Вчасно врятувати раритети

Храм Свв. апостолів Петра і Павла розпочали відновлювати поетапно. До Великодня відреставрують вікна та відновлять скульптуру Ісуса  

Храм Свв. апостолів Петра і Павла розпочали відновлювати поетапно. До Великодня відреставрують вікна та відновлять скульптуру Ісуса  

Відкритий наприкінці минулого року костел єзуїтів, який тепер називається храмом Свв. Петра і Павла, нарешті почали реставрувати. Оскільки пам’ятка дуже велика і вимагає величезних грошей для відновлення, рятувати раритети взялися поетапно. 

Вікна до храмового свята

Однією з найбільших проблем після відкриття церкви були пошкоджені вік­на, крізь які в приміщення проривалося повітря і дощ. Станом на сьогодні реставрація вікон храму на хорах підходить до завершення. 

ДО ТЕМИ

Священики храму Свв. апостолів Петра і Павла (костелу єзуїтів) закликають вірян у передвеликодній час  приходити до сповіді. “Кожного дня, коли б ви не завітали до нашого храму, зранку  і до вечора ми готові уділити вам таїнство Сповіді. Тому не вартує чекати на Боже милосердя тільки в часі Великого посту, коли ці очікування перетворюються у великі черги роздумів та витривалості. Враховуючи те, що ці кілька тижнів, які залишились до завершення посту все більше  людей приступає до св. Тайни покаяння у гарнізонному храмі Свв. Петра і Павла, де ми уділяємо сповідь щодня з понеділка до суботи з 9.00 ранку до 19.00, у неділю впродовж дня. Ласкаво просимо усіх бажаючих знайти час для сповіді саме в цей період”, – інформує офіційний сайт храму. 

“Плануємо, що до свята Пасхи значна частина вікон храму вже буде мати належний вигляд та не пропускатиме вітер у святиню. Реставрація вікон, яким уже понад 150 років, відбувається за кошт парохіян храму – пожертви, які ми зібрали починаючи від 6 грудня 2011 р. – дня відкриття святині. Відреставровані вікна можна побачити, дивлячись на фасад храму зі сторони латинської катедри (пл. Катедральної, 1). Чимало людей, бачачи відреставровані вікна, закидали нам те, що ми вмонтували пластикові вікна у храмі. Думаємо, що придбати нові пластикові вікна та вставити їх на місце старих вікон храму було б набагато дешевше, однак ми свідомі того, що нам потрібно зберегти минуле, історію нашої святині і ніякі пластикові вікна не можуть замінити чи передати мистецький дух минулих поколінь. Загальна вартість проекту реставрації вікон храму близько 300000 грн, профінансовано уже 35% кошторису проекту, наступну частину фінансування будемо здійснювати після Пасхи”, – інформує  Центр військового капеланства Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ на сайті храму petrapavla.org.ua

Повністю відремонтувати вікна планують до 10 липня, напередодні храмовового празника свв. апостолів Петра і Павла. Наразі ж реставрацію вікон проводить українська фірма під наглядом німецьких спеціалістів, а також реставраційної ради гарнізонного храму.

Скульптуру Ісуса відновлять до Великодня 

Фахівці взялися за відновлення також скульп­тури Ісуса Христа, яку священики, після вивезення книжок, знайшли на балконі церкви. Реставрувати знахідку висотою в людський ріст, почали минулого тижня студенти Львівської національної академії мистецтв. 

КОМЕНТАР
Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища Львівської міськради: 
- Ми вже збирали велику комісію і вирішили створити робочу групу по костелу, щоб визначити перелік і черговість робіт. Там треба поміняти дах над навами. Ми замінили головний дах з червоної  черепиці, але там є ще знизу, бо продовжується затікання, через що руйнується стінопис. І необхідно попрацювати з фундаментами, щоб не піднімалася волога і перевірити чи всі ринви під'єднані до колекторів. Знайдені крипти рухати поки що не будемо, бо ми дійшли висновку, що це може і не крипти, а два склепіння в яких робили поховання. Наразі їх дослідження є для нас задорогими. 

“Цю скульптуру використовували колись у нашому храмі як плащаницю, що зображує знятого із хреста Ісуса, на тілі якого пробиті списом рани та від цвяхів. Завдання митців розчистити скульптуру від пилюки та призупинити її нищення. Процес реставрації можуть спостерігати усі відвідувачі храму. Саму ж скульптуру буде виставлено разом  із плащаницею у Великодню п’ятницю. Скульптуру виконано із суцільного кусня дерева, датується поч.  XVIII ст., довгий час вона знаходилась на хорах храму за стелажами із книгами, будучи загорнутою у полотно із зображенням святого Венедикта (ХVІІ ст.)”, – інформує Центр військового капеланства.

Нагадаємо, разом із цією скульптурою у січні в храмі також знайшли дерев’яну декоративну труну, яку вже раніше виставили у церкві. 

Гості з Польщі

Допомогти відновити пам’ятку в центрі Львова можуть і поляки, які сьогодні побувають у костелі єзуїтів. 

“Гарнізонний храм Святих апостолів Петра і Павла відвідає урядова комісія із Республіки Польща, зокрема представники міністерства Культури та реставратори і митці Краківської Академії. Польська делегація ознайомиться із станом пам’ятки та є готовою частково допомогти у реставрації центральної нави храму, – інформує офіційний сайт церкви. – Наразі реставраційні роботи у храмі відбуваються за кошти вірних та туристів, які численно відвідують святиню. На жаль, влада державного рівня ніяк не відреагувала на прохання військових священиків допомогти у збереженні національної пам’ятки, “не тієї ви конфесії”, – так неофіційно пояснили у Києві”.

Між іншим, за гроші іноземців на костелі єзуїтів найближчим часом також встановлять зовнішню підсвітку церкви.  


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.0248 / 4.13MB / SQL:{query_count}