з репрезентативних місць будинку перетворились на місця, яких хочеться уникати. Затхлий запах видає поганий стан мурованих стін та трухляве дерево. Сміття, відсутнє освітлення, стоптані сходинки, розбита плитка та відсутні частини поручнів – таку картину в під’їздах середмістя можна зустріти нерідко. Прикладаючи невеликі зусилля, разом зі сусідами ви можете, не чекаючи чужої допомоги, усунути багато пошкоджень. Таким чином покращите свою ж безпеку та зробите внесок у збереження вашого будинку!

 

Безпека і чистота. Навіть прості заходи можуть підвищити рівень безпеки та комфортність перебування в будинку. До них належить заміна перегорілих жарівок, регулярний догляд та прибирання коридорів, прибирання мотлоху зі сходових майданчиків. Зважайте на те, щоб вхідні двері в будинок були замкнені, аби сторонні люди не мали легкого доступу до Вашої сходової клітки. Зверніться до своїх сусідів та організуйте разом всі необхідні та регулярні роботи. Це може стати приводом обговорити подальші реставраційні та ремонтні заходи у вашому будинку.

 

ДОВІДКА

Якщо бажаєте повністю ознайомитись із Довідником облаштування міста ви можете завантажити електронну версію довідника на сторінці

www.urban-project.lviv.ua  або одержати безкоштовно друкований екземпляр за наступними адресами:  


Офіс спільного українсько-німецького проекту “Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова”


Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) 

Вул. Богомольця, 6, оф.6 

Львів, 79005 

Тел. +38 032 275 13 08, 

+38 032 276 05 52 

 www.urban-project.lviv.ua 

info@urban-project.lviv.ua


Управління охорони історичного середовища міськради

вул. Валова, 20

79008 Львів, Україна

+38 032 2975566

www.city-adm.lviv.ua   

Конструкція. Перила та поручні слід закріпити та зберегти. Незакріплені елементи сходів становлять велику небезпеку перш за все для дітей та старших людей. Ремонтні роботи з оновлення пошкоджених сходових маршів мають виконувати виключно спеціалізовані фірми.

 

Декоративні деталі та оформлення. Пошкоджені вікна, розбиті віконні шиби та покрівлю даху над сходовою кліткою слід негайно ремонтувати, щоб захистити сходи від проникнення вологи. Не збивайте тиньк зі стін та стелі і не перефарбовуйте їх без попереднього проведення спеціальних досліджень! Під верхнім шаром фарби можуть бути цінні розписи. Збережіть та законсервуйте цінний стінопис. Якість і тонка майстерність їхнього виконання є нині безцінними і тим самим підвищують вартість вашої квартири та цілого будинку. Зберігайте ще наявні вітражі! Порадьтеся зі спеціалістом перед тим, як розпочинати будь-які роботи над вашим вікном.

 

Технічне обслуговування. Вкажіть міським службам, що займаються забезпеченням технічної мережі в будинках на їхній обов’язок та відповідальність за збереження історичної спадщини. Повідомте про порушення відповідальні організації, управління міськради, зокрема управління охорони історичного середовища! Адже ваш будинок втрачає свою цінність через нефахово проведені ремонтні заходи. При плановому ремонті сходових кліток необхідно перевірити й оновити всі інженерні мережі, дзвінки, освітлення та інше технічне обладнання. Проводи мереж, які не використовуються необхідно вилучити, а потрібні зібрати і прокласти в спеціальних трубках під штукатуркою. Електрощити, з’єднувальні проводи та лічильники необхідно встановлювати в закритих щитах в спеціально передбачених для цього непомітних місцях, де вони не заважатимуть мешканцям. Планування встановлення мереж мають робити висококваліфіковані інженери. Виконання робіт повинна проводити спеціалізована фірма. 

DSC_0387_707x470.jpg

ДО реставрації. Поламані та трухляві сходинки і відсутні перила становлять серйозну небезпеку для мешканців будинку. 

DSC_8446_352x530.jpg

ПІСЛЯ реставраціїї. Відреставрувати сходи часто дешевше і простіше, ніж ви думаєте. Тут зображено сходи з попереднього фото після реставрації 

DSC_2350_281x530.jpg

Вхідні двері в квартиру також належать до облаштування сходових кліток. Заміна та зміна пропорцій квартирних дверей в історичній частині міста є неприпустимі 

ДО ТЕМИ

Проект „Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова“ GIZ разом із Львівською міською радою ініціювали реставрацію сходів в будинку на пл. Ринок, 5 та надали фахову допомогу під час виконання робіт. Реставрацію проводила місцева реставраційна фірма, а роботи супроводжував німецький реставратор дерева та спеціаліст із столярки – Крістоф Юнґанс. Роботи тривали з листопада 2010-го по березень 2011-го. Загальні витрати становили близько 250 тис. грн та були профінансовані Львівською міськрадою (40%), а решта 60% – Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ). 

Загалом було виготовлено за зразками оригіналу приблизно 35% сходової клітки, її реставратори декорували відповідно до вигляду  решти сходів. Поручні з литої сталі, яких бракувало, чи які були дуже пошкоджені, виготовлялися на замовлення спеціально під проект реставрації на пл. Ринок, 5.

Додатково влітку 2011-го в будинку на пл. Ринок, 5, українські фахівці під керівництвом німецького експерта з реставрації стінопису п. Урліха Тюмлера детально обстежили стіни та виявили розписи, що були зроблені на поч.ХХ ст., спеціалісти встановили три різних види орнаментів у стилі сецесії. Наприкінці 2011-го розпочато роботи з відновлення історичного вигляду стін довкола сходів. Під час робіт також законсервовано декілька елементів первісного оригінального орнаменту, що збереглися в хорошому стані.

Rynok 5 shody_707x470.jpg 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4164 / 4.07MB / SQL:{query_count}